تحصیل در اروپا

تحصیل در اروپا

 

دانشگاه های اروپا از دیرباز به دلیل برتری علمی، تحقیقات دقیق و به روز و ارزش پول بالا بسیار شناخته شده و معتبر انگاشته شده و می‌شوند. طبق رتبه بندی دانشگاه‌های جهان در سال ۲۰۱۸ ، ۳۱ دانشگاه از ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان را دانشگاه‌های اروپایی تشکیل می‌دهند. بنابراین اروپا دومین گروه بزرگ دارای دانشگاه‌های معتبر پس از ایالات متحده می‌باشد. اروپا بیش از ۴۰۰۰ موسسه آموزش عالی دارد که طیف گسترده ای از مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا را ارائه می دهد. دانشگاه ها در اروپا به طور فزاینده ای برای برخی از رشته‌های تحصیلی ، زبان انگلیسی را به عنوان زبان آموزش خود انتخاب می کنند. بنابراین امروزه تحصیل در اروپا مورد استقبال جمع کثیری از دانشجویان بین المللی قرار گرفته است.

دانشجویان بین المللی همچنین تحصیل در اروپا را جهت تامین نیازهای حرفه‌ای خود در بازارهای جهانی انتخاب می‌کنند امری که با تحصیل در اروپا قطعا محق خواهد شد. لازم به ذکر است که جمهوری چک کشوری است با قدمتی چند صد ساله در قلب اروپا که امروزه پذیرای هزاران دانشجوی بین المللی از اقسی نقاط دنیا می‌باشد. دانشگاه‌های دولتی جمهوری چک با ارایه طیف وسیعی از رشته‌های دانشگاهی به صورت رایگان و البته دارا بودن معتبرترین مدرسین و متخصصین بین المللی، به عنوان مقصدی مطمئن جهت تحصیل دانشجویان در اروپا شده است.

آسپیان نماینده رسمی دانشگاه چارلز می‌باشد که در طی سالیان پیاپی، موفق به اعزام صدها دانشجو از ایران و به طور کل از خاورمیانه به دانشگاه‌های جمهوری چک شده است. لازم به ذکر است که آسپیان در تمامی مراحل مورد نیاز مهاجرت تحصیلی از پذیرش دانشگاه تا گرفتن وام‌های دانشجویی همراه دانشجویان عزیز خواهد بود.

تحصیل در اروپا

 

چند دلیل برای تحصیل در اروپا

 

هزینه پایین تحصیل و زندگی

معمولا تمامی کشورهای اروپایی دارای دو نوع دانشگاه می‌باشند: خصوصی و دولتی. دانشگاه‌های دولتی همانطور که از اسمش پیداست سالانه از دولت بودجه‌ای دریافت کرده و در نتیجه ارائه دهنده‌ی ارزان‌ترین و بعضا رایگان، برنامه‌های تحصیلی بسیاری هستند. اما بر خلاف نظر عامه دانشگاه‌های دولتی اروپایی از لحاظ امکانات کاملا پا به پای دانشگاه‌های خصوصی به رقابت پرداخته و در بسیاری از موارد عملکرد بهتری ارائه داده‌اند. شهریه دانشگاه‌های خصوصی در اروپا در مقایسه با دانشگاه‌های آمریکا بسیار ناچیز است. در جمهوری چک برای مثال، شما در نظام آموزشی­ تحصیل می­ کنید که بیش از 600 سال سابقه­ ی برگزاری کلاس­ های دانشگاهی را دارد و در این زمینه با کمتر کشور اروپاییِ دیگری قابل قیاس است. هزینه­ های پایین زندگی در چک، در قیاس با امکاناتی که در اختیار دانشجو است، مبلغ بسیار ناچیزی به حساب می­آید و معمولا آینده کاری مطمئن در انتظار فارق التحصیلان است.

 

یادگیری زبان دوم همزمان با تحصیل در اروپا

امروز به نظر می رسد که حداقل دو زبانه بودن یک ضرورت است. و چه راهی بهتر برای یادگیری یک زبان خارجی همزمان با تحصیل رشته‌ی مورد علاقه‌تان؟ هم‌اکنون تقریبا تمامی دانشگاه‌های اروپایی رشته‌های متعدد خود را به دو زبان متفاوت ارائه می‌کنند. زبان اول تمامی رشته‌ها زبان رسمی آن کشور و زبان دوم معمولا زبان انگلیسی می‌باشد.

