تحصیل در اروپا

تحصیل در اروپا

 

دانشگاه های اروپا از دیرباز به دلیل برتری علمی، تحقیقات دقیق و به روز و ارزش پول بالا بسیار شناخته شده و معتبر انگاشته شده و می‌شوند. طبق رتبه بندی دانشگاه‌های جهان در سال ۲۰۱۸ ، ۳۱ دانشگاه از ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان را دانشگاه‌های اروپایی تشکیل می‌دهند. بنابراین اروپا دومین گروه بزرگ دارای دانشگاه‌های معتبر پس از ایالات متحده می‌باشد. اروپا بیش از ۴۰۰۰ موسسه آموزش عالی دارد که طیف گسترده ای از مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا را ارائه می دهد. دانشگاه ها در اروپا به طور فزاینده ای برای برخی از رشته‌های تحصیلی ، زبان انگلیسی را به عنوان زبان آموزش خود انتخاب می کنند. بنابراین امروزه تحصیل در اروپا مورد استقبال جمع کثیری از دانشجویان بین المللی قرار گرفته است. دانشجویان بین المللی همچنین تحصیل در اروپا را جهت تامین نیازهای حرفه‌ای خود در بازارهای جهانی انتخاب می‌کنند امری که با تحصیل در اروپا قطعا محق خواهد شد. لازم به ذکر است که جمهوری چک کشوری است با قدمتی چند صد ساله در قلب اروپا که امروزه پذیرای هزاران دانشجوی بین المللی از اقسی نقاط دنیا می‌باشد. دانشگاه‌های دولتی جمهوری چک با ارایه طیف وسیعی از رشته‌های دانشگاهی به صورت رایگان و البته دارا بودن معتبرترین مدرسین و متخصصین بین المللی، به عنوان مقصدی مطمئن جهت تحصیل دانشجویان در اروپا شده است. آسپیان نماینده رسمی دانشگاه علوم پزشکی چارلز می‌باشد که در طی سالیان پیاپی، موفق به اعزام صدها دانشجو از ایران و به طور کل از خاورمیانه به دانشگاه‌های جمهوری چک شده است. لازم به ذکر است که آسپیان در تمامی مراحل مورد نیاز مهاجرت تحصیلی از پذیرش دانشگاه تا گرفتن وام‌های دانشجویی همراه دانشجویان عزیز خواهد بود.

 

چند دلیل برای تحصیل در اروپا

 

هزینه پایین تحصیل و زندگی

معمولا تمامی کشورهای اروپایی دارای دو نوع دانشگاه می‌باشند: خصوصی و دولتی. دانشگاه‌های دولتی همانطور که از اسمش پیداست سالانه از دولت بودجه‌ای دریافت کرده و در نتیجه ارائه دهنده‌ی ارزان‌ترین و بعضا رایگان، برنامه‌های تحصیلی بسیاری هستند. اما بر خلاف نظر عامه دانشگاه‌های دولتی اروپایی از لحاظ امکانات کاملا پا به پای دانشگاه‌های خصوصی به رقابت پرداخته و در بسیاری از موارد عملکرد بهتری ارائه داده‌اند. شهریه دانشگاه‌های خصوصی در اروپا در مقایسه با دانشگاه‌های آمریکا بسیار ناچیز است. در جمهوری چک برای مثال، شما در نظام آموزشی­ تحصیل می­ کنید که بیش از 600 سال سابقه­ ی برگزاری کلاس­ های دانشگاهی را دارد و در این زمینه با کمتر کشور اروپاییِ دیگری قابل قیاس است. هزینه­ های پایین زندگی در چک، در قیاس با امکاناتی که در اختیار دانشجو است، مبلغ بسیار ناچیزی به حساب می­آید و معمولا آینده کاری مطمئن در انتظار فارق التحصیلان است.

 

