اهمیت مقاله در گرفتن پذیرش تحصیلی

اهمیت مقاله در گرفتن پذیرش تحصیلی

 

بورسیه های تحصیلی در واقع کمک هزینه هایی هستند که از طرف دانشگاه برای کمک به دانشجویان در نظر گرفته می شود. هر ساله هر یک از دانشگاه های برتر جهان، بورسیه های تحصیلی مختلفی برای دانشجویان بین المللی، در نظر می گیرند که تعداد افراد محدودی را شامل می شود. بنابراین اخذ پذیرش از دانشگاه های برتر جهان، به مسئله ای رقابتی تبدیل شده و دانشجویان زیادی از سراسر جهان برای به دست آوردن آن ها تلاش می کنند. داشتن رزومه تحصیلی قوی، از مهمترین نکات جهت موفقیت در اخذ بورسیه و پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارج از کشور است. یکی از راه های بالا بردن اعتبار رزومه ی تحصیلی، نوشتن مقاله و انتشار آن ها می باشد. در این مطلب قصد داریم تا به بررسی اهمیت مقاله در گرفتن پذیرش تحصیلی بپردازیم :

 

اهمیت مقاله در گرفتن پذیرش تحصیلی از دانشگاه های برتر جهان

 

یکی از مهمترین مسائلی که برای موفقیت در پذیرش تحصیلی باید به آن توجه کنید نوشتن مقاله هایی است که از نظر علمی معتبر بوده و به مسائل به روز دنیا بپردازد. داشتن مقاله در لیست رزومه ی تحصیلی، شانس شما برای گرفتن بورسیه و پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظرتان را بسیار بالا می برد. چرا که اغلب دانشگاه های بین المللی، برای بررسی شایستگی دانشجویان، رزومه ی تحصیلی آن ها را بررسی می کنند و وقت مصاحبه ی حضوری برای دانشجو تعیین نمی کنند. بنابراین رزومه شما باید پربار بوده و نشان از فعالیت های اساسی در زمینه ی تحصیلیتان داشته باشد.

 

عواملی که بر معتبر شدن رزومه تاثیر گذارند

 

عوامل بسیاری بر معتبر شدن رزومه تحصیلی تاثیر گذارند. از جمله: دانشگاهی که از آن فارغ التحصیل شده اید، نمره ی زبان در آزمون هایی که در سطح بین المللی برگزار می شوند (آیلتس، تافل)، معدل، فعالیت های علمی، شرکت در سمینار ها و نشست های بین المللی، تعداد مقالات، استاد راهنما و یا معرف شما از دانشگاه قبلی،  که هر یک به نوبه ی خود تاثیر به سزایی در بالا بردن شانس شما در گرفتن پذیرش تحصیلی دارند .

 

تاثیر مقاله ها بر معتبر شدن رزومه

 

با تمام شدن تحصیلاتتان، دیگر شانسی برای تغییر برخی از عوامل موثر بر رزومه ی خود ندارید، به طور مثال دیگر قادر نیستید معدل خود را تغییر دهید. اما نوشتن مقاله های علمی معتبر، یکی از بهترین و موثر ترین راهکار ها برای بالا بردن اعتبار رزومه ی تحصیلیان است. داشتن مقاله و چاپ آن، نشان از فعالیت های گسترده دانشجو در زمینه ی تحصیلی او داشته و از اهمیت ویژه ای برخودار است.

با توجه به تاثیر به سازایی که مقاله در اخذ پذیرش تحصیلی دارد، ممکن است فکر کنید بالا بردن تعداد انتشار مقاله شانس شما را بیشتر افزایش می دهد. اما مسئله ای که در این میان وجود دارد این است که مهم تر از تعداد مقالات، کیفیت و اعتبار مقاله ها است که ارزشمند تلقی می شود. بهتر است به جای انجام دادن و انتشار چندین مقاله، تمرکز خود را بر روی مقالات کمتری بگذارید و آن ها را با بالاترین کیفیت و اعتبار ارائه دهید. چیزی که در بالا بردن شانس شما بسیار تاثیر گذار است بالا بودن ضریب تاثیر مقالات (impact factor)  در ژورنال ها است.

