تحصیل رشته دندانپزشکی در لهستان

تحصیل رشته دندانپزشکی در لهستان

 

دانشگاه‌های کشور لهستان به‌عنوان یکی از مقاصد تحصیلی برای دانشجویان ایرانی می‌باشد که به تحصیل در اروپا علاقه‌مند هستند. هزینه‌ی پایین زندگی و تحصیل ازیک‌طرف و تأمین آینده‌ی شغلی فرد از طرف دیگر باعث شده است تا کشور لهستان در مقایسه با بسیاری از کشورهای اروپایی، میزبان دانشجویان بین‌الملل بسیاری باشد.

اگر به تحصیل در رشته‌ی دندانپزشکی در یکی از کشورهای اروپایی علاقه‌مند هستید، کشور لهستان را به شما پیشنهاد می‌دهیم. درصورتی‌که در رشته‌ی دندانپزشکی لهستان تحصیل کنید، می‌توانید اقامت این کشور را نیز داشته باشید. کشور لهستان از نظر نظام تحصیل در رتبه‌ی پنجم اروپا قرار دارد و یک گزینه‌ی پیشنهادی عالی برای تمام کسانی است که به تحصیل در اروپا علاقه‌مند هستند.

اگر می‌خواهید که در رابطه با تحصیل دندانپزشکی در لهستان، هزینه‌ی زندگی و تحصیل، مزایای تحصیل، شرایط اخذ ویزا و ... اطلاعات کسب کنید، خواندن ادامه‌ی این مقاله از شرکت آسپیان را به شما پیشنهاد می‌دهیم. ما در این مقاله به تمامی سؤالات شما عزیزان در زمینه‌ی تحصیل دندانپزشکی در لهستان پاسخ داده‌ایم. در ادامه با ما همراه باشید.

آشنایی با کشور لهستان

 

در مرکز اروپا، کشوری به نام جمهوری لهستان واقع‌شده است که با کشورهای آلمان، چک، اسلواکی، روسیه، اوکراین و بلاروس مرز زمینی مشترک داشته و با دانمارک و سوئد مرز دریایی دارد. کشور لهستان دارای 16 استان می‌باشد و پایتخت آن شهر ورشو است که با یک میلیون و هفت‌صد هزار نفر بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر این کشور شناخته‌شده است. این کشور از نظر مساحت، 69 امین کشور بزرگ جهان و 9 امین کشور بزرگ اروپا است. زبان رسمی مردم لهستان، لهستانی است.

سیاست حاکم بر جمهوری لهستان به‌صورت مستقل و دموکراتیک بوده و همه‌ی نهادها براساس قانون عمل می‌کنند. این کشور از نظر رشد اقتصادی در وضعیت مناسبی قرار دارد و هرگز از نظر اقتصادی به ارزش منفی نرسیده است. همچنین صنعت گردشگری به‌عنوان یکی از کلیدی‌ترین عوامل در اقتصاد این کشور می‌باشد.

زمستان‌های نسبتاً سرد و تابستان‌های گرم، شرایط آب‌وهوایی این کشور اروپایی را تشکیل می‌دهد. به‌طورکلی کشور لهستان آب‌وهوایی معتدل و گرم و خشک دارد.

مذهب اغلب مردم کشور جمهوری لهستان، مسیحی است و اهمیت زیادی برای آن قائل‌اند.

 

هزینه‌ی زندگی در لهستان

 

اگرچه جمهوری لهستان یک کشور اروپایی است، اما به‌عنوان یک کشور کم‌هزینه شناخته می‌شود. به‌طوری‌که با تمام پیشرفت‌هایی که در زمینه‌های مختلف داشته است اما هزینه‌ی زندگی در لهستان نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار کمتر است؛ بنابراین اگر کشور جمهوری لهستان را به‌عنوان مقصدی برای تحصیل دندانپزشکی خود انتخاب کرده‌اید، هیچ نگرانی بابت هزینه‌ی زندگی خود نداشته باشید. هزینه‌ی زندگی دانشجویی در این کشور که بیشتر مربوط به مسکن و خوابگاه است، در حدود 500 یورو در ماه می‌باشد. همچنین می‌توانید در هنگام تحصیل مشغول به کار شوید تا با درآمد حاصل از آن بتوانید بخشی از هزینه‌های زندگی خود را تأمین نمایید.

