نکات مهم در تهیه رزومه تحصیلی (CV)

نکات مهم در تهیه رزومه تحصیلی (CV)

 

پیش از اینکه به بررسی نکات مهم در تهیه روزمه تحصیلی یا همانCV  بپردازیم، بهتر است ابتدا درباره‌ی تفاوت رزومه و cv کمی صحبت کنیم. رزومه Resume که در فارسی به آن رزومه‌ی کاری می‌گوییم بر روی دستاوردهای حرفه ای متقاضی متمرکز است و معمولا برای یک موقعیت شغلی مشخص تهیه می‌شود. از طرف دیگر، رزومه‌ تحصیلی که همان ترجمه‌ی کلمه‌ی CV  است تمامی دستاوردهای حرفه‌ای و دانشگاهی یا آکادمیک شما را به نمایش گذاشته است؛ اگرچه تمرکز اصلی ما در یکCV  سوابق تحصیلی و دانشگاهی و اطلاعات مرتبط با آن است. بنابراین شما جهت اخذ پذیرش از یک دانشگاه به CV و برای درخواست برای یک شغل به رزومه Resume  نیاز خواهید داشت. علاوه بر ریز نمرات دانشگاه، نمرات آزمون GRE و اظهارنامه شخصی یا همان Personal Statement ، موسسات آموزش عالی اغلب از متقاضیان رزومه تحصیلی (CV) را نیز، جزو مدارک مورد نیاز، پیش از ثبت نام درخواست می‌کنند.

در ادامه با تیم آسپیان همراه باشید تا با نکات مهم در تهیه رزومه تحصیلی (CV) آشنا شوید.

 

چه زمان به رزومه تحصیلی (CV) نیاز خواهید داشت؟

 

رزومه تحصیلی (CV) برای بسیاری از امور، البته معمولا در حوزه آکادمیک استفاده می‌شود. برای مثال شما جهت اخذ پذیرش در دانشگاه‌های خارج کشور و برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری، معمولا موظف به ارائه یک رزومه تحصیلی (CV) به دانشگاه خواهید بود.  لازم به ذکر است که حتی اگر یک دوره‌ی آموزش عالی مانند دوره‌ی کارشناسی ارشد، صریحاً از شما رزومه تحصیلی (CV) درخواست نکرده باشد، اگر موسسه به شما اجازه را می‌دهد، این مدرک را بارگذاری کنید؛ زیرا به گفته بسیاری از مشاوران دانشگاه و کارشناسان و متخصصان پذیرش، تقریباً همواره ارائه رزومه تحصیلی (CV) در مجموع برای پرونده متقاضی مفید واقع خواهد شد. علاوه بر این، اگر شما قبلاً یک رزومه تحصیلی (CV)  تدوین نکرده‌اید، اکنون زمان مناسب در حرفه شما برای انجام این کار است. اما به طور مشخص چه زمان به رزومه تحصیلی (CV) نیاز خواهیید داشت؟

 • برنامه های بورس تحصیلی: جهت درخواست بورسیه‌های دانشگاهی در همه‌ی کشورها علاوه بر پر کردن فرم درخواست، داوطلبان معمولا موظف به ارائه رزومه تحصیلی (CV) می‌باشند.

 • تأمین بودجه پروژه های تحصیلات تکمیلی - هنگامی که برای تأمین بودجه پروژه‌های تحصیلات تکمیلی خود درخواست کمک هزینه می‌کنید، یک رزومه تحصیلی (CV)  جهت جلب اعتماد اعضای کمیته اعطای کمک هزینه، بسیار مفید خواهد بود.

 • درخواست اخذ پذیرش برای مناصب دانشگاه - اگر تمایل دارید کلاسهای کارشناسی ارشد را تدریس کنید، به محققان دانشگاه کمک کنید یا به صورت پاره وقت در قسمت اداری دانشگاهی کار کنید، به یک رزومه تحصیلی (CV) نیاز خواهید داشت.

 • تقاضای شغل پس از فارغ التحصیلی - حتی اگر در تمام مدت تحصیلات دانشگاهی خود به رزومه تحصیلی (CV) احتیاج نداشته باشید، پس از فارغ التحصیلی و جهت یافتن شغل مناسب به یک رزومه تحصیلی (CV) نیاز خواهید داشت.

