آزمون ورودی رشته های پزشکی و دندانپزشکی سال تحصیلی 2022 - 2021 دانشگاه پالاتسکی

 

آزمون ورودی رشته های پزشکی و دندانپزشکی سال تحصیلی 2022 - 2021 دانشگاه پالاتسکی

 

دانشگاه پالاتسکی جمهوری چک از زمان تاسیسش در سال ۱۵۷۳ میلادی و در طی ۴ قرن تجربه، هم‌اکنون به عنوان یکی از مهمترین قطب‌های تحصیلات عالی در سراسر اروپای مرکزی شناخته می‌شود. این دانشگاه با ارائه رشته‌های متنوع دانشگاهی از علوم انسانی گرفته تا رشته‌های پزشکی و تحقیقات علمی، نقش به سزایی را در جهت پیشرفت هر چه بیشتر سطح تحصیلات عالی ایفا می‌کند.

دانشگاه پالاتسکی در شهر اولوموک جمهوری چک واقع شده که به داشتن رشته‌های به روز در مقاطع عالی، تجهیزات مدرن و اساتید و متخصصان برتر خود افتخار می‌کند. دانشگاه پالاتسکی با داشتن۸  دانشکده و با ارائه بیش از ۲۵۰ رشته‌ی متنوع دانشگاهی، سالانه پذیرای بیش از ۲۰ هزار دانشجو از بیش از ۱۰۰ کشور دنیا می‌باشد.این دانشگاه درلیست سال 2020-2021 دانشگاه های مورد تائید وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی نیز می باشد. در ادامه این مقاله توصیحات جامعی درخصوص رشته های پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه پالاتسکی نمونه سوالات آزمون ورودی و خدمات مجموعه آسپیان نماینده رسمی دانشگاه پالاتسکی در ایران داده شده است. 

امسال آزمون ورودی رشته های پزشکی و دندانپزشکی در شهر تهران به صورت آنلاین و توسط مجموعه آسپیان برگزار می شود. این فرصت ویژه، شرایط اخذ پذیرش از این دانشگاه معتبر را برای دانشجویان ایرانی راحت تر کرده است. همچنین دوره های آمادگی آزمون ورودی نیز با نظارت مستقیم دانشگاه پالاتسکی در ایران برگزار می گردد.  
<< فرم درخواست مشاوره رایگان >>

 

 

دانشکده پزشکی و دندان‌پزشکی دانشگاه پالاتسکی

دانشکده پزشکی و دندان‌پزشکی دانشگاه پالاتسکی با هدف مشخص خلق فضایی مطلوب و در عین حال خاص برای پروش پزشکان و دندان پزشکان متخصص، آغاز به فعالیت کرد. در دانشکده پزشکی و دندان‌پزشکی دانشگاه پالاتسکی، تمامی امکانات به جهت کسب علم، تجربه، تخصص و به طور کلی پیشبرد اهداف والای علمی دانشجویان فراهم شده است. و در آخر تمامی این تلاش‌ها به جهت بهبود شرایط پزشکی و کیفیت درمان برای بیماران خواهد بود.

دانشکده پزشکی و دندان‌پزشکی دانشگاه پالاتسکی با آگاهی از رشد بی سابقه‌ی جهانی شدن، اقدام به ارائه رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی به زبان انگلیسی کرده است. بنابراین دو رشته‌ی پزشکی و دندان‌پزشکی این دانشکده، هم‌اکنون به زبان چکی و زبان انگلیسی ارائه می‌شوند. تمرکز اصلی برنامه‌ی تحصیلی طراحی شده برای هر دو رشته،  بر دروس عملی خواهد بود تا فارغ‌اتحصیلان به راحتی قادر به فعالیت در حرفه‌ی خود در کلینیک‌ها و بیمارستان‌های پیشرفته سراسر دنیا باشند.

علاوه بر این، تمامی برنامه‌های تحصیلی ارائه شده در دانشکده پزشکی و دندان‌پزشکی دانشگاه پالاتسکی بر اساس نظام اروپایی انتقال واحدهای درسی (سیستمی واحد جهت معادل سازی واحدهای گذرانده شده در سراسر اروپا) یا همان ECTS  می‌باشد . اتحادیه دانشکده‌های پزشکی اروپا AMSEنیز، دانشکده پزشکی و دندان‌پزشکی دانشگاه پالاتسکی را تایید کرده است. بنابراین تمامی دانشجویان دانشکده پزشکی پالاتسکی می‌توانند به صورت موقت و یا دائم تحصیلات خود را در سایر دانشکده‌های پزشکی اروپایی ادامه بدهند.

