آزمون Yös اولین قدم جهت اخذ پذیرش از دانشگاه‌های ترکیه

آزمون یوس Yös اولین قدم جهت اخذ پذیرش از دانشگاه‌های ترکیه

 

هر ساله به تعداد افرادی که قصد ادامه تحصیل در ترکیه را دارند، افزوده می‌شود و وجود 65 هزار دانشجوی خارجی در سال 2019 نشان دهنده این موضوع است که ترکیه به یک مقصد محبوب جهت ادامه تحصیل تبدیل شده است. از دلایلی که باعث جذب دانشجو و ترغیب آن‌ها به تحصیل در ترکیه شده است؛ می‌توان به هزینه تحصیل پایین و در عین حال با کیفیت عالی اشاره کرد. البته می‌توان از بورسیه تحصیلی در ترکیه نیز استفاده کرد که باعث می‌شود هزینه اقامت و اسکان، شهریه، بیمه درمانی و هزینه‌های مسافرت برای دانشجو تبدیل به دغدغه نشود. یکی از سوالاتی که در ذهن افراد قبل از اقدام به تحصیل در ترکیه شکل می‌گیرد درباره آزمون یوس Yös (آزمون یوس) است. آزمون یوس Yös اولین قدم جهت اخذ پذیرش از دانشگاه‌های ترکیه است. با مؤسسه آسپیان همراه باشید تا به همه سوالات شما راجع به آزمون یوس Yös و تحصیل در ترکیه پاسخ دهیم.

 

همه چیز در مورد تحصیل در ترکیه

 

در ابتدا لازم است اطلاعاتی کلی در مورد تحصیل در ترکیه داشته باشید تا بهتر شرایط ادامه تحصیل و زندگی در ترکیه را درک کنید.

 • پایتخت ترکیه: آنکارا

 • آب و هوای ترکیه: معتدل و سردسیر

 • زبان تحصیل: ترکی-انگلیسی

 • مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی در ترکیه: ۴ سال

 • مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه: ۲ سال

 • مدت زمان تحصیل در مقطع دکتری در ترکیه: ۴ سال

 • هزینۀ تحصیل در ترکیه و در دانشگاه های دولتی در دورۀ کارشناسی: ۳۰۰تا ۸۰۰ دلار در سال (برای زبان تدریس ترکی )-۵۰۰ تا ۱۸۰۰ دلار در سال (برای زبان تدریس  انگلیسی)

 • هزینۀ تحصیل در ترکیه و در دانشگاه های دولتی در دورۀ کارشناسی ارشد : ۳۰۰ تا ۶۰۰ دلار در سال (برای زبان تدریس ترکی )-۶۰۰ تا ۹۰۰ دلار در سال (برای زبان تدریس  انگلیسی)

 • هزینۀ تحصیل در ترکیه و در دانشگاه های دولتی در دورۀ دکتری: ۵۰۰ تا ۸۰۰ دلار در سال (برای زبان تدریس  انگلیسی)

 

مزایای تحصیل در ترکیه

 

ترکیه با داشتن تاریخی غنی و کهن و موقعیت استراتژیک عالی، به کشورهای محبوب برای ادامه تحصیل و زندگی برای ایرانیان تبدیل شده است. ترکیه دارای گذرگاه‌های مهمی است که باعث شده این کشور موقعیت عالی داشته باشد و همچنین از سه طرف با دریا احاطه شده است. این موارد به همراه نظام جمهوری و سیستم اقتصادی لیبرالی سبب شده ترکیه به کشوری پیشرفته و رو به رشد تبدیل شود.

ترکیه عنوان یکی از امن‌ترین کشورهای منطقه را نیز با خود یدک می‌کشد و دارای فرهنگی گرانبها است و گروه‌های قومی متفاوتی در کنار هم در این کشور زیبا زندگی می‌کنند. سیستم آموزشی در ترکیه دارای سبکی مدرن می باشد که سبب ایجاد اعتبار دانشگاه‌های آن شده است. از دیگر مزایای تحصیل در ترکیه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

ترکیه دارای استانداردهای آموزشی بالایی است

اعتبار جهانی دانشگاه‌های ترکیه در کنار آموزش با کیفیت بالا، اساتید باتجربه و موفق و سیستم آموزشی یکپارچه با سطح آموزش بالاتر از استانداردها باعث شده دانشجویان بتوانند به راحتی برای زندگی آینده و حرفه شغلی خود آماده شوند.

