ویزای تحصیلی ترکیه

ویزای تحصیلی ترکیه

 

بدون شک شما هم مانند هزاران نفر دیگر به خاطر مزایای تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه، تصمیم دارید برای ادامه تحصیل به این کشور مهاجرت کنید. به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی در ترکیه نیاز به دریافت ویزای تحصیلی ترکیه دارید. ویزای تحصیلی ترکیه یک مجوز معتبر و قانونی است که پذیرش دانشجویان را در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی ترکیه تایید می‌کند.

 دریافت ویزای تحصیلی ترکیه کار راحت و آسانی است. البته در صورتی که اطلاعات کافی و به روز از مراحل و مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی ترکیه داشته باشید. متاسفانه برخی از علاقه‌مندان به تحصیل در ترکیه به خاطر اطلاعات نادرست از شرایط دریافت ویزای تحصیلی، از تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه عقب می‌مانند. اگر نمی‌خواهید این اتفاق ناخوشایند گریبان‌گیر شما شود، ادامه مطلب را به دقت بخوانید زیرا سعی کرده‌ایم به طور جامع و مفصل درباره ویزای تحصیلی ترکیه صحبت کنیم.

 

مراحل اخذ ویزای تحصیلی ترکیه

 

دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در هر یک از دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی ترکیه باید ویزای تحصیلی ترکیه را دریافت کنند. اولین کاری که برای اخذ ویزای تحصیلی ترکیه باید انجام داد، ارسال فرم درخواست تحصیل در دانشگاه مورد نظر است. توصیه می‌کنیم قبل از درخواست پذیرش، حتماً در مورد دانشگاه‌های ترکیه و رشته تحصیلی مورد نظر خود حسابی تحقیق کنید، زیرا آینده و سرنوشت شغلی شما به این تصمیم بزرگ وابسته است.

متقاضیان ادامه تحصیل در ترکیه بعد از تعیین دانشگاه و رشته تحصیلی مورد علاقه خود، باید مدارک و رزومه خود را به دانشگاه‌ مد نظر ارسال کنند. دانشگاه بعد از بررسی و تایید مدارک ارسال شده، برای دانشجویان نامه پذیرش ارسال می‌کند.

در مرحله بعد متقاضیان باید نامه پذیرش ارسال شده از سوی دانشگاه را با به همراه فرم پر شده درخواست ویزا، به سفارت ترکیه در کشور خود تحویل دهند. سفارت ترکیه بعد از صحت تمام مدارک ارسال شده، ویزای تحصیلی ترکیه را صادر می‌کند. توجه داشته باشید که اعتبار ویزای تحصیلی ترکیه یک سال است. دانشجویان برای دریافت اقامت ترکیه، باید بعد از ورود به کشور ترکیه به اداره امنیت این کشور مراجعه کنند.

 

ادامه تحصیل در ترکیه در مقطع لیسانس

 

اگر می‌خواهید برای مقطع لیسانس در دانشگاه‌های ترکیه پذیرش شوید، باید مدرک دیپلم را گرفته باشید. مقطع لیسانس در ترکیه برای اکثر رشته‌ها 4 سال طول می‌کشد. در ترکیه برای تحصیل در مقطع لیسانس محدودیت سنی وجود ندارد. متقاضیان کافی است در آزمون ورودی دانشگاه مورد نظر خود نمره قبولی کسب کنند. آزمون ورودی دانشگاه‌های ترکیه به صورت مجزا برگزار می‌شود. برای تحصیل در مقطع لیسانس در هر رشته‌ای، متقاضیان نیاز به اخذ ویزای تحصیلی ترکیه دارند. شرایط دریافت ویزا تحصیلی طبق همان چیزی که در بخش قبل بیان کردیم، می‌باشد.

