تحصیل رشته پزشکی در کشور لیتوانی

 

لیتوانی به عنوان یکی از کشور­های کوچک اتحادیه­ ی اروپا، در سال­های اخیر به مقصدی برای متقاضیان ادامه ­ی تحصیل در رشته ­ی پزشکی بدل شده است. این امر البته ریشه در مسائل مهمی دارد که از آن میان می ­توان به دلایلی چون بالا بودن سطح کیفیِ تحصیل رشته پزشکی در کشور لیتوانی، پایین بودن میانگین هزینه ­های دانشجو، امکان تحصیل پزشکی به سه زبان انگلیسی، روسی و لیتوانیایی و همچنین اعتبار مدرک ارائه شده توسط دانشگاه ­های علوم پزشکی لیتوانی اشاره کرد. لیتوانی به عنوان کشور کم جمعیتی که از سال 2015 به بعد، واحد پولی خود را به یورو تغییر داده است، جزء کشور­های سبز اتحادیه­ ی اروپا است. کشورهایی که از سطح فرهنگی و رفاهی بالایی برخوردار هستند. با این حال، متوسط هزینه­ های زندگی در کشور لیتوانی بسیار معقول و نسبتاً پایین است. تحصیل در رشته­ ی پزشکی در کشور لیتوانی نیز از مورد علاقه ­ترین و معتبر­ترین رشته­ های تحصیلی آن کشور است. 90 درصد جمعیت کشور لیتوانی سواد دانشگاه ی دارند و این کشور در زمینه ی تحصیل، کشوری منحصربه فرد و استثنایی به حساب می ­آید. در این مقاله ­ی کوتاه ضمن معرفی دانشگاه علوم پزشکی لیتوانی، به معرفی تحصیل پزشکی در کشور لیتوانی خواهیم پرداخت.

 

شرایط عمومی تحصیل رشته پزشکی در کشور لیتوانی

متقاضی جهت تحصیل رشته پزشکی در کشور لیتوانی لازم است تا حداقل مدرک دیپلم را داشته باشد. شرط دوم ثبت ­نام در کالج­ های پزشکی کشور لیتوانی است. متقاضی باید یک دوره­ی 16 هفته ­ای را پشت سر بگذارد. دوره­ ای که طی آن مباحث پایه ­ای از دروسِ شیمی، فیزیولوژی، آناتومی، فیزیک و زبان به داوطلب تدریس می­ شود. این دوره که مانند دوره ­ی پیش ­دانشگاهیِ نظام قدیم ساختار آموزشی کشورمان ایران است، دانشجو را جهت شرکت در آزمون­های SAT یا MCAT آماده می­ کند. پس از شرکت در آزمون­ های یاد شده که حکم کنکور پزشکیِ کشور لیتوانی را دارند، متقاضیان با شرط اخذ نمره­ی مطلوب، می­توانند از دانشگاه­های پزشکی کشور لیتوانی، مانند دانشگاه علوم پزشکی لیتوانی، اخذ پذیرش کنند و بر مبنای آن از سفارت کشور لیتوانی، ویزای دانشجویی دریافت کنند.

 

معرفی دانشگاه علوم پزشکی کشور لیتوانی

دانشگاه علوم پزشکی لیتوانی که در شهر 600 هزار نفریِ کائوناس واقع شده است، یکی از معتبر­ترین دانشگاه ­های تدریس پزشکی به حساب می ­آید که در منطقه بالتیک اروپا مشغول به فعالیت است. این دانشگاه از دو آکادمی اصلی بهره­ می­برد که مابقی دانشکده­ها در ذیل آن­ها طبقه­بندی می­شود. نخست آکادمی پزشکی و دوم آکادمی دندان­پزشکی. هر یک از این آکادمی­ها دارای یک بیمارستان تخصصی هستند که بزرگ­ترین مراکز تحقیقاتی منطقه بالتیک اروپا نیز به حساب می­آیند. رشته­ی داروسازی نیز در دانشگاه علوم پزشکی لیتوانی علی­رغم آنکه از آکادمی تخصصی برخوردار نیست اما از بهترین­ها در نوع خودش است و سالانه صد­ها متقاضی را به آزمون ورودی خود می­کشاند. لازم به ذکر است که واحد­های عملیِ ارائه شده در رشته ­های پزشکی، دندان­پزشکی و دارو­سازی دانشگاه علوم پزشکی لیتوانی، در بیمارستان­های تخصصی آکادمی­های آن دانشگاه به دانشجویان ارائه می­شود تا از این رهگذر، میزان مهارت و چیرگی دانشجویان، افزایش پیدا کند.

 

مقاطع تحصیلی در دانشگاه علوم پزشکی لیتوانی

دانشگاه علوم پزشکی لیتوانی در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا، دانشجو می­پذیرد. این دوره­ها هر ساله در دو نوبت به دانشجویان ارائه می­شود. دوره­های کارشناسی دانشگاه علوم پزشکی لیتوانی، 4 سال زمان خواهد برد. همین زمان برای دوره­های کارشناسی­ارشد 2 سال خواهد بود؛ اما دوره­ی دکترا بسته به رشته­ی انتخابی توسط دانشجو، بین 5 تا 6 سال زمان خواهد برد.