 

آشنایی با تحصیل دندانپزشکی در لهستان

 

دانشگاه‌های کشور لهستان به دلیل داشتن 700 سال سابقه، دانشجویان بین‌المللی زیادی را به سمت خود جذب کرده است. همچنین بیش از 400 رشته در دانشگاه‌های معتبر این کشور علاوه بر زبان لهستانی، به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌شود. از طرفی دیگر وجود تجهیزات پیشرفته‌ی آزمایشگاهی و پزشکی، باعث شده است تا رشته‌ی دندانپزشکی در لهستان بسیار شناخته شده ‌باشد و به یکی از پرطرفدارترین رشته‌های دانشگاه لهستان تبدیل شود. درصورتی‌که قصد تحصیل دندانپزشکی در یکی از دانشگاه‌های لهستان را دارید، ابتلا لازم است تا ویزای تحصیلی لهستان را اخذ کنید. پس از پایان تحصیلات، در صورت تمایل به ماندن در این کشور می‌توانید ویزای کار و پس از چند سال زندگی، ویزای اقامت کشور جمهوری لهستان را دریافت نمایید.

هزینه‌ی تحصیل دندانپزشکی در لهستان، همانند سایر رشته‌ها بسیار کم می‌باشد. همچنین شما می‌توانید با بورسیه‌های مختلف تحصیلی از تحصیل رایگان نیز بهره‌مند شوید.

خوشبختانه اکثر دانشگاه‌های دندانپزشکی لهستان مورد تائید وزارت علوم ایران نیز است. به این دلیل که دانشگاه‌های جمهوری لهستان، تحصیلات را در سطح عالی و مطابق با آخرین برنامه‌های آموزشی دنیا به دانشجویان ارائه می‌دهند.

 

مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل دندانپزشکی لهستان

 

برای تحصیل دندانپزشکی در لهستان، وجود مدرک زبان الزامی نمی‌باشد. این شرایط باعث شده است تا به مزایای تحصیل در لهستان افزوده شود؛ بنابراین اگر فاقد مدرک زبان هستید، می‌توانید دوره‌های یادگیری زبان را در کالج‌های این کشور بگذرانید و پس از اخذ مدرک زبان می‌توانید در دانشگاه‌ مورد نظر این کشور به تحصیل بپردازید.

 

شرایط تحصیل دندانپزشکی لهستان

 

دانشگاه‌های کشور لهستان به دو صورت خصوصی و عمومی وجود دارد.

آخرین معدل مدرک تحصیلی، ازجمله شرایطی است که برای ورود به دانشگاه مورد نظر، نیاز می‌باشد؛ به‌طوری‌که داشتن معدل بالا می‌تواند در پذیرش شما بسیار مؤثر واقع شود. همچنین فاصله‌ی بین آخرین مدرک تحصیلی و تقاضا برای ورود به دانشگاه از دیگر مواردی است که برای دانشگاه مقصد بسیار ارزشمند است.

برای تحصیل دندانپزشکی لهستان، ابتدا باید دوره‌های Foundation را بگذرانید. این دوره به مدت یک سال بوده و در آن دروس پایه مانند زیست، شیمی و غیره تدریس می‌شود. بعد از گذراندن این دوره، باید در آزمون ورودی دانشگاه مورد نظر شرکت کنید. درنهایت پس از قبولی در آزمون و آوردن نمره‌ی حد نصاب، می‌توانید در رشته‌ی دندانپزشکی تحصیل نمایید. مدت تحصیل دندانپزشکی در لهستان 5 سال می‌باشد. پس از این دوره مدرک DDS کسب می‌کنید که این مدرک در بیشتر کشورهای دنیا معتبر و شناخته شده می‌باشد.

