آشنایی با زبان چکی و منابع یادگیری آن

زبان چکی
دریافت مشاوره رایگان

سوالی دارید؟ با شماره ۰۲۱۲۲۲۲۲۲ جهت راهنمایی و پشتیبانی تماس حاصل فرمایید.

زبان چکی زبان رسمی مردم جمهوری چک است. مسافران و افرادی که قصد مهاجرت به جمهوری چک را دارند؛ نیازی نیست که نگران دانش زبانی اندک خود از زبان رسمی این کشور باشند. زیرا اکثریت افراد این کشور به زبان انگلیسی تسلط دارند و شما برای برقراری ارتباط با افراد در شهرهای بزرگ این کشور به زبان انگلیسی مشکلی نخواهید داشت.

با این حال، برای افرادی که قصد زندگی و اقامت طولانی مدت یا تحصیل در این کشور را دارند؛ یادگیری زبان چکی در حد مقدماتی خالی از لطف نخواهد بود. به همین دلیل، تصمیم گرفتم در این مقاله از مجموعه آسپیان، به معرفی این زبان، روش های یادگیری و بهترین منابع برای یادگیری زبان مردم جمهوری چک بپردازیم.

ما در مجموعه آسپیان، به عنوان تنها نماینده رسمی دانشگاه های چک، تجربه و سابقه ای چندین ساله در زمینه اعزام دانشجو به جمهوری و دریافت ویزای تضمینی این کشور برای متقاضیان تحصیل در چک داریم. لذا در صورتی که متقاضی تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و یا فیزیوتراپی در چک هستید؛ توصیه می کنیم با دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان ما در مجموعه آسپیان، از شرایط و مراحل تحصیل در جمهوری چک اطلاع کسب کنید.

شما می توانید با تماس با شماره تلفن های موجود در سایت یا ارسال پیام در واتساپ از مشاوره رایگان کارشناسان ما استفاده کنید. همچنین در صورتی که “فرم درخواست مشاوره رایگان” قرار گرفته در سایت را بعد از تکمیل کردن برای ما ارسال کنید؛ مشاوران ما خیلی سریع با شما تماس خواهند گرفت.

فهرست مطلب

معرفی زبان چکی

زبان کشور چک که قبلا به آن بوهمی گفته می شد، یک زبان اسلاوی است. بسیاری از افراد این زبان را با زبان های روسی، لهستانی و اسلواکی اشتباه می گیرند. البته زبان مردم چک با کشور اسلواکی شباهت های بسیار زیادی به یکدیگر دارند. زیرا این دو کشور قبلا یکی بودند و در سال 1993 با انقلاب مخملی از یکدیگر جدا شدند.

به صورت کلی، زبان چکی تلفظ و دستور زبان خاص خود را دارد و دارای 32 مصوت و صامت است. خبر خوبی که در مورد این زبان وجود دارد این است که صامت ها مشابه زبان انگلیسی تلفظ می شوند که این امر یادگیری آن ها را ساده تر می کند.

اما خبر بد این است که این زبان حروف منحصر به فردی نیز دارد که یادگیری تلفظ آن ها به تمرین نیاز دارد.

به صورت کلی در زبان چکی :

 • حروف صدادار á , é , í , ó , ú , ů  به صورت بلند تلفظ می شوند؛ مانند: g. a = aaa, e = eee))
 • حروف صامت و مصوت در این زبان با شیوه ای خاص تلفظ می شود و حرفی مثل š, č, ř, ž, ě به صورت متفاوت (g. š = sh, č = tsh) تلفظ می شود.
 • در زمان تلفظ حرف r بر روی آن تاکید می شود.
زبان جمهوری چک

مهمترین کلمات در زبان چکی

در جدول زیر به برخی از کلمات مهم برای صحبت کردن به این زبان اشاره می کنیم:

به فارسیبه چکیتلفظ
سلام (رسمی)Dobrý denDoh-bree dehn
سلام (غیر رسمی)AhojA-hoy
حالت چه طوره؟Jak se máš?Yak se maash?
خوبم، ممنونDobře, děkujiDob-je, dye-koo-yih
خداحافظNa shledanouNah-skhleh-dah-noh
تشکرDěkujiDye-koo-yih
لطفاProsímProseem
بلهAnoAh-noh
خیرNeNeh
ببخشیدPromiňteProh-minh-nyteh
متاسفمOmlouvám seOm-loh-vaam seh
متوجه نمی شومNerozumímNe-roh-zoo-mim
آیا انگلیسی صحبت می کنی؟Mluvíte anglicky?Mluvíte anglicky?
کجا است….؟Kde je…?Geh-the-yeh…?
آبجوPivoPeh-voh
شرابVínoWe-noh
آبVodaVo-dah
کمک!Pomoc!Poh-mots!