یادگیری زبان دوم همزمان با تحصیل در اروپا

امروز به نظر می رسد که حداقل دو زبانه بودن یک ضرورت است. و چه راهی بهتر برای یادگیری یک زبان خارجی همزمان با تحصیل رشته‌ی مورد علاقه‌تان؟ هم‌اکنون تقریبا تمامی دانشگاه‌های اروپایی رشته‌های متعدد خود را به دو زبان متفاوت ارائه می‌کنند. زبان اول تمامی رشته‌ها زبان رسمی آن کشور و زبان دوم معمولا زبان انگلیسی می‌باشد. بنابراین در بسیاری از مواقع شما بدون نیاز به یادگیری زبان رسمی آن کشور می‌توانید تنها با ارائه مدرک زبان انگیسی خود از دانشگاه‌های اروپایی پذیرش بگیرید. علاوه بر این، بسیاری از دانشگاه‌های اروپایی امروز زبان سوم را نیز وارد برنامه خود کرده‌اند. برای مثال تعدادی از دانشگاه‌های جمهوری چک در صورت علاقه دانشجویان به تحصیل به زبان آلمانی برای آنان کلاس‌های تدریس در رشته‌های مختلف به زبان آلمانی برگزار می‌کند. بنابراین شما جهت تحصیل در اروپا و به خصوص در جمهوری چک نیازی به یادگیری زبان چک نخواهید داشت و می‌توانید تمرکز خود را بر یادگیری زبان‌های مورد علاقه خودتان بگزارید.

 

تحصیل در اروپا مهر تاییدی بر رزومه شما

و بله! تحصیل در اروپا همچنین می تواند نشان دهنده‌ی نبوغ شما از لحاظ علمی و البته انگیزه شخصی شما جهت پیشرفت در زندگی‌تان باشد. در واقع، دانشگاه‌های اروپایی به دقت تمامی فرم‌های پذیرش دانشجویان را مطالعه کرده و پرونده‌های مورد نظرشان را انتخاب می کنند. بنابراین حتی صرفا گرفتن پذیرش و البته چه بهتر فارق‌التحصیلی از یک دانشگاه اروپایی، مهر تاییدی بر تحصیلات عالی و حتی سوابق حرفه‌ای شما می‌باشد. حال با رزومه‌ای قابل قبول می‌توانید به جستجوی یافتن فرصت شغلی مناسبی در اروپا بپردازید. در جمهوری چک برای مثال کسب مدرک و اتمام تحصیلات به خودی خود منجر به اخذ اقامت دائم نمی­ شود. اگر دانشجو در پیدا کردن شغل مورد نظرش موفق باشد، پس از 5 سال اشتغال، اقامت دائم دریافت می­ کند و می ­تواند خانواده خود را هم دعوت کند. البته با توجه به وضعیت اقتصادی و شغلی مناسب در جمهوری چک، امکان دستیابی به یک شغل ایده­آل پس از اتمام تحصیل، کاملاً تضمین شده است. لازم به ذکر است که گروه آسپیان در حین تحصیل و نیز پس از فارغ التحصیلی آماده کمک به دانشجویان جهت یافتن شغلی مناسب خواهد بود.

 

کیفیت بالای سیستم آموزشی دانشگاه‌های اروپایی

اکثر دانشگاه‌های کشورهای اروپایی به نام و برجسته هستند و رتبه زیر 500 را در رتبه‌بندی بهترین دانشگاه‌های دنیا بدست آورده‌اند. دانشگاه چارلز جمهوری چک با رتبه 314 در بین برترین دانشگاه‌های دنیا قرار دارد. با تحصیل در اروپا، امکان استفاده از سیستم‌های آموزشی با کیفتیت بالا را خواهید داشت.

 

استفاده از کمک هزینه های تحصیلی و یا بورسیه تحصیلی

در برخی از کشورهای اروپایی برای جذب دانشجویان فعال، با انگیزه و با استعداد؛ کمک هزینه‌ها و بورسیه‌هایی در نظر گرفته شده است. در واقع کشورهای اروپایی در حوزه تحصیلات عالی و مطالعات پژوهشی، سرمایه گذاری می‌کنند و سعی می‌کنند آموزش را برای دانشجویان مقرون به صرفه‌تر کنند.

 

داشتن کار پاره وقت در زمان تحصیل در اروپا

اکثر دانشگاه‌های اروپایی، امکان کار نیمه وقت در هنگام تحصیل را دارند. اما برای یافتن کار مناسب باید دانش، مهارت علمی و تخصصی و تسلط کافی به زبان را داشته باشید.

 

امکان تحصیل رایگان در اروپا

برای همه شهروندان اتحادیه اروپا، امکان تحصیل رایگان در اروپا وجود دارد. در بعضی از دانشگاه‌های مطرح جهان نیز بعضی از دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا می‌توانند به طور رایگان یا با هزینه کم و ناچیز تحصیل کنند. تحصیل رایگان در کشورهایی مانند جمهوری چک، آلمان، اتریش، فنلاند، فرانسه، نروژ، دانمارک، ایسلند، اسپانیا، ایتالیا، مجارستان، لهستان، اسلونی برای دانشجویان بین المللی فراهم شده است. بدین صورت دانشجویان می‌توانند به صورت رایگان و پرداخت هزینه ناچیز از بهترین کیفیت و سیستم آموزشی استفاده کنند. قبل از اینکه کشوری را به عنوان مقصد تحصیل انتخاب کنید؛ در مورد قوانین آن کشور، شرایط و مدارک لازم برای پذیرش در دانشگاه مورد نظر و هزینه‌های زندگی در آن کشور، اطلاعات لازم را بدست آورید.