 

ترکیه دارای مدارک معتبر بین المللی است

دانشگاه‌های ترکیه دارای ارزش و اعتبار زیادی در کشورهای اروپایی، آمریکایی و .. هستند. در واقع مدرک تحصیلی اخذ شده در دانشگاه‌های ترکیه دارای اعتبار بین المللی است.

 

دانشگاه های ترکیه دارای پردیس‌های مجهز و مدرن هستند

دانشگاه‌های ترکیه دارای محیط آموزشی گسترده، مجهز و راحتی هستند و فرایند دسترسی دانشجویان به اطلاعات را آسان می‌سازند. دانشجویان با بهره‌گیری از آزمایشگاه‌، کتابخانه‌، انجمن‌های دانشجویی، فعالیت‌های هنری و فعالیت‌های دانشجویی دیگر، می‌توانند تحصیلات عالی خود را به پایان برسانند.

 

ترکیه فرصت تحصیل مقرون به صرفه و با امنیت بالا را فراهم می‌سازد

همان طور که پیش‌تر اشاره کردیم ترکیه در حین پیشرفته بودن، دارای امنیت بالایی نیز است و دانشجویان می‌توانند در یک محیط امن و بسیار مقرون به صرفه‌تر در مقایسه با کشورهای اروپایی با آمریکایی تحصیل کنند.

 

مردم ترکیه مهمان نوازند و روابط دوستانه‌ای با خارجی‌ها دارند

مسلما یکی از فاکتورهای مهم در ذهن ما ایرانی‌ها که در فرهنگی بسیار مهمان نواز بزرگ شده‌ایم همین موضوع است! روابط سرد و غیر دوستانه سبب رنجش خاطر ما خواهد شد و به سلامت روح و روانمان صدمه خواهد زد. اما خوشبختانه ترکیه یکی از کشورهای مهمان نواز است و صداقت و صمیمیت ترک‌ها همیشه زبانزد بوده است. بنابراین با خیال راحت می‌توانید در این کشور به ادامه تحصیل بپردازید.

 

امکانات اقامت، خورد و خوراک و حمل و نقل عمومی در ترکیه کیفیت خوب و دسترسی راحتی دارند

از ضروری‌ترین نیازهای دانشجویان در کشورهای خارجی وجود امکانات اقامت و اسکان، تغذیه و حمل و نقل است. خوشبختانه این مورد نیز در ترکیه برای دانشجویان خارجی در نظر گرفته شده است و قیمت مناسبی نیز دارد.

 

آزمون یوس Yös چیست؟

 

خب به سوال اصلی بر می‌گردیم؛ آزمون یوس چیست؟ احتمالا شما هم مثل من عاشق فیلم هری پاتر بوده‌اید! آزمون ورودی که قبل از ورود به دانشگاه جادوگری از دانش‌آموزان گرفته می‌شد را به یاد دارید؟ همیشه در دانشگاه‌های مطرح و پیشرفته دنیا، برای پذیرش دانشجو آزمون گرفته می‌شود که اینکار به دلیل این است که از ورود دانشجویان تنبل و یا کم توان در ادامه تحصیل جلوگیری شود.

آزمون ورودی دانشگاه‌های ترکیه نیز یوس نام دارد که قبلا توسط سازمان سنجش این کشور برگزار می‌شد اما از سال 2011 اجازه برگزاری آن به دانشگاه‌های ترکیه داده شد.

 

آیا آزمون یوس Yös اجباری است؟

 

آزمون یوس Yös اولین قدم جهت اخذ پذیرش از دانشگاه‌های ترکیه از افرادی که قصد ادامه تحصیل در ترکیه را دارند گرفته می‌شود اما نه از همه دانشجویان. کسانی که ازمون yos برایشان اجباری است دو دسته‌اند:

 1. افرادی که قصد تحصیل در رشته‌های داروسازی، دندان‌پزشکی و پزشکی را دارند مخصوصا در دانشگاه‌های دولتی

 2. افرادی که قصد تحصیل در رشته‌های مهندسی و تکمیلی را دارند که هر دو دسته باید نمره قبولی از این آزمون را کسب کنند.

 

سوالات آزمون یوس Yös ترکیه

 

زمانی که آزمون توسط سازمان سنجش گرفته می‌شد، سوالات آزمون دانشجویان یکسان بود، اما از زمانی که دانشگاه‌ها مسئول برگزاری این آزمون شده اند سوالات طراحی شده توسط هر دانشگاه با یکدیگر متفاوت است. به صورت کلی این ازمون شامل 90 تا 100 تست است که 40 تا 45 سوال مربوط به ریاضی، 40 تا 45 سوال مربوط به هوش و باقی سوالات مرتبط به هندسه است.