نکته‌ی قابل توجه دیگر دانشکده پزشکی و دندان‌پزشکی دانشگاه پالاتسکی این است که، این دانشکده مورد تایید استاندارهای تحصیلات عالی پزشکی کشورهای آمریکا و کانادا نیز می‌باشد.
 

برگزاری دوره های Foundation در ایران

پیش از ورود به رشته­ های پزشکی در دانشگاه­ های چک، گذراندن دوره ­­ی پیش تحصیلی، که در زبان انگلیسی فاندیشن  ( Foundation )خوانده می ­شود الزامی است. این دوره­ ها که در واقع دروه­ ی آمادگی متقاضی، جهت شرکت در آزمون پذیرش دانشگاه ­ها است.گذراندن این دوره تا 9 ماه زمان خواهد برد. در این دوره دروسی مانند، زیست، ریاضی، شیمی و فیزیک به فرد متقاضی تدریس می ­شود. همچنین شرکت کننده در این دوره ­ها ، دوره یادگیری زبان انگلیسی را نیز می گذراند. بعد از پایان این دوره، علاوه بر مدرکی که به فرد اعطا می­شود، او برای شرکت در آزمون پزشکی و دندان­پزشکی دانشگاه­ های چک نیز آماده است. گذراندن دوره ­ی  Foundation مزایایی دارد که از آن میان می ­توان به پذیرش ساده ­تر در دانشگاه ­های پزشکی چک اشاره کرد. 

خبر خوب برای همراهان گرامی مجموعه آسپیان این است که دوره های آمادگی و یا دوره های Foundation در ایران و توسط مجموعه آسپیان نماینده رسمی دانشگاه های چارلز، پالاتسکی و ماساریک چک در ایران برگزار می گردد. بنابراین برای گذراندن این دوره ها دیگر نیاز به سفر به چک و گذراندن دوره کالج نیست. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دوره های Foundation به لینک زیر مراجعه نمائید.

>> دوره های آمادگی(Foundation) آزمون ورودی دانشگاه های چارلز و پالاتسکی<< 

 

تحصیل در رشته‌ی پزشکی به زبان انگلیسی

رشته‌ی پزشکی به زبان انگلیسی که در دانشکده پزشکی و دندان‌پزشکی دانشگاه پالاتسکی ارائه می‌شود، دوره‌ای ۶ ساله بوده و دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی به عنوان MUDr و یا همان پزشک عمومی شناخته می‌شوند. در طول بیست سال اخیر دانشکده پزشکی دانشگاه پالاتسکی مفتخر به پذیرش دانشجویان از ۲۰ کشور مختلف در دنیا بوده است که اکثر این دانشجویان خارجی از کشورهای آمریکا کانادا و مالزی می‌باشند. به طور کلی سالانه ۶۵ دانشجو برای رشته‌ی پزشکی به زبان انگلیسی در این دانشکده پذیرش می‌شوند.

برنامه‌ی تحصیلی و دروس ارائه شده برای رشته‌ی پزشکی به زبان انگلیسی کاملا همانند دروس این رشته به زبان چکی می‌باشد. با این وجود، تمامی دروس عملی، سمینار و سخنرانی‌ها و به زبان انگلیسی خواهند بود. البته دانشجویان رشته‌ی پزشکی به زبان انگلیسی، به مدت ۳ سال در طول تحصیل خود موظف به یادگیری زبان چکی خواهند بود. دلیل این امر، امکان برقراری ارتباط با دیگر کارکنان کلینیک‌ و بیمارستان‌ها و البته بیمارانی خواهد بود که به زبان انگلیسی تسلط ندارند. 

برای دروس عملی و همچنین دوره‌های کارورزی، دانشکده پزشکی و دندان‌پزشکی دانشگاه پالاتسکی، با دانشگاه-بیمارستان اولوموک  و نه بیمارستان دیگر همکاری می‌کند. بنابراین دانشجویان در طول تحصیل خود می‌توانند در این بیمارستان‌ها به کسب تجارب عملی تکرار نشدنی بپردازند. لازم به ذکر است که دانشگاه-بیمارستان اولوموک یکی از بزرگترین و مجهز‌ترین مراکز پزشکی در جمهوری چک می‌باشد که با همکاری با نه بیمارستان دیگر،٫ تحت نظارت مستقیم وزارت بهداشت جمهوری چک می‌باشد.

برنامه‌ی درسی دو سال اول رشته‌ی پزشکی انگلیسی دانشکده پزشکی پالاتسکی عموما به مباحث تئوری یا همان نظری می‌پردازد.