مانند اظهارات شخصی یا همان Personal Statement، CV ها از مدارک اصلی مورد نیاز برای تقریبا تمامی دوره‌های تکمیلی در موسسات آموزش عالی هستند. گرچه ممکن است برخی رشته‌ها رزومه تحصیلی (CV) را درخواست نکنند. به هر روی یک رزومه تحصیلی (CV) سوابق و صلاحیت‌های شما را به جهت کسب موقعیت مورد نظر شما در یک موسسه آموزش عالی به نمایش می‌گذارد.

 

اعضای هیئت علمی دانشکده ها و کمیته های پذیرش در یک رزومه تحصیلی (CV)  به دنبال چه مطالبی هستند؟

 

کمیته‌های پذیرش و اعضای هیئت علمی درواقع  می‌خواهند ببینند که مهارت ها، تجربیات و مدارک تحصیلی هر متقاصی برای موقعیت دانشگاهی مورد نظر مناسب است یا خیر. بنابراین قبل از شروع به نگارش رزومه تحصیلی (CV) خود، در نظر بگیرید که خوانندگان رزومه تحصیلی (CV)  شما اگر نگوییم هزاران، حداقل صدها پرونده را تاکنون مطالعه کرده‌اند. بنابراین به جهت خاص‌تر کردن رزومه تحصیلی (CV) خود این ملاحظات را در نظر داشته باشید :

 

 • بر روی سوابق تحصیلی خود تمرکز کنید. یک قانون کلی در نگارش رزومه تحصیلی (CV)  برای متقاضیان دوره‌های کارشناسی ارشد وجود دارد و این قانون کلی بدین صورت است که متقاضی در رزومه تحصیلی (CV) باید همواره بر دستاوردهای دانشگاهی و نه دستاوردهای حرفه‌ای خود تاکید ورزد. گرچه می‌توانید تجربیات کاری خود را در صورت مرتبط بودن با مطالعات خود ذکر کنید و  یا از اخلاق حرفه‌ای، تعهد و سرسختی خود در کارتان صحبت کنید. با این وجود همواره توجه بیشتری را به تجربیات آکادمیک خود اختصاص دهید.

 • رزومه تحصیلی (CV)  خود را متناسب با دوره و رشته‌ی خاصی که درخواست می کنید تنظیم کنید. بر تجربه و مهارت‌های خود در رابطه با این حوزه خاص تأکید کنید. به عنوان مثال، اگر متقاضی مقطع دکتری برای رشته‌ی شیمی هستید، جزئیات بیشتری را در مورد تجربیات خود در کلاس‌ها یا آزمایشگاه شیمی وارد کنید.

 • از زبانی قدرتمند استفاده کنید و جزئیات را درج کنید. عبارات محکم و واژگان خوب نه تنها کنترل آکادمیک زبان شما را نشان می‌دهند بلکه توجه خواننده را به خود جلب می‌کنند. افعال و اصطلاحات خود را تغییر دهید و خاص باشید: به جای این که بگویید که "شما زمان زیادی را در آزمایشگاه گذرانده‌اید"، توضیح دهید که چگونه "شما در تجزیه و تحلیل اسلایدها به مدت دو هفته در کنار دکتر کانستلر به ایشان کمک کرده‌اید."

 • داستان خود را از طریق یک ساختار روشن بگویید. در حالی که تجربیات شما در رزومه تحصیلی (CV) باید به صورت روندی منطقی ذکر شوند، همچنان می‌توانید "روایتی" از چگونگی پیشرفت دانش و مهارت‌های خود از طریق کار و تجربیات خود و همچنین چگونگی علاقه‌های شما به این رشته و یا دوره خاص ارائه داد.  کمیته های پذیرش همواره به دنبال رشد و پیشرفت در دانشجویان آینده خود هستند.

 • کار داوطلبانه و کارآموزی اهمیت زیادی دارد. کارآموزی و کار داوطلبانه در خارج از کلاس، به مسئولان پذیرش نشان می‌دهد که به چه چیزی علاقه دارید و همچنین اینکه شما مایل به کار سخت و پشتیبانی از یک تیم هستید. آنچه را که شما با جزئیات انجام داده‌اید توصیف کنید و اجازه دهید مسئولان پذیرش در مورد این تجربه و روایتی که در خود دارد، نتیجه بگیرند.

