دریافت مشاوره رایگان

سوالی دارید؟ با شماره ۰۲۱۲۲۲۲۲۲ جهت راهنمایی و پشتیبانی تماس حاصل فرمایید.

آشنایی با دانشگاه ماساریک جمهوری چک

آشنایی با دانشگاه ماساریک جمهوری چک

دانشگاه ماساریک به عنوان دومین دانشگاه برتر چک و یکی از دانشگاه هایی که نام آن در لیست بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در اروپا قرار دارد؛ می تواند انتخاب شایسته ای باشد. این دانشگاه آموزش های خود را با به روزترین شیوه های آموزشی و مدرن ترین فناوری های جهان؛ همچنین مطابق با استاندارهای اتحادیه اروپا ارائه می دهد.

طیف گسترده ای از برنامه های آموزشی نیز در دانشگاه ماساریک از جمله پزشکی، علوم اجتماعی، انفورماتیک، اقتصاد و مدیریت، هنر، آموزش، داروسازی، علوم طبیعی، حقوق و تربیت بدنی را به زبان انگلیسی ارائه می دهد. مدرک ارائه شده از آن نیز به واسطه ارتباطات گسترده دانشگاه، در اکثریت کشورهای دنیا اعتبار دارد.

مورد قابل توجه دیگر در مورد این دانشگاه این است که با وجود کیفیت آموزشی بالا؛ همچنین اعتبار مدرک تحصیلی، در مقایسه با دیگر دانشگاه های اروپا، شهریه بسیار مقرون به صرفه تری را از دانشجویان خارجی دریافت می کند.

در صورتی که مایل به تحصیل در این دانشگاه هستید؛ در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا اطلاعات کامل تری را درباره رشته های تحصیلی، شرایط پذیرش و … را در اختیار شما قرار دهیم.

همچنین می توانید با مشاوران ما در مجموعه آسپیان ارتباط برقرار کنید. (از طرق شماره تماس های موجود در سایت، ارسال پیام در واتساپ، تکمیل “فرم درخواست مشاوره رایگان” موجود در سایت). کارشناسان و مشاوران ما می توانند اطلاعات لازم درباره تحصیل در چک و تمامی دانشگاه های معتبر این کشور چون دانشگاه چارلز، پالاتسکی و ماساریک را در اختیار شما قرار دهند.

فهرست مطلب

خلاصه اطلاعات در مورد دانشگاه ماساریک

 • نام دانشگاه به فارسی: دانشگاه ماساریک
 • نام دانشگاه به انگلیسی: Masaryk University
 • رتبه در QS: 400
 • رتبه در THE: 601-800
 • رتبه جهانی در usnews: 605
 • رتبه در اروپا در usnews: 249
 • رتبه در چک: 2
 • شهریه سالانه پزشکی: 380,000 کرون چک
 • شهریه سالانه دندانپزشکی: 400,000 کرون چک
 • آزمون ورودی: برای برخی رشته هایی چون پزشکی، دندانپزشکی و … دارد.
 • خوابگاه: دارد
 • هزینه خوابگاه: دارد
 • موقعیت: شهر برنو جمهوری چک

معرفی دانشگاه ماساریک

این دانشگاه، دومین موسسه آموزش عالی مشهور و معتبر در جمهوری چک است و در شهر برنو قرار دارد. این دانشگاه که در سال 1919 ساخته شده است، آموزش های خود را در 10 دانشکده مختلف در طیف گسترده ای از رشته ها از جمله پزشکی، حقوق، علوم، هنر، علوم انسانی، اقتصاد، تجارت، علوم اجتماعی، ورزش و تربیت بدنی و روابط بین الملل ارائه می دهد.

اکثریت دانشکده ها نیز، به تازگی بازسازی شده اند و مجهز به مدرن ترین فناوری های آموزشی و امکانات آزمایشگاهی مطابق با استانداردهای جهانی هستند. علاوه بر این، دانشجویانی از بیش از 130 کشور جهان در آن پذیرش می شوند.

به همین دلیل، با تحصیل در دانشگاه ماساریک می توانید دروس تحصیلی خود را در یک پردیس آموزشی و تحقیقاتی مدرن با امکانات آزمایشگاهی کلاس جهانی طی کنید. علاوه بر این، در یک محیط آموزشی بین الملل قرار بگیرید که به شما کمک می کند تا با فرهنگ‌ ها و دیدگاه ‌های مختلف آشنا شوید.