توجه به این نکته ضروری است درصورتی‌که متقاضی دوره‌های زبان هستید، کشور لهستان برای شما ویزای تحصیلی صادر نمی‌کند؛ بنابراین لازم است ابتدا برای اخذ دوره‌ی فاندیشن تقاضا دهید و پس از گرفتن ویزا، برای تحصیل دوره‌های زبان در این کشور اقدام نمایید.

 

هزینه‌ی تحصیل دندانپزشکی در لهستان

 

آگاهی از هزینه‌ها‌ی تحصیل در لهستان امری ضروری می‌باشد. با دانستن این موضوع می‌توانید در رابطه با طریقه‌ی زندگی خود در این کشور تصمیم‌گیری کنید. هزینه‌ی تحصیل دندانپزشکی در لهستان بستگی به نوع دانشگاه و امکاناتی که دانشگاه در اختیار دانشجو می‌گذارد، دارد؛ اما به‌طور میانگین می‌توان گفت که این هزینه در حدود 10000 تا 13000 دلار در سال است.

به‌طورکلی هزینه‌های تحصیلی شما شامل هزینه‌ای است که باید به دانشگاه بپردازید که براساس مقطع تحصیلی و نوع دانشگاه متغیر می‌باشد. مثلاً شهریه‌ی تحصیلی در سال اول مبلغی بین 13000 تا 14000 یورو خواهد بود و برای سال‌های بعد این مبلغ به 13000 یورو می‌رسد. همچنین لازم است که بدانید برای بررسی مدارک جهت پذیرش تحصیلی در لهستان، باید مبلغی معادل 120 یورو به دانشگاه پرداخت کنید که این مبلغ غیر قابل برگشت می‌باشد.

اما دانستن این نکته ضروری است که دانشگاه‌های لهستان امکان بورسیه تحصیلی را برای دانشجویان دندانپزشکی خود فراهم کرده است. شما می‌توانید با ارائه‌ی رزومه‌ا‌ی قوی، هزینه‌های تحصیلی خود را کاهش دهید و یا به‌صورت رایگان در این کشور به تحصیل بپردازید.

 

هزینه‌ی خوابگاه برای تحصیل دندانپزشکی در لهستان

 

دانشگاه‌های کشور لهستان، امکان استفاده از خوابگاه‌های دانشجویی را برای شما فراهم کرده است؛ اما ظرفیت خوابگاه‌ها دانشجویی بسیار محدود می‌باشد.

همان‌طور که در بالا گفته شد، لسهتان کشور گرانی نمی‌باشد. ازآنجایی‌که هزینه‌ی زندگی و اجاره‌بهای مسکن در لهستان پایین می‌باشد، شما می‌توانید با اجاره یک خانه‌ی دانشجویی، زندگی راحت و بی‌دردسری داشته باشید. به‌طور میانگین هزینه‌ی یک زندگی دانشجویی با در نظر گرفتن هزینه‌ی مکان زندگی، خوراک و رفت‌وآمد شامل 500 تا 600 یورو می‌باشد. این در حالی است که این مقدار هزینه در کشوری مانند آلمان، حتی برای اجاره یک خانه کوچک کافی نمی‌باشد.