آیا یادگیری زبان چکی سخت است؟

یادگیری زبان رسمی جمهوری چک مثل یادگیری هر زبان خارجی دیگری می تواند چالش های مخصوص به خود را داشته باشد. با این حال، این زبان ویژگی هایی دارد که می تواند یادگیری آن را سخت تر یا آسان تر کند.

• چرا یادگیری آن سخت است؟

گرامر و دستور زبان آن یک سیستم دستور زبان پیچیده با صرف فعل و موارد دستوری مختلف است. پایان‌ های اسم، صفت و فعل در این زبان بسته به نقش های مختلف در هر جمله تغییر می‌ کنند. به همین دلیل، یادگیری آن، نیاز به توجه دقیق به جزئیات و تمرین برای تسلط پیدا کردن دارد.

علاوه بر این، تلفظ صامت ها در زبان چکی می تواند چالش برانگیز باشد. زیرا شامل صداهایی است که معمولاً در انگلیسی یافت نمی شوند. یادگیری تلفظ صحیح صامت ها و مصوت ها و تسلط بر تلفظ حروفی مانند ř  و ě  ممکن است زمان و تمرین نیاز داشته باشد.

چرا یادگیری زبان چکی می تواند آسان باشد؟

الفبای چک شباهت زیادی به الفبای لاتین دارد و فقط چند حرف اضافی دارد. تلفظ حروف و کلمات نیز، در ابتدای کار می تواند مشکل باشد. با این حال، وقتی سیستم صوتی را درک کردید، تلفظ می تواند نسبتاً آسان باشد.

به صورت کلی، مؤسسه خدمات خارجی، چکی را به عنوان زبان رده چهارم طبقه بندی می کند. به این معنی که برای رسیدن به تسلط اولیه مکالمه، حدود 44 هفته یا 1100 ساعت مطالعه و زمان نیاز است.

بهترین شیوه ها برای یادگیری زبان چکی

شیوه های مختلفی برای یادگیری این زبان وجود دارد که از بهترین آن ها می توان موارد زیر را نام برد:

تماشای فیلم ها و برنامه های تلویزیونی چک

تماشای فیلم‌ ها و برنامه ‌های تلویزیونی به زبان چک راهی عالی برای بهبود مهارت‌ های شنیداری و درک بهتر زبان است. می‌ توانید با فیلم‌ های چکی با زیرنویس انگلیسی شروع کنید و به فیلم‌ های چکی بدون زیرنویس برسید. تماشای برنامه های تلویزیونی چک نیز می تواند راهی عالی برای یادگیری زبان در عین لذت بردن از سرگرمی های محلی باشد.

شرکت در دوره های زبان چکی در دانشگاه

دوره های تحصیلی در دانشگاه های جمهوری چک برای دانشجویان بین الملل به زبان انگلیسی برگزار می شود. با این حال، در اغلب رشته های تحصیلی مثل پزشکی، دندانپزشکی و … دانشجویان برای طی کردن دوره های عملی خود باید در کلینیک ها و بیمارستان ها مشغول به کار شوند. در این زمان، در صورتی که با زبان چکی آشنایی داشته باشند؛ بهتر می توانند با بیماران ارتباط برقرار کنند.

به همین دلیل، در اکثر دانشگاه های جمهوری چک، دوره های آموزش زبان کشور چک را برای دانشجویان بین الملل برگزار می شود. این دوره ها به دانشجویان در توسعه مهارت های زبانی و به دست آوردن درک بهتر از فرهنگ مردم چک کمک می کند. اغلب آن ها نیز در سطوح مختلف از مبتدی تا پیشرفته برگزار می شوند.

گذراندن این دوره ها یک راه عالی برای شروع یادگیری زبان چک، آشنایی با افراد جدید و کسب اطمینان در مورد به دست آوردن مهارت های ارتباطی خواهد بود.

با افراد محلی به زبان چکی صحبت کنید.

یکی از بهترین راه ‌ها برای یادگیری این زبان، تمرین صحبت کردن با مردم محلی است. این کار را می‌ توانید با پیوستن به گروه ‌های گفتگو در شبکه های اجتماعی، شرکت در رویدادهای فرهنگی، یا صرفاً ایجاد مکالمه با شخصی در یک کافه انجام دهید. هر چه بیشتر صحبت کردن با دیگران را تمرین کنید، با زبان راحت تر خواهید شد. علاوه بر این، مردم محلی می توانند بینشی در مورد تفاوت های ظریف زبان و فرهنگ ارائه دهند که ممکن است در دوره های زبان پوشش داده نشود.

