تحصیل در اروپا با کمترین هزینه

تحصیل در اروپا با کمترین هزینه

 

سطح بالای زندگی، کیفیت فضاهای آموزشی و کیفیت خدمات شهروندی در کشورهای اروپایی، باعث شده تا تعداد زیادی از دانشجویان بین­ المللی تحصیل در اروپا را انتخاب کنند. تحصیل در کشورهای پیشرفته ­ی اروپایی در کنار ایجاد فرصت­های بی­نظیر آموزشی و تحصیلی، امکان داشتن شغل­ های تراز اول را نیز برای دانشجو فراهم می ­آورد. در این میان یکی از مهم­ترین دغدغه ­های دانشجویان برای انجام مهاجرت تحصیلی به کشورهای اروپایی، مسئله­ ی هزینه­ ی تحصیل در اروپا است. این امر تا جایی اهمیت دارد که بعضاً به دغدغه­ ی اصلیِ بسیاری از متقاضیان تبدیل شده است. در این مقاله­ می­ کوشیم تا مسائل مربوط به هزینه­ ی تحصیل در اروپا را از چند منظر مورد بررسی قرار دهیم.

واقعاً تحصیل در اروپا با هزینه­­ی اندک مُیسر است؟

 

ممکن است در نگاه اول تحصیل در اروپا با هزینه­ ی کم، امری بعید و حتی غیر قابل تصور به نظر برسد اما حقیقت چیز دیگری است. شما می­ توانید با یک برنامه ­ریزی درست و همچنین شناخت هدفتان از ادامه­ ی تحصیل، با کمترین هزینه در اروپا مشغول به تحصیل شوید. کشور­های اروپایی که بعضاً از پیشرفته ­ترین کشور­های جهان محسوب می ­شوند، ملاک اصلیِ قبول و پرورش دانشجو را مسائل علمی و آموزشی قرار می ­دهند. بر همین اساس ممکن است اینطور برداشت شود که دانشجو الزاماً موظف است در قبال دریافت این امکانات هزینه­ های گزافی پرداخت کند. راه­ های زیادی برای کاهش هزینه ­های تحصیل در اروپا وجود دارد که از مهم­ترین آن­ها می­توان به اخذ بورسیه­ های تحصیلی اشاره کرد. اما آنچه در این قسمت به توجه ویژه نیاز دارد، این موضوع است که دانشجو قبل از هر­گونه اقدامی باید بداند دقیقاً برای چه و در جستجوی کدام هدف، برای ادامه ­ی تحصیل به اروپا می­رود. این امر به خودی خود باعث می­شود که او بتواند با داشتنِ دیدی مناسب در انتخاب رشته­ی تحصیلی و ادامه­ی تحصیل در آن، با موفقیت های ملموسی در راستای کاهش هزینه­ هایش رو­به­ رو شود. علاوه بر این، اخذ بورسیه­ های تحصیلی، امکان کار در کنار تحصیل، گرفتن وام ­های دانشجویی و... نیز می­ تواند امکان تحصیل در اروپا با کمترین هزینه را برای دانشجو فراهم کند.

 

اصلی­ترین بخش ­های صرف هزینه هنگام تحصیل در اروپا کجاست؟

 

باید به این نکته توجه داشت که دانشجو در هنگام تحصیل در اروپا، صرفاً به تحصیل مشغول نیست، بلکه در حال زندگی در کشورِ مقصد است. از طرفی دانشجویان باید این موضوع را مد نظر قرار دهند که معمولا شهریه ­ی دانشگاه ­های اروپا در قیاس با امکانات ارائه شده و همچنین در مقایسه با شهریه ­ی دانشگاه­های امریکا یا کانادا، معقول و مناسب است. اما علاوه بر مسئله­ ی شهریه، اصلی­ترین هزینه ­های زندگی دانشجویی در اروپا را می­توان هزینه­ ی مسکن، خورد و خوراک، حمل ونقل، خدمات اجتماعی و درمانی دانست. بهتر است دانشجویان پیش از تصمیم نهایی، هزینه­ ی این آیتم­ ها را در کشورهای مدنظرشان به صورت دقیق بررسی کنند. 

 

چه کشور­هایی در اروپا مناسب تحصیل با هزینه­ ی پایین هستند؟

 

قبل از بررسی کشور­های اروپایی­ که امکان تحصیل با کمترین هزینه در آن­ها مهیاست، باید به این نکته اشاره نمود که پایین بودن هزینه­ی تحصیل یک شاخص نسبی است و قطعاً نمی­توان آن را در یک فرمول خلاصه کرد. چرا که در قاره­ای مثل اروپا هزینه ­های تحصیل متغییر است و در یک چهارچوب مشخص خلاصه و محدود نمی­شود. به هر ترتیب لازم است که دانشجو قبل از هرگونه اقدامی در رابطه با اقدام به مهاجرت تحصیلی با در نظر گرفتن توان مالی خود، در انتخاب مقصد مهاجرت تحصیلی نیز نهایت دقت را انجام دهد. در این راه مشاوران گروه آسپیان با بهره­مندی از به­روز­ترین اطلاعات پیرامون هزینه­های تحصیلی در کشور­هار اروپایی می­توانند بهترین منبع کسب اطلاع برای علاقه­مندانی باشند که مایل­اند با کمترین هزینه در یک کشور اروپایی مشغول به تحصیل شوند. در این بخش به معرفی اجمالی چند کشور اروپایی خواهیم پرداخت که تحصیل در آن­ها با کمترین هزینه همراه خواهد بود.