 

آزمون یوس Yös سخت است؟

 

حتما از شنیدن اسم ریاضی، هوش و هندسه احساس ترس کردید و این سوال در ذهنتان شکل گرفت که آیا آزمون یوس Yös  سخت است؟ سطح سؤالات آزمون یوس در چه سطحی است؟ چقدر به مطالعه نیاز داریم که در این آزمون موفق شویم؟

پاسخ به این سؤالات بستگی به شما دارد! اما بگذارید جنبه‌های مثبت آزمون یوس را نسبت به کنکور خودمان بیان کنیم:

 1. نسبت به کنکور که مباحث زیادی را باید مطالعه کنید در ازمون یوس فقط به مطالعه سه مبحث نیاز دارید: ریاضی، هوش و هندسه ( جنبه مثبت اش را در نظر بگیرید)

 2. تعداد سوالات آزمون یوس هم نسبت به کنکور کمتر است و در عین حال زمان بیشتری هم در اختیار شما قرار می‌گیرد.

 3. بسیاری از دانشگاه‌ها در آزمون یوس، نمره منفی ندارند برخلاف کنکور

 4. کنکور فقط یکبار در سال برگزار می‌شود اما اگر شما آزمون یوس یک دانشگاه در ترکیه را موفق نشدید می‌توانید 50 دانشگاه دیگر را امتحان کنید!

 5. سطح سوالات آزمون یوس به صورتی است که دانشجویان از کشورهای مختلف بتوانند به آن‌ها پاسخ دهند بنابراین اگر سطح ریاضی شما متوسط باشد با کمی تکرار و تمرین ‌می‌توانید از پس آن برآیید.

 6. نتیجه آزمون یوس Yös تا دو سال اعتبار دارد بنابراین اگر امسال نتوانستید سال بعد می‌توانید انتخاب رشته و اپلای کنید برخلاف کنکور

 

زمان و زبان آزمون یوس Yös ترکیه

 

خب سوال بعدی این است که زمان و زبان آزمون یوس چیست؟

زبان آزمون یوس Yös ترکی و انگلیسی است؛ در هر صورت باید برای تحصیل در ترکیه یکی از این زبان‌ها را فرابگیرید بنابراین نیازی به نگرانی در رابطه با آن را ندارید.  پس از قبولی در آزمون، دانشگاه از شما مدرک زبان درخواست می‌کند (برای زبان ترکی مدرک تومر و برای زبان انگلیسی مدرک تافل یا آیلتس)؛ البته اگر مدرک زبان ندارید نگران نباشید، کلاس پیش نیاز زبان در دانشگاه پذیرش شده برای شما برگزار خواهد شد.

زمان برگزاری آزمون یوس Yös در دانشگاه‌های مختلف با هم متفاوت است اما اکثرا از انتهای فروردین تا انتهای اردیبهشت اقدام به برگزاری آزمون می‌نمایند و شما هم شانس شرکت در چند آزمون را برای گرفتن نتیجه خواهید داشت.

 

شرایط شرکت در آزمون YOS

 

 • دانشجو نباید تبعه کشور ترکیه باشد.

 • دانشجو باید مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی را اخذ کرده باشد.

 • افرادی که سال اخر تحصیلات دیپلم باشند نیز می‌توانند در این آزمون شرکت کنند.

 • فارغ التحصیلانی که قصد شرکت و ادامه تحصیل در رشته‌‌ی دیگری را دارند.

 

نمره قبولی در این آزمون و اعتبار آن

 

رشته‌های مختلف نمره قبولی متفاوتی در این آزمون دارند. درآزمون یوس Yös با اخذ نمره بالاتر از 40 مجاز به انتخاب رشته در دانشگاه موردنظر می‌شوید اما اگر قصد ادامه تحصیل در رشته‌هایی مانند پزشکی، دندان‌پزشکی و ..  را دارید باید نمره بالاتر از 95 کسب کنید وگرنه شانس قبولی شما در رشته دلخواهتان به شدت کاهش می‌یابد.

 

سخن آخر

 

در صورتی که قصد ادامه تحصیل در ترکیه را دارید و هنوز هم ابهام یا سؤالی در رابطه با آزمون یوس Yös اولین قدم جهت اخذ پذیرش از دانشگاه‌های ترکیه در ذهنتان باقی مانده با ما در تماس باشید و یا از طریق همین صفحه سوال خود را درج کنید.

1398/ 09 /24 1867
printrating
نام
ایمیل
نظر