شرایط اعزام دانشجو به جمهوری چک

شرایط اعزام دانشجو به جمهوری چک

 

امروزه کشور­های زیادی در تلاش برای بالا بردن سطح کیفی آموزشی خود هستند تا از این طریق بتوانند به جذب حداکثری دانشجو بپردازند و از این طریق، هم کمبود نیروی کار خود را جبران کنند و هم با انتقال فرهنگ خود، به توسعه­ ی فرهنگی کشورشان در سطح بین المللی دامن بزنند. از سوی دیگر بسیاری از دانشجویان بنا به دلایل مختلف از تحصیل یا ادامه­ ی تحصیل در کشور خود رضایت خاطر ندارند و مشتاق هستند تا به کشور دیگری برای تحصیل مهاجرت کنند. جمهوری چک را می­توان گزینه­ ی بسیار مناسبی برای اعزام دانشجو قلمداد کرد. چرا که از یک سو با بالا بردن سطح کیفیت آموزشی دانشگاه­ های خود و از سوی دیگر با بهبود چشمگیر شرایط زندگی، در زمره­ی کشور­های تراز اول جهت ادامه­ی تحصیل دسته­ بندی می­ شود. در این مقاله از آسپیان، شرایط کلی مهاجرت تحصیلی به کشور چک را بررسی خواهیم کرد.

 

شرایط عمومی

  1. اخذ پذیرش

مهم­ترین شرط اعزام دانشجو به جمهوری چک، اخذ پذیرش از دانشگاه­ مقصد در آن کشور است. متقاضیِ تحصیل در یکی از مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و یا دکتری، با ارسال مدارک خود (که بنا به قصد او برای تحصیل در هر یک از مقاطع یاد شده، متفاوت است.) از دانشگاه مقصد پذیرش می­گیرد و بعد از آن برای اخذ ویزا اقدام می ­کند.

  1. ثبت­ نام و کنکور

لازم است ثبت درخواست متقاضی برای سال تحصیلی جدید بنا به رشته و دانشگاه مورد نظر، حداکثر در اواخر فوریه یا مارس ثبت شود. از طرفی، اکثر رشته ­های تحصیلی در جمهوری چک کنکور دارند و لازم است تا متقاضی در این آزمون ورودی شرکت کند. کنکور در جمهوری چک برای تمام رشته ­ها به غیر از هنر بین ماه­ های ژوئن تا سپتامبر برگزار می ­شود. تاریخ برگزاری همین آزمون برای رشته ­های هنر، در ماه ژانویه است.

  1. مدرک زبان

مدرک زبان نیز شرط عمومی و لازمی است که باید توسط متقاضی تحصیل در جهموری چک ارائه شود. چنانچه فرد متقاضی مایل است به زبان چکی تحصیل کند، لازم است مدرک زبان چکی خود را به سفارت یا دانشگاه تحویل دهد و یا در آزمون سنجش زبان دانشگاه شرکت کند. اگر دانشجو قصد دارد به زبان انگلیسی در جمهوری چک تحصیل کنید لازم است تا مدرک آیلتس خود را به دانشگاه تحویل دهد. ارائه ­ی نمره­ی آیلتس 6 به بالا برای  کارشناسی؛ 6.5 به بالا برای کارشناسی ارشد و 7 به بالا برای دکتری الزامی است.

  1. ویزا

اخذ ویزا و گرفتن اقامت، آخرین شرط عمومی اعزام دانشجو به چک است. لازم است تا متقاضی تحصیل در چک بعد از گرفتن پذیرش از دانشگاه مقصد، با ارائه­ی مدارک لازم به سفارت جمهوری چک اقدام به اخذ ویزا و اقامت تحصیلی از جمهوری چک بکند. 

شرایط اختصاصی

  1. دوره­­ ی کارشناسی

دانشجو لازم است بعد از قبول شدن در کنکور کشور چک، بین 3 تا 4 سال دوره ­ی کارشناسی را بگذراند. بعد از پایان دوره، از او یک امتحان نهایی گرفته می­شود که به شرط قبولی در آن و همچنین دفاع از پایان­ نامه ­ی خود به وی مدرک کارشناسی اعطا می­ شود. درجه­ی لیسانس (BcS) برای رشته ­های غیر از هنر و برای رشته ­ی هنر درجه­ ی لیسانس (BcA). قابل ذکر است که هر دوی این مدارک زیر نظر برنامه­ ی بولونیا قرار دارند. همچنین مدرک لیسانس در جمهوری چک مطابق با اعتبارات سیستم ECTS سنجیده می­شود که توضیح آن نیاز به مقاله ­ی دیگری دارد.

  1. دوره­ ی کارشناسی­ ارشد

دوره­ی کارشناسی ارشد در کشور جمهوری چک به دو گونه­ ی پیوسته و ناپیوسته تقسیم می ­شود. در گونه­ ی ناپیوسته زمان تحصیل دانشجو بین 1 تا 3 سال خواهد بود، اما در گونه­ ی پیوسته به جهت پشت سر هم بودن دوره­ی کارشناسی و کارشناسی­ ارشد زمان تحصیل بین 4 تا 6 سال خواهد بود. دوره  ­های پیوسته­ ی کارشناسی ارشد، غالباً مربوط به رشته ­های حقوق و پزشکی است. دوره­ ی کارشناسی ارشد نیز مانند دوره­ ی کارشناسی با امتحان نهایی و ذفاع از پایان ­نامه به پایان می­رسد.

  1. دوره­ ی دکتری

به غیر از رشته ­های پزشکی، تمرکز دوره ­ی دکتری در کشور جمهوری چک بر روی رشته­ های هنری است. این دوره که کمتر از 3 سال زمان نمی­ برد بیش­تر از 4 سال نیز نباید طول بکشد اما در اکثر موارد این دوره بیشتر زمان می­برد. فارغ التحصیلان دوره­ی دکتری در پایان و بعد از دفاع از تز خود که بر مبنای یک دوره­ی تحقیقاتی داده شده است، مدرک Ph.d دریافت می­ کنند.

1398/ 06 /18 1103
printrating
نام
ایمیل
نظر