پذیرش در دانشگاه های خارج از کشور در حین سربازی

پذیرش در دانشگاه های خارج از کشور در حین سربازی

 

در این مقاله قصد داریم تا به بررسی این موضوع بپردازیم که آیا می توان در حین خدمت سربازی اقدام به اخذ پذیرش از دانشگاه های خارج از کشور کرد؟ یا خیر. پس از اخذ پذیرش از دانشگاه های خارجی، طبیعتا نیاز به اجازه خروج از کشور را دارید، به همین ترتیب برای خروج از کشور کسب برگه ی پایان خدمت و یا معافیت اجباری است. همان طور که مستحضرید در هر دوره ی تحصیلی شما تا یک سال پس از اخذ مدرک مربوطه زمان دارید تا معرفی نامه خود را برای سازمان نظام وظیفه ارسال کنید. اگر قبل از پایان فرجه یک ساله موفق به قبول شدن در یکی از دانشگاه های کشور و یا پذیرش در دانشگاه های خارج از کشور شدید معافیت تحصیلی شما تمدید می شود.

 

 

اگر بعد از اتمام تحصیل اعزام شده و مشغول سربازی شدید، هر زمانی که در مقطع بالاتر از مدرک فعلیتان در دانشگاه های داخلی قبول شدید و یا برگه ی پذیرش از دانشگاه های خارح از کشور را کسب کردید معافیت تحصیلی مجددا برای شما صادر میگردد. اما نکته ای که وجود دارد این است که مشمولان باید وضعیت تحصیلی مشخصی داشته و فاقد غیبت از سربازی باشند. همچنین تنها یک بار قادر به استفاده از معافیت تحصیلی در مقطع یکسان هستند. در هنگام فارغ التحصیلی، از طرف دانشگاهی که مشغول به تحصیل بودید تنها یک نامه خطاب به ناجا با این مضمون دریافت می کنید که شما با معدل ... فارغ التحصیل شده اید و معافیت تحصیلیتان به پایان رسیده است.

در این مرحله اگر قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارید بایستی نامه ای که جهت پذیرش از دانشگاه مقصد دریافت کرده اید را به وزارت علوم تحویل دهید. بعد از اینکه وزارت علوم پذیرش شما را تایید کرد نامه ای خطاب به نظام وظیفه به شما تحویل می دهد که با این مضمون نوشته شده است "اقای... در تاریخ... جهت تحصیل در دانشگاه... می تواند از کشور خارج شود". نکته ی مهمی که در خصوص خروج از کشور قبل از گرفتن برگه پایان خدمت و یا معافیت، وجود دارد این است که باید وثیقه ی مالی به ارزش 20 میلیون تومان را به عنوان ضمانت بازگشت به نظام وظیفه تحویل دهید.

مراحلی که باید از لحظه فارغ التحصیلی تا اخذ معافیت، جهت ادامه تحصیل در خارج از کشور، طی کنید :

ثبت نام در سایت 

به سایت نشا برید و اطلاعات شخصی از جمله عکس پرسنلی، اسکن شناسنامه و کارت ملی، اسکن مدرک پذیرش از دانشگاه خارج و نامه ای که از دانشگاه قبلی دریافت کردید را وارد کنید. دو نکته وجود دارد اول اینکه به جای مدرک تحصیلی باید نامه ای که از دانشگاه خطاب به ناجا گرفته اید را آپلود کنید و نکته دوم اینکه وضعیت نظام وظیفه را در حالت"فرجه ی 6 ماه بعد از فارغ التحصیل"  قرار دهید. سپس درخواست معرفی به نظام وظیفه را دریافت کنید.

گرفتن برگه سبز

برگه سبز، برگه ای است که تاریخ اعزام سربازان در آن درج شده است و کسب برگه ی سبز به این معناست که شما آماده ی اعزام به محل خدمت هستید.هر دانشجویی قبل از خروج از کشور بایستی برگه سبز را دریافت کند. مدارک مورد نیاز جهت کسب برگه ی سبز برگه ی معاینه پزشکی و برگه واکسیانسیون است.

مراجعه به سازمان امور دانشجویان

در این سازمان مدارکتان از جمله کپی شناسنامه و کارت ملی، کپی مدرک پذیرش از دانشگاه خارج و کپی نامه ای که از دانشگاه خطاب به ناجا دریافت کردید را تحویل می دهید و سازمان پس از بررسی صحت پذیرش شما در دانشگاه مربوطه، نامه ای خطاب به نظام وظیفه صادر می کند و پذیرش شما را تایید می کند. بعد از دریافت برگه ی سبز و برگه ی معافیت تحصیلی از سازمان امور دانشجویان نوبت به مراجعه به سازمان نظام وظیفه می رسد. در هنگام مراجعه به سازمان باید مدارک مورد نیاز از جمله اصل شناسنامه و کارت ملی، برگه سبز اعزام، نامه وزارت علوم، نامه دانشگاه به ناجا و گواهی وثیقه ی مالی از بانک را همراه داشته باشید.

وثیقه مالی

در اصل سازمان نظام وظیفه به طور مستقیم پولی از شما دریافت نمی کند. بلکه برای این مورد، لازم است به مبلغ 20 الی 22 میلیون پول در حساب شخصیتان داشته باشید که توسط بانک بلوکه می شود و بانک برگه ای جهت گواهی اینکه از شما وثیقه دریافت کرده است صادر می کند. که اگر در تاریخ تعیین شده به وطن بازنگردید وثیقه توسط نظام وظیفه ضبط می گردد و بانک پول بلوکه شده شما را به حساب دولت واریز می کند.

 مواردی به جز پول نقد، که می توانید به عنوان وثیقه به نظام وظیفه تحویل دهید:

ضمانت بانکی:

برای دریافت ضمانت بانکی به این نکته توجه کنید که همه ی بانک ها ضمانت بانکی تحویل نمی‌دهند. در این صورت پس از انتخاب بانک مورد نظر باید پول نقد، سفته بانکی و یا سند ملک را نزد بانک به امانت سپرده و برگه ی ضمانت را دریافت کنید.

سند ملک:

پس از مراجعه به نظام وظیفه، وضعیت ملک مورد استعلام قرار میگیرد. توجه داشته باشید که تنها سند منزل شخصی قابل قبول است. پس از استعلام، خانه به رهن نظام وظیفه در می آید و اگر شما در تاریخ مشخص شده به وطن بازنگردید دولت خانه را فروخته و جریمه را دریافت می کند. بنابراین با توجه به مطالب ذکر شده، می توانید حتی در حین خدمت سربازی اقدام به پذیرش از دانشگاه های خارج از کشور کنید و با استفاده از برگه ی پذیرش خود توقف خدمت و تمدید معافیت تحصیلی را دریافت نمایید.

برای اطلاعات بیشتر در رابطه با جلسات مشاوره تحصیلی رایگان با ما تماس بگیرید.

1398/ 06 /14 4826
printrating
نام
ایمیل
نظر