ادامه تحصیل در جمهوری چک

هر ساله بسیاری از جوانان برای به‌دست آوردن موقعیت شغلی مناسب و جایگاه اجتماعی بالا، متقاضی تحصیل در دانشگاه­های برتر دنیا می­ شوند. جمهوری چک به خاطر داشتن دانشگاه­ های معتبر و سطح علمی بالا یکی از معروف­ترین مقاصد، برای ادامه تحصیل در مقاطع مختلف دانشگاهی است. چنانچه شما هم مانند بسیاری از دانشجویان رویای ادامه تحصیل در جمهوری چک را دارید و به مهاجرت تحصیلی فکر می ­کنید، لازم است درباره دانشگاه ­های مطرح چک و شرایط تحصیل در آنها، بورسیه‌های تحصیلی جمهوری چک، شرایط اخذ ویزای تحصیلی چک و شرایط اقامت در این کشور اطلاعات کافی داشته باشید. با آسپیان همراه باشید تا پاسخ تمام سوالات خود، در رابطه با ادامه تحصیل در جمهوری چک را به دست آورید.

 

 تحصیل در جمهوری چک

 

هر ساله بسیاری از جوانان برای به‌دست آوردن موقعیت شغلی مناسب و جایگاه اجتماعی بالا، متقاضی تحصیل در دانشگاه­های برتر دنیا می­شوند. جمهوری چک به خاطر داشتن دانشگاه­ های معتبر و سطح علمی بالا یکی از معروف­ترین مقاصد، برای ادامه تحصیل در مقاطع مختلف دانشگاهی است. چنانچه شما هم مانند بسیاری از دانشجویان رویای ادامه تحصیل در جمهوری چک را دارید و به مهاجرت تحصیلی فکر می­ کنید، لازم است درباره دانشگاه­های مطرح چک و شرایط تحصیل در آنها، بورسیه‌های تحصیلی جمهوری چک، شرایط اخذ ویزای تحصیلی چک و شرایط اقامت در این کشور اطلاعات کافی داشته باشید. با آسپیان همراه باشید تا پاسخ تمام سوالات خود، در رابطه با ادامه تحصیل در جمهوری چک را به دست آورید.

 

 

معرفی جمهوری چک

 

شناخت کشور دانشگاه محل تحصیل، یکی از مهم­ترین اقداماتی است که باید قبل از مهاجرت تحصیلی انجام دهید، زیرا اگر شناخت کافی از کشور مقصد نداشته باشید، ممکن است در طول اقامت خود با مشکلات زیادی مواجه شوید. به دلیل اهمیت این موضوع در این بخش از مقاله درباره کشور جمهوری چک که قصد ادامه تحصیل در یکی از دانشگاه­های آن را دارید، صحبت می­ کنیم.

جمهوری چک که خیلی­ ها آن را با نام عروس اروپا می ­شناسند، یکی از کشورهای مهم اتحادیه شینگن محسوب می­ شود. معماری منحصر به فرد و دانشگاه­ های مهم این کشور در کل دنیا زبان زد است. اگر بخواهیم وضعیت آب و هوایی جمهوری چک را توصیف کنیم باید بگوییم، آب و هوای آن وضعیت مناسبی دارد و به طور معمول در تابستان­ها گرم و زمستان­ها سرد و بارانی است. مردم این کشور مذهب خاصی ندارند و اکثر آنها بدون‌مذهب هستند.

 از دیگر موارد مهم در رابطه با جمهوری چک این است که زبان چکی زبان رسمی آن بوده و کرون چک واحد پول آن است. پراک یکی از بزرگ‌ترین و زیبا‌ترین شهر‌های اروپا، پایتخت چک می ­باشد و بسیاری از دانشجویان بین­ المللی در آنجا زندگی می­ کنند. هزینه پایین معیشت زندگی و امنیت بالا در کشور چک باعث محبوبیت این کشور در بین دانشجویان بین­المللی شده است.

