آشنایی با دانشگاه بلگراد کشور صربستان University of Belgrade

دانشگاه بلگراد University of Belgrade قدیمی ترین و بزرگترین دانشگاه جمهوری صربستان است. این دانشگاه، جز دانشگاه های دولتی این کشور محسوب می شود و فعالیت خود را در سال ۱۸۰۸ میلادی به عنوان یک مدرسه عالی آغاز کرده است.

اما امروزه ۳۱ دانشکده، ۱۱ موسسه علمی- پژوهشی و ۷ مرکز دانشگاهی دارد و به عنوان یکی از بزرگ ترین و معتبرترین دانشگاه های جهان شناخته می شود. تا جایی که امروزه به مقصد اصلی دانشجویان بین المللی تبدیل شده است و سالانه 90000 دانشجو را پذیرش می‌ کند. به همین دلیل بر آن شدیم تا در ادامه مطلب اطلاعات لازم درباره دانشگاه بلگراد را در اختیار شما قرار دهیم.

نام دانشگاه به انگلیسی: University of Belgrade
نام دانشگاه به فارسی: بلگراد
موسس دانشگاه: دوسیته اوبرادوویچ
تعداد برنامه های آموزشی: 350
تعداد دانشجویان: 100 هزار دانشجو
تعداد دانشجویان بین المللی: 5 هزار نفر
تعداد فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی: بیش از 350 هزار دانشجو
تعداد فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد: بیش از 23 هزار نفر
تعداد فارغ التحصیلان مقطع دکترا: 28 هزار دانشجو
زبان تحصیل: صربی و انگلیسی

آشنایی با دانشگاه بلگراد کشور صربستان University of Belgrade

آدرس دانشگاه بلگراد

موسسه علمی آموزشی بلگراد در پایتخت کشور صربستان یعنی بلگراد قرار دارد. کشور صربستان یکی از کشورهای مدرن اروپایی به حساب می آید که از فضایی آرام و امن برخوردار است. علاوه بر این مطابق با شاخص پیشرفت اجتماعی، شاخص توسعه انسانی و شاخص صلح جهانی رتبه بسیار بالایی دارد.

شهر بلگراد نیز یکی از ارزان‌ ترین شهرهای اروپایی به حساب می‌ آید که هزینه زندگی در آن بسیار پایین است. علاوه بر این از یک سیستم حمل و نقل بسیار کارآمد برخوردار است. این عوامل شرایط بسیار مناسبی برای زندگی دانشجویان بین المللی ایجاد کرده است. دانشگاه بلگراد از پردیس ها و مراکز متعددی در این شهر برخوردار است. از جمله پردیس های این دانشگاه می توان به پردیس هایی  واقع در محله Studentki Trg و بلوار الکساندر بلوار در مرکز شهر بلگراد، همچنین پردیس هایی واقع در محله Savski Venac، Vračar، Dorćol، در اطراف شهر اشاره کرد.

رتبه و رنکینگ دانشگاه بلگراد

 موسسه آموزش عالی بلگراد مشهورترین دانشگاه کشور صربستان است. این دانشگاه، رتبه بالایی توسط معتبرترین موسسات و سیستم‌های رتبه بندی دنیا کسب کرده است و یکی از ۳۰۰ دانشگاه برتر دنیا شناخته می شود. مدرک تحصیلی این دانشگاه نیز در اکثر کشورهای جهان از جمله ایران معتبر است. این عوامل دانشگاه بلگراد را به یکی از مقاصد تحصیلی دانشجویان ایرانی برای تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و .... تبدیل شده است. از جمله رتبه های کسب شده توسط این دانشگاه در معتبرترین سیستم های رتبه بندی دنیا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • رتبه در بین دانشگاه های صربستان: 1
  • رتبه جهانی دانشگاه در سایت U.S.News در سال 2021: 406
  • رتبه جهانی دانشگاه در سایت کیو اس QS در سال 2020: 801
  • رتبه جهانی دانشگاه در سایت تایمز Times در سال 2021: 601

شرایط تحصیل در دانشگاه بلگراد

موسسه آموزش عالی بلگراد سالانه تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی خود را در مقاطع مختلف تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا پذیرش می کند. متقاضیان تحصیل در این دانشگاه باید در آزمون ورودی دانشگاه شرکت کنند و حداقل نمره قبولی در این آزمون را کسب کنند. علاوه بر این باید درخواست پذیرش خود را به همراه مدارک مورد نیاز، برای دانشگاه بلگراد ارسال کنند. از جمله این مدارک می توان به سوابق تحصیلی داوطلب، بیوگرافی، کپی نتایج دوره متوسطه و پیش دانشگاهی، 2 قطعه عکس و گواهی پزشکی چند ماه گذشته متقاضی اشاره کرد. تمامی این مدارک نیز باید به زبان صربستانی ترجمه و ارسال شوند.