 

بخش‌های اصلی در رزومه تحصیلی (CV)

 

ترتیب اطلاعات و جزئیاتی که در مورد هر بخش از رزومه تحصیلی (CV) خود ذکر می‌کنید، تا حدودی انعطاف پذیر است و در نهایت به  سلیقه شما مربوط می‌شود. اما بهترین رزومه‌های تحصیلی (CV) مواردی خواهند بود که علاقه و صلاحیت‌های متقاضی را بیشتر از موارد دیگر نشان می‌دهند. برای تهیه یک رزومه تحصیلی (CV) که هر کمیته پذیرش را تحت تأثیر قرار ‌دهد می‌توانید بخش‌های ذکر شده در ادامه را به ترتیب دنبال کرده و در رزومه تحصیلی (CV) خود اعمال کنید.

 

مشخصات شخصی

نام کامل، آدرس خانه، شماره تماس و آدرس ایمیل خود را بنویسید. این اطلاعات را در بالای صفحه اول، یا در مرکز صفحه یا در تراز سمت چپ قرار دهید.

 • از یک فونت بزرگ‌تر نسبت به فونت دیگر مطالب استفاده کنید و متن آن را پررنگ تر نشان دهید تا این اطلاعات کاملا از دیگر مطالب متمایز شوند.

 

سوابق تحصیلی

در این بخش لیستی از موسساتی است که در آن شرکت کرده‌اید را درج کنید. از آخرین دانشگاه خود شروع کنید و تا مقطع دبیرستان پیش بروید. نام موسسه، مکانی که در آن واقع شده است، نوع مدرکی که دریافت کرده‌اید، رشته اصلی خود و تاریخ‌هایی که در آن شرکت کرده‌اید را درج کنید.

 • اگر پایان‌نامه را گذرانده‌اید، عنوان و نام مشاور خود را درج کنید. (در صورت وجود)

 • در ادامه افتخارات کسب شده خود را درج کنید. (در صورت وجود)

 • نیازی نیست ریز نمرات یا معدل دقیق خود را وارد کنید زیرا این اطلاعات در خود مدرک ریز نمرات که ضمیمه پرونده کرده‌اید قابل مشاهده خواهد بود.

 

سوابق تدریس

در حالی که اکثر فارغ التحصیلانی که برای اولین مرتبه برای مقاطع عالی درخواست پذیرش می‌کنند محتملا هیج گونه تجربه تدریس در دانشگاه را نداشته‌اند، هرگونه تدریس و یا تجربه در خصوص کمک به اساتید (هم به عنوان دانشجوی کارشناسی ارشد و هم فارغ التحصیل) را می‌توانید در این بخش از رزومه تحصیلی (CV) قرار دهید.

 

سوابق انجام تحقیقات

همانطور که فارغ التحصیلان معمولا سابقه تدریس ندارند، احتمالا سابقه‌ی تحقیق نیز برای متقاضیان می‌تواند بسیار نادر باشد. اما در صورت داشتن هرگونه کاردانی، کارآموزی و یا سایر تجربیات تحقیقاتی، آنها را در بخش از رزومه تحصیلی (CV) لیست کنید.

 • نام موسسه، ماهیت و وظایف این منصب، نام سرپرست و تاریخ تحقیق خود را درج کنید.

 

افتخارات و جوایز

هر جایزه و یا دیپلم افتخار، موسسه‌ی اعطا کننده و تاریخ اعطای آن را لیست کنید. از سوابق بورس‌های دانشگاهی گرفته تا آموزش‌های دانشیاری، همگی این افتخارات می‌توانند در این بخش ذکر شوند. 

 • این موارد را به ترتیب اهمیت قرار دهید، و نه لزوماً به ترتیب زمانی.

 • اگر فقط یک جایزه دریافت کرده‌اید به عنوان مثال، "فارغ التحصیلی با افتخارات ویژه" ، می‌توانید این مورد را در بخش سوابق تحصیلی بگذارید.

 

تأمین بودجه پروژه‌های تحصیلات تکمیلی

 • نام پروژه، نام موسسه‌ی اهدا کننده‌ی تأمین بودجه پروژه های تحصیلات تکمیلی، مبلغ کمک هزینه و تاریخ اعطای آن را ذکر کنید.

 

شایستگی‌های فنی Technical Competences

از آنجایی که تحقیقات آکادمیک به شدت وابسته به ساخت پایگاه داده و تجزیه و تحلیل داده‌ها است، تجربه‌ی مربوط به آمار و برنامه‌های مدل سازی و تجزیه و تحلیل نمونه‌ها باید در رزومه تحصیلی (CV) شما برجسته شود.

