آزاد سازی مدرک تحصیلی برای تحصیل در خارج از کشور

آزاد سازی مدرک تحصیلی برای تحصیل در خارج از کشور

 

از جمله مدارکی که برای تحصیل در خارج از کشور به آن نیاز خواهید داشت، مدارک تحصیلی مقاطعی است که از آن ها فارغ التحصیل شده اید. این مدارک شامل ریز نمرات به همراه گواهی فارغ التحصیلی است. اما همان طور که میدانید افرادی که به رایگان در دانشگاه های دولتی به تحصیل پرداخته اند در قبال خدماتی که دریافت کرده اند، موظفند به مدت تعیین شده ای، به کشور خدمت نمایند تا بتوانند اصل مدارک خود را تحویل گرفته و یا به اصطلاح آن را آزاد کنند. چندین راه برای آزاد سازی مدرک تحصیلی برای تحصیل در خارج از کشور وجود دارد:

  1. پرداخت نقدی
  2. نامه ی عدم کاریابی
  3. سابقه بیمه
در ادامه قصد داریم تا به تفصیل هر سه روش فوق، جهت آزاد سازی مدرک تحصیلیتان را شرح دهیم :

 

چه کسانی باید برای آزاد سازی مدرک تحصیلی برای تحصیل در خارج از کشور اقدام نمایند؟

طبق آیین نامه ی وزارت علوم، دانشجویانی که به تحصیل رایگان (روزانه) در دانشگاه های دولتی پرداخته اند موظفند بر اساس دستور العمل جامع ایفای تعهد خدمت آموزش رایگان، با توجه به شرایط تحصیل خود، به دولت خدمت کنند. تعداد سال های تعهد به کار فارغ التحصیلان، به شرایط خاصی از جمله ، سهمیه منطقه و مقطعی که فرد از آن فارغ التحصیل شده بستگی دارد.

به طور مثال طول سال های تعهد به کار افرادی که از منطقه یک فارغ التحصیل شده اند و یا سهمیه شاهد، خانواده شهدا، جانباران و ... دارند، برابر تعداد سال هایی است که به تحصیل پرداخته اند.( آزاد سازی مدرک کارشناسی برابر با چهار سال). همچنین افرادی که سهمیه منطقه دو، سه، چهار و... عشایر و مناطق محروم را داشته اند، دو برابر مدت تحصیل، تعهد به کار دارند. با این وجود شرایط مختلفی وجود دارد که برای اطلاع از جزئیات آن می توانید به سایت رسمی وزرات علوم مراجعه کنید.

 

اولین قدم برای آزاد سازی مدرک تحصیلی

اولین قدم برای آزاد سازی مدرک تحصیلی از دانشگاه این است که به طور کامل با دانشگاه تسویه حساب کنید. (بدهی بابت وام های تحصیلی، خوابگاه، سلف و... نداشته باشید). در این صورت می توانید فرم تسویه حساب رفاه دانشجویی خود را دریافت کنید. سپس بایستی در سایت https://portal.saorg.ir/ ثبت نام نمایید.

بعد از ثبت نام، باید از طریق گزینه "لغو تعهد آموزش رایگان" در خواست خود را ثبت کنید. در این قسمت مدارکی از جمله: شناسنامه، کارت ملی، کارت پایان خدمت و ... از شما خواسته می شود. توجه کنید که تمامی مدارک را به دقت وارد نمایید تا در ادامه ی کار به مشکل برخورد نکنید. در ادامه فرمی به شما نمایش داده می شود که از شما درخواست می کند تا نحوه ی آزاد سازی مدرک تحصیلی خود را انتخاب کنید.

 

آزاد سازی مدرک تحصیلی از طریق موسسات کاریابی

یکی از راه های آزاد سازی مدرک تحصیلی، اقدام از طریق موسسات کاریابی است. برای این منظور، لازم است در یکی از موسسات کاریابی محل زندگی خود ثبت نام کنید. مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در کاریابی موارد زیر هستند:

 1. تکمیل فرم پرسشنامه 2. کپی کارت ملی و تمام صفحات شناسنامه 3. اصل و کپی آخرین مدرک تحصیلی 4. اصل و کپی کارت پایان خدمت 5. دو قطعه عکس سه در چهار رنگی.