 

دانشگاه ­های مطرح جمهوری چک

 

یکی از موارد مهمی که دانشجویان کشورهای مختلف را به ادامه تحصیل در جمهوری چک وسوسه می ­کند، دانشگاه ­های مطرح این کشور است. اگر به لیست بهترین دانشگاه ­های دنیا نگاهی داشته باشید، قطعاً نام برخی از دانشگاه­ ها و موسسات آموزش عالی این کشور را در آن مشاهده می­ کنید. دانشگاه­ های جمهوری چک به خاطر داشتن سطح آموزشی بسیار عالی و فراهم آوردن امکانات لازم برای رشد تحصیلی دانشجویان، در بین جوانان علاقه­ مند به تحصیل طرفداران زیادی دارد. برخی از دانشگاه ­های برتر چک را در بخش زیر به شما معرفی می­ کنیم:

 

دانشگاه چارلز

دانشگاه چارلز، یکی از برترین دانشگاه­های دنیا است که در بین دانشجویان بین ­المللی خواهان زیادی دارد. این دانشگاه معروف و قدیمی در سال 1348 توسط امپراتور چارلز چهارم تاسیس شد و در حال حاضر با داشتن 17 دانشکده و بیش از 51400 داانشجو از سراسر دنیا، اولین دانشگاه برتر چک است. اگر تحصیل در دانشگاه چارلز یکی از اهداف شماست، آسپیان نماینده رسمی این دانشگاه در ایران، تمام کارهای شما از آزمون ورودی گرفته تا اقامت در جمهوری چک را در کمترین زمان ممکن انجام می ­دهد.

دانشگاه فناوری برنو

این دانشگاه معروف در سال 1899 در شهر برنو تاسیس گردید. دانشگاه فناوری برنو با داشتن 8 دانشکده در تمام مقاطع دانشگاهی (لیسانس، فوق لیسانس، دکتری) دانشجو می ­پذیرد. این دانشگاه بزرگ بیشتر بر روی پذیرش رشته­ های فنی و مهندسی تمرکز دارد. دانشجویان علاقه­مند به دانشگاه فناوری برنو برای این که بتوانند در رشته مورد علاقه خود تحصیل کنند، باید به زبان انگلیسی تسلط کافی داشته باشند.

دانشگاه فنی چک

این دانشگاه قدیمی در سال 1707 به منظور پرورش دانش­آموختگان ممتاز (فیزیکدان معروف، کریستین داپلر از دانش­آموختگان این دانشگاه است) در پایتخت چک تاسیس گردید. دانشگاه فنی چک بعد از دانشگاه چارلز، برترین دانشگاه جمهوری چک است. در حال حاضر این دانشگاه دارای 8 دانشکده و بیش از 100 رشته تحصیلی است. تمرکز دانشگاه فنی چک بیش­تر بر روی رشته­ های مهندسی و رشته ­های مرتبط با آن است.

دانشگاه ماساریک

دانشگاه ماساریک یکی دیگر از دانشگاه­ های معروف و دولتی جمهوری چک است که در سال 1919 در شهر برنو تاسیس گردید. این دانشگاه در رتبه ­بندی EECA توانسته است؛ رتبه 10 را کسب کند.  رشته ­های تحصیلی دانشگاه مارسیک در دو زبان انگلیسی و آلمانی تدریس می ­شوند، به همین خاطر بسیاری از جوانان خواهان تحصیل در این دانشگاه هستند.

 

شرایط تحصیل در دانشگاه ­های جمهوری چک

 

همانطور که گفتیم علاقه­ مندان به ادامه تحصیل در جمهوری چک می­ توانند در سه مقطع تحصیلی لیسانس، فوق ­لیسانس و دکترا روانه این کشور شوند. تحصیل در دانشگاه­ های این کشور مانند تمام دانشگاه ­های برتر دنیا شرایط و قوانین خاصی دارد و متقاضیان برای تحصیل در رشته مورد علاقه خود باید آن شرایط را داشته باشند.

 

شرایط تحصیل در چک برای رشته‌های کارشناسی

دانشجویان متقاضی رشته­ های کارشناسی، برای ورود به دانشگاه مورد نظر خود باید در چند آزمون کوچک شرکت کنند. در واقع هدف از برگزاری این آزمون ­ها، تست مهارت و میزان دانش متقاضیان است. آزمون­ های ورودی دانشگاه ­های مختلف ممکن است با هم تفاوت داشته باشد، زیرا طراحی آزمون­ ها توسط دانشگاه­ ها انجام می ­شود. دانشجویان مقطع کارشناسی در صورتی می ­توانند در رشته مورد علاقه خود تحصیل کنند که مقطع دبیرستان و پیش­ دانشگاهی را با موفقیت پشت سر گذاشته باشند.

