اعزام دانشجو به جمهوری چک

جمهوری چک همه ساله طیف وسیعی از دانشجویان را در مقاطع مختلف و همچنینرشته های گوناگون تحصیلی پذیرش می­کند. با این حال، عمده شهرت دانشگاه­ های این کشور، در رشته ­های پزشکی و پیراپزشکی است. البته علت استقبال بی­نظیر دانشجویان حضور دانشگاه­ های معتبری نظیر دانشگاه چارلز در این کشور است. البته موقعیت مکانی این کشور اروپایی و عضویت آن در اتحادیه اروپا و شنگن، از دیگر عوامل جذاب برای متقاضیان است. از سوی دیگر امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه ­های بین المللی وهزینه های نسبتاً پایین تحصیلی نیز بسیار قابل توجه است. در ادامه شماری از متداول­ترین سؤالاتی را که متقاضیان، پیرامون اعزام دانشجویان به این کشور با آن مواجه ­اند، تا حد امکان پاسخ می ­دهیم.

 

اعزام دانشجو به جمهوری چک

جمهوری چک همه ساله طیف وسیعی از دانشجویان را در مقاطع مختلف و همچنین رشته های گوناگون تحصیلی پذیرش می­کند. با این حال، عمده شهرت دانشگاه­ های این کشور، در رشته­ های پزشکی و پیراپزشکی است. البته علت استقبال بی­نظیر دانشجویان حضور دانشگاه­ های معتبری نظیر دانشگاه چارلز در این کشور است. البته موقعیت مکانی این کشور اروپایی و عضویت آن در اتحادیه اروپا و شنگن، از دیگر عوامل جذاب برای متقاضیان است. از سوی دیگر امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه­های بین­المللی و هزینههای نسبتاً پایین تحصیلی نیز بسیار قابل توجه است. در ادامه شماری از متداول­ترین سؤالاتی را که متقاضیان، پیرامون اعزام دانشجویان به این کشور با آن مواجه­اند، تا حد امکان پاسخ می ­دهیم.

 

برای اعزام دانشجو به جمهوری چک، چطور می­توان ویزای تحصیلی گرفت؟

به طور کلی، برای اعزام دانشجو به هر کشور خارجی، اخذ ویزا جزو چالش برانگیزترین و در عین حال زمانبرترین موارد است. برای اخذ ویزای جمهوری چک، حتماً توجه داشته باشید که پیش از هر اقدامی لازم است که از دانشگاه مورد نظر خود پذیرش گرفته باشید. پس از این لازم است که یک سری مدارک را به سفارتخانه این کشور تحویل دهید و در حدود 6 ماه بعد منتظر دریافت ویزای خود باشید. البته فرایند دریافت ویزا، در صورتی که با روند آن آشنا نباشید، ممکن است بسیار سردرگم کننده باشد. البته جای نگرانی نیست. چرا که کارشناسان مجرب مجموعه آسپیان در تمام این مراحل در کنار شما هستند. در ادامه، شماری از مهم­ترین مدارکی را که برای اخذ ویزا باید تحویل دهید، معرفی می­ کنیم:

  • پاسپورتی که بیش از 6 ماه اعتبار داشته باشد.

  • درخواستنامه ویزای تحصیلی این کشور

  • مدارک شناسایی (شناسنامه و کارت ملی)

  • عکس 3*4

  • مدرک زبان

  • مدارک تحصیلی مقاطع قبلی به همراه ترجمه و ریزنمرات اخذ شده در آن­ها

  • نامه پذیرش دانشگاه مقصد در جمهوری چک و فیش پرداخت هزینه شهریه آن

  • گواهی تمکن مالی

  • گواهی سلامت و ترجمه آن

  • گواهی عدم سوءِ پیشینه و ترجمه آن

چه زمانی برای اخذ پذیرش در دانشگاه باید درخواست داد؟

دانشگاه­ ها معمولاً در زمان ­های مشخصی به درخواست ثبت نام دانشجویان پاسخ می­ دهند. از این رو، ضروری است که حتماً چندین ماه قبل، دانشجویان درخواست­ های خود را ارسال کرده باشند. اعزام دانشجو به دانشگاه­ های جمهوری چک، عمدتاً در ماه ­های ژانویه و سپتامبر، انجام می­ شود. همچنین اعزام دانشجو برای شرکت در دوره­ هایی که پیش از شرکت در دوره­های پزشکی و پیراپزشکی باید گذراند نیز در همین تاریخ­ها انجام می­ شود. با این حال، برای اطمینان، می­ توانید تا یک ماه پیش از آغاز کلاس ­ها وارد جمهوری چک شوید و امور مربوط به اقامت خود را ساماندهی کنید.

آیا همراهان دانشجو هم می­توانند وارد جمهوری چک شوند؟

یکی از متداول­ترین سؤالاتی که معمولاً از طرف والدین و خانواده دانشجو مطرح می ­شود، امکان صدور ویزای همراهان است. در این مورد، در ابتدا باید متذکر شد که در فرایند اخذ ویزا، همراه به معنای همسر و فرزندان است، نه پدر و مادر و خواهر و برادر. از سوی دیگر، در هنگام صدور ویزای دانشجویی در جمهوری چک اجازه ورود همراه داده نمی ­شود و در صورتی که خانواده دانشجو قصد بازدید از دانشگاه و محل اقامت دانشجو را دارند، باید به طور جداگانه ویزای توریستی بگیرند. البته این روند، استثنائاتی هم دارد که شامل حال دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری می­ شود. آن هم تنها در صورتی که استاد راهنمای آن­ها با این شرایط موافقت کند.

