معرفی کامل دانشگاه کامنیوس Comenius اسلواکی

دانشگاه کامنیوