شرایط بورسیه تحصیلی در جمهوری چک

شرایط بورسیه تحصیلی در جمهوری چک

 

یکی از موفق‌ترین کشورهای اروپایی در زمینه‌ی تحصیل دانشگاهی، کشور جمهوری چک می‌باشد. دانشگاه‌های کشور جمهوری چک قدمتی دیرینه دارند و در رنکینگ جهانی جزو چند دانشگاه برتر جهان قرار گرفته‌اند؛ بنابراین ادامه تحصیل در دانشگاه‌های جمهوری چک شرایط بسیار عالی دارد که سبب جذب دانشجویان به این کشور شده است.

در این مقاله ما به شما می‌گوییم که آیا تحصیل رایگان در کشور جمهوری چک امکان‌پذیر است یا خیر؟ آیا بورسیه تحصیلی به دانشجویان بین‌الملل ایرانی تعلق می‌گیرد؟ بورسیه تحصیلی کامل شامل حال چه افرادی است؟ در ادامه با مجموعه‌ی آسپیان، نماینده رسمی دانشگاه‌های جمهوری چک در ایران همراه باشید تا شما را درباره‌ی شرایط تحصیل رایگان در چک و شرایط بورسیه تحصیلی در جمهوری چک راهنمایی کنیم.

 

 

شرایط تحصیل رایگان در جمهوری چک

کشور جمهوری چک دارای 70 دانشگاه است که از این تعداد، 26 دانشگاه آن ملی و 2 دانشگاه آن دولتی است و تحت نظر وزارت دفاع این کشور فعالیت می‌کند. اگر به زبان چکی مسلط باشید، تحصیل در این دانشگاه‌ها به‌صورت کاملاً رایگان می‌باشد. اما سایر دانشگاه‌های این کشور به‌صورت خصوصی اداره می‌شود و دانشجویان موظف‌اند که برای تحصیل در آن شهریه‌ی رایج را بپردازند؛ بنابراین بهتر است برای تحصیل رایگان در دانشگاه جمهوری چک، زبان چکی را فرا گیرید. شما می‌توانید به مدت یک سال و صرف هزینه‌ی 3200 یورو مدرک زبان چک را دریافت کرده و پس از کسب نمره قبولی در امتحان ورودی دانشگاه، از تحصیل رایگان در این کشور برخوردار شوید.

لازم به ذکر است که رشته‌هایی مانند پزشکی، دندان‌پزشکی، داروسازی، پرستاری، تخصص‌های جراحی، تخصص‌های بیهوشی، رادیولوژی و کلیه رشته‌های فنی و مهندسی و انسانی، رشته موسیقی، رشته هنر، بازیگری و ... به زبان چکی رایگان می‌باشد. همچنین مدرک تمام این رشته‌ها مورد تائید وزارت علوم کشور ایران است.

بورسیه تحصیلی در جمهوری چک

یکی از مزیت‌های دانشگاه جمهوری چک، تخصیص بورس تحصیلی به دانشجویان بین‌المللی خود می‌باشد. بدین‌صورت که اگر دانشجو در ترم اول خود نمرات بالایی داشته باشد، می‌تواند بورس تحصیلی خود را به دانشگاه محل تحصیلش درخواست دهد. در این صورت  این دانشجویان می‌توانند بورسیه تحصیلی کشور جمهوری چک را به‌صورت بورس کامل و یا کمک‌هزینه‌ی تحصیلی برای هر دو زبان چک و انگلیسی دریافت نمایند و از مزایای آن استفاده کنند. اما این نکته را در نظر داشته باشید که این بورس تخصیص داده‌شده به دانشجویان بین‌الملل، شامل حال همه دانشجویان کشورهای مختلف نیست. متأسفانه کشور جمهوری چک، بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی ایران ندارد و فقط کشورهای کامبوج، مولداوی، صربستان، بوسنی و هرزگوین، مغولستان، اتیوپی، جورجیا، اوکراین، کوزوو و زامبیا می‌توانند از بورسیه تحصیلی دانشگاه‌های کشور جمهوری چک استفاده کنند؛ بنابراین بهتر است هنگام انتخاب دانشگاه خود این نکته را در نظر داشته باشید.

سخن نهایی

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه‌ی تحصیل رایگان و شرایط بورسیه دانشگاه‌های جمهوری چک می‌توانید با مشاورین ما در موسسه آسپیان، نماینده رسمی دانشگاه‌ چارلز جمهوری چک در ایران  تماس حاصل فرمایید. مشاوران زبده ما در این مجموعه می‌توانند شما را در زمینه‌ی تحصیل در جمهوری چک به‌صورت رایگان راهنمایی کنند تا اطلاعات لازم از روند قانونی در رابطه با ادامه تحصیل در چک را داشته باشید.

1398/ 05 /15 988
printrating
نام
ایمیل
نظر