 

تحصیل رایگان در اروپا و شرایط دریافت بورسیه

همانگونه که توضیح دادیم برای شهروندان اتحادیه اروپا امکان تحصیل رایگان در دانشگاه‌های دولتی وجود دارد و البته دانشجویان سایر کشورها در صورت داشتن برخی از فاکتورها می‌توانند از شرایط تحصیل رایگان بهره ببرند. اما برخی از دانشگاه‌ها برای دانشجویان بین المللی، بورسیه تحصیلی نیز در نظر می‌گیرند. بورسیه تحصیلی گاهی همه هزینه‌های تحصیلی و زندگی دانشجو و گاهی بخشی از هزینه‌ها را شامل می‌شود. برای گرفتن بورسیه تحصیلی، رزومه شما بسیار اهمیت دارد. مثلا داشتن نمرات بالا در درس های تخصصی، مقالات معتبر جهانی، دانش زبانی حائز اهمیت هستند.

 

تحصیل رایگان در اروپا و اخذ ویزای تحصیلی

جهت تحصیل رایگان در اروپا و گرفتن ویزا باید شرایط شما از قبیل سن، مدرک تحصیلی، سطح زبان، تمکن مالی و ... مورد بررسی قرار گیرد. هر کشور و هر دانشگاهی برای رشته‌ها و تحصیلات خود، شرایط خاصی دارد و قبولی در بعضی از رشته‌ها نیازمند آزمون ورودی و مصاحبه است. بنابراین قبل از انتخاب باید از شرایط دانشگاه و پذیرش آن اطلاع پیدا کنید و دانشگاه مورد نظر باید مدارک تحصیلی شما را تایید کند.  سطح زبان مورد تأیید برای هر دوره تحصیلی هم متفاوت است.

مدارک و اسناد جهت گرفتن ویزا مثل پاسپورت معتبر، نامه پذیرش تحصیلی همراه با جزییات دوره در دانشگاه مورد نظر، دو قطعه عکس، نامه تمکن مالی از بانک و فرم درخواست را از بانک تهیه کرده و سپس برای سفارت، وقت بگیرید و هزینه بررسی و اخذ ویزای تحصیلی را پرداخت کنید و در انتها منتظر جواب سفارت باشید.

 

تحصیل رایگان در اروپا و شرایط کار پس از تحصیل

یکی از بهترین پل‌هایی که جهت ورود به بازار کار در اروپا می‌توانید از آن استفاده کنید، تحصیل در اروپا است. با تحصیل در اروپا می‌توانید با بازار کار کشور مقصد آشنا شوید و کار دلخواه خود را پیدا کنید. در بعضی از کشورها مثلا جمهوری چک بعد از اتمام تحصیل برای مدتی اجازه دارید به دنبال کار بگردید و کارفرما را متقاعد سازید که شغل مورد نظر را به شما بدهد. البته در حین تحصیل نیز می‌توانید در جمهوری چک، کار پاره وقت داشته باشید که این موضوع باعث می شود رزومه کاری خوبی نیز بدست آورید و پس از اتمام تحصیل بتوانید راحت‌تر کار پیدا کنید.

البته قبل از انتخاب کشور برای ادامه تحصیل به نرخ بیکاری در آن کشور نیز توجه کنید زیرا در برخی از کشورها مثل ایتالیا، نرخ بیکاری بسیار بالاست. بنابراین بعد از تحصیل در این کشور برای پیدا کردن کار دچار مشکل خواهید شد. اما برعکس ایتالیا، جمهوری چک با داشتن اقتصاد قوی، نظام پایدار پولی و مالیاتی، هزینه‌های پایین زندگی، فرصت‌های شغلی خوب و میزان درآمد متناسب، شرایط راضی کننده‌ای دارد که باعث می‌شود دانشجویان بعد از تحصیل، قصد اقامت و کار کردن را داشته باشند.