 • همه چیز درباره دانشگاه چارلز، برترین دانشگاه چک برای تحصیل پزشکی

موقعیت دانشگاه ماساریک

یکی از ویژگی های مهم موسسه آموزش عالی ماساریک، موقعیت آن در مرکز اروپا است. این دانشگاه در دومین شهر مهم کشور چک، شهر برنو قرار دارد. موقعیت مرکزی آن در اروپا نیز باعث شده تا فاصله کوتاهی تا پراگ، برلین، وین، ورشو، بوداپست و دیگر کلانشهرهای اروپایی داشته باشد.

این مورد برای دانشجویان بین المللی که عاشق گردش و سفر هستند می تواند بسیار مهم و باارزش باشد. زیرا همه این شهرها به اندازه ای به برنو نزدیک هستند که می توان در تعطیلات آخر هفته از این مکان ها بازدید کرد.

علاوه بر این، به صورت کلی هزینه های زندگی و تحصیل در جمهوری چک بسیار مقرون به صرفه تر از دیگر کشورهای اروپایی است. هزینه زندگی در شهر برنو نیز در مقایسه با پایتخت چک شهر پراگ ارزان تر است. این مورد نیز به دانشجویان کمک می کند تا هزینه های خود را بهتر مدیریت کنند.

اطلاعات کلی شهر برنو (محل قرارگیری دانشگاه ماساریک)
هزینه زندگی با اجاره ملک1095 یورو
هزینه زندگی بدون احتساب اجاره446 یورو
هزینه خورد و خوراک296 یورو
هزینه حمل و نقل61.5 یورو
حقوق ماهانه پس از کسر مالیات1425 یورو
جمعیت396 هزار
نزدیک ترین فرودگاهBrno-Turany Airport (در 8 کیلومتری)
کیفیت هوادر حد متوسط
رتبه در بین بهترین شهرهای جهان برای زندگیرتبه 450 (بالای 5%)
رتبه در بین بهترین شهرهای چکرتبه 2

  

رتبه دانشگاه ماساریک

موسسه آموزش عالی ماساریک با توجه به عملکرد مناسب خود، توانسته است جایگاه و رنک بالایی در موسسات مختلف رتبه بندی به دست آورد. در جدول زیر رتبه این دانشگاه در برخی از معتبرترین موسسات رتبه بندی دانشگاه های جهان که هر ساله دانشگاه های کل دنیا را بر اساس شاخص های مختلفی رتبه بندی می کنند بیان می کنیم.

رتبه در QS برای سال 2024400
رتبه در QS برای سال 2023551
رتبه در QS برای سال 2022551
رتبه در THE برای سال 2024601
رتبه در THE در سال 2023801
رتبه در THE در سال 2022801
رتبه جهانی در usnews605
رتبه در بین دانشگاه های اروپا مطابق با usnews249
رتبه در بین دانشگاه های چک2
رتبه موضوعی در پزشکی بالینی610
رتبه موضوعی در زیست شناسی مولکولی و ژنتیک389
رتبه موضوعی در علوم کامپیوتر441

دانشکده های دانشگاه ماساریک

این دانشگاه تقریبا ده دانشکده مختلف دارد که مهلت ارسال درخواست و شهریه لازم برای تحصیل در هر یک از آن ها با یکدیگر متفاوت است. با این حال، به صورت کلی، هر سال تحصیلی در دانشگاه های چک از سپتامبر هر سال شروع شد. هر سال تحصیلی نیز شامل دو ترم است که در فصل های پاییز و بهار برگزار می شود.

البته سال تحصیلی در تعدادی از دانشکده های این موسسه آموزش عالی از ماه فوریه در ترم بهار شروع می شود.

در جدول زیر اطلاعات کاملی در رابطه با مهلت ارسال درخواست پذیرش به هر یک از دانشکده های دانشگاه ماساریک و شهریه لازم برای تحصیل در هر یک از آن ها را برای شما شرح می دهیم.

نام دانشکدهمهلت اپلایشهریه تحصیلی برای تحصیل به زبان انگلیسی
دانشکده پزشکی31 Julyپزشکی عمومی: 380,000 کرون چک
دندانپزشکی: 400,000 کرون چک
دانشکده داروسازی31 May7000 یورو
دانشکده علوم31 March3000 یورو
دانشکده تعلیم و تربیتBA: 28 February
MA: 30 April
2400 یورو
دانشکده هنرBA: 30 April
MA: 30 April
MA – February intake: 31 October
2500 یورو
دانشکده انفورماتیکSeptember intake: 15 April
February intake: 15 October
3000 یورو
دانشکده اقتصاد و مدیریتSeptember intake: 15 April
February intake: 15 October
3500 یورو
دانشکده مطالعات اجتماعیBA – September intake: 1 June
BA – February intake: 15 Nov
MA – September intake: 30 April
MA – February intake: 15 Nov
3000 یورو