 • دوره‌های گذرانده شده، برنامه‌های رایانه‌ای که در آن صلاحیت دارید (مانند فوتوشاپ) و تکنیک‌های تجزیه و تحلیل داده‌هایی را که به دست آورده‌اید و استفاده کرده‌اید را، در این بخش لیست کنید. لازم به ذکر است که از بیان مهارت در استفاده از اینترنت و نرم‌افزار آفیس در رزومه‌ی خود بپرهیزید؛ زیرا این مهارت‌ها از بدیهیات برای یک متقاضی دوره‌های آموزش عالی تلقی می‌شوند.

 

سوابق دانشگاهی و حرفه‌ای

موقعیت‌های کاری را ذکر کنید که مهارت‌ها و صلاحیت‌های شما را برجسته می‌کند. این موارد ممکن است شامل دوره‌های کارآموزی و یا کارورزی و یا وظایفی در امور اداری دانشگاه باشد. گرچه می‌توانید هر سابقه‌ی حرفه‌ای که نشانگر تعهد و اخلاق کاری شما باشد را ذکر کنید. اگر عناصر بیشتری در یک گروه وجود دارد، تجربیات کار کردن گروهی را دسته بندی کنید (به عنوان مثال ، "پژوهش" ، "تدریس" و "مدیریتی").  سابقه‌ی اشتغال بسته به سن و میزان تجربه کار شما، باید شامل چهار تا پنج سال گذشته باشد.

 • نام کارفرما، مکان، عنوان شغلی و تاریخ کار خود را ذکر کنید.

 • در زیر این خط، وظایف و مسئولیت‌های خود را به طور خلاصه شرح دهید. توضیحات شما لازم نیست خیلی گسترده باشد. یک یا دو خط توضیحات تکمیلی کافی خواهد بود زیرا همانطور که پیشتر اشاره کردیم در رزومه تحصیلی (CV) تجربه حرفه‌ای تمرکز اصلی CV شما نمی‌باشد.

 

مقالات و کتاب‌های منتشر شده

شما به احتمال زیاد در دوران تحصیلات تکمیلی یا بعد از تحصیلات، انتشار مقالات را شروع خواهید کرد. اگر مدرکی رسمی برای انتشار نام خود ندارید، می‌توانید نام خود را در نشریات نه صرفا آکادمیک دیگر مانند روزنامه‌ها، مجلات، وبلاگ‌ها و خبرنامه‌ها که مهارت‌های شما به عنوان یک نویسنده و متفکر را برجسته می‌کند، ذکر کنید.

 • اگر به طور رسمی نویسنده‌ی هیچ مقاله یا متن منتشر شده‌ای نبوده‌اید، می‌توانید مطالعات و یا تحقیقاتی که در برای انتشار مقاله‌ای به صورت آنلاین را داشته‌اید ذکر کنید. پر واضح است که این مقالات و مطالعات بایستی در راستای سوابق تحصیلاتی و رشته‌ی شما باشند.

 

ارائه کنفرانس

 • عنوان ارائه، نام کنفرانس یا رویداد، مکان و تاریخ را درج کنید.

 • به طور خلاصه محتوای ارائه خود را شرح دهید.

 • نکته: برای استناد به کنفرانس از قالب‌بندی متناسب با رشته‌ی تحصیلی خود استفاده کنید.

 

عضویت علمی و حرفه ای

همکاری با گروه‌های حرفه‌ای یا دانشگاهی، نشانگر علاقه و تلاش شما به همکاری در زمینه‌ی مطالعاتی و دانشگاهی با دیگر افراد خارج از محیط آکادمیک خواهد بود. نام گرو‌ها یا انجمن‌های دانشگاهی یا حرفه‌ای که عضو آن هستید را در رزومه تحصیلی (CV) خود بگنجانید.

 • نام گروه، تاریخ عضویت و هر موقعیت رهبری یا نقش‌های دیگری را که ایفا کرده‌اید‌، ذکر کنید.

 

تحقیق و آموزش علایق

علاوه بر هرگونه کار تحقیقاتی یا تدریسی که قبلاً آن را به اتمام رسانده‌اید یا در حال حاضر مشغول به کار بر روی آن هستید، ایده بسیار خوبی است که در رزومه تحصیلی (CV) خود مسیری که می‌خواهید پس از پذیرش ادامه دهید را توضیح دهید. تا حد امکان در مورد موضوع و حتی طرح تحقیقاتی بالقوه خود توضیحات کاملا دقیقی ارائه دهید  و هر دوره یا رشته تحصیلی خاصی را که علاقه‌مندید به عنوان دانشیار در کلاسهای فردی تدریس کنید، نام ببرید.  