 

فهرست برترین دانشگاه‌های دندانپزشکی در لهستان

 

تمامی دانشگاه‌های پزشکی و دندانپزشکی کشور جمهوری لهستان، مورد تائید وزارت بهداشت و علوم ایران می‌باشد. به این دلیل که تمامی این دانشگاه‌ها طبق به‌روزترین دانشگاه‌های دنیا، مطالب خود را ارائه می‌دهند. در بخش زیر فهرستی از برترین دانشگاه‌های این کشور اروپایی را آورده‌ایم:

 • دانشگاه ورشو (University of Warsaw)
 • دانشگاه جاگیلونیا (Jagiellonian University)
 • دانشگاه تکنولوژی ورشو (Warsaw University of Techlogy)
 • دانشگاه آدم میکیوایز (Adam Mickiewicz University)
 • دانشگاه علم و تکنولوژی  (AGH University of Science and Techlogy)
 • دانشگاه تکنولوژی گدانسک (Gdańsk University of Techlogy)
 • دانشگاه سیلسیا در کاتووایز (University of Silesia in Katowice)

به‌عنوان‌مثال دانشگاه ورشو، به‌عنوان یکی از معتبرترین و بزرگ‌ترین دانشگاه‌های کشور جمهوری لهستان مطرح است. این دانشگاه در سال 1350 تأسیس‌شده است و به مدت 20 سال انواع رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی را به زبان انگلیسی به دوستداران این رشته‌ها ارائه می‌دهد. ازجمله مزایای تحصیل در دانشگاه ورشو می‌توان به اعتبار داشتن مدرک این دانشگاه در تمام کشورهای اروپایی و آمریکایی اشاره کرد. درصورتی‌که شما از دانشگاه ورشو به‌عنوان یک دندان‌پزشک فارغ‌التحصیل شوید، می‌توانید در کلینیک‌ها و بیمارستان‌های این کشور مشغول به کار شوید.

 

دروس دوره‌ی دندانپزشکی در لهستان

 

طبق تمامی دانشگاه‌های مطرح اروپایی، دروسی که در تحصیل دندان‌پزشکی در لهستان به دانشجویان ارائه می‌شود شامل واحد‌های درسی زیر است:

بیهوشی و احیا، بیوشیمی، بیوفیزیک، فارماکولوژی بالینی، روانشناسی بالینی، محافظه امور دندانپزشکی، اندودنتیکس، رادیولوژی دندانپزشکی، پوست و روانشناسی، Emergency پزشکی، ارگونومی، داروهای اوليه، پزشکی قانونی، توابع سیستم Oromadibular، شیمی عمومی، جراحی عمومی، انکولوژی- جراح بینی، آناتومی ناخالص، بافت‌شناسی، سیتولوژی و جنین شناسی، تاریخ پزشکی، تاریخ فلسفه، پزشکی داخلی- ایمپلنتولوژی، بیماری‌های عفونی، اخلاق در دندانپزشکی، علم مواد، جراحی فک و صورت و انکولوژی، زیست‌شناسی پزشکی، ژنتیک پزشکی، میکروبیولوژی حفره دهانی، میکروب‌شناسی و ایمونولوژی، مدیریت و اقتصاد در دندانپزشکی

 

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش دندانپزشکی در لهستان

 

درصورتی‌که علاقه‌مند به تحصیل در رشته‌ی دندانپزشکی در یکی از دانشگاه‌های کشور لهستان هستید، جهت اخذ پذیرش در دانشگاه‌های این کشور نیازمند مدارک زیر می‌باشید:

 • ارائه آخرین مدرک تحصیلی همراه با ریز نمرات
 • ارائه گواهی سلامت پزشکی
 • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه و سابقه کیفری
 • اعلام حساب بانکی مبنی بر تأمین و تمکن مالی برای پرداخت هزینه‌های تحصیلی و زندگی
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی آیلتس نمره 7 (در صورت داشتن)

 

شرایط کار در حین تحصیل در لهستان

 

یکی از ویژگی‌های خوب تحصیل دندانپزشکی در لهستان، شرایط کار در حین تحصیل می‌باشد. درصورتی‌که شما با ویزای تحصیلی به کشور لهستان بیایید، برای اشتغال دیگر نیازی به مجوز کاری ندارید؛ بنابراین تا زمانی که دانشجو هستید، می‌توانید به‌صورت پاره‌وقت تا 20 ساعت در طول هفته کار کنید. بدین ترتیب می‌توانید بسیاری از هزینه‌های تحصیل خودتان را از طریق درآمدی که از کار کردن به دست‎‌ می‌آورید، فراهم کنید.