بنابراین در بسیاری از مواقع شما بدون نیاز به یادگیری زبان رسمی آن کشور می‌توانید تنها با ارائه مدرک زبان انگیسی خود از دانشگاه‌های اروپایی پذیرش بگیرید. علاوه بر این، بسیاری از دانشگاه‌های اروپایی امروز زبان سوم را نیز وارد برنامه خود کرده‌اند. برای مثال تعدادی از دانشگاه‌های جمهوری چک در صورت علاقه دانشجویان به تحصیل به زبان آلمانی برای آنان کلاس‌های تدریس در رشته‌های مختلف به زبان آلمانی برگزار می‌کند.

بنابراین شما جهت تحصیل در اروپا و به خصوص در جمهوری چک نیازی به یادگیری زبان چک نخواهید داشت و می‌توانید تمرکز خود را بر یادگیری زبان‌های مورد علاقه خودتان بگزارید.

 

تحصیل در اروپا مهر تاییدی بر رزومه شما

و بله! تحصیل در اروپا همچنین می تواند نشان دهنده‌ی نبوغ شما از لحاظ علمی و البته انگیزه شخصی شما جهت پیشرفت در زندگی‌تان باشد. در واقع، دانشگاه‌های اروپایی به دقت تمامی فرم‌های پذیرش دانشجویان را مطالعه کرده و پرونده‌های مورد نظرشان را انتخاب می کنند. بنابراین حتی صرفا گرفتن پذیرش و البته چه بهتر فارغ التحصیلی از یک دانشگاه اروپایی، مهر تاییدی بر تحصیلات عالی و حتی سوابق حرفه‌ای شما می‌باشد. حال با رزومه‌ای قابل قبول می‌توانید به جستجوی یافتن فرصت شغلی مناسبی در اروپا بپردازید.

در جمهوری چک برای مثال کسب مدرک و اتمام تحصیلات به خودی خود منجر به اخذ اقامت دائم نمی­ شود. اگر دانشجو در پیدا کردن شغل مورد نظرش موفق باشد، پس از 5 سال اشتغال، اقامت دائم دریافت می­ کند و می ­تواند خانواده خود را هم دعوت کند. البته با توجه به وضعیت اقتصادی و شغلی مناسب در جمهوری چک، امکان دستیابی به یک شغل ایده­آل پس از اتمام تحصیل، کاملاً تضمین شده است. لازم به ذکر است که گروه آسپیان در حین تحصیل و نیز پس از فارغ التحصیلی آماده کمک به دانشجویان جهت یافتن شغلی مناسب خواهد بود.

 

کیفیت بالای سیستم آموزشی دانشگاه‌های اروپایی

اکثر دانشگاه‌های کشورهای اروپایی به نام و برجسته هستند و رتبه زیر 500 را در رتبه‌بندی بهترین دانشگاه‌های دنیا بدست آورده‌اند. دانشگاه چارلز جمهوری چک با رتبه 314 در بین برترین دانشگاه‌های دنیا قرار دارد. با تحصیل در اروپا، امکان استفاده از سیستم‌های آموزشی با کیفتیت بالا را خواهید داشت.

 

استفاده از کمک هزینه های تحصیلی و یا بورسیه تحصیلی

در برخی از کشورهای اروپایی برای جذب دانشجویان فعال، با انگیزه و با استعداد؛ کمک هزینه‌ها و بورسیه‌هایی در نظر گرفته شده است. در واقع کشورهای اروپایی در حوزه تحصیلات عالی و مطالعات پژوهشی، سرمایه گذاری می‌کنند و سعی می‌کنند آموزش را برای دانشجویان مقرون به صرفه‌تر کنند.

 

داشتن کار پاره وقت در زمان تحصیل در اروپا

اکثر دانشگاه‌های اروپایی، امکان کار نیمه وقت در هنگام تحصیل را دارند. اما برای یافتن کار مناسب باید دانش، مهارت علمی و تخصصی و تسلط کافی به زبان را داشته باشید.

 

امکان تحصیل رایگان در اروپا

برای همه شهروندان اتحادیه اروپا، امکان تحصیل رایگان در اروپا وجود دارد. در بعضی از دانشگاه‌های مطرح جهان نیز بعضی از دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا می‌توانند به طور رایگان یا با هزینه کم و ناچیز تحصیل کنند. تحصیل رایگان در کشورهایی مانند جمهوری چک، آلمان، اتریش، فنلاند، فرانسه، نروژ، دانمارک، ایسلند، اسپانیا، ایتالیا، مجارستان، لهستان، اسلونی برای دانشجویان بین المللی فراهم شده است.

بدین صورت دانشجویان می‌توانند به صورت رایگان و پرداخت هزینه ناچیز از بهترین کیفیت و سیستم آموزشی استفاده کنند. قبل از اینکه کشوری را به عنوان مقصد تحصیل انتخاب کنید؛ در مورد قوانین آن کشور، شرایط و مدارک لازم برای پذیرش در دانشگاه مورد نظر و هزینه‌های زندگی در آن کشور، اطلاعات لازم را بدست آورید.