 

تحصیل در اروپا در جمهوری چک

اگر به دنبال ادامه تحصیل در یک کشور منحصر به فرد در خارج از کشور و در اروپا هستید، جمهوری چک انتخاب خوبی است. جمهوری چک با داشتن قلعه‌های چشمگیر، شهرهای قدیمی قرون وسطایی، مناظر و نقاط زیبا که بهترین‌های اروپای شرقی و غربی را در خود گردآوری کرده است، از بهترین گزینه‌ها برای تحصیل در اروپا است. تحصیل در جمهوری چک در شهرهایی مانند پایتخت، پراگ ، لیبرک ، برنو و اولوموک انجام می‌شود. با این حال، بسیاری از شهر‌های جذاب دیگر نیز وجود دارند که می‌توانید آن‌ها را انتخاب کنید.

دانشجویان به ویژه به دلیل میراث فرهنگی غنی، تاریخ جذاب و غذاهای استثنایی، دانشگاه‌های معتبر به جمهوری چک جذب می‌شوند. تصور کنید بعد از کلاس درس، با دوستان جدید و بین المللی خود به یکی از رستوران‌های چکی می‌روید و از صرف غذاهای چکی لذت می‌برید و پس از آن در خیابان‌های قدیمی و سنگ فرشی قدم می‌زنید و از قلعه‌ها و کلیساهای باستانی دیدن می‌کنید و آنچه در گذشته در جمهوری چک اتفاق افتاده را احساس می‌کنید. آیا این فوق العاده نیست!

جمهوری چک همچنین زمانی خانه نبوغ هنرمندانی همچون آلفونس موچا ، فرانتس کافکا ، یاروسلاو سیفرت و آنتونون دووکک بود. زمانی که در جمهوری چک شروع به تحصیل، کار یا زندگی کردید، خواهید دید که هوای جادویی و اسرار آمیز این کشور بخش خلاق وجود شما را فعال خواهد کرد. زیرا اطراف شما توسط معماری جذاب و افراد سرزنده احاطه شده است و دشوار نیست که از آنها الهام بگیرید.

 

اطلاعات بیشتر در مورد جمهوری چک

از زمان سقوط کمونیسم در سال 1989، جمهوری چک دستخوش تحول شد و به یکی از محبوب‌ترین مقاصد در اروپا برای مسافران، دانشجویان و متخصصان تبدیل شد. شما نیز به این افراد بپیوندید و جمهوری چک را برای تحصیل در خارج از کشور در اروپا در نظر بگیرید و به ده ها هزار دانشجو بین المللی (43،000 به طور دقیق) که به دنبال تحصیل در یکی از شصت و هشت موسسه آموزش عالی پراکنده در سراسر کشور هستند، ملحق شوید.

اگرچه بسیاری از برنامه ها و تدریس ها به زبان چکی ارائه می‌شوند، اما همچنین تعداد زیادی برنامه به زبان‌های دیگر مانند انگلیسی، فرانسوی و آلمانی نیز ارائه می‌شود. در مقایسه با بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر، جمهوری چک نیز یکی از مقرون به صرفه‌ترین‌هاست. تحصیلات عالی در موسسات دولتی برای همه ملیت‌ها رایگان است، اگرچه ممکن است هزینه‌های خاصی برای تحصیل به زبانی غیر از چکی گرفته شود. اگر این موضوع برای شما جالب به نظر می‌رسد، شما نیز می‌توانید برای ماجراجویی در طی تحصیل در جمهوری چک به بیش از 300000 دانش آموز بپیوندید!

 

سیستم آموزش عالی در جمهوری چک

دانشجویان از سراسر جهان به دلیل سیستم آموزش عالی کارآمد و با اعتبار جمهوری چک به این کشور جذب می‌شوند. با وجود تقریبا 311000 دانشجو که 43000 نفر آن دانشجویان بین‌المللی هستند، دانشگاه‌های چک از جمله محبوب‌ترین دانشگاه‌ها در جهان هستند. سیستم دانشگاه‌های چک همچنین با تأکید بر کیفیت، تنوع، دسترسی و ارتباط با برخی از بهترین آموزش‌های ارائه شده در اروپا راه‌اندازی شده است.

بسته به سوابق تحصیلی، دانشجویان می‌توانند دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکترا را انتخاب کنند. به طور متوسط​​، یک دوره کارشناسی در جمهوری چک از سه تا چهار سال به طول می‌انجامد، در حالی که دوره کارشناسی ارشد یا دکترا می‌تواند بین یک تا چهار سال متغیر باشد

با توجه به تاکید دانشگاه‌های جمهوری چک بر کیفیت، جای تعجب نیست که دانشگاه‌های این کشور، از سراسر جهان ذهن‌های فعال و پویا را به خود جذب می‌کنند. این کشور همچنین با برنامه‌های خود در زمینه علوم، پزشکی و مهندسی شناخته شده است. بنابراین اگر می خواهید چالش داشته باشید؛ رشته‎های پزشکی، دندان‌پزشکی و داروسازی دانشگاه‌های چارلز، پالاتسکی و ماساریک جمهوری چک را انتخاب کنید و خبر خوب این است که مؤسسه آسپیان نماینده رسمی دانشگاه‌های نام برده شده است و می‌تواند شما را برای تحصیل در اروپا و تحصیل در جمهوری چک یاری سازد.

