تحصیل رشته های مهندسی در جمهوری چک

تحصیل رشته های مهندسی در جمهوری چک

 

امروزه چک به علت دارا بودن امکانات بسیار با کیفیتِ آموزشی و همچنین فضای آموزشی­ در تراز واحد­های درجه­ یک آموزشی اروپا، به مقصد بسیاری از دانشجویان برای ادامه­ تحصیل تبدیل شده است. دانشگاه ­ها و مراکز آموزش عالی چک با بهره­ مندی از اساتید مجرب و مجهز بودن به بهترین امکانات آموزشی، یکی از معتبر­ترین مدارک دانشگاهی را به دانشجویان اعطا خواهد کرد. مدرکی که با در اختیار داشتن آن می توان در اکثر کشور­های اروپایی مشغول به تحصیل شد. همچنین چک از نظر هزینه­ های زندگی و همچنین هزینه­ های تحصیلی، جزء معدود کشور­های اروپایی است که هزینه­ ها در آن مقرون به صرفه است. تحصیل رشته ­های مهندسی در جمهوری چک، انتخاب مناسبی برای دانشجویان این رشته ­ها است که قصد مهاجرت دارند.

 

 

رشته­ های مهندسی جمهوری چک

اکثر رشته­ های مهندسی در کشور چک را می­توان در چند دسته­ی کلی طبقه ­بندی کرد.

 1. مهندسی کشاورزی

 2. مهندسی فناوری اطلاعات و ارتباطات

 3. مهندسی ریاضیات و آمار

 4. مهندسی پزشکی

 5. مهندسی برق

 6. مهندسی تحقیق در عملیات

 7. مهندسی فناوری حفاری

 8. مهندسی ساخت و ساز

 9. مهندسی شیمی

 10. مهندسی قدرت

 11. مهندسی کامپیوتر

 12. مهندسی مخابرات

این رشته ­­ها از اهمِ رشته ­های مهندسی است که در کشور چک قابل تحصیل یا ادامه ­ی تحصیل هستند. باید توجه داشت که اصل در انتخاب این رشته­ ها بعد از مورد توجه قرار دادنِ علاقه­ ی فرد، توجه به بازار کار آن در کشوری است که فرد متقاضی قصد دارد تا در آن مشغول به کار شود. به عنوان مثال لازم است فردی که قصد دارد در رشته ­ی مهندسی مخابرات در کشور چک تحصیل کند، ابتدا بازار کار این مهندسی را در کشور چک یا هر کشور دیگری را که برای زندگی مد نظر دارد، بررسی کند. لازم است متقاضیان پیش از انتخاب رشته به این نکته توجه کنند که بسیاری از کسانی که بعد از اخذ مدرک خود، رضایت شغلی نداشته اند، معمولا پیش از انتخاب رشته، به بازار کار آن رشته، توجه نکرده بودند. اما ذکر این نکته نیز الزامی است که برای اکثر رشته ­های مهندسی­ ای که در کشور جمهوری چک به دانشجویان تدریس می ­شود در بسیاری از کشور­های اروپایی کار مورد نظر یافت می­ شود.

 

هزینه­ های تحصیل برای رشته ­های مهندسی در کشور جمهوری چک

پیش از ارائه­ ی لیست قیمت­های تقریبی هزینه­ های تحصیل مهندسی در جمهوری چک، توجه متقاضیان تحصیل در رشته ­های مهندسی در چک، به این نکته بسیار اهمیت دارد که تحصیل در کشور چک به شرط آنکه به زبان چکی انجام شود، کاملاً رایگان خواهد بود. ضمناً برای دانشجویان گزینه ­ی بورس تحصیلی نیز مطرح است که بررسی آن مجال دیگری را می طلبد. به هر ترتیب تحصیل در کشور چک به دو زبان چکی و انگلیسی انجام می­ شود که از این میان، تحصیل به زبان انگلیسی مستلزم پرداخت هزینه یا همان شهریه است. در لیست پایین، قیمت تقریبی شهریه­ های رشته ­های مهندسی در جمهوری چک را بررسی خواهیم کرد.

 • رشته­ ی مهندسی کشاورزی بین 4000 تا 15000 یورو

 • رشته ­ی مهندسی فناوری اطلاعات و ارتباطات بین 5000 تا 15000 یورو

 • رشته ­ی مهندسی ریاضیات و آمار بین 3600 تا 10000 یورو

 • رشته ­های مهندسی ساخت و ساز، مخابرات، شیمی، برق، مکانیک، کامپیوتر، پزشکی و... بسته به رشته بین 4500 تا 15000 یورو

 

دانشگاه­ ها و مراکز علمی و آموزشی کشور جمهوری چک

در کشور چک تنوع بسیار زیادی برای انواع رشته­های تحصیلی وجود دارد. در این میان رشته­ های مهندسی با تنوع قابل توجهی روبه ­رو است. بسته به نوع رشته، نوع زبان و حتی شهر مورد نظر، دانشجو یا متقاضی تحصیل در کشور چک می­تواند با فراغ بال از میان گزینه ­های مطرح شده، دست به انتخاب بزند و بهترین گزینه را انتخاب کند. در ادامه به معرفی منتخبی از دانشگاه­ ها و مراکز آموزش عالی مهندسی کشور چک می ­پردازیم.

 1. دانشگاه صنعتی برنو که نهادِ خصوصیِ کالج AKCENT از واحد­های زیر­مجموعه­ ی آن دانشگاه محسوب می­ شود.

 2. دانشگاه فنی چک در پراگ که موسسه­­ی معماری پراک از نهاد­های خصوصی زیر­مجموعه­ی آن محسوب می شود.

 3. کالج پلی تکنیک جیه لاوا که از معتبر­ترین واحد­های آموزشی کشور چک است.

 4. دانشگاه علوم پزشكي جمهوري چک که با نهاد خصوصیِ موسسه  CEVRO که از زیرمجموعه ­های آن است در زمینه­ ی مهندسی پزشکی فعال است.

 5. از دیگر دانشگاه­ های معتبر فنی و مهندسی جمهوری چک می­ توان به دانشگاه فنی لیکرز، دانشگاه شیمی و فناوری پراگ و دانشگاه فنی اوستراوا VSB اشاره کرد.

 

برای اطلاعات بیشتر در رابطه با جلسات مشاوره تحصیلی رایگان با ما تماس بگیرید.

1398/ 05 /29 1435
printrating
نام
ایمیل
نظر