آیا اعزام دانشجو به جمهوری چک در مقطع کارشناسی امکان پذیر است؟

بله. شما می­ توانید در تمام رشته ­هایی که در دانشگاه­ های این کشور در مقطع لیسانس تدریس می­ شوند، پذیرش بگیرید. زبان تحصیل در این رشته­ ها هم زبان ­های چکی و انگلیسی است. البته اگر فرصت کافی دارید، با فراگیری زبان چکی که زبان رسمی این کشور هم هست، می ­توانید تا حد قابل توجهی در هزینه تحصیل خود صرفه­ جویی کنید. با این حال، اگر مشکل زبان دارید، اصلاً جای نگرانی نیست. چرا که اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی، بدون داشتن مدرک زبان هم شدنی است. البته در این صورت، پیش از آغاز به تحصیل، باید در دوره­های زبانی که در این کشور برای شما برگزار می­شود، شرکت کنید.

آیا پذیرش در رشته ­های پزشکی و پیراپزشکی شرایط ویژه­ای دارد؟

برای تحصیل در این رشته ­ها، علاوه بر اقدامات عمومی که برای کلیه رشته ­ها باید انجام شود، نیاز است که پیش از آغاز به تحصیل، در دوره ­های یک سال ه­ای که در آن، دروس پایه و زبان را با شما کار می ­کنند، شرکت کنید.

آیا اعزام دانشجو به جمهوری چک در مقطع کارشناسی ارشد امکان پذیر است؟

از جمله ملزومات تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در جمهوری چک، داشتن مدرک معتبر کارشناسی و همچنین مدرک زبان است. البته همانند، مقطع کارشناسی، در مقطع کارشناسی ارشد هم می ­توان به دو زبان چکی یا انگلیسی به تحصیل پرداخت. با این وجود، اگر همچنان مدرک زبان معتبری ندارید، در این کشور برای شما دوره­ های زبان برگزار خواهد شد. البته هزینه تحصیل در این مقطع، در جمهوری چک، نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر، پایین­تر است و مدت زمان تحصیلی نیز بین دو تا سه سال است. علاوه بر این، با تحصیل در دانشگاه ­هایی مانند دانشگاه چارلز، عملاً در سطح یک بین­المللی مشغول تحصیل خواهید بود.

آیا اعزام دانشجو به جمهوری چک در مقطع دکتری امکان­پذیر است؟

اخذ پذیرش در جمهوری چک در مقطع دکتری مانند یک شمشیر دولبه است. به طوری که هم می ­تواند ساده­ تر از سایر مقاطع باشد و هم در صورتی که با شرایط آن آشنا نباشید و از قبل خودتان را برای آن آماده نکرده باشید، سخت­تر باشد. ابتدایی­ترین پیشنیاز در این مورد، داشتن مدرک معتبر کارشناسی ارشد و مدرک زبان است. البته اگر دوره کارشناسی ارشد خود را در یکی از دانشگاه­ های این کشور گذرانیده باشید، چند قدمی از دیگر متقاضیان جلوتر خواهید بود. همچنین هماهنگی و کسب رضایت یک استاد راهنما نیز برای تحصیل در دوره دکتری ضروری است. این انتخاب شما و همچنین انتخاب تز مورد مطالعه ­تان، تعیین کننده میزان کمک ­هزینه و بورسی است که به شما تعلق می­ گیرد. بدیهی است که میزان فعالیت پژوهشی شما در مقاطع قبلی، در تصمیم نهایی استاد راهنما و تخصیص بورس تحصیلی به شما بسیار تأثیرگذار است. از دیگر موارد مورد نیاز در قبولی در دوره دکتری، داشتن آیلتس 6.5 تا 7 است.

آیا پس از پایان مقطع تحصیلی، می­توان در جمهوری چک اقامت گرفت و خانواده خود را دعوت کرد؟

کسب مدرک و اتمام تحصیلات در جمهوری چک به خودی خود منجر به اخذ اقامت دائم نمی­ شود. هر دانشجویی پس از اتمام تحصیلات، فقط مدت کوتاهی اجازه دارد در این کشور بماند و شغلی برای خود پیدا کند و یا در این کشور به سرمایه گذاری و کارآفرینی بپردازد. اگر دانشجو در پیدا کردن شغل مورد نظرش موفق باشد، پس از 5 سال اشتغال، اقامت دائم دریافت می­ کند و می­تواند خانواده خود را هم دعوت کند. البته با توجه به وضعیت اقتصادی و شغلی مناسب در جمهوری چک، امکان دستیابی به یک شغل ایده ­آل پس از اتمام تحصیل، کاملاً محتمل است.

جمهوری چک: سرزمین فرصت­ها

با توجه به مطالب بالا، اگر قصد استفاده از فرصت­ های استثنایی که با تحصیل در جمهوری چک می­ توانید کسب کنید را دارید، همین امروز با کارشناسان ما در مجموعه آسپیان تماس بگیرید. ما در مجموعه آسپیان به عنوان نماینده رسمی دانشگاه چارلز، همه روزه پاسخگوی تمام سؤالات شما در خصوص اخذ پذیرش در تمام مقاطع دانشگاهی در جمهوری چک هستیم.

1398/ 05 /03 1345
printrating
نام
ایمیل
نظر