 

ادامه تحصیل در ترکیه در مقطع فوق‌لیسانس

 

اگر قصد دارید برای تحصیل در مقطع فوق‌لیسانس به کشور ترکیه مهاجرت کنید، کافی است که طبق آنچه که در بخش مربوط به مراحل اخذ ویزای تحصیلی ترکیه بیان کردیم، اقدام کنید. متقاضیان تحصیل در مقطع فوق‌لیسانس باید در آزمون ALES شرکت کنند. البته این آزمون برای دانشجویانی است که تمایل دارند در مقطع فوق‌لیسانس، تز ارائه دهند. پس در صورت عدم ارائه تز نیازی به شرکت در آزمون ALES نخواهید داشت.

 

ادامه تحصیل در ترکیه در مقطع دکتری

 

مراحل اخذ ویزای تحصیلی ترکیه برای دانشجویان مقطع دکتری با دانشجویان مقطع فوق‌لیسانس و لیسانس کمی متفاوت است. متقاضیان مقطع دکتری در ترکیه باید برای پذیرش از دانشگاه مورد نظر خود باید یک زمینه تحقیقاتی مشخص کنند؛ در آن زمینه یک پروپوزال بنویسند و سپس به دانشگاه مد نظر خود ارسال کنند. همانطور که می دانید در مقطع دکتری، دانشجویان باید استاد راهنما داشته باشند. به همین خاطر توصیه می‌کنیم قبل از تعیین زمینه تحقیقاتی و ارائه پروپوزال، کمی در مورد سابقه اساتید رشته تحصیلی خود در دانشگاه مد نظرتان تحقیق کنید. تا بتوانید یک پروپوزال قابل قبول ارائه دهید.

 

چه زمانی باید برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه اقدام کرد؟

 

یکی از موارد مهمی که درباره ویزای تحصیلی ترکیه باید بدانید، زمان درخواست ویزا است. اگر به موقع برای درخواست ویزای تحصیلی ترکیه اقدام نکنید، ممکن است با مشکلات زیادی روبه‌رو شوید. با توجه به اینکه اخذ ویزای تحصیلی نیاز به زمان دارد، بهترین موقع برای اقدام درخواست ویزای تحصیلی ترکیه 2 ماه قبل از مهاجرت به ترکیه است.

 

برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه به کجا باید مراجعه کرد؟

 

یکی از سوالات رایج بسیاری از متقاضیان ادامه تحصیل در ترکیه این است که برای اخذ ویزای تحصیلی ترکیه باید به کجا مراجعه کرد. تمام دانشجویان بین‌المللی برای اخذ ویزای تحصیلی باید به سفارت ترکیه در کشور خود مراجعه کنند. سفارت ترکیه تنها مرجع مسئول برای رسیدگی به این که آیا واجد اخذ ویزای تحصیلی ترکیه هستید یا نه، می‌باشد. سفارت ترکیه بعد از بررسی پرونده و صحت تمام اطلاعات و مدارک شما، نسبت به صدور ویزای تحصیلی ترکیه اقدام می‌کند.

 

مدارک لازم جهت اخذ درخواست ویزای تحصیلی ترکیه

 

  • ارائه فرم درخواست ویزای تحصیلی ترکیه

  • ارائه پاسپورت معتبر

  • چند قطعه عکس مطابق با شرایط عکس ویزای تحصیلی ترکیه

  • پرداخت هزینه صدور ویزای تحصیلی ترکیه

  • برگه رزرو بلیط هواپیمای ترکیه

  • ارائه برگه بیمه مسافرتی ترکیه

  • ارائه برگه تاییدیه پذیریش در دانشگاه مورد نظر ترکیه

  • ارائه برگه تمکن مالی (در صورت لزوم)

  • ارائه مدرک اثبات اسکان (مدرکی که نشان دهد در ترکیه یک محل اقامت مانند خوابگاه برای خود رزرو کرده‌اید)

 

سخن آخر

 

در این مطلب سعی کردیم، اطلاعاتی را که برای اخذ ویزای تحصیلی ترکیه در تمام مقاطع به آنها نیاز دارید، در اختیارتان قرار دهیم. با این حال ممکن است ابهامات و یا سوالات دیگری در ذهنتان به وجود آمده باشد. توصیه می‌کنیم با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید تا به طور کامل شما را راهنمایی کنند.

 

1398/ 09 /26 491
printrating
  نظرات

نظرات کاربران
نام
ایمیل
نظر