از دیگر شرایط مورد نیاز، برای پذیرش در دانشگاه بلگراد می توان به تسلط داوطلب به زبان صربستانی یا انگلیسی اشاره کرد. زیرا زبان تحصیل در این دانشگاه صربی و انگلیسی است و دروس تحصیلی با یکی از این دو زبان تدریس داده می شوند. داوطلبان متناسب با زبان رشته تحصیلی خود باید یک مدرک معتبر به دانشگاه ارائه دهند یا در دوره های آموزش زبان دانشگاه شرکت کنند.

آزمون ورودی رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی دانشگاه بلگراد

متقاضیان تحصیل در دانشکده پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی بلگراد باید در آزمون MCAT شرکت کنند. این آزمون یک آزمون بین المللی است که از آن برای پذیرش دانشجویان در هر یک از رشته های علوم پزشکی استفاده می شود. هدف از برگزاری آن نیز سنجش دانش و مهارت داوطلبان در زمینه‌هایی نظیر علوم فیزیکی، علوم زیستی، علوم اجتماعی، روانشناختی و ... است.

آزمون MCAT به وسیله انجمن کالج های پزشکی در آمریکا طراحی شده است و به زبان انگلیسی برگزار می شود. مباحث آن نیز شامل ۲ درس شیمی و زیست شناسی است و به چهار بخش اصلی تقسیم می شود. این چهار بخش نیز شامل پایه های فیزیکی و شیمیایی سیستم زیستی، پایه های بیوشیمیایی و بیولوژیکی سیستم های زنده، مبانی روانشناختی، اجتماعی و زیست شناختی، همچنین رفتار تجزیه و تحلیل بحران و مهارت های استدلال می شود.

متقاضیان تحصیل در رشته های علوم پزشکی دانشگاه بلگراد باید در هر یک از بخش های این آزمون، حداقل ۱۱۵ امتیاز از 132 امتیاز را کسب کنند و در نهایت امتیاز آن ها حداقل ۴۷۲ باشد.

آزمون ورودی MCAT در هر سال ۱۵ بار برگزار می ‌شود و مدرک قبولی آن تا سه سال اعتبار دارد. داوطلبان در صورت عدم قبولی در این آزمون تا 7 بار می توانند در این آزمون شرکت کنند.

دانشگاه پزشکی بلگراد صربستان

دانشکده پزشکی بلگراد UBFM بزرگترین و البته قدیمی ترین دانشکده پزشکی حوزه بالکان محسوب می شود. این دانشکده از بهترین هیئت علمی و تحقیقاتی کشور صربستان برخوردار است و اعتبار بالایی در سطح جهانی دارد. تحصیل در این دانشکده 6 سال طول می کشد. در طول این 6 سال دانشجویان دانش و آگاهی خود را چه در بخش نظری چه در بخش عملی با کار کردن در بیمارستان ها و موسسات پزشکی به دست می آورند.

 زبان تدریس در دانشکده پزشکی دانشگاه بلگراد انگلیسی است. اما دروس تحصیلی در دو سال اول با زبان صربستانی به دانشجویان آموزش داده می شود. زیرا دانشجویان در سال سوم تحصیل خود، برای گذراندن دوره کارورزی، بالینی و کلینیکی، باید با بیماران ارتباط برقرار کنند.

دندانپزشکی دانشگاه 

دانشکده دندانپزشکی بلگراد پیشروترین نهاد علمی- آموزشی و فنی در کشور صربستان محسوب می شود که در زمینه دندانپزشکی و بهداشت دهان و دندان فعالیت دارد. تحصیل در این دانشکده 5 سال طول می کشد. دروس تحصیلی آن نیز در دو سال اول شامل مباحثی برای درک اصول دندانپزشکی است. به همین دلیل دروس تحصیلی دانشگاه بلگراد در این دو سال به صورت تئوری به دانشجویان آموزش داده می شود.

اما در 3 سال بعد، دانشجویان مباحث درسی را همراه با تمرین عملی یاد می گیرند. در سال آخر نیز دوره کارآموزی خود را سپری می کنند و در پایان به عنوان دندانپزشک، مدرک کارشناسی ارشد این رشته تحصیلی را دریافت می کنند.

زبان تدریس در دانشکده دندانپزشکی دانشگاه بلگراد انگلیسی است. اما مباحث درسی در دو سال اول به زبان صربی در این دانشکده تدریس داده می شوند. زیرا با شروع تمرینات عملی از سال سوم تحصیل، دانشجویان باید با بیماران ارتباط برقرار کنند.

رشته داروسازی دانشگاه

رشته داروسازی از دیگر رشته های محبوب و پرطرفدار در موسسه علمی آموزشی بلگراد محسوب می شود. این رشته تحصیلی در 3 مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا برگزار می شود. مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی این رشته تحصیلی 5 سال است و به دو زبان انگلیسی و صربی تدریس داده می شود.

 تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد رشته داروسازی دانشگاه بلگراد نیز 2 سال طول می کشد و زبان تدریس در این دوره صربی است. مدت زمان تحصیل در مقطع دکترا این رشته تحصیلی نیز 3 سال طول می کشد و زبان تدریس آن صربستانی است.

+ تحصیل در جمهوری چک 
1400/ 02 /21 479
printrating
نام
ایمیل
نظر