ادبیات چک را بخوانید.

خواندن ادبیات چک می تواند راهی عالی برای تقویت زبان چکی و بهبود مهارت های خواندن و درک مطلب شما باشد. با کتاب های کودکان شروع کنید و به ادبیات پیچیده تر برسید. خواندن همچنین می تواند به شما در یادگیری واژگان و قواعد دستور زبان جدید در زمینه کمک کند.

از برنامه های یادگیری زبان استفاده کنید

برنامه های یادگیری زبان مانند Duolingo، Babbel و Rosetta Stone می توانند منابع خوبی برای یادگیری زبان چکی باشند. این برنامه ‌ها درس ‌های تعاملی را ارائه می‌ دهند که بر ساخت واژگان، گرامر و مهارت ‌های مکالمه تمرکز دارند. بسیاری نیز شامل تمرین های تلفظ و ویژگی های ردیابی پیشرفت هستند.

به طور منظم و مداوم تمرین کنید

تمرین منظم، کلید یادگیری سریع زبان است. زمان منظمی را به تمرین صحبت کردن، شنیدن، خواندن و نوشتن به زبان چکی اختصاص دهید. اهداف قابل دستیابی را تعیین کنید و یک روال مطالعه را ایجاد کنید که برای شما مفید باشد. تمرین منظم، حتی برای دوره های کوتاه به صورت روزانه، نتایج بهتری نسبت به جلسات مطالعه پراکنده و فشرده دارد.

چرا یادگیری زبان چکی می تواند آسان باشد؟

بهترین منابع یادگیری زبان چکی

برای اینکه بتوانید زبان رسمی کشور چک را به صورت کامل، سرگرم کننده و لذت بخش یاد بگیرید؛ نیاز به منابع درسی و آموزشی دارید. در ادامه برخی از بهترین وب سایت ها، پیج های اینستاگرامی، کانال های یوتیوب، مراکز آموزشی آنلاین، کتاب و … برای یادگیری این زبان را به شما معرفی می کنیم.

•بهترین وب سایت ها برای یادگیری زبان مردم چک

 • Czech Step by Step, online materials
 • Learn Czech Online
 • Czech Time
 • Learn Czech with a Smile

بهترین کانال های یوتیوب برای یادگیری زبان چکی

 • SlowCzech
 • TadyGavin
 • Mezi jazyky

بهترین کانال های اینستاگرام برای یادگیری این زبان

 • SlowCzech
 • Oh my Czech
 • Mezi jazyky
 • Learn Czech with Love
 • Czech With Me
 • Effective Czech
 • Verbonaut Czech
 • Czech Idioms
 • Každý den česky

مراکز آموزشی آنلاین برای یادگیری زبان چکی

 • Centre for Foreigners e-learning
 • Czech as a Second Language (Meta): e-learning in English, Chinese and Russian; Basic Czech Words, Grammar, and Real Life Czech
 •  
 • Czech Courses for Foreigners (CIC): video courses on various topics, such as basic conversations at school or at work

سایر منابع یادگیری

 • کتاب Adapted texts (A1-C1)
 • فیلم های و پادکست های تلویزیون و رادیو چک مثل:
  • برنامه های تلویزیونی چک (به زبان چک با زیرنویس چکی انگلیسی)
  • رادیو چک آنلاین (Český rozhlas online)
  • تمامی فیلم های موجود با زیرنویس چکی رایگان

بهترین اپلیکیشن های موبایل برای یادگیری زبان چکی

اپلیکیشن های موبایل بهترین ابزار برای یادگیری زبان به شیوه های جذاب و سرگرم کننده هستند. شما می توانید در هر زمانی مثل، پیاده روی، رانندگی کردن و … از این برنامه ها برای یادگیری کلمات جدید استفاده کنید.

از بهترین برنامه های موبایل که می تواند به شما در یادگیری این زبان کمک کند، عبارت اند از:

دولینگو (Duolingo)

این اپلیکیشن به عنوان یکی از بهترین برنامه های یادگیری زبان شناخته می شود و رضایت بسیار بالایی در بین استفاده کنندگان از آن وجود دارد. برنامه های آموزش زبان چکی آن بر اساس اصل یادگیری سرگرم کننده و نه صرفا به خاطر سپردن کلمات ارائه می شود. استفاده از آن نیز بر روی تمامی سیستم عامل ها و تمامی تلفن همراه ها ممکن است.