شرایط پذیرش دانشگاه ماساریک

شرایط پذیرش در موسسه آموزش عالی ماساریک مانند دیگر دانشگاه های معتبر چک مثل دانشگاه چارلز و دانشگاه پالاتسکی ساده است. این دانشگاه برای پذیرش دانشجویان بین الملل خود حتی برای تحصیل در رشته های تاپ تحصیلی چون پزشکی و دندانپزشکی محدودیت سنی تعیین نکرده است. به صورت معمول نیز شرایط اصلی آن برای پذیرش دانشجویان جهت تحصیل در جمهوری چک شامل موارد زیر می شود:

 1. متقاضی دوره تحصیلی خود را به پایان رسانده باشد.
 2. تسلط کافی به زبان انگلیسی داشته باشد. زیرا زبان تحصیل در دانشگاه ماساریک برای دانشجویان بین الملل انگلیسی است.
 3. در آزمون ورودی (که برای پذیرش در اکثریت رشته های محبوب مثل پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و … برگزار می شود.) نمره قبولی را دریافت کند.
 4. در مصاحبه شفاهی که اغلب به صورت آنلاین برگزار می شود، امتیاز لازم را کسب کند.
 5. مدارک لازم را به دانشگاه ارائه دهد.

مدارک مورد نیاز باید در زمان تعیین شده به صورت کامل برای دانشگاه ارسال شوند. این مدارک متناسب با رشته انتخابی تا حدی متغییر است. با این حال به صورت کلی شامل موارد زیر خواهد شد:

 • مدارک و ریزنمرات تحصیلی که به زبان چکی یا انگلیسی ترجمه شده است.
 • مدرکی دال بر تسلط بر زبان انگلیسی مثل مدرک تافل یا آیلتس
 • رزومه تحصیلی
 • مدرک کسب نمره قبولی در آزمون ورودی
 • بیانیه هدف (SOP)
 • کپی مدارک شناسایی
 • کپی پاسپورت
 • و …

برای کسب اطلاعات دقیق تر در مورد مدارک و شرایط تحصیل در جمهوری چک، توصیه می کنیم حتما با مشاوران مجرب و کارآزموده ما در مجموعه آسپیان تماس بگیرید.

پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه ماساریک

3 رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی از محبوب ترین رشته های تحصیلی هستند که هر ساله دانشجویان بین الملل زیادی را به خود جذب می کند. این رشته ها در دانشکده پزشکی این دانشگاه -که یک موسسه آموزشی و پژوهشی پویا و مشهور نه تنها در جمهوری چک بلکه در سطح اروپا و جهان است- به دانشجویان ارائه می شود.

دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه ماساریک دوران تحصیل خود را در یک پردیس فوق مدرن با یک محیط کار مطالعه و کار مطلوب سپری می کنند. علاوه بر این، پردیس دانشکده پزشکی ماساریک با کلینیک ها و بیمارستان های آموزشی مختلفی متصل است. دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی در جمهوری چک نیز آموزش های عملی و دوره های کارآموزی خود را در این بیمارستان ها و کلینیک ها می گذارنند.

نام دورهزبان تدریسطول دورهشهریه سالانهمدرک ارائه شدهمحل تحصیل
پزشکیانگلیسی6 سال380,000 کرون چکدکتری پزشکی عمومی MUDr))شهر برنو
دندانپزشکیانگلیسی5 سال400,000 کرون چکدندانپزشکی عمومی MDDr) )شهر برنو

نکات مهم:

 • برای تحصیل در این رشته های تاپ تحصیلی در دانشگاه ماساریک مانند دیگر دانشگاه معتبر چک مثل دانشگاه پالاتسکی، هیچ نوع محدودیت سنی تعیین نشده است. به همین دلیل، تمامی متقاضیان حتی با داشتن سن بالا و گپ تحصیلی می توانند از این دانشگاه پذیرش بگیرند.
 • دوره های 6 ساله پزشکی و 5 ساله دندانپزشکی در چک ویژه فارغ التحصیلان دبیرستانی طراحی شده است. لذا برای تحصیل در آن ها فقط کافی است دوره دبیرستان خود را به پایان رسانده و مدرک پایان دوره دبیرستان یا دیپلم خود را دانشگاه ارائه دهید.

در صورتی که مایل به تحصیل در چک در هر یک از رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و فیزیوتراپی هستید؛ با دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان مجرب ما می توانید اطلاعات کامل و دقیقی در این باره کسب کنید. برای دریافت مشاوره رایگان می توانید از طریق شماره تماس های موجود یا از طریق واتساپ با ما تماس بگیرید. یا اینکه “فرم درخواست مشاوره رایگان” قرار گرفته در سایت را بعد از تکمیل کردن برای ما ارسال کنید تا با شما تماس بگیریم.