 

مزایای تحصیل دندانپزشکی در لهستان

 

تحصیل دندانپزشکی در لهستان نسبت به سایر کشورهای اروپایی دارای مزایای بی‌شماری است. در بخش زیر برخی از این موارد را از نظر گذرانده‌ایم:

-کشور لهستان برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا بورسیه‌های زیادی در نظر گرفته است؛ بنابراین شما می‌توانید با این بورسیه‌ها از شرایط تحصیل رایگان در این کشور استفاده کنید.
-در صورت اخذ ویزای تحصیلی لهستان، می‌توانید از سیستم انتقال واحد اروپایی استفاده کنید. بدین ترتیب شما می‌توانید در هر یک از کشورهای اتحادیه‌ی اروپا ادامه تحصیل دهید.
-کشور لهستان، گزینه‌های اقامتی برای دانشجویان خارجی فراهم می‌کند.
-در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، هزینه‌ی تحصیل در رشته‌ی دندانپزشکی لهستان بسیار مناسب می‌باشد.
-هزینه‌ی مسکن و غذا، نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار پایین و مقرون‌به‌صرفه است. همچنین شما می‌توانید از مزایای کار در حین تحصیل نیز استفاده کرده و بسیاری از هزینه‌های خود را تأمین کنید.
-کیفیت بالای آموزشی از دیگر ویژگی‌های دانشگاه‌های این کشور اروپایی است.
-مدرک دانشگاهی اخذشده این کشور در سطح جهانی شناخته‌شده می‌باشد.
-دانشگاه‌های دندانپزشکی لهستان دارای خوابگاه‌های مدرن با اجاره‌های مناسب می‌باشند.
-امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های لهستان وجود دارد.
-بدون داشتن مدرک زبان می‌توانید پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های کشور لهستان اخذ کنید.
-پس از پایان تحصیل دندانپزشکی می‌توانید ویزای خود را از تحصیلی به کار و درنهایت به اقامت تبدیل کنید.
-امکان کار در حین تحصیل به مدت 20 ساعت در هفته و یا 3 ماه کار تمام‌وقت در طول تعطیلات برای تمامی دانشجویان دندانپزشکی فراهم می‌باشد.
-امنیت بالای اجتماعی در لهستان ازجمله مزیت‌های تحصیلی در این کشور اروپایی می‌باشد.

 

سخن نهایی

 

اگر قصد تحصیل پزشکی در اروپا را دارید و به دنبال کشوری هستید که علاوه بر هزینه‌ی کم، دارای مدرک معتبر باشد، می‌توانید تحصیل دندانپزشکی در لهستان را به‌عنوان یکی از گزینه‌ها در نظر بگیرید. این کشور سالانه پذیرای دانشجویان بین‌المللی فراوانی در رشته‌های مختلف ازجمله دندانپزشکی است.

ما در موسسه آسپیان با کادری مجرب، آماده‌ی ارائه مشاوره در زمینه‌ی تحصیل دندانپزشکی در لهستان برای شما عزیزان هستیم. اگر می‌خواهید که از چگونگی پذیرش رشته‌های دندانپزشکی در لهستان، هزینه‌های تحصیل در لهستان و ... اطلاعات کسب کنید، متخصصان ما در موسسه آسپیان با آگاهی کامل از تمامی شرایط نسبت به اخذ ویزای تحصیلی راهنمای شما عزیزان هستند. در صورت نیاز می‌توانید با همکاران ما در این دفتر تماس حاصل فرمایید.

 

1398/ 10 /21 1438
printrating
نام
ایمیل
نظر