Memrise

این برنامه یکی از بهترین ابزارها برای یادگیری واژگان است. در این برنامه سعی شده تا حفظ کردن کلمات را به روشی سرگرم کننده و جذاب برای شما ساده تر کند. شما ممکن است کلمات و واژگان جدید و جذابی را در این برنامه ببنید. علاوه بر این، در صورتی که بخواهید نیز می توانید واژه های مورد نظر خود را به لیست کلماتی که قصد یادگیری آن ها را دارید اضافه کنید.

HelloTalk

آیا دوست دارید برای یادگیری زبان چکی با افراد native  ارتباط برقرار کنید؛ اما از صحبت کردن می ترسید؟ این برنامه مانند هر پیام رسان دیگری کار می کند اما به جز چت، می توانید خطاهای یکدیگر را نیز اصلاح کنید. همچنین می توانید تعیین کنید که چه مدت می خواهید پیام ها را مبادله کنید و چه تعداد پیام یا کاراکتر بنویسید.

سخن پایانی زبان چکی

یادگیری زبان چکی مانند هر زبان دیگری چالش های مخصوص به خود را دارد. با این حال، با کمی تلاش و تمرین مداوم می توانید این زبان را به خوبی یاد بگیرید. در صورتی که قصد تحصیل در چک را دارید؛ زبان تحصیل شما در دانشگاه انگلیسی است. لذا برای پذیرش در دانشگاه و تحصیل در دانشگاه های این کشور نیازی به تسلط و داشتن دانش زبان چکی نخواهید داشت.

با این حال، بعد از سفر به چک و مشغول به تحصیل شدن در دانشگاه های این کشور، به شما پیشنهاد می کنیم تا در دوره های زبان چکی که توسط دانشگاه انتخابی شما برگزار می شود شرکت کنید. شرکت در این دوره ها به یادگیری زبان چکی و ارتباط بهتر شما با مردم چک کمک زیادی می کند.

ما در مجموعه آسپیان، تنها نماینده رسمی دانشگاه های جمهوری چک در ایران هستیم. شما می توانید با تماس با مشاوران ما، اطلاعات دقیقی درباره تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و فیزیوتراپی در چک را دریافت کنید.

مطالب مرتبط
مشاوره رایگان

سوالی دارید؟ با شماره ۰۲۱۲۲۲۲۲۲ جهت راهنمایی و پشتیبانی تماس حاصل فرمایید.

آخرین اعلانات
آخرین مطالب بلاگ
 • انتخاب سرویس
 • انتخاب کارمند
 • انتخاب تاریخ و زمان
 • ورود اطلاعات
 • بررسی جزئیات سفارش
 • تاییدیه

انتخاب سرویس

لطفاً سرویسی را انتخاب کنید که می‌خواهید برای آن رزرو تعیین کنید

انتخاب سرویس

لطفاً سرویسی را انتخاب کنید که می‌خواهید برای آن رزرو تعیین کنید

انتخاب کارمند

شما می توانید یک کارمند خاص را برای انجام خدمات خود انتخاب کنید یا هر کارمند را انتخاب کنید تا به طور خودکار یکی را به شما اختصاص دهد

انتخاب تاریخ و زمان

برای دیدن جدول بازه های زمانی موجود روی تاریخ کلیک کنید، برای رزرو آن روی یکی از بازه های زمانی سبز کلیک کنید

ورود اطلاعات

لطفاً اطلاعات تماس خود را ارائه دهید تا بتوانیم تأییدیه و سایر اطلاعات تماس را برای شما ارسال کنیم

بررسی جزئیات سفارش

جزئیات رزرو خود را دوباره بررسی کنید و اگر همه چیز درست است روی دکمه ارسال کلیک کنید

تاییدیه

رزرو شما با موفقیت ثبت شده است. لطفاً این تأییدیه را برای مراحل بعدی نزد خود حفظ کنید.
سوالی دارید؟
با شماره 021-91004555 تماس بگیرید.

انتخاب سرویس

انتخاب سرویس
انتخاب کارمند
انتخاب تاریخ و زمان
اطلاعات مشتری
بررسی جزئیات رزرو
تاییدیه رزرو

انتخاب مدت زمان سرویس

شما باید مدت زمان سرویس را انتخاب کنید، قیمت سرویس شما به مدت زمان بستگی دارد.

چند نفر؟

حداکثر ظرفیت است 1
مشاوره حضوری
خلاصه

فرم مشاوره