 

دانشگاه های جمهوری چک

سیستم آموزش عالی چک امروزه شامل بیش از 70 دانشگاه است که دو سوم آنها خصوصی هستند و قدمت آن به 600 سال می‌رسد. در کل 18 دانشگاه در جمهوری چک در بین 300 رتبه برتر دانشگاه‌ها طبق رتبه‌بندی QS EECA (یک رتبه‌بندی اختصاصی از دانشگاه‌های برتر اروپا و آسیای میانه) سال 2018 قرار گرفته‌اند و 5 مورد از آنها در رتبه بندی QS جهانی در سال 2018 گنجانده شده‌اند.

 

دانشگاه چارلز جمهوری چک

دانشگاه چارلز بالاترین رتبه در بین دانشگاه‌های چک را دارد و رتبه پنجم در رتبه‌بندی  EECA را به خود اختصاص داده است. این مرکز در سال 1348 توسط امپراتور چارلز چهارم تأسیس شد و با 17 دانشکده و حدود 49200 دانشجو بزرگ‌ترین دانشگاه کشور است. این دانشگاه انتخاب اصلی و محبوب دانشجویان بین المللی است که به این کشور سفر می‌کنند و برنامه بین المللی سازی آن در حال حاضر شامل مشارکتهایی با تقریبا 200 دانشگاه در سراسر جهان است. پردیس این دانشگاه در پراگ، پایتخت محبوب چک در بین گردشگران واقع شده که در کنار وجود فرصت‌های کاری مختلف، فضای پر جنب و جوشی را ارائه می‌دهد. موسسه آسپیان نماینده رسمی دانشگاه چارلز در ایران است و شما می توانید تحصیل در دانشگاه چارلز جمهوری چک در رشته‌های پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی را انتخاب کنید.

 

دانشگاه فنی چک

این دانشگاه همچنین در پراگ واقع شده است. دانشگاه فنی چک در سال 1707 تأسیس شد و یکی دیگر از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین مؤسسات دانشگاهی این کشور است. دانشگاه فنی دومین دانشگاه جمهوری چک با رتبه برتر در رده بندی EECA است و در جایگاه هشتم قرار دارد. دانشگاه فنی چک در پراگ دارای هشت دانشکده است که بیش از 100 رشته عمدتاً در رشته‌های مهندسی و مرتبط دارند. در حال حاضر حدود 24000 دانشجو در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در این دانشگاه ثبت نام می‌کنند. در طی سالهای تاسیس این دانشگاه، بسیاری از افراد مشهور جهان از آن فارغ التحصیل شده اند. از مشهورترین آنها می‌توان به فیزیکدان کریستین داپلر اشاره کرد. دانشگاه آسپیان، نماینده رسمی دانشگاه فنی چک نیز می‌باشد و تمامی مراحل برای تحصیل در جمهوری چک را همراه شما خواهد بود.

 

دانشگاه ماساریک

دومین دانشگاه بزرگ کشور، دانشگاه ماساریک، به طور تصادفی در دومین شهر بزرگ کشور، برنو واقع شده است. این دانشگاه در سال 1919 تأسیس و عضو گروه دانشگاههای کمپوستلا و شبکه اوترخت است که هر دو به دنبال تقویت همکاری بین دانشگاهها در سراسر اروپا هستند. در حال حاضر در رده بندی در رتبه هفدهم قرار دارد و حدود 36000 دانشجو در 9 دانشکده آن در حال تحصیل هستند. این دانشگاه رشته‌هایی را ارائه می‌دهد که به زبان انگلیسی و آلمانی تدریس می‌شود و این امر برای بسیاری از دانشجویان بین المللی، یک مزیت مهم به شمار می رود. دانشگاه ماساریک نیز از جمله دانشگاه‌هایی است که مؤسسه آسپیان نماینده رسمی آن در ایران است و تمامی مراحل لازم برای مهاجرت و تحصیل در چک توسط وکلای باتجربه گروه آسپیان انجام می‌شود.

