شرایط اخذ بورس تحصیلی از دانشگاه های جمهوری چک

شرایط اخذ بورس تحصیلی از دانشگاه های جمهوری چک

 

جمهوری چک با دارا بودن بهترین امکانات آموزشی و رفاهی تحصیل در اروپا را برای بسیاری از متقاضیان ممکن کرده است. پیش از انجام مهاجرت تحصیلی یک مسئله­ ی مهم ذهن دانشجویان را به خود مشغول می­ کند و آن موضوع هزینه­ های تحصیل است. در جمهوری چک می ­توانید با پرداخت کمترین هزینه­ ها نسبت به دیگر کشور­های اروپایی، مشغول به تحصیل شوید و حتی با دارا بودن شرایط، از بورسیه­ های تحصیلی آن کشور استفاده کنید. آسپیان، مجری تخصصی اعزام دانشجو به کشور چک، در این مقاله شرایط اخذ بورس تحصیلی از کشور چک را بررسی می ­کند.

بورسیه تحصیلی چیست؟

در یک تعریف ساده، بورسیه­ ی تحصیلی به کمک ­های مالی­ اطلاق می ­شود که از سوی مراکز علمی، مؤسسات  و یا دانشگاه ­ها به دانشجویان داده می ­شود، در حالی که دانشجو مکلف به بازپرداخت آن نخواهد بود. ممکن است این کمک هزینه صرفاً مربوط به شهریه ­ی دانشگاه باشد یا حتی هزینه های زندگی روزمره­ ی او را هم پوشش دهد. به طور معمول بورسیه­ های تحصیلی از سوی دولت­ها و توسط دانشگاه­ها تخصیص داده می­ شود.

شرایط عمومی اخذ بورسیه از جمهوری چک

 1. لازم است تا متقاضیِ دریافت بورسیه، از روزمه و پایه­ی علمی پُربار و بالایی برخوردار باشد. این شاید مهم­ترین شرط اخذ بورسیه تحصیلی از دانشگاه­های چک باشد. رزومه­ی علمی متقاضی، باید مسئولان دانشگاه را متقاعد کند.

 2. سن دانشجویی که تقاضای بورسیه­ داده است بسته به قوانین هر دانشگاه نباید از حدی بیشتر باشد. در کل پایین بودن سن فرد متقاضی با دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه­های چک، رابطه­ی مستقیم دارد.

 3. معدل آخرین مدرک تحصیلی فرد متقاضی، برای مسئولان بررسی کننده­ی صلاحیتِ وی، از اهمیت ویژه­ای برخودار است.

 4. نمره­ی بالای آزمون­های معتبر زبان (آیلتس و تافل) نیز در اخذ بورسیه­ی تحصیلی نقش بسزایی را ایفا می­کند.

اقدام برای اخذ بورسیه تحصیلی از چک

دو راه برای اقدام جهت اخذ بورس تحصیلی وجود دارد:

 1. هر دانشگاه بسته به شرایط خود، بورسیه­ های تحصیلی را در دوره ­های زمانی مشخص بر روی سایت خود قرار می­ دهد. دانشجو می­ تواند با مراجعه به سایتِ دانشگاه­های مقصد، رأساً با ارسال رزومه­ ی خود برای اخذ بورسیه از دانشگاه اقدام کند. در این راه مشاوران مجرب و با تجربه­ ی گروه آسپیان می­توانند بهترین و امین­ترین راهنما برای شما در این زمینه باشند.

 2. اگر طالب گذراندن دوره­ی دکتری در یکی از دانشگاه­های چک هستید لازم است ابتدا در یکی از دانشگاه­ های آن کشور نظر یک استاد راهنما را با ارائه ی رزومه­ ی خود جلب کنید، سپس با تأیید وی  از بورسیه ی تحصیلی جمهوری چک در مقطع دکتری بهره­مند شوید.

 

شرایط خاص اخذ بورسیه از جمهوری چک

 

 1. دوره­ ی کارشناسی:

به علت تراکم بالای متقاضی در این دوره، اخذ بورسیه در مقطع کارشناسی کار ساده­ای نیست و تنها شامل دانشجویان ممتاز یا افرادی با شرایط علمی بالا می­شود. به هر ترتیب ارائه­ ی مقالات و مدارک شرکت در مسابقات علمی می ­تواند در رأی داوران تأثیر مثبت داشته باشد.

مهم­ترین بورسیه­ های تحصیلی کارشناسی در جمهوری چک:

 1. بورسیه نسل بعدی: این بورسیه تا سقف 30 درصد از هزینه ­های تحصیل را پشتیبانی می­ کند.

 2. بورسیه تحصیلات کالج سالانه Hach & Rose LLP: این بورسیه حداکثر 5000 دلار پول در اختیار دانشجو می­گذارد.

 

 1. دوره­ ی کارشناسی ارشد:

اخذ بورسیه تحصیلی از جمهوری چک در دوره­ی کارشناسی ارشد نیز کار ساده­ای نیست. چرا که تعداد بورسیه­ های غیرِ دکتری بسیار پایین و تقاضا برای دریافتشان بسیار زیاد است. به عنوان مهم­ترین شرط اخذ بورسیه تحصیلی در دوره­ی کارشناسی ارشد می ­توان به نمره­ی بالای 6.5 آیلتس اشاره کرد.

مهم­ترین بورسیه­ های تحصیلی کارشناسی ارشد جمهوری چک:

 1. کمک هزینه تحصیلی IBG-2019: سقف کمک مالیِ این بورسیه 2999 دلار است که اعلام درخواست آن از سمت خود دانشجو و سایت دانشگاه نیز قابل اجرا است.

 2. بورسیه تحصیلی photo: این بورسیه در جمهوری چک به شکل سالی یک بار و تا سقف 1500 دلار پرداخت می­شود.

 3. کمک هزینه تحصیلی Servicescape 2019: این بورسیه تا سقف 1000 دلار به دانشجو پرداخت می­شود و از شروط اصلی دریافت آن ارائه­ی مقالات معتبر است.

 

 1. دورره­ ی دکتری:

بیشترین بورسیه­های تحصیلی جمهوری چک در دوره­ی دکتری متمرکز است. لازم است بعد از فراهم کردن رزومه ­ی قابل قبول، ابتدا با استاد راهنما صحبت کنید، چرا که تأیید او در دریافت بورسیه­ ی تحصیلی دوره­ی دکتری از هر شرط دیگری مهم­تر است. از دیگر شروط مهم اخذ این بورسیه، دارا بودن نمره­ ی آیلتس بالای 7 و همچنین مقالات ISI است.

مهم­ترین بورسیه­های تحصیلی دکتری جمهوری چک:

 1. بورسیه تحصیلی com: این بورسیه که صرفاً برای مخارج تحصیل پرداخت می­شود، نهایتاً 2000 دلار خواهد بود.

 2. کمک هزینه تحصیلی DAAD Germany: در این نوع از ورسیه به دانشجو پولی پرداخت نمی­ شود اما در عوض فرد دارنده­ی بورس می ­تواند از کتاب ­های آموزشی، آزمون­ها و کلاً آموزش رایگان در رشته­ ی پذیرفته شده بهرمند شود.

 3. بورسیه تحصیلی آینده com: دانشجو می ­تواند با اثبات فعالیت­ های خود در زمینه­ های حسابداری، تجارت و امور ریاضی، تا سقف 1000 دلار پول دریافت کند.

1398/ 06 /17 557
printrating
  نظرات

نظرات کاربران
نام
ایمیل
نظر