اگر بعد از یک سال ثبت نام در کاریابی، این موسسه طی نامه ای اعلام کند که شغل مناسب موقعیت تحصیلی شما یافت نشده است، شما می توانید از طریق این نامه مدارک تحصیلی خود را آزاد کنید. توجه داشته باشید که باید حتما 6 الی یک سال از تاریخ فارغ التحصیلیان گذشته باشد تا بتوانید از طریق نامه کاریابی اقدام کنید. همچنین نباید در مقطع بالاتر مشغول به تحصیل باشید. (به طور مثال وقتی مشغول به تحصیل در دوره ی کارشناسی ارشد هستید نمیتوانید مدرک کارشناسی خود را آزاد کنید).  از طریق نامه ی کاریابی قادر خواهید بود تمامی مدارک تحصیلی خود از جمله کارشناسی، کارشناسی ارشد و ... را آزاد کنید. نکته آخر اینکه نباید به هیچ وجه در ارگان های دولتی و خصوصی برای شما بیمه تعیین شده باشد.

پس از دریافت نامه باید به اداره ی کار و تعاون و رفاه اجتماعی استان خود مراجعه کنید. بعد از طی مراحل اداری کوتاهی که وجود دارد نامه ی جدیدی از این سازمان دریافت خواهید کرد که باید آن را در سامانه "سجاد" آپلود کنید. با اتمام این مراحل می توانید حضورا و یا به صورت تلفنی با دانشگاه محل تحصیل خود تماس گرفته و از آن ها درخواست کنید تا مدارک شما را بررسی نمایند. پس از طی چند روز اگر مشکلی وجود نداشته باشد، دانشگاه ریز نمرات و گواهی فارغ التحصیلیتان را با مهر رسمی به شما تحویل می دهد.

 

آزاد سازی مدرک تحصیلی از طریق سابقه بیمه

در صورتی که قصد دارید از طریق بیمه مدرک خود را آزاد کنید باید سابقه کاری شما به اندازه ی سال های تعهد به کارتان باشد. به ازای هر یک سال سابقه کاری یک سال از تعهد کاریتان کم می شود. توجه داشته باشید که سابقه کاری و بیمه شما پس از تاریخ فارغ التحصیلیتان محاسبه می شود. بنابراین اگر در طی دوره ی تحصیلیان مشغول به کار بوده باشید آن سال ها محاسبه نمی شود.

برای آزاد سازی مدارک تحصیلی خود از طریق بیمه، ابتدا باید مدرک کارشناسی خود را آزاد کنید، سپس در صورت امکان با مابقی سوابق بیمه خود، برای آزاد سازی مدرک ارشد اقدام کنید. لازم به ذکر است که سال های سربازی جز سوابق بیمه محسوب می شوند و تعداد سال های آن از تعداد سال های  تعهد به کار کم می شوند.

 

آزاد سازی مدارک از طریق پرداخت هزینه

آسان ترین راه آزاد سازی مدارک، پرداخت هزینه ی است که میزان آن بسته به شرایط متغییر است. می توانید با تماس با قسمت رفاه دانشجویی دانشگاه خود، از میزان آن آگاه شوید و سپس آن مبلغ را به حساب سیبای وزارت علوم واریز کنید. توجه داشته باشید که عوامل مختلفی از جمله : سال شروع و پایان تحصیل، سابقه کار، مقطعی که قصد دارید مدرک آن را آزاد کنید، گروه تحصیلی و سهمیه منطقه ای که از طریق آن در کنکور شرکت کرده اید،  بر میزان هزینه ای که باید واریز کنید تاثیر گذار است.

 

1398/ 08 /24 1305
printrating
نام
ایمیل
نظر