 

تحصیل رایگان در اروپا و شرایط دریافت بورسیه

همانگونه که توضیح دادیم برای شهروندان اتحادیه اروپا امکان تحصیل رایگان در دانشگاه‌های دولتی وجود دارد و البته دانشجویان سایر کشورها در صورت داشتن برخی از فاکتورها می‌توانند از شرایط تحصیل رایگان بهره ببرند. اما برخی از دانشگاه‌ها برای دانشجویان بین المللی، بورسیه تحصیلی نیز در نظر می‌گیرند. بورسیه تحصیلی گاهی همه هزینه‌های تحصیلی و زندگی دانشجو و گاهی بخشی از هزینه‌ها را شامل می‌شود. برای گرفتن بورسیه تحصیلی، رزومه شما بسیار اهمیت دارد. مثلا داشتن نمرات بالا در درس های تخصصی، مقالات معتبر جهانی، دانش زبانی حائز اهمیت هستند.

 

تحصیل رایگان در اروپا و اخذ ویزای تحصیلی

جهت تحصیل رایگان در اروپا و گرفتن ویزا باید شرایط شما از قبیل سن، مدرک تحصیلی، سطح زبان، تمکن مالی و ... مورد بررسی قرار گیرد. هر کشور و هر دانشگاهی برای رشته‌ها و تحصیلات خود، شرایط خاصی دارد و قبولی در بعضی از رشته‌ها نیازمند آزمون ورودی و مصاحبه است. بنابراین قبل از انتخاب باید از شرایط دانشگاه و پذیرش آن اطلاع پیدا کنید و دانشگاه مورد نظر باید مدارک تحصیلی شما را تایید کند.  سطح زبان مورد تأیید برای هر دوره تحصیلی هم متفاوت است.

مدارک و اسناد جهت گرفتن ویزا مثل پاسپورت معتبر، نامه پذیرش تحصیلی همراه با جزییات دوره در دانشگاه مورد نظر، دو قطعه عکس، نامه تمکن مالی از بانک و فرم درخواست را از بانک تهیه کرده و سپس برای سفارت، وقت بگیرید و هزینه بررسی و اخذ ویزای تحصیلی را پرداخت کنید و در انتها منتظر جواب سفارت باشید.

 

تحصیل رایگان در اروپا و شرایط کار پس از تحصیل

یکی از بهترین پل‌هایی که جهت ورود به بازار کار در اروپا می‌توانید از آن استفاده کنید، تحصیل در اروپا است. با تحصیل در اروپا می‌توانید با بازار کار کشور مقصد آشنا شوید و کار دلخواه خود را پیدا کنید. در بعضی از کشورها مثلا جمهوری چک بعد از اتمام تحصیل برای مدتی اجازه دارید به دنبال کار بگردید و کارفرما را متقاعد سازید که شغل مورد نظر را به شما بدهد. البته در حین تحصیل نیز می‌توانید در جمهوری چک، کار پاره وقت داشته باشید که این موضوع باعث می شود رزومه کاری خوبی نیز بدست آورید و پس از اتمام تحصیل بتوانید راحت‌تر کار پیدا کنید.

البته قبل از انتخاب کشور برای ادامه تحصیل به نرخ بیکاری در آن کشور نیز توجه کنید زیرا در برخی از کشورها مثل ایتالیا، نرخ بیکاری بسیار بالاست. بنابراین بعد از تحصیل در این کشور برای پیدا کردن کار دچار مشکل خواهید شد. اما برعکس ایتالیا، جمهوری چک با داشتن اقتصاد قوی، نظام پایدار پولی و مالیاتی، هزینه‌های پایین زندگی، فرصت‌های شغلی خوب و میزان درآمد متناسب، شرایط راضی کننده‌ای دارد که باعث می‌شود دانشجویان بعد از تحصیل، قصد اقامت و کار کردن را داشته باشند.

 

+ تحصیل در اروپا یا کانادا
 
+ کم هزینه ترین کشورهای اروپایی برای تحصیل
 

 

سخن آخر

 

موسسه­ ی آسپیان با تجربه ­ی درخشان در حوزه­ ی اعزام دانشجو و همچنین دارا بودن نمایندگی­ های دانشگاه­ های معتبر اروپایی، مرکزی مطمئن جهت مشورت متقاضیان گرامی است. برای کسب اطلاعات بیشتر با مجموعه­ ی ما تماس بگیرید.

 

1398/ 06 /15 2682
printrating
نام
ایمیل
نظر