مدت زمان تحصیل در دوره­ های کارشناسی چک 3 الی 4 سال طول می­ کشد و هر سال دارای دو ترم است. افراد برای تحصیل در دانشگاه­های دولتی چک باید به زبان رسمی آن مسلط باشند، البته برخی از رشته­ها به زبان انگلیسی تدریس می­شوند. در حالی که تمام رشته ­های تحصیلی دانشگاه ­های خصوصی جمهوری چک، به زبان انگلیسی است و متقاضیان باید مدرک مرتبط با زبان انگلیسی مانند آیلتس و تافل را به دانشگاه مورد نظر خود ارائه دهند.

 

شرایط ادامه تحصیل در چک در مقطع کارشناسی ارشد

یکی از شرایط اساسی برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه ­های چک، داشتن مدرک کارشناسی است. طول دوره فوق­ لیسانس با توجه به رشته تحصیلی متقاضیان تعیین می­ شود؛ به طور مثال اگر تحصیل ناپیوسته باشد ممکن است به 3 سال برسد و در صورت پیوسته بودن، طول دوره تحصیل بین 4 تا 6 سال است. اکثر رشته­ های تحصیلی این مقطع به دو زبان چکی و انگلیسی تدریس می­ شوند، بنابراین متقاضیان قبل از ورود به دانشگاه مورد نظر باید در آزمون زبان شرکت کنند.

 

شرایط ادامه تحصیل در چک در مقطع دکتری

دانشجویان برای تحصیل در مقطع دکتری باید مدرک کارشناسی رشته مورد نظر را دریافت کرده باشند. طول دوره تحصیل در دکتری بسته به رشته و دانشگاه دانشجویان، ممکن است تا سه سال برسد. افراد برای قبول شدن در این مقطع باید در آزمون­ های ورودی دانشگاه  شرکت کنند. یکی از مدارک لازم برای این مقطع تحصیلی، داشتن مدرک زبان و نمره آیلتس بالای 7 است. توجه داشته باشید که اکثر رشته ­های دکتری به زبان چکی و زبان انگلیسی تدریس می ­شوند.

 

بورسیه­ های تحصیلی جمهوری چک

 

بورسیه ­های تحصیلی یکی مسائل مربوط به  ادامه تحصیل در جمهوری چک است که اکثر افراد به دنبال آن هستند. در واقع جمهوری چک به منظور کم کردن هزینه­ های تحصیلی برای دانشجویان بین ­المللی، بورسیه تحصیلی کامل و یا کمک هزینه ارائه می­ دهد. دریافت بورسیه تحصیلی با توجه به رشته تحصیلی و دانشگاهی که در آن تحصیل می ­کنید، شرایط خاص خودش را دارد. برای اطلاع دقیق از این که آیا بورسیه تحصیلی چک شامل دانشجویان ایرانی می ­شود و چه شرایطی برای دریافت آن لازم است، می­ توانید با کارشناسان ما تماس حاصل کنید.

 

اخذ ویزای تحصیلی جمهوری چک

 

همانطور که در بخش مربوط به معرفی جمهوری چک بیان کردیم، این کشور عضو اتحادیه شینگن است. بنابراین برای اقامت در جمهوری چک و تحصیل در دانشگاه ­های برتر آن نیاز به اخذ ویزای تحصیلی دارید. دریافت ویزای تحصیلی از طریق ارائه مدارک مورد نیاز اخذ ویزا به سفارت وقت امکان­پذیر است، برای اطلاع از شرایط دریافت ویزا و مدارک مورد نیاز آن توصیه می­ کنیم با افراد کارشناس مشورت کنید، تا بدون هیچ­گونه مشکلی در اسرع وقت ویزای تحصیلی چک را دریافت نمایید.

اگر تصمیم شما برای ادامه تحصیلی در جمهوری چک قطعی شده است و نیاز به اطلاعات بیشتری در این زمینه پذیرش دانشگاه­ های آن دارید،می توانید از طریق تماس با کارشناسان ما تمام سوالات خود را مطرح کنید و با استفاده از راهنمایی­های آنها در کمترین زمان ممکن کارهای مربوط به مهاجرت تحصیلی در چک را انجام دهید.

 

1398/ 05 /02 1880
printrating
نام
ایمیل
نظر