 

  1. آلمان

نکته­ ی بسیار مهم در رابطه با ادامه­ ی تحصیل در کشور آلمان، این است که در اکثر نواحی این کشور، از دانشجو برای ادامه­ی تحصیل شهریه­ای دریافت نمی­شود. این موضوع در کنار کیفیتِ بی­نظیرِ نظام آموزشی آلمان یکی از دلایل اصلی اقبال و استقبال دانشجویان نسبت به مهاجرت تحصیلی به این کشور است. تحصیل رایگان در آلمان هزینه­­های دانشجویان را به شکل محسوسی کاهش می­دهد. البته در برخی از دانشگاه­های این کشور نیز از دانشجو شهریه دریافت می­شود که به صورت متوسط می­توان آن را معادل 1000 دلار آمریکا برای یک سال در نظر گرفت. از مهم­ترین دانشگاه­های آلمان که ادامه­ی تحصیل در آن­ها تقریباً رایگان خواهد بود عبارت­اند از:

 

دانشگاه فنی برلین( Technische Universität Berlin )
دانشگاه هومبولت برلین( Humboldt-Universität zu Berlin )
دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ( Ludwig Maximilian University of Munich )
دانشگاه فنی مونیخ ( Technical UniversityMunich )

 

  1. بلژیک

بلژیک نیز یکی دیگر از کشور­هایی است که تحصیل در آن به شدت مقرون به صرفه است. یک سال تحصیل در رشته­های تحصیلیِ مختلف در دانشگاه­های بلژیک حداکثر 1000 دلار آمریکا هزینه در پی خواهد داشت که به عنوان هزینه­ ی تحصیل در دانشگاه­های اروپا بسیار مناسب است. در واقع حداکثر 1500 یورو هزینه ­ای است که دانشجو برای یک سال تحصیل در بلژیک باید پرداخت کند. مهم­ترین دانشگاه­های بلژیک که تحصیل در آن­ها ارزان قیمت است عبارت­اند از:

 

دانشگاه  لون ( ( University of Leuven
دانشگاه وریج بروکسل( Vrije Universiteit Brussel (VUB) )
دانشگاه آزاد بروکسل ( Université Libre de Bruxelles (ULB) )

 

  1. لهستان

لهستان کشوری است که علاوه بر دارا بودن دانشگاه­های باکیفیت و سطح علمی بالا، هزینه­ی زندگی نسبتا پایینی دارد. در این کشور می­توان به راحتی با حدود 500 تا 800 یورو در ماه یک زندگی دانشجویی خوب را فراهم نمود. تحصیل به زبان لهستانی در مراکز آموزشی دولتی این کشور رایگان بوده و تحصیل به زبان انگلیسی با هزینه­ای اندک امکان­پذیر است. از مجموعه­­ی دانشگاه­های معتبر لهستان می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

دانشگاه علوم پزشکی سیلسیا (Medical University of Silesia)
دانشگاه صنعتی ورشو (Warsaw University of Technology)
دانشگاه علوم پزشکی گدانسک (MUG)
 
+  برای آشنایی بیشتر با دانشگاه علوم پزشکی سیلیسیا اینجا کلیک کنید
 
+ برای آشنایی بیشتر با دانشگاه علوم پزشکی گدانسک اینجا کلیک کنید

 

  1. مجارستان

نکته­ ی مهم در رابطه با تحصیل در کشور مجارستان، مسئله­ی بورسیه­ های تحصیلی در مجارستان است. دانشجو برای تحصیل در اروپا به کمترین هزینه، می­تواند روی بورسیه ­های تحصیلی مجارستان حساب باز کند. از طرفی هزینه­ های زندگی به طور کلی در این کشور معقول و مقرون به صرفه است. مهم­ترین دانشگاه­های مجارستان که بورسیه­ های خوبی به دانشجو اختصاص می­دهند، عبارت­اند از:

 

دانشگاه دبرسن( University of Debrecen )
دانشگاه سگد( University of Szeged )
دانشگاه کروینوس بوداپست( Corvinus University of Budapest )
دانشگاه اوتوش لوراند( Eötvös Loránd University )

 

مشاوره­ ی مهاجرت برای تحصیل در اروپا

 

گروه آسپیان با بهره­ مندی از مجرب­ترین کارشناسان در حوزه­ ی مهاجرت تحصیلی، به طور کامل آماده­ی پاسخگویی به سؤالات متقاضیان تحصیل در اروپا می­باشد. این مجموعه با در اختیار داشتن نمایندگی­ رسمی از معتبرترین دانشگاه­های اروپا، مرجعی مطمئن برای راهنمایی متقاضیان مهاجرت تحصیلی تا زمان رسیدن به هدف است. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

 

1398/ 11 /27 930
printrating
نام
ایمیل
نظر