مباحث تئوری مورد تدریس در ۴ ترم اول(دو سال اول) این رشته شامل دروس زیر می‌باشد:

 • فیزیولوژی
 • بیوفیزیک
 • زیست شناسی
 • آناتومی
 • بیوشیمی
 • بافت شناسی

در ادامه و در ترم‌های چهارم تا هشتم مباحث بالینی تدریس خواهند شد:

 • فارماکولوژي
 • آسیب شناسی
 • میکروبیولوژي

مباحث پزشکی از ترم ۸ به بعد مورد تدریس می‌باشند. این مباحث عبارتند از:

 • پزشکی داخلی
 • پزشکی کودکان
 • پزشکی زنان و زایمان
 • جراحی
 • عصب شناسی

علاوه بر مباحث ذکر شده از ترم ۸ به بعد دو مبحث دیگر مورد تدریس میباشد: حقوق پزشکی و پزشکی اجتمایی.  حقوق پزشکی مربوط به مسایل مربوط به قوانین و وظایف جامعه‌ی پزشکی می‌باشد. پزشکی اجتمایی نیز به مسایل اجتمایی چون ژنتیک، مسایل مالی و محیطی که بر بیماری‌ها، سلامت و فعالیت در زمینه‌ی پزشکی تاثیر گذار است می‌پردازد.

در پایان ترم ۱۲ دانشجویان با کسب نمره‌ی قبولی در امتحان سراسری نهایی، فارغ‌اتحصیل شده و به عنوان پزشک عمومی نایل می‌شوند. امتحان نهایی سراسری از مباحث زیر خواهد بود:

 • زنان و زایمان
 • پزشکی داخلی
 • جراحی
 • پزشکی کودکان
 • حقوق پزشکی و پزشکی اجتمایی
 • اپیدمیولوژی (علم امراض مسری)

فارغ‌التحصیلانی که علاقمند به کار و فعالیت در آمریکا می‌باشند، موظف به گذراندن یکی از آزمون‌های اخذ جواز پزشکی آمریکا می‌با‌شند. آزمون‌های USMLE و COMLEX-USA دو آزمونی هستند که برای پزشکان علاقمند به فعالیت در آمریکا طراحی شده‌اند که با قبولی در یکی از این آزمون‌ها، پزشکان مدرک مربوطه را دریافت کرده و در واقع جواز فعالیت به عنوان پزشک را در آمریکا بدست می‌آورند. طبق آمار سال‌های گذشته، فارغ‌التحصیلان دانشکده پزشکی پالاتسکی کاملا دارای آمادگی لازم جهت شرکت در این دو آزمون می‌باشند.

فارغ‌التحصیلان حتی می‌توانند برای مقاطع بالاتر یعنی دکتری و پسی دکتری و به طور کلی، گرفتن تخصص، در دانشکده پزشکی پالاتسکی به ادامه تحصیل بپردازند. جهت اطلاعات بیشتر در خصوص مقاطع دکتری برای رشته‌ی پزشکی در این دانشکده به این لینک مراجعه کنید.  

 

 اخذ پذیرش برای رشته‌ی پزشکی به زبان انگلیسی در دانشگاه پالاتسکی

تمامی علاقمند به ادامه‌ی تحصیل در رشته‌ی پزشکی و به زبان انگلیسی در دانشکده‌ی پزشکی دانشگاه پالاتسکی باید دارای دیپلم تحصیلات متوسطه بوده و در ادامه موظف به شرکت در آزمون ورودی این دانشکده می‌باشند. امتحان ورودی رشته‌ی پزشکی از ۴ دروس اصلی ریاضی، فیزیک، زیشت شناسی و شیمی و به صورت تستی خواهد بود.

از آنجایی که روز به روز به تعداد دانشجویان خارجی این دانشکده افزوده می‌شود، دانشکده پزشکی پالاتسکی به جهت تسهیل روند گذراندن آزمون ورودی، اقدام به برگزاری این آزمون در ۱۳ کشور در سراسر دنیا کرده است. آزمون ورودی رشته‌ی پزشکی هم‌اکنون در کشورهای ژاپن، هند، انگلستان ، امارات، سوئد، تایوان، قبرس، ترکیه، پرتقال، برزیل، هنگ کنگ و جمهوری چک برگزار می‌شود.