 

رشته­ های دانشگاه علوم پزشکی لیتوانی

در دانشگاه علوم پزشکی لیتوانی 16 عنوان رشته به دانشجویان ارائه می­شود که در سه گروه کارشناسی، کارشناسی­ارشد و دکتری تقسیم­بندی می­شوند. رشته­ های پرستاری، کار­درمانی، روانشناسی سلامت و فیزیوتراپی از مهم­ترین رشته­ های در حال تدریس در مقطع کارشناسی دانشگاه علوم پزشکی لیتوانی است. در دوره­ی کارشناسی­ ارشد نیز رشته­هایی مانند سلامت عمومی، شیوه پیشرفته پرستاری، علوم غذایی، پزشکی طرز زندگی [این رشته، یک رشته­ی ترکیبی است که بر خلاف دیگر رشته­های مقطع کارشناسی ارشد، در مدت زمان یک سال و نیم ارائه می­شود.]، علوم حیوانات، مدیریت سلامت عمومی، روانشناسی سلامت درمانگاهی و تعامل بین انسان و حیوان به دانشجویان ارائه می­شود. در دوره­ی دکترا، رشته­ ها به دو دسته­ ی 5 ساله و 6 ساله تقسیم می ­شوند. دوره ­های پنج ساله­ ی مقطع دکترا دانشگاه علو پزشکی لیتوانی شامل دو رشته­ ی دندان­پزشکی و داروسازی است. دوره­ های 6 ساله نیز دو رشته­ ی پزشکی و دام­پزشکی را در بر می­گیرد.

 

ویژگی­ های تحصیل در دانشگاه علوم پزشکی لیتوانی

 

  1. زبان تحصیل

زبان تحصیل در دانشگاه علوم پزشکی لیتوانی، انگلیسی است. در واقع این یکی از مهم­ترین ویژگی ­های این دانشگاه است. تمام رشته­های دوره ­های پزشکی، دندان­پزشکی و داروسازی به زبان انگلیسی است، اکثر رشته­ های کارشناسی ارشد نیز به همین ترتیب و همچنین برخی رشته­ها در مقطع کارشناسی نیز به زبان انگلیسی ارائه می­ شود. ضمناً اشاره به این نکته الزامی است که لازم نیست نمره­ی مدرک زبان لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه علوم پزشکی لیتوانی خیلی بالا باشد. برای مثال برای گرفتن پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد، نمره­ ی 5 و نیمِ آیلتس کفایت می­کند.

  1. هزینه­ ی تحصیل

هزینه ­ی تحصیل در دانشگاه علوم پزشکی لیتوانی، در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا متفاوت خواهد بود. البته هزینه ­های جانبی­ای نیز به هزینه­ ی شهریه ­ی دانشجو اضافه خواهد شد که شامل مراحل بررسی مدارک، ثبت­نام در آزمون و همچنین انجام مراحل اداری ثبت­نام در دانشگاه می­شود. اما به طور میانگین و با در نظر گرفتن پرداخت حداکثرِ مبلغ شهریه و بدون در نظر گرفتن استفاده از وام­ها و بورسیه­های دانشجویی، هزینه­ی تحصیل در دانشگاه علوم پزشکی لیتوانی در حداقل­ترین حالت خود (کارشناسی) 3000 یورو و در حداکثرین حالت (پزشکی) 10000 یورو در سال خواهد بود.

  1. آزمون ورودی

آزمون ورودی دانشگاه علوم پزشکی لیتوانی هر ساله در دو تاریخِ 2 ژانویه یا 1 جولای برگزار می­شود. این آزمون که نمره­ی قبولی در آن، شرط اصلی برای اخذ پذیرش از دانشگاه علوم پزشکی لیتوانی است، در شهر­های مختلفی در جهان برگزار می­شود. شهرهایی که دفتر نمایندگی رسمی از آن دانشگاه دارند. این آزمون در یک روز و در دو مرحله انجام می­ شود. مرحله ­ی اول که قسمت اصلی آزمون است 60 سؤال زیست­ شناسی و شیمی است که باید ظرف یک ساعت و نیم پاسخ داده شود. مرحله ­ی دوم که مرحله­ ی کم اهمیتِ آزمون است، بخش مصاحبه با داوطلب است که در مدت زمانی 10 دقیقه ­ای به گفتگو پیرامون انگیزه­ های داوطلب اختصاص خواهد یافت.

 

همراهی تیم آسپیان با متقاضیان

مسائلی مانند شرایط تحصیل در دانشگاه ­های لیتوانی، چگونگی ارائه­ ی مدارک به دانشگاه، شیوه­ ی رزرو خوابگاه یا خانه در لیتوانی و... اهمیت چشمگیری برای متقاضیان دارند. اما برای کسب اطلاعات لازم است به مراجعی مطمئن و مجرب مراجعه کنند. تیم آسپیان، متشکل از وکلا و مشاوران باتجربه در زمینه ­ی اعزام دانشجو، متقاضیان تحصیل در این کشور را در راه رسیدن به اهدافشان یاری خواهد کرد. علاقه ­مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا گرفتن پاسخ پرسش­ های خود، می­ توانند با مجموعه­ ی آسپیان تماس حاصل فرمایند.

1398/ 12 /07 316
printrating
  نظرات

نظرات کاربران
نام
ایمیل
نظر