ویزای کاری

ویزای کاری جمهوری چک

جمهوری چک یکی از کشورهای در حال پیشرفت اروپای مرکزی است. اگر قصد دارید برای دریافت شغل در این کشور اقدام کنید در ادامه همراه ما باشید.

جمهوری چک یکی از کشورهای اروپایی با نرخ بیکاری 2.5 درصد است. این آمار نشان از فرصت های شغلی مناسب در این کشور می دهد. اگر قصد اقامت دائم در یکی از کشور های اروپایی را دارید جمهوری چک گزینه مناسبی خواهد بود. پنج سال پس از به دست آورد شغل در چک می توانید برای اقامت دائم اقدام کنید. از آنجایی که این کشور از سال 2017 به اعضای اتحادیه اروپا پیوست، با به دست آوردن اقامت دائم، به راحتی قادر خواهید بود، به دیگر کشور های عضو شینگن سفر کنید.

برای کسب ویزای کاری در جمهوری چک نیاز است تا دعوت نامه ای از طرف یک کارفرمای چکی، جهت استخدام در جایگاه شغلی مورد نظر، دریافت کنید. همچنین برای به دست آوردن اجازه کار در این کشور باید یکی از کارت هایی که در راستای اجازه ی شغل، تحت عناوین زیر صادر می شوند را به دست آورید:

کارت آبی

کارت کارمندی

کارت های آبی برای مشاغل مناسب افراد با تحصیلات بالا صادر میشود. با داشتن این کارت حقوق شما بالاتر از 1.5 برابر میانگین حقوق ملی خواهد بود.

کارت های کارمندی نیز برای سایر مشاغل صدور می شوند.

افراد بومی کشور و پس از آن، شهروندان اتحادیه اروپا در الویت کسب کارت های آبی و کارمندی هستند. طبق قوانین موجود در این کشور، هر کارفرما باید به مدت 30 روز در داخل کشور برای جذب نیرو آگهی داده و اگر فرد مناسبی در داخل کشور پیدا نشد نوبت به اعضای دیگر کشور های اتحادیه اروپا می رسد. بعد از طی این مدت، اگر فرد شایسته ای جهت گرفتن این جایگاه شغلی پیدا نشد، کارفرما قادر خواهد بود نیروی بین المللی استخدام کند.

 

اولین قدم چیست؟

برای به دست آوردن هر یک از این کارت ها ابتدا نیاز است تا کارفرمایی را که آماده استخدام یک خارجی است، پیدا کنید. بهترین راه برای به دست آوردن شغلی مناسب در جمهوری چک، مراجعه به سایت های کاریابی این کشور است. از طریق این سایت ها می توانید رزومه کاری خود را برای کارفرمایان ارسال نمایید. وزارت کار و امور اجتماعی چک (MLSA) پرتالی با ده ها هزار نفر جای خالی  جهت جذب نیروی خارجی برای کارفرمایانی که آمادگی جذب این افراد را دارند، تهیه کرده است. می توانید شغل های ثبت شده را مرور کرده و مستقیماً از طریق ایمیل یا تلفن با کارفرمایان ارتباط برقرار کنید.

سه موتور جستجوی جدا برای هر یک از کارت های آبی، کارت کارمندی و اجازه ی کار وجود دارد. لازم به ذکر است، از آنجایی که استخدام یک فرد خارجی پروسه ی اداری طولانی تری دارد تمرکز خود را روی آن دسته از کارفرمایانی که از قبل آمادگی خود را جهت استخدام نیروی کار بین المللی اعلام کرده اند، بگذارید. پس از این مرحله مدارک و روزمه ی کاری و تحصیلی خود را برای کارفرما فرستاده و او را متقاعد کنید که بهترین گزینه برای به دست آوردن این شغل هستید.

اگر در به دست آوردن شغل مورد نظر خود شدید موفق شدید، در قدم بعدی، کارفرما باید دعوتنامه ی کاری برای شما ارسال کند. با به دست آوردن این دعوتنامه می توانید برای اخذ ویزای کاری اقدام کنید. برای اخذ ویزا ابتدا باید از طریق سایت و یا حضوری از سفارت کشور چک در تهران وقت قبلی بگیرید. سپس با جمع آوری مدارک مورد نیاز به خصوص دعوتنامه ی کاری خود در روز مصاحبه حاضر شوید. توجه کنید که باید مدارک خود را از طریق مترجمی توانمند به زبان رسمی چکی ترجمه کنید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کاری جمهوری چک:

  • گواهی عدم سو پیشینه.

  • مدارک تحصیلی.

  • گواهی سلامت به خصوص عدم سابقه ابتلا به سل.

  • پرینت حساب بانکی که حقوق ماهیانه به آن واریز می شود.

 

 

1398/ 08 /22 382
printrating
  نظرات

نظرات کاربران
نام
ایمیل
نظر