 

دانشگاه صنعتی برنو

این دانشگاه در برنو واقع شده است، دانشگاه صنعتی برنو در سال 1899 تأسیس شد و در رتبه‌بندی EECA در رتبه نوزدهم قرار دارد. در ابتدا، دانشگاه یک دوره واحد در رشته مهندسی عمران ارائه داد، اما به تدریج به یک موسسه مهم دانشگاهی تبدیل شده است که 22000 دانشجو در 8 دانشکده آن ثبت‌نام کرده‌اند. برای حمایت از بین المللی سازی، دانشگاه صنعتی برنو در پروژه‌های اتحادیه اروپا مانند اراسموس ، تمپوس ، لئوناردو و ... شرکت می‌کند. این مجموعه گزیده‌ای از برنامه‌های آموزش داده شده به زبان انگلیسی از مقطع کارشناسی تا مقطع دکترا را ارائه می‌دهد، که بیشتر در حوزه تمرکز اصلی مهندسی است.

 

دانشگاه پالاتسکی

همچنین دانشگاه پالاتسکی در اولوموک در بین دانشگاه‌های برتر جهان با رتبه 701-750 رتبه بندی شده است. این دومین دانشگاه قدیمی در جمهوری چک است و همچنین در رده بندی EECA در رتبه 56 قرار دارد. مؤسسه آسپیان دارای نمایندگان و وکلای با تجربه در زمینه اعزام دانشجو به چک و دانشگاه پالاتسکی است و در تمامی مراحل همراه شما خواهد بود.

 

تحصیل در اروپا در لهستان

 

آیا طبیعت متنوع را دوست دارید، و یا شهرهایی که تاریخ دیرینه دارند؟ آیا غذای راحت خوشمزه بعد از یک فصل امتحان طولانی را دوست دارید؟ اگر به این سه سؤال پاسخ مثبت دادید و به دنبال تحصیل در جایی در اروپا هستید ؛ یک راه حل عالی برای شما وجود دارد: تحصیل در لهستان!

لهستان از نظر میزان سواد مردم، از کشورهای برتر در اروپاست و تعداد افرادی که در مؤسسات آموزش عالی ثبت نام کرده اند، بیش از 1.5 میلیون نفر است.

دانشگاههای لهستان از نظر آموزش با کیفیت، شهرت دیرینه دارند و به خصوص فارغ التحصیلان پزشکی، مهندسی، معماری و فناوری اطلاعات از دانشگاه‌های این کشور؛ بسیار مورد استقبال کارفرمایان در سراسر جهان قرار می‌گیرند.

در هرجایی از لهستان، می‌توانید به راحتی با بودجه کم زندگی کنید. در لهستان، شما یک فرهنگ جذاب را در آغوش می‌گیرید و فضایی قرون وسطایی مانند و شگفت انگیز را در شهری شلوغ تجربه خواهید کرد.

امروزه  لهستان بیش از 450 هیئت علمی (موسسه آموزش عالی) را برای انتخاب و عضویت در شبکه سقراط- اراسموس در اختیار دارد، لهستان به آرامی شهرت خود را برای دانش آموزانی که به دنبال دریافت یک تجربه تحصیل فراموش نشدنی و یک مدرک شناخته شده بین المللی هستند، ساخته است.

سال گذشته 72 هزار و 743 دانشجوی خارجی از 170 کشور در لهستان مشغول به تحصیل بودند و تعداد آنها به طور پیوسته رشد می کند.

با ما در ادامه همراه باشید تا بدانید که دقیقا چه چیزی لهستان را به یک انتخاب مناسب برای یک مقصد تحصیلی تبدیل کرده است.

 

اطلاعات بیشتر در مورد لهستان

برای بسیاری از دانشجویان هزینه تحصیل، یکی از نگرانی‌های اصلی هنگام تحصیل در خارج از کشور است. از این گذشته، باید هزینه کتاب‌ها، حمل و نقل و شهریه را در نظر گرفت. در این صورت لهستان انتخاب خوبی است. در حالی که دانشگاه‌های لهستان از استانداردهای مطالعه بولونیا پیروی می‌کنند و آموزش درجه یک نیز ارائه می‌دهند، هزینه به نسبت منطقی دارند.