 

تاریخ و محل‌های برگزاری آزمون ورودی برای سال تحصیلی 2022 - 2021

دانشگاه پالاتسکی هر سال برای پذیرش دانشجویان، اقدام به برگزاری آزمون های ورودی کرده و سپس متقاضیانی که نمره مورد نظر را کسب کرده بودند، پذیرش می کرد. این آزمون ها برای متقاضیان بین المللی، زیر نظر دانشگاه پالاتسکی، در 13 کشور دنیا مثل ترکیه، امارات، هند و... برگزار می شد. امسال، با همکاری دکتر علایی، مدیر مجموعه آسپیان و دانشگاه پالاتسکی، آزمون پذیرش دانشگاه پالاتسکی در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در شهر تهران به صورت آنلاین و در تاریخ زیر برگزار می شود.
- 22 آپریل   22.04.2021

این فرصت ویژه، شرایط اخذ پذیرش از این دانشگاه معتبر را برای دانشجویان ایرانی راحت تر کرده است.

 

مدرک زبان انگلیسی

از آنجایی که تمامی دروس عملی، سمینار و سخنرانی‌ها به زبان انگلیسی برگزار خواهند شد، دانشجویان پیش از اخذ پذیرش در این رشته موظف به ارائه‌ی مدرک زبان انگلیسی قابل قبول می‌باشند. مدارک و نمرات درخواستی به شرح زیر می‌باشد:

 • مدرک FCE
 • مدرک آیلتس با حداقل نمره ۶
 • مدرک تافل با حداقل نمره ۸۷

آن دسته از دانشجویانی که به هر دلیلی قادر به ارائه مدارک زبان انگلیسی ذکر شده نمی‌باشند، میتوانند در آزمون سطح بندی انگلیسی دانشگاه پالاتسکی شرکت کنند. شما می‌توانید نمونه سوالات سطح بندی را از اینجا و پاسخ‌نامه آزمون را از اینجا دریافت کنید. علاوه بر این دانشجویانی که مدرکی دال بر گذراندن تحصیلات متوسطه و یا تحصیلات عالی خود به زبان انگلیسی ارائه دهند، از ارائه مدرک زبان و یا گذراندن آزمون زبان انگلیسی معاف خواهند شد.

 

شهریه و اطلاعات تکمیلی جهت اخذ پذیرش رشته‌ی پزشکی دانشگاه پالاتسکی

برای  پزشکی عمومی به زبان انگلیسی، شهریه‌ی ۱۰.۵۰۰ یورو برای هر سال تحصیلی در نظر گرفته شده است. علاوه بر مبلغ شهریه، مبلغی حدود ۶۹۰ کرونای چک نیز، جهت امور پذیرش دریافت خواهد شد.

 

تحصیل در رشته‌ی دندان‌پزشکی و به زبان انگلیسی در دانشگاه پالاتسکی

رشته‌ی دندان‌پزشکی به زبان انگلیسی که در دانشکده پزشکی و دندان‌پزشکی دانشگاه پالاتسکی ارائه می‌شود، ۵ سال به طول انجامیده و از نظام اروپایی انتقال واحدهای درسی (سیستمی واحد جهت معادل سازی واحدهای گذرانده شده در سراسر اروپا) یا همان ECTS  پیروی می‌کند. بنابراین واحد‌های گذرانده شده دانشجویان در دیگر دانشکده‌های پزشکی اروپا، در دانشکده پزشکی پالاتسکی معادل سازی می‌شوند. دانشجویان همچنین می‌توانند در دیگر دانشکده‌های پزشکی اروپایی به ادامه تحصیل پرداخته و یا جهت گرفتن تخصص در دانشکده پزشکی پالاتسکی به ادامه تحصیل بپردازند. دانشجویان پس از فارغ‌اتحصیلی به مقام MDDr یا همان دندان پزشک نایل خواهند شد.

رشته‌ی دندان‌پزشکی به زبان انگلیسی که در دانشکده پزشکی و دندان‌پزشکی دانشگاه پالاتسکی ارائه می‌شود، به طور کلی به سه بخش عمده قابل طبقه‌بندی است:

 • مباحث تئوری
 • مباحث بالینی
 • مباحث دندان‌پزشکی

مباحث تئوری که در طول ۴ ترم نخست رشته‌ی دندان‌پزشکی تدریس می‌شوند، عبارتند از:

 • شیمی
 • بیوشیمی
 • بیوفیزیک
 • بافت شناسی و رویان شناسی
 • آناتومی
 • فیزیولوژی

مباحث بالینی و دندان‌پزشکی که در ترم‌های ۴ تا ۱۲ مورد تدریس می‌باشند به شرح زیر است:

 • میکروبیولوژی
 • فارماکولوژي
 • فیزیولوژی آسیب شناسی
 • جراحی
 • پزشکی داخلی
 • عصب شناسی