خوابگاه های دانشگاه ماساریک

موسسه آموزش عالی ماساریک 11 خوابگاه دانشجویی مختلف در نقاط مختلف شهر برنو با تقریبا  3878 تخت دارد. این خوابگاه های به صورت دو، سه یا چهار نفره در اختیار دانشجویان قرار داده می شوند. به تمامی امکانات رفاهی چون سالن مطالعه، اینترنت، یخچال، خشکشویی و … در مجهز هستند.

امکانات خوابگاه دانشجویی:

 • اتاق تلویزیون
 • سالن مطالعه
 • اتصال به اینترنت
 • خشکشویی
 • یخچال در اتاق

هزینه سکونت در هر یک از خوابگاه ها متناسب با امکانات و ویژگی هایی که از آن برخوردار هستند، متفاوت خواهد بود. با این حال به صورت کلی دانشجویان بین الملل برای سکونت در خوابگاه های اشتراکی به حداقل حدود 350 یورو در ماه احتیاج دارند.

دانشجویان متناسب با دانشکده محل تحصیل خود می توانند یک خوابگاه مناسب برای سکونت خود انتخاب کنند. به عنوان مثال، دانشجویانی که قصد تحصیل در دانشکده حقوق، دانشکده انفورماتیک و دانشکده علوم را دارند؛ بهتر است خوابگاه دانشجویی کونیکووا را انتخاب کنند. زیرا این خوابگاه در فاصله نزدیکی از این دانشکده ها قرار دارد.

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم  اطلاعات کاملی درباره دانشگاه ماساریک و شرایط تحصیل در آن را در اختیار شما قرار دهیم. ما در مجموعه آسپیان به عنوان تنها نماینده رسمی دانشکده های پزشکی دانشگاه های معتبر چک، مسئول اعزام متقاضیان تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، فیزیوتراپی و داروسازی به چک هستیم. هر ساله نیز آزمون ورودی و دوره های فاندیشن دانشکده های پزشکی این کشور را در ایران برگزار می کنیم.

در صورتی که با مشاوران ما تماس بگیرید؛ می توانید با دریافت مشاوره رایگان اطلاعات کامل و دقیقی در رابطه با تحصیل در دانشگاه ماساریک یا دیگر دانشگاه های معتبر چک چون دانشگاه چارلز و پالاتسکی دریافت کنید.

مطالب مرتبط
مشاوره رایگان

سوالی دارید؟ با شماره ۰۲۱۲۲۲۲۲۲ جهت راهنمایی و پشتیبانی تماس حاصل فرمایید.

آخرین اعلانات
آخرین مطالب بلاگ
 • انتخاب سرویس
 • انتخاب کارمند
 • انتخاب تاریخ و زمان
 • ورود اطلاعات
 • بررسی جزئیات سفارش
 • تاییدیه

انتخاب سرویس

لطفاً سرویسی را انتخاب کنید که می‌خواهید برای آن رزرو تعیین کنید

انتخاب سرویس

لطفاً سرویسی را انتخاب کنید که می‌خواهید برای آن رزرو تعیین کنید

انتخاب کارمند

شما می توانید یک کارمند خاص را برای انجام خدمات خود انتخاب کنید یا هر کارمند را انتخاب کنید تا به طور خودکار یکی را به شما اختصاص دهد

انتخاب تاریخ و زمان

برای دیدن جدول بازه های زمانی موجود روی تاریخ کلیک کنید، برای رزرو آن روی یکی از بازه های زمانی سبز کلیک کنید

ورود اطلاعات

لطفاً اطلاعات تماس خود را ارائه دهید تا بتوانیم تأییدیه و سایر اطلاعات تماس را برای شما ارسال کنیم

بررسی جزئیات سفارش

جزئیات رزرو خود را دوباره بررسی کنید و اگر همه چیز درست است روی دکمه ارسال کلیک کنید

تاییدیه

رزرو شما با موفقیت ثبت شده است. لطفاً این تأییدیه را برای مراحل بعدی نزد خود حفظ کنید.
سوالی دارید؟
با شماره 021-91004555 تماس بگیرید.

انتخاب سرویس

انتخاب سرویس
انتخاب کارمند
انتخاب تاریخ و زمان
اطلاعات مشتری
بررسی جزئیات رزرو
تاییدیه رزرو

انتخاب مدت زمان سرویس

شما باید مدت زمان سرویس را انتخاب کنید، قیمت سرویس شما به مدت زمان بستگی دارد.

چند نفر؟

حداکثر ظرفیت است 1
مشاوره حضوری
خلاصه

فرم مشاوره