شهریه کمتر از 1700 یورو در سال است. اما هزینه‌های پایین فقط مربوط به شهریه نیست. لهستان با وجود داشتن یکی از سریعترین اقتصادهای در حال رشد اروپا، هنوز هم قیمتهای نسبتاً کمی دارد. و به عنوان یک دانشجو یک آپارتمان مشترک در مرکز شهر حدود 110 تا 170 دلار برای شما هزینه دارد، یک اتاق در خوابگاه دانشجویی حدود 100 دلار هزینه دارد. حمل و نقل عمومی نیز ارزان است و برای دانشجویان تخفیف نیز دارد، و در ماه‌های گرم می‌توانید از دوچرخه‌های عمومی استفاده کنید که تقریباً رایگان هستند. بنابراین نیازی به پرداخت هزینه‌ها یا نگرانی در مورد هزینه‌های بالا در لهستان را ندارید.

در فرهنگ لهستان، مهمان نوازی ریشه عمیق دارد و اگر دوست لهستانی پیدا کنید باید انتظار این را داشته باشید که گاه به گاه برای مهمانی شام دعوت شوید. مردم لهستان تاریخ را به عنوان بخش مهمی از هویت خود در نظر می‌گیرند و افراد محلی با خوشحالی برای شما داستانهای نفس گیر در مورد زادگاه خود خواهند گفت و فوراً تبدیل به یک راهنمای تور رایگان و جذاب می‌شوند.

مهم نیست که کجا خودتان را پیدا کنید، از شهرهای شلوغ گرفته تا روستاهای کوچک و دورافتاده، اقامت شما در لهستان همیشه دوست داشتنی و جالب خواهد بود.

لهستان یک کشور متنوع از نظر جغرافیایی است و آب و هوای معتدلی دارد. لهستان با آب و هوای معتدل خود، هم عناصر اقیانوسی و هم قاره‌ای را ارائه می‌دهد. این بدان معناست که می‌توانید روزهای آفتابی زیادی داشته باشید اما روزهای بارانی زیادی نیز خواهید داشت بنابراین از گرم شدن شدید هوا در تابستان و کاهش شدید دما و بارش برف در زمستان متعجب نشوید. درجه حرارت پایین‌تر از صفر و روزهای برفی زیاد اتفاق می‌افتد اما این برای مطالعه و ایجاد جلسات دنج ایده‌آل است. اما اگر از منطقه های گرمتری از کشور عزیزمان قصد ادامه تحصیل در این کشور را گرفته‌اید، حتما لباس مناسب تهیه کنید!

 

سیستم آموزش عالی در لهستان

دانشگاه‌های لهستان به دو بخش خصوصی و دولتی تقسیم می‌شوند و دارای سه مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا هستند. برای دانشجویان بین المللی این بدان معنی است که می‌توانید هر سطح تحصیلات خود را در لهستان انجام دهید.

هر دو دانشگاه دولتی و خصوصی اهداف و معیارهای تعیین شده توسط فرآیند بولونیا را دنبال می‌کنند. بنابراین، درجه های به دست آمده در لهستان از نظر بین المللی دارای اهمیت است. همچنین اگر برنامه شما در طی هفته بسیار شلوغ است یا می‌خواهید در حین تحصیل در اروپا، کاری هم داشته باشید، حتما خوشحال می‌شوید اگر بدانید که در لهستان می توانید به صورت تمام وقت یا نیمه وقت به تحصیل بپردازید. در کلاس‌های تمام وقت در روزهای کاری هفته، کلاسها برگزار می‌شود و در تعطیلات آخر هفته می‌توانید استراحت کنید. اما در کلاس‌های نیمه وقت، در روزهای جمعه، شنبه و یکشنبه جلسات برگزار خواهند شد.

در لهستان، سال تحصیلی از اول اکتبر آغاز می‌شود و حدود اواسط ژوئن به پایان می‌رسد و دارای دو ترم است: زمستان و تابستان. یک ترم در حدود 4-5 ماه به طول می‌انجامد. دانشجویان باید در یک ترم معین نمره قبولی را برای هر کلاس کسب کنند. اینکار با تکنیک‌های خوب سازماندهی و مطالعه، بسیار آسان است!

در طول دوره امتحان، شما یا باید امتحان خود را پاس کنید یا از طریق مقاله، برنامه های درسی یا فعالیت‌های مشابه، اعتبار دیگری کسب کنید. برای آغاز ترم بعدی، شما باید سخت درس بخوانید و تمام کلاسهای خود را که در ترم قبلی شرکت کرده‌اید، پشت سر بگذارید.

پس از فارغ التحصیلی و اخذ مدرک خود ( ارسال پایان نامه (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا) و قبولی در امتحان نهایی، به شما یک مدرک دانشگاهی حرفه‌ای داده می‌شود. همانطور که قبلاً ذکر شد، لهستان از استانداردهای بولونیا پیروی می‌کند و به همین دلیل این مدرک، در سطح بین المللی دارای اعتبار است.

