تحصیل در اروپا یا کانادا

تحصیل در اروپا یا کانادا

 

انتخاب یک کشور برای ادامه ­ی تحصیل، یکی از سرنوشت­ سازترین و دشوارترین انتخاب هایی است که بر سر راه متقاضیان مهاجرت تحصیلی قرار دارد. در این میان میزان مهاجرپذیری و محبوبیت بعضی از کشورها، باعث شده تا متقاضیان، تحصیل در اروپا یا کانادا و برخی دیگر از کشورها را مناسب خود بدانند. تصمیم به مهاجرت یکی از مهم­ترین تصمیماتی است که ممکن است افراد با آن درگیر شوند. تعدادی از افرادی که بدون تحقیقات قبلی و یا با عجله اقدام به مهاجرت می­کنند، پس از مدتی به علت کنار نیامدن با شرایط کشور مقصد و یا قوانین آنها، سرخورده و پشیمان می­ شوند. به همین دلیل است که هزینه­ ی کمبود اطلاعات برای مهاجران بالاست و بهتر است افراد قبل از شروع پروسه­ ی مهاجرت، تمام آیتم­های کشورهای مد نظرشان را به درستی بررسی کرده و بهترین گزینه را مطابق با جامع شرایط خود انتخاب کنند. در این مقاله ­ی گروه آسپیان، به بررسی اجمالی مهم­ترین گزینه­ هایی می­پردازیم که لازم است برای تحصیل در اروپا یا کانادا مورد توجه قرار گیرند.

در سالهای اخیر، تحصیل در اروپا یا کانادا در میان دانشجویان بین­ المللی از کشورهای سراسر دنیا طرفداران زیادی پیدا کرده است.  اینکه انتخاب هر فرد نسبت به شرایط و پارامترهای شخصی خودش متفاوت از دیگران خواهد بود، امری واضح است. اما دانستن نکاتی پیرامون مسائل کلی و شرایط غیرقابل تغییر کشورهایی که مد نظر افراد هستند، خالی از لطف نیست. مسائلی مانند شرایط کار در کشور مقصد، نحوه­ی پذیرش دانشگاه­ها، آب و هوا، زبان و ...، لازم است که قبل از شروع پروسه­ ی مهاجرت مورد توجه افراد قرار گیرند. از آنجا که مراحل مهاجرت به اندازه­ی کافی زمان­بر و هزینه­ بر هستند، بهتر است کشوری را به عنوان مقصد برگزینید که بیشترین میزان نزدیکی را به شما و ایده­ آل­ هایتان درباره­ ی محل زندگی داشته باشد.

 

شرایط کلی پذیرش دانشگاهی و تحصیل در اروپا یا کانادا

اولین مسئله ای که باید مد نظر متقاضیان تحصیل در اروپا یا کانادا قرار گیرد، مسئله­ ی زبان است. در مورد کشور کانادا اگر ایالتی که قصد مهاجرت به آن را دارید انگلیسی زبان است، برای مقطع کارشناسی نیاز است که بسته به دانشگاه، یکی از دو مدرک آیلتس یا تافل را به همراه مدرک SAT ارائه دهید.  SAT یا  Scholastic Assessment Test آزمونی چند مرحله­ای است که برای متقاضیان تحصیل کارشناسی برگزار می­شود. در مورد رشته­های کارشناسی ارشد، معمولا بسته به دانشگاه مورد نظر شما، علاوه بر مدرک زبان، رزومه­ ی کاری و تحصیلی و همچنین ارائه­ ی مقاله­ های معتبر از مواردی هستند که برای دانشگاه مورد نیازند. این مسئله در مورد کشورهای اروپایی، با توجه به زبان اصلی آن کشور متفاوت است. در درجه­ی اول لازم است که مدرک زبان جهت تحصیل در رشته­ی مد نظر دانشجو ارائه شود. ممکن است فرد رشته ­ای را به زبان اصلی آن کشور و یا به زبان انگلیسی را انتخاب کند و بسته به این انتخاب، مدرک مورد نیاز دانشجو متفاوت خواهد بود. در هر صورت، بهتر است افرادی که قصد تحصیل در اروپا را دارند، حتی در صورت پذیرش در رشته­ ی انگلیسی زبان، تا حدودی به زبان اصلی آن کشور مسلط باشند.

 

شرایط کار دانشجویی همزمان با تحصیل در اروپا یا کانادا

بیشتر کشورهایی که برای تحصیل در اروپا مورد توجه متقاضیان مهاجرت قرار می­گیرند، کشورهای اروپای غربی، مرکزی و حوزه­ی اسکاندیناوی هستند. در این کشورها، میزان کار دانشجویی با توجه به مقاطع تحصیلی متفاوت است. برای مقطع کارشناسی 10 ساعت در هفته، کارشناسی ارشد 20 ساعت در هفته و برای مقطع دکتری 30 ساعت در هفته، در نظر گرفته شده است. برای دانشجویان در کانادا،  این میزان 20 ساعت در هفته است. کار در تمامی این کشورها به صورتی است که دانشجو می­تواند از طریق آن، هزینه­ ی یک زندگی کوچک و دانشجویی را بپردازد.