تمرکز اصلی برنامه‌ی درسی طراحی شده برای این رشته، بر دروس عملی و مباحث تخصصی‌ای مانند دندان‌پزشکی بالینی، رادیولوژی دندان، ارتودنسی و تکنولوژی پروتزهای دندان، دندان‌پزشکی پیشگیرانه (روش‌های پیشگیری از پوسیدگی دندان) و مطالعه عوامل پوسیدگی دندان، ریشه شناسی دندان، مطالعه لثه و جراحی دندان یا دندان‌پزشکی نگهدارنده خواهد بود. در برنامه‌ی درسی این رشته، واحد‌هایی برای دروس اصول اخلاقی، قوانین و جنبه‌های اجتمایی حرفه‌ی دندان‌پزشکی نیز، در نظر گرفته شده است. امتحان نهایی سراسری این رشته از دروس دندان‌پزشکی ترمیمی، ارتودنسی، پروتز دندان و جراحی دندان خواهد بود.

 

اخذ پذیرش در رشته‌ی دندان‌پزشکی در دانشگاه پالاتسکی

تمامی علافمند به ادامه‌ی تحصیل در رشته‌ی دندان‌پزشکی و به زبان انگلیسی در دانشکده‌ی پزشکی دانشگاه پالاتسکی، موظف به گذراندن آزمون ورودی مخصوص این رشته می‌باشند. دروس مورد سوال در این امتحان، زیست شناسی، شیمی، فیزیک و یا ریاضی خواهد بود. مانند رشته‌ی پزشکی انگلیسی این دانشکده، برای رشته‌ی دندان‌پزشکی نیز، علاقمندان بایستی مدرک زبان انگلیسی معتبری را ارائه دهند. مدارک و نمرات قابل قبول به شرح زیر می‌باشد:

 • مدرک FCE
 • مدرک آیلتس با حداقل نمره ۶
 • مدرک تافل با حداقل نمره ۸۷

آن دسته از دانشجویانی که به هر دلیلی قادر به ارائه مدارک زبان انگلیسی ذکر شده نمی‌باشند، میتوانند در آزمون سطح بندی انگلیسی دانشگاه پالاتسکی شرکت کنند. شما می‌توانید نمونه سوالات سطح بندی را از اینجا و پاسخ‌نامه آزمون را از اینجا دریافت کنید. علاوه بر این، دانشجویانی که مدرکی دال بر گذراندن تحصیلات متوسطه و یا تحصیلات عالی خود به زبان انگلیسی ارائه دهند، از ارائه مدرک زبان و یا گذراندن آزمون زبان انگلیسی معاف خواهند شد.

برای مقطع کارشناسی ارشد دندان‌پزشکی به زبان انگلیسی شهریه‌ی ۱۱.۸۰۰یورو برای هر سال تحصیلی در نظر گرفته شده است. علاوه بر مبلغ شهریه، مبلغی حدود ۶۹۰ کرونای چک نیز، جهت امور پذیرش دریافت خواهد شد.

 

اقامت در طول تحصیل

دانشجویان دانشگاه پالاتسکی، در تمامی مدت تحصیل خود می‌توانند از فرصت اقامت در یکی از ۷ خوابگاه مدرن دانشگاه پالاتسکی بهره ببرند. اگرچه متراژ این خوابگاه‌ها و اتاق‌هایشان متفاوت است، اما معمولا تمامی اتاق‌ها دو نفره و برای تقریبا هر دو اتاق یک سرویس بهداشتی در نظر گرفته شده است. تمامی خوابگاه‌ها دارای محوطه‌های تفریحی، آشپزخانه و امکانات لازم جهت آشپزی، اینترنت و تلویزیون می‌باشند. برای آشنایی بیشتر در خصوص خوابگاه دانشگاه پالاتسکی به لینک زیر مراجعه نمائید.

>>آشنایی با امکانات خوابگاهی دانشگاه پالاتسکی جمهوری چک<<

 

پذیرش تحصیلی پزشکی و دندانپزشکی از دانشگاه پالاتسکی

با توجه به اینکه آزمون ورودی این دو رشته برای سال تحصیلی پیش رو، در ایران و در شهر تهران برگزار می شود، دانشجویان بسیاری می توانند شانس خود را برای گرفتن پذیرش دو رشته دندانپزشکی و پزشکی از دانشگاه پالاتسکی امتحان کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره آزمون و شرایط آن، با موسسه آسپیان، نماینده رسمی دانشگاه پالاتسکی در ایران تماس بگیرید.

1398/ 11 /24 2908
printrating
نام
ایمیل
نظر