 

دانشگاه‌های لهستان

بیش از 500 دانشگاه در لهستان وجود دارد که بیشتر آنها در بخش خصوصی قرار دارند. این کشور افتخار دارد که تعداد زیادی از افراد مشهور فارغ التحصیل دانشگاه‌های آن هستند. از جمله اولین زنی که موفق به دریافت یک جایزه نوبل شد (ماری کوری) و ستاره شناس مشهور نیکلاوس کپرنیک.

14 دانشگاه در لهستان در رده بندی دانشگاه های جهانی QS® 2019 قرار دارند و 23 دانشگاه در بین 300 دانشگاه برتر در رتبه بندیQS EECA  در سال 2019 قرار گرفته‌اند. در اینجا برخی از دانشگاه‌های دارای رتبه بالا در لهستان ذکر شده است:

 

دانشگاه ورشو

دانشگاه مستقر در ورشو که در پایتخت لهستان واقع شده، هم اکنون در رتبه ششم رتبه بندی های ایکائو قرار دارد. این دانشگاه بزرگترین دانشگاه لهستان است که در سال 1816 تأسیس شده و 54800 دانشجو در 21 بخش آن ثبت نام کرده‌اند. تاریخ طولانی دانشگاه ورشو نیز مملو از وقایع و افسانه‌های جالب است. به عنوان مثال، در طول جنگ جهانی دوم، این دانشگاه توسط سربازان آلمانی به پادگان نظامی تبدیل شد، بنابراین دانشگاهیان به اصطلاح "دانشگاه مخفی ورشو" را تأسیس کردند و به آموزش دانشجویان در مکانهای مختلف به صورت پنهانی ادامه دادند.

 

دانشگاه جاگلونیا

دانشگاه Jagiellonian قدیمی‌ترین دانشگاه لهستان و یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های اروپا است و یکی دیگر از معتبرترین دانشگاه‌های لهستان است که رتبه‌ هفتم EECA  را در اختیار دارد. این موسسه در سال 1364 تأسیس شده و دارای پیشینه آموزش رهبران قدرتمند گذشته است. از جمله فارغ التحصیل برجسته دانشگاه می‌توان افراد زیر را نام برد:

جان سوم سوبیسکی (پادشاه لهستان تا سال 1696) ، نیکولوس کپرنیکوس (مشهور به تدوین الگویی از جهان با خورشید در مرکز)، پاپ جان پاول دوم و ایوو آندریچ و ویسواوا از برندگان جایزه نوبل  امروزه دانشگاه جاگلونیا بیش از 43،400 دانشجو را در دانشگاه خود در کراکوف (دومین شهر بزرگ لهستان) پذیرش می‌کند.

 

دانشکده‌ی پزشکی گدانسک

دانشکده‌ی پزشکی گدانسک ( MUG) در شمال لهستان و در یکی از جذاب‌ترین شهرهای اروپا با ساحل‌های زیبا و مکان‌هایی تاریخی قرار گرفته است. این دانشگاه، بزرگترین دانشگاه پزشکی در شمال است که حدود 6 هزار دانشجو در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در 4 دانشکده آن (دانشکده علوم سلامت، دانشکده پزشکی، دانشکده بیوتکنولوژی و دانشکده دارو سازی) در حال تحصیل می‌باشند. حدود نیمی از دانشجویان بین المللی این دانشگاه را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند. موسسه آسپیان نماینده رسمی دانشگاه گدانسک در ایران است بنابراین اگر قصد تحصیل در رشته‌های پزشکی در اروپا را دارید، در تمامی مراحل همراه شما خواهیم بود. پس همین الان با مؤسسه ما تماس بگیرید.

 

دانشگاه سیلسیا

دانشگاه سیلسیا نیز از مراکز آموزش عالی جامع است که شرایط بسیار عالی برای مطالعات و تحقیقات ارائه می‌دهد. در این دانشگاه بیشتر از 200 تخصص در رشته هایی مانند هنر، علوم انسانی، علوم اجتماعی، علوم طبیعی، IT  و فناوری در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می‌شود. آسپیان نماینده رسمی این دانشگاه لهستانی در ایران نیز می‌باشد. بنابراین برای ادامه تحصیل در لهستان و دانشگاه سیلسیا می‌توانید بدون نگرانی اقدام کنید. زیرا گروه با تجربه آسپیان در تمامی مراحل همراه شماست.

 

 

1398/ 06 /15 1341
printrating
  نظرات

نظرات کاربران
نام
ایمیل
نظر