شرایط ویژه تحصیل پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در معتبرترین دانشگاه های لهستان

شرایط ویژه تحصیل پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در معتبرترین دانشگاه­های لهستان

 

لهستان با جمعیتی نزدیک به 40 میلیون نفر و به پایتخی شهر ورشو، کشوری مسیحی است که در قلب اروپا و در همسایگی کشورهایی مانند آلمان و جمهوری چک واقع شده است. لهستان کشوری است که در سال­های اخیر به دلیل پایین بودن چشمگیر هزینه ­های تحصیل در آن، به مقصدی برای دانشجویان سراسر جهان تبدیل شده است. همچنین دولت لهستان سعی کرده تا با یک برنامه­ ریزی دقیق، سطح کیفی نظام آموزشی خود را خصوصاً در رشته ­هایی مانند پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی ارتقاء دهد. در این مطلب کوتاه می­ کوشیم تا شرایط ویژه تحصیل پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در معتبرترین دانشگاه­ های لهستان را بررسی کنیم. شایان ذکر است که «مجموعه­ ی آسپیان» به عنوان نماینده­ ی رسمی دو دانشگاه «سیلسیا» و «گدانسک» در ایران، که از معتبرترین دانشگاه­ های علوم پزشکی لهستان هستند، آماده­ ی ارائه ­ی مشاوره به متقاضیان عزیز می­باشد.

مزایای تحصیل در لهستان

 

  1. شرایط اقلیمی

شاید این موضوع در نگاه اول چندان مهم به نظر نرسد اما توجه به شرایط اقلیمی و آب و هوایی کشور مقصد، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. بسیاری از دانشجویان بعد از مهاجرت به کشورهایی که آب و هوای مناسبی نداشته ­اند، پشیمان شده ­اند. لهستان از این نظر، کشور مناسبی به حساب می­ آید.

  1. اخذ اقامت آسان

یکی از ویژگی­ های مهمِ تحصیل در لهستان آسانتر بودن شرایط اقامت نسبت به کشورهای اروپایی دیگر می­ باشد. در واقع دانشجویان می­توانند به اخذ اقامت از آن کشور تا حدود بسیار زیادی امیدوار باشند.

  1. هزینه ­ی پایین زندگی و تحصیل

مسئله­ی هزینه­های تحصیل در خارج از کشور، یکی از مهم­ترین مؤلفه­ها برای انتخاب کشور مقصد محسوب شود. لهستان کشور نسبتا ارزانی به حساب می­آید و هزینه­ ی تحصیل در آن بسیار پایین است. همچنین دانشجویان در لهستان با در اختیار داشتن کارت دانشجویی، می­توانند از انواع تخفیف­ ها در حوزه ­های مختلف، بهره­ مند شوند.

 

معرفی دو دانشگاه معتبر علوم پزشکی لهستان

 

الف) دانشگاه علوم پزشکی سیلسیا (Medical University of Silesia)

دانشگاه سیلسیا به عنوان یکی از معتبرترین دانشگاه­های علوم پزشکی در لهستان چیزی بیشتر از 10200 دانشجو در رشته­های مختلف پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی، پرستاری، مامایی، مراقبت های اضطراری پزشکی، بیوتکنولوژی، فیزیوتراپی و علوم غذایی را در مقاطع مختلف، در خود جای داده است. این دانشگاه که 1201 عضو هیئت علمی دارد از سال 1948 آغاز به کار کرده و میان تمام دانشگاه­های لهستان، رتبه­ی 19 را به خود اختصاص داده است. همچنین رتبه­ی این دانشگاه در ARWU در سال 2019؛ 801 بوده است. تدریس پزشکی و همچنین ارائه­ی برنامه­های تحصیلی در این دانشگاه به زبان انگلیسی انجام می­شود اما به هر ترتیب دانشجویی که قصد تحصیل پزشکی در لهستان را دارد، بهتر است تا با زبان لهستانی نیز حداقل آشنا باشد. برنامه­ی تحصیلی در دانشگاه سیلسیا بین 5 تا 6 سال به طول خواهد انجامید که هر سال از این دوره با یک آزمون جامع به پایان می­رسد. البته بعد از پایان این دوره لازم است تا دانشجو برای اخذ اجازه­ی کار، در یک آزمون جامع نیز شرکت کند.

 

ب) دانشگاه علوم پزشکی گدانسک (MUG)

دانشگاه گدانسک را می توان عظیم ­ترین دانشگاه منطقه ­ی شمالی لهستان دانست که بالغ بر 6000 دانشجو را در چهار دانشکده­ ی خود، در رشته­ هایی مانند پزشکی، دندان­پزشکی، داروسازی، پرستاری، مامایی و علوم تغذیه، جای داده است. این دانشگاه به صورت تخصصی در چهار دانشکده­ی پزشکی، داروسازی، علوم سلامت و بیوتکنولوژی، با سطح بالایی از کیفیتِ آموزشی به تربیت دانشجویان در رشته های یاد شده می­پردازد. نکته ­ی حائز اهمیت در رابطه با این دانشگاه این است که تدریس در گدانسک، به طور کامل به زبان انگلیسی انجام می­شود. این موضوع برای افرادی که با یادگیری زبان لهستانی مشکل دارند، خبر بسیار خوبی است. همچنین بد نیست اگر بدانید بین 15 تا 20 درصد دانشجویان این دانشگاه را، دانشجویان مهاجر تشکیل می­دهند که اکثراً از کشورهایی مانند سوئد، نروژ، هند، عربستان، کانادا، بریتانیا، ایالات متحده، آلمان، عراق و اسپانیا هستند. البته این موضوع را هم نمی­توان نادیده گرفت که اقبال دانشجویان ایرانی در سال­های اخیر، مخصوصاً برای ادامه­ی تحصیل در رشته­ های پزشکی به لهستان، چشمگیر بوده است. دانشگاه علوم پزشکی گدانسک از جایگاه بالایی در رتبه ­بندی­ های علمی برخوردار است. برای مثال در سال 2012 دانشکده­ی داروسازی این دانشگاه توانست از سوی وزارت علوم و آموزش عالی لهستان به عنوان یکی از شش مرکزی انتخاب شود که در زمینه ­ی تحقیقات ملی پیشرو و فعال بوده­اند.

 

پذیرش تحصیلی در دانشگاه های لهستان

 

مجموعه­ ی «آسپیان» به عنوان نماینده­ ی رسمی دو دانشگاه علوم پزشکی سیلسیا و گدانسک در ایران، در تمامی مراحل پذیرش در این دانشگاه ها در خدمت متقاضیان می­­ باشد. همچنین این مجموعه با نظارت بر آزمون­ های ورودی دو دانشگاه سیلسیا و گدانسک، مرجعی مطمئن برای مشورت علاقه ­مندان مهاجرت تحصیلی به این کشور به شمار می­ رود. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دقیق­تر از طریق شماره­ های موجود در وبسایت، با ما تماس بگیرید.

 

1398/ 09 /22 814
printrating
  نظرات

نظرات کاربران
نام
ایمیل
نظر