 

متغیری به نام آب و هوا

آب و هوا در نقاط مختلف قاره­ی اروپا متفاوت است. دانشجویانی که قصد تحصیل در کشورهای اروپایی را دارند، لازم است که به این مسئله توجه داشته باشند. در این قاره کشورهای گرمی مانند بلاروس یا یونان قرار دارند و از طرفی کشورهایی مانند روسیه یا کشورهای حوزه اسکاندیناوی در این قاره، سردترین آب و هواها را دارا هستند. از طرفی معمولا همه افراد کانادا را به عنوان کشوری با آب و هوای سرد می­شناسند. اما کانادا کشوری پهناور است و برخی نقاط آن آب و هوای معتدلی نیز دارند. به صورت کلی، بیشتر نواحی این کشور در بیشتر ماه­های سال آب و هوایی ابری و بارش­های متعدد دارند. اما نقاطی مانند “ویندسور” در اونتاریو یا “ویکتوریا” در بریتیش کلمبیا، از آب و هوای معتدل و گرم­تری برخوردارند. از آنجایی که انتخاب کشور بر اساس آب و هوا امری کاملا شخصی است، لازم است قبل از تصمیم به انتخاب مقصد، در مورد آب و هوای کشورهای مورد نظرتان تحقیق دقیقی داشته باشید. مسئله ی آب و هوا می­تواند تاثیر مستقیمی بر روحیه ­ی شما داشته باشد.

 

مسافت

یکی دیگر از پارامترهای تاثیرگذاری که برای انتخاب محل تحصیل در اروپا یا کانادا وجود دارد، بُعد مسافت است. ممکن است شما جزو افرادی باشید که تصمیم دارند پس از مهاجرت، در هر سال، چند بار به ایران سفر کنند. دلیل این مسئله هرچه که باشد، انتخاب کانادا به عنوان مقصد چندان برای شما مناسب نیست. چرا که مسافت کشور ما با کانادا بسیار زیاد بوده و هربار سفر شما به کشور طولانی، وقت­گیر و هزینه­بر خواهد بود. فاصله­ ی کم کشورهای اروپایی با کشور ما و پروازهای مستقیم آنها به شهرهای ایران، یکی از دلایلی است که احتمالا در انتخاب مقصد برای دانشجویان مهاجر، موثر است.

 

تفاوت هزینه ­ی مهاجرت و تحصیل در اروپا یا کانادا

سنجش این پارامتر به صورت کلی است و نمی­توان آن را جزیی بررسی نمود. تعداد کمی از متقاضیان بین­المللی تحصیل در اروپا یا کانادا موفق به دریافت فول فاند از دانشگاه­های معتبر می­شوند. بنابراین میزان شهریه­ ی دانشگاه­ها اهمیت زیادی پیدا می­کند. به صورت معمول، دانشگاه­های کانادا، نسبت به دانشگاه­های اروپا گران­تر هستند. از طرفی وام­های دانشجویی در کانادا نیز معمولا به دانشجویان خارجی تعلق نمی­گیرد. به صورت کلی در کشورهایی مانند اتریش یا جمهوری چک و لهستان، هزینه­ی زندگی چندان بالا نیست و به عنوان مثال با حدود  1000 تا 1500 یورو در ماه(جدا از هزینه­ی تحصیل)، زندگی یک خانواده­ی دو نفره در حد متوسط تامین می­شود. این هزینه برای یک خانواده­ی دو نفره در کانادا، چیزی در حدود 3000 دلار کانا(جدا از هرینه­ ی تحصیل) است. هزینه­ی مهم دانشجویان مهاجر، هزینه­ های تحصیلی است. هزینه­ ی تحصیل در دانشگاه­ های کشورهایی مانند نروژ، ایتالیا و فرانسه، در صورت تحصیل به زبان اصلی همین کشورها، کاملا رایگان است.

 

مشاوره در خصوص پذیرش تحصیلی

در این مقاله به صورت کلی به اصلی­ترین سرتیترهای مربوط به مهاجرت تحصیلی به اروپا یا کانادا پرداخته شد. اما توضیح و بررسی جزییات مربوط به هرکدام از این تیترها، زمان زیادی می­ طلبد. علاوه بر آن، لازم است که تحقیقات دقیق­تر در حوزه­ی عوامل موثر بر مهاجرت، زیر نظر یک مشاور آگاه و باتجربه صورت بگیرد. موسسه­ی آسپیان با تجربه­ای درخشان در حوزه­ی مهاجرت و همچنین دارا بودن نمایندگی­ های دانشگاه­ های معتبر اروپایی، مرکزی مطمئن جهت مشورت متقاضیان گرامی است. برای کسب اطلاعات بیشتر با مجموعه­ ی ما تماس بگیرید.

 

 

 

 

1398/ 11 /28 1203
printrating
نام
ایمیل
نظر