اقامت در اروپا

اقامت در اروپا

 

اجازه اقامت، سندی است که به یک خارجی (کسانی که عضو اتحادیه اروپا نیستند) اجازه می دهد تا به طور قانونی در اروپا اقامت داشته باشند. یک سند اقامت در اروپا اثبات می کند که شما به عنوان شهروند اتحادیه اروپا (یا به عنوان یکی از اعضای خانواده یک شهروند اروپایی) حق اقامت در اروپا و کشور مورد نظر خود را دارید. دارنده ی سند اقامت، مانند شهروندان عادی اتحادیه اروپا از تمامی حق و حقوق شهروندی برخوردارند و می توانند به راحتی بدون ویزا در منطقه شینگن سفر کنند. در صورت داشتن سند اقامت در اروپا حق  اخذ شغل های رده بالا بسته به مهارت و تحصیلاتتان، حق تحصیل، حق سرمایه گذاری و ... به شما تعقل می گیرد.

 

چه کسانی می توانند برای اخذ اقامت در اروپا اقدام کنند؟

اجازه اقامت طولانی مدت اتحادیه اروپا برای اتباع غیر اروپایی در صورتی صادر می شود که حداقل 5 سال قبل از درخواست این مجوز، به طور مداوم و قانونی در یکی از کشور های اروپایی اقامت داشته و دارای بیمه درمانی و منبع درآمد پایدار باشند. برای اخذ سند اقامت در اروپا مدارک مختلفی مورد نیاز است. مدرک مناسب برای شما به مواردی مانند موارد زیر وابسته است:

  • ملیت شما

  • چه مدت در یکی از کشورهای اروپایی بوده اید

  • آیا شما در این کشور خانواده دارید و یا خیر

اجازه اقامت در اروپا تنها به افرادی تعلق می گیرد که شرایط خاصی داشته باشند. برای یک دوره نامحدود دو شکل اقامت وجود دارد:

1) افرادی که مجوز موقت برای اقامت و کار دارند (عدم غیبت بیش از 6 ماه در سال و همچنین عدم غیبت بیش از 10 ماه در طول کل دوره ی 5 ساله)

2) افراد دارندگان کارت آبی اتحادیه اروپا (هر غیبت نمی تواند در طی 5 سال از 12 ماه بیشتر باشد. مجوز طولانی مدت برای مدت نامحدود صادر می شود. )

اجازه اقامت دائم فقط در برخی موارد خاص صادر می شود: برای همسران و فرزندان شهروندان اروپایی، اشخاص تحت حمایت بین المللی، پناهندگان، پناهجویان و...

 

مجوز موقت برای اقامت و کار در اروپا

برخی افراد، مانند دانشمندانی که برای مدت مشخصی به یکی از کشورهای اروپایی می آیند، به عنوان مثال برای کار در یک پروژه تحقیقاتی، می توانند برای اجازه موقت اقامت در اروپا درخواست کنند. این نوع از سند اقامت اروپا برای حداقل 3 ماه و حداکثر 3 سال صادر می شود. اگر می خواهید بیشتر بمانید، باید برای یک مجوز جدید درخواست کنید. در عمل، جواز بر اساس قرارداد کار با مدت مشابه قرارداد اعطا می شود. در این خصوص شما باید مدارک زیر را ارسال کنید:

   دو نسخه از فرم درخواست اجازه اقامت موقت

   چهار عکس رنگی اخیر ، 35*45  میلی متر

   دو نسخه از یک سند مسافرتی معتبر (گذرنامه)

  سندی که منبع درآمد پایدار و منظم را تأیید می کند، به عنوان مثال قرارداد استخدام

  اسنادی که بیمه درمانی را اثبات می کنند

  سندی که محل اقامت در کشور اروپایی که قصد دارید بمانید را تأیید می کند. به عنوان مثال قرارداد اجاره ، رزرو هتل و ...،

