مدرک زبان مورد نیاز برای مهاجرت به چک

مدرک زبان مورد نیاز برای مهاجرت به چک

 

کشور جمهوری چک به پایتختی پراگ و 10.5 میلیون نفر جمعیت در اروپای مرکزی و در همسایگی کشورهایِ آلمان، اتریش، لهستان و اسلوواکی با وسعتی برابر با 79000 کیلومتر مربع واقع شده است. کشوری که به لحاظ رتبه ­ی صلح در بین کشور­های جهان رتبه­ 7 را به خود اختصاص داده و از امن­ترین و با ثبات­ترین کشور­های اروپا است که همین ثبات و امنیت باعث شده تا شاخصِ میزانِ درخواست مهاجرت به آن با رشد تصاعدی رو به بالا رفتن باشد. کشور چک با دارا بودن شرایط اقلیمی بسیار متنوع همچنین با عضویت در پیمان شنگن، عضوی از منطقه­ی شنگن است. جمهوری چک، با بهر­مند بودن از صنعتی قوی و کشاورزی­ پویا، نرخ بیکاری بسیار پایینی دارد که فضای اقتصادی این کشور را بسیار مثبت کرده است. همچنین این کشور با بهره بردن از بهترین سیستم­ های آموزشی و دانشگاهی، هر ساله مقصد بسیاری از دانشجویان از سراسر جهان است. در این مقاله از مجموعه آسپیان، به بررسی یکی از مدارک لازم جهت مهاجرت عادی یا مهاجرت تحصیلی به جمهوری چک خواهیم پرداخت، یعنی مدرک زبان.

 

انواع مهاجرت به کشور چک

فارغ از اقامت از طریق پناهندگی که به هیچ وجه مورد تأیید گروه آسپیان نیست، در واقع پنج راه برای مهاجرت به کشور جمهوری چک وجود دارد که هر کدام قوانین و شرایط خاص خود را دارد. در این قسمت هر یک از این راه ­ها را فارغ از هر قانون و تبصره­ ی دیگری، صرفاً از نظر مدرک زبان مورد نیاز، بررسی خواهم کرد.

 

  1. اقامت جمهوری چک از طریق تحصیل

این نوع اقامت را می ­توان پر طرفدار­ترین نوع درخواست مهاجرت به کشور جمهوری چک دانست.. در کشور 10.5 میلیون نفری جمهوری چک، 39000 هزار نفر دانشجو و در حال تحصیل در دانشگاه­ ها وجود دارند که 37000 نفرشان را دانشجویان خارجی تشکیل می­ دهند. تحصیل در جمهوری چک به دو زبان چکی و انگلیسی انجام می­ شود. نکته ­ی قابل تأمل در این­باره این است که تحصیل در کشور چک به شرطی رایگان خواهد بود که به زبان چکی انجام شود، در غیر این صورت و انجام تحصیل به زبان انگلیسی، دانشجو ملزم به پرداخت هزینه ­های تحصیل خود است که بخشی از آن را شهریه­ی دانشگاه شامل می­ شود. بنابر­این بررسی موضوع یادگیری زبان چکی می­تواند مورد توجه آن دسته از دانشجویانی باشد که با پرداخت هزینه­ های تحصیل چندان راحت نیستند. به هر ترتیب مدرک زبان مورد نیاز برای مقطع کارشناسی در جمهوری چک آیلتس 6 به بالاست، همین نمره برای مقطع کارشناسی ارشد 6.5 به بالا است و برای مقطع دکتری لازم است تا متقاضی نمره­ ی آیلتس بالای 7 را به دانشگاه تحویل دهد. 

 

مدرک زبان برای رشته ­های پزشکی:

لازم به ذکر است که قبل از اقدام برای شرکت در آزمون ورودی دانشگاه­ های پزشکی و زیرشاخه­ هایش در جمهوری چک، لازم است تا متقاضی یک دوره ­ی کالج پزشکی را بگذراند که برای پذیرش آن نیز باید علاوه بر ارائه­ ی مدرک دیپلم خود، مدرک زبان را نیز ارائه دهد که به هیچ وجه به سختی پذیرش در دانشگاه­ها نیست و همچنین هر کالج پزشکی قوانین خاص خود را در این زمینه دارد. توجه داشته باشید که یکی از واحد­های اجباری که باید در کالج­ های پزشکی پاس کنید واحد زبان انگلیسی است اما واحد زبان چکی در کالج ­های پزشکی اختیاری است. به همین علت، درباره­ی مدرک زبان سخت­گیریِ خاصی در کالج­ های پزشکی انجام نمی ­شود.

 

  1. اقامت جمهوری چک از طریق کار

سه نوع ویزای کاری برای متقاضیان کار در چک صادر می ­شود که شرط پذیرش هیچ کدام داشتن مدرک زبان نیست.

  1. نیروی ماهر (ویزای مهارت) یا skilled worker

  2. ویزای جستجوی کار یا job seeker

  3. داشتن پیشنهاد کاری یا job offer

 

  1. مدرک زبان در مهاجرت غیرتحصیلی

اقامت از طریق سرمایه گذاری، اقدام برای اخذ اقامت از طریق ازدواج و اخذ تابعیت از طریق تولد فرزند نیز شیوه­های مرسوم مهاجرت و گرفتن اقامت کشور چک هستند که هیچکدام به صورت مستقیم به مدرک زبان نیاز ندارند.

برای مشاوره و تجربه­ ی بهترین پروسه­ ی مشاوره به کشور چک، می­ توانید به کادر مجرب آسپیان مراجعه نمایید. آسپیان، از ابتدای مسیر مهاجرت تا رسیدن شما به کشور چک، در کنار شماست.

1398/ 07 /03 1128
printrating
نام
ایمیل
نظر