اخذ ویزای تحصیلی جمهوری چک

جمهوری چک به پایتختی شهر پراگ و با جمعیت ده میلیون و پانصد هزار نفر امروزه به مقصد بسیاری از دانشجویان جهان برای ادامه­ ی تحصیل تبدیل شده است. به طوریکه در حال حاضر، بیش از 39000 دانشجو در واحد­های مختلف دانشگاهی در جمهوری چک، مشغول به تحصیل هستند. تحصیل در جمهوری چک به دو زبان چکی یا انگلیسی قابل انجام است و این در کنار ظرفیت­ های آموزشی بالا و طراز اول چک، خود به دلیلی برای استقبال دانشجویان از دانشگاه­ های این کشور تبدیل شده است. گروه آسپیان با در اختیار داشتن بهترین مشاوران و وکلای مهاجرت، در تمام مراحل اخذِ ویزای تحصیلی در کنار متقاضیان عزیز مهاجرت تحصیلی به این کشور خواهد بود. در این مقاله ­ی کوتاه به بررسی اجمالیِ شروط، ویژگی ­ها و مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصلی چک خواهم پرداخت.

 

تحصیل در چک چه ویژگی ­هایی دارد؟

 • شما در نظام آموزشی­ تحصیل می­ کنید که بیش از 600 سال سابقه­ ی برگزاری کلاس­ های دانشگاهی را دارد و در این زمینه با کمتر کشور اروپاییِ دیگری قابل قیاس است.

 • از 39000 دانشجوی در حال تحصیل در چک، 37000 هزار نفر از آنان دانشجویان خارجی هستند که این نشان دهنده­ ی حجم تقاضای تحصیل در جمهوری چک است.

 • هزینه­ های پایین زندگی در چک، در قیاس با امکاناتی که در اختیار دانشجو است، مبلغ بسیار ناچیزی به حساب می­آید.

 • تنوع دانشگاه­ های چک در پذیرش دانشجو بالاست. این تنوع شامل پذیرش در دوره های کارشناسی تا پذیرش دکترا در رشته ­های گوناگون تحصیلی و همچنین در تمام رشته ­ها و زیر شاخه ­های رشته ­های پزشکی می­ شود.

نکته: در اکثر رشته­ های دلخواه دانشجویان، به شرط تحصیل به زبان چکی، هزینه­ ی تحصیل برای آنان به شکل رایگان محاسبه خواهد شد. همچنین مدرک تحصیلی جمهوری چک، در تمام اروپا معتبر است و دارنده­ ی آن می ­تواند با در اختیار داشتن آن مدرک، در اکثر کشور­های اروپایی مشغول به کار شود. لازم به ذکر است که مشاوران مجرب گروه آسپیان می­توانند در این زمینه پیش از اقدام برای اخذ ویزا متقاضیان را از آینده­ی شغلی خود با مدرک مد نظرشان، آگاه کنند.

 

مدارک لازم جهت اقدام برای اخذ ویزای تحصیلی جمهوری چک

 • ارائه­ ی نامه ­ی پذیرش از دانشگاه مقصد در کشور چک الزامی و مهم­ترین شرط است. در نامه­ ی پذیرش لازم است که ثبت نام متقاضی، هزینه ­های پرداختی و همچنین موارد دیگر برای سال تحصیلی مورد نظر در آن قید شده باشد.

 • نامه­ ی تأییدیه­­ ی محل اقامت متقاضی در کشور چک. این تأییده­ یا باید از سوی صاحب ملک در کشور چک صادر شده باشد یا از سوی خوابگاهِ محل تحصیل و یا پانسیون.

 • ارائه ­ی مدرک عدم سوء پیشینه­ی فرد متقاضی بالای 15 سال الزامی است. این مدرک باید بعد از ترجمه و تأیید وزارت خارجه ایران به تأیید سفارت جمهوری چک نیز برسد. همچنین مدرک عدم سوء پیشینه برای افراد خارج از کشور نیز توسط سفارت یا کنسولگری ­های ایران، به شکل اینترپل صادر می گردد.

 • اظهارنامه­ ی رسمیِ بانک از حساب ارزی متقاضی، دالِ بر توانایی وِی جهت زندگی حداقل یک ساله در کشور چک. این تأییدیه به حساب ارزی 10000 هزار دلاری نیاز دارد. این نامه به زبان انگلیسی صادر می­ شود که لازم است بعد از آن به زبان چکی ترجمه و بعد از تأیید وزارت خارجه­ ی ایران به سفارت جمهوری چک تحویل داده شود.

 • ارائه­ ی ترجمه­ ی مدارک دیپلم، پیش دانشگاهی، کارشناسی و کارشناسی ارشد؛ هر کدام به فراخورِ رشته­ ی مورد نظر برای تحصیل در چک الزامی است. این مدارک باید به زبان انگلیسی ترجمه شده و به تأیید وزارت خارجه­ی ایران و وزارت دادگستری ایران برسند و به سفارت جمهوری چک تحویل داده شوند.

 • ریز نمرات هر کدام از موارد فوق نیز بسته به رشته­ ی مورد پذیرش، مانند مورد قبلی باید به زبان انگلیسی ترجمه شود.

 • از دیگر مدارک لازم جهت ارائه برای اخذ ویزای تحصیلی جمهوری چک، باید به ترجمه ­ی شناسنامه ­ی رسمی فرد متقاضی، ویزای متقاضی که تا سه ماه بعد از صدور ویزا، اعتبار داشته باشد، دو قطعه عکس سه در چهار با زمینه­ ی سفید و همچنین ارائه­ ی آزمایش­ های لازم و گواهیِ سلامت اشاره نمود.

 

برای اطلاعات بیشتر در رابطه با جلسات مشاوره تحصیلی رایگان با ما تماس بگیرید.

1397/ 10 /18 3172
printrating
نام
ایمیل
نظر