 

نکاتی که تاثیر مقالات را برای بالا بردن شانس پذیرش افزایش می دهند

 

مواردی که باعث می شوند تاثیر مقالات شما بر پذیرش تحصیلی افزایش یابد دو مورد است: 1. ارجاع (citation) 2. impact factor مقالات.

ضریب تاثیر مقالات و یا به اصطلاح impact factor نشان دهنده ی اهمیت نسبی هر مقاله در حوزه ی تخصصی خود است. مقالاتی با impact factor بالا اهمیت بالاتری نسبت به مقالاتی با impact factor پایین دارند. مهمترین کاربرد ضریب تاثیر این است که از آن برای ارزیابی، مقایسه و رتبه بندی مقالات علمی در سطح بین المللی استفاده می شود. 

همچنین Citation به معنای تعداد ارجاعاتی است که به مقالات داده می شود، یعنی تعداد بارهایی که یک محقق دیگر از مطالب مقالات شما استفاده کرده و به مقاله شما ارجاع داده است. هر چه زمان انتشار مقالات شما افزایش یابد، شانس بیشتری برای بالا رفتن ارجاع وجود دارد، که این موضوع بر بالا رفتن اعتبار مقاله تاثیر گذاشته و شانس شما را برای گرفتن پذیرش تحصیلی افزایش می دهد.  بنابراین بهتر است چندین ماه قبل از ددلاین ها مقاله را منتشر کنید.

 

راه هایی برای بالا بردن ارجاع به مقالات

 

برای بالا رفتن ارجاع مقالات راه هایی وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید. اولین راه این است که خودتان به مقالات خودتان ارجاع دهید. یعنی در مقالات بعدی به مقالات قبلی خود ارجاع دهید. دومین نکته این است که کلمات کلیدی مقالات را به دقت انتخاب کنید. حتما مطمئن شوید که اطلاعتی از جمله نام خود و نام دانشگاهتان، به درستی در مقاله ذکر شده باشد. همچنین سعی کنید مقالات خود را به کنفرانس ها ارسال نمایید. این کار باعث می شود مقالاتتان بیشتر دیده شود.

 

انتخاب مجله قبل از نوشتن مقاله

 

از دیگر مواردی که بر شانس پذیرش از طریق مقالات تاثیر گذار است، مجله ای است که قصد دارید مقاله خود را در آن انتشار دهید. لازم به ذکر است که اعتبار مقاله را ژورنالی که آن را به چاپ می رساند تعیین می کند. بهتر است قبل از شروع نوشتن مقاله، تحقیق کرده و تصمیم بگیرید که قصد دارید مقاله خود را در کدام مجله منتشر کنید. انتخاب ژورنال صحیح، به شما برای به دست آوردن مخاطبین سودمندی که ممکن است به مقاله شما ارجاع دهند، کمک می کند، که این امر باعث بالا رفتن اعتبار مقاله می شود.

 

ارسال مقالات برای مجله مورد نظر

 

بعد از اتمام نهایی مقاله، نوبت به ارسال آن به مجله می رسد. اغلب مجلات، ارسال مقالات را به صورت آنلاین ارائه می دهند. دانشجو باید در سایت رسمی مجله ثبت نام کرده و سپس مقاله ی خود را ارسال (submit)  کند. بعد از این مرحله باید منتظر بمانید تا مقاله توسط ادیتور ها بررسی شود. اگر مقاله از نظر محتوا و نگارش مورد تایید ادیتور ها باشد، در مرحله ی بعد داوران تخصصی آن را بررسی می کنند و پس از طی مراحل مرسوم، در صورت تایید مجله، مقاله شما به چاپ می رسد.

 

1398/ 09 /02 1757
printrating
نام
ایمیل
نظر