  گواهی عدم تعهدات مالیاتی (صادر شده توسط اداره امور مالیاتی مربوطه)،

 فرم برگشت مالیات بر درآمد شخصی (PIT) که به اداره مالیات ارسال شده است، اما این مورد تنها در صورتی که در سال گذشته در این کشور مشغول کار بوده اید مورد نیاز است،

 

تفاوت کارت آبی اتحادیه اروپا و اجازه موقت اقامت و کار در اروپا

کارت آبی اتحادیه اروپا و اجازه موقت اقامت و کار، اسناد مشابهی هستند، اما کارت آبی به دارندگان خود مزایای دیگری نیز می بخشد:

 داشتن کارت آبی دریافت اجازه اقامت طولانی مدت اتحادیه اروپا را آسان تر می کند. به طور معمول برای درخواست مجوز طولانی مدت، باید حداقل 5 سال به طور مداوم در یکی از کشورهای اروپایی سکونت داشته باشید، در حالی که با کارت آبی سال های گذشته ای که در سایر کشورهای اتحادیه اروپا به سر برده اید نیز محاسبه می شود.

کارت آبی اتحادیه اروپا به طول سه ماه بیشتر از مدت قرارداد کاری صادر می شود، اما اجازه موقت کار تنها به طول مدت قرارداد صادر میشود این بدان معنی است که دارندگان کارت های آبی می توانند سه ماه بیش تر در کشور اروپایی بمانند. همچنین اعضای خانواده دارندگان کارت آبی که به منظور اتحاد خانواده مجوز اقامت دریافت می کنند می توانند در اروپا بدون تعهد به اخذ مجوز کار مشغول به کار شوند.

 

اقامت در اروپا برای افراد خانواده

با کسب سند اقامت در اروپا می توانید خانواده خود را نیز همراه با خود به کشور مورد نظر برده و اقامت آن ها را بگیرید. اصطلاح خانواده تنها به همسر و فرزندان زیر 18 سال تعلق میگیرد. در نتیجه ازدواج با شهروندان عضو اتحادیه اروپا یکی دیگر از راه های اخذ اقامت در اروپا است. از طرفی اگر خود شما اجازه اقامت اروپا را اخذ کرده اید برای به دست آوردن اجازه اقامت اعضای خانواده خود، باید ثابت کنید که اقامت آن ها در کشور مورد نظرتان تضمین شده است.  بنابراین، اعضای خانواده باید اسنادی را ارائه دهند از جمله:

  • دو نسخه از فرم درخواست اجازه اقامت

  • قرارداد کاری خود که  تأیید میکند درآمد منظم برای تأمین هزینه های اقامت آنها در اروپا (در صورت وابستگی مالی به شما) را دارید

  •  اسنادی که تأیید می کند اعضای خانواده شما بیمه درمانی مختص کشور اروپایی را دارند

  • اسناد تأیید روابط خانوادگی (گواهی ازدواج ، شناسنامه) که توسط مترجم رسمی به زبان انگلیسی و یا زبان رسمی همان کشور ترجمه شده است

  • قرارداد آپارتمان برای نشان دادن محل سکونت

  • چهار عکس رنگی اخیر ، 35 *45 میلی متر

  • دو نسخه از سند مسافرتی معتبر (گذرنامه)

 

+ تحصیل در اروپا

+ کم هزینه ترین کشورهای اروپایی برای تحصیل

+ بهترین دانشگاه های اروپایی برای تحصیل در رشته پزشکی

+ بهترین دانشگاه های اروپا در رشته های فنی مهندسی

 

سخن آخر

 

موسسه­ ی آسپیان با تجربه­ ی درخشان در حوزه­ ی اعزام دانشجو و همچنین دارا بودن نمایندگی­ های دانشگاه­ های معتبر اروپایی، مرکزی مطمئن جهت مشورت متقاضیان گرامی است. برای کسب اطلاعات بیشتر با مجموعه­ ی ما تماس بگیرید.
 
1398/ 07 /20 1000
printrating
نام
ایمیل
نظر