 

مهارت‌ها مرتبط دیگر

تجارب و گواهینامه‌های دیگری که در دوره تحصیلات تکمیلی به شما کمک خواهند کرد را، در این بخش از رزومه تحصیلی (CV) خود لیست کنیدعلاوه بر این، هر زبان خارجی که به آن مسلط هستید یا در آن مهارت دارید را ، ذکر کنید.

 

منابع

این بخش معمولاً قسمت آخر یک  رزومه تحصیلی (CV) است. در صورت امکان ، 3-5 مرجع حرفه‌ای و دانشگاهی را که می‌توانند توانایی و مهارت‌های شما را تضمین کرده و شواهدی از این خصوصیات ارائه دهند را، در این بخش از رزومه تحصیلی (CV) خود بیان کنید.

 • نام مرجع، عنوان حرفه‌ای و اطلاعات تماس را بنویسید (تلفن و ایمیل کافی است). نیازی به نوشتن این موارد به ترتیب حروف الفبا نیست. در نظر بگیرید که منابع خود را به ترتیب ارتباط با سوابق تحصیلی و حرفه‌ای خود و تأثیرگذاری آنان ذکر کنید.

 

نکات مربوط به قالب بندی برای رزومه تحصیلی (CV)

 

به یاد داشته باشید که مهم نیست که رزومه تحصیلی (CV) شما چقدر قانع کننده باشد، اگر درک آن برای اعضای کمیته پذیرش آسان نباشد. بنابراین نکات قالب بندی که در ادامه ذکر شده‌اند را در هنگام تهیه و بررسی رزومه تحصیلی (CV) خود در ذهن داشته باشید:

 • گزینه‌های قالب بندی خود را - مانند حالت تورفتگی، اندازه قلم و متن (فونت) ، فاصله و دستور زبان را در طول متن رزومه تحصیلی (CV) سازگار و یک‌پارچه نگه دارید.

 • برای برجسته کردن اطلاعات کلیدی از کلمات پررنگ CAPITALIZED، برجسته Bold و ایتالیک Italic استفاده کنید.

 • برای لیست تجربیات خود از ترتیب زمانی معکوس استفاده کنید. بدین صورت که از جدیدترین تجربه خود شروع کرده و با اولین تجربه خود لیست را تمام کنید. 

 • مهمترین اطلاعات را در بالا و چپ هر ورودی و تاریخ هر یک را در راست صفحه وارد کنید.

 • شماره صفحه و نام خانوادگی خود را به عنوان هدر یا فوتر در هر صفحه درج کنید.

 

نکات کلی در خصوص نگارش یک رزومه تحصیلی (CV) استاندارد

 

یک رزومه تحصیلی (CV) خوب، حاصل مطالعه چندین رزومه‌ی تحصیلی استاندارد دیگر می‌باشد. بنابراین پیش از شروع به نگارش رزومه‌ی خود همواره دیگر رزومه‌های مرتبط با رشته و مقطع تحصیلی خود را مطالعه کنید و از نظرات استادان و مشاوران بهره بجویید. در این راستا حتی می‌توانید، رزومه‌ی خود را به شخصی که در این مورد اطلاعات خاصی ندارد، مانند یکی از اعضای خانواده خود، نشان دهید. در این حالت اگر این فرد نتواند درک مشخصی از سوابق تحصیلی و درخواست شما به دست آورد، رزومه‌ی شما نیاز به ویرایش دوباره خواهد داشت. پر واضح است که شما باید رزومه‌ی خود را چندین و چندباره ویرایش کنید.

همواره به خاطر داشته باشید که رزومه، همانطور که از اسمش پیداست، باید به اصطلاح به صورت مختصر و مفید نگارش شود. معمولا بدون در نظر گرفتن بخش انتشارات، یک رزومه استاندارد ۲ صفحه می‌باشد.

همانطور که می‌دانید، شما برای تمامی ادعاهای ذکر شده در رزومه خود باید مستندات لازم را ضمیمه کنید. شاید اشاره به این نکته گزافه گویی به نظر برسد، اما همواره در هنگام نگارش رزومه‌ی تحصیلی خود از اغراق و بزرگ‌نمایی بپرهیزید.

 

1398/ 08 /19 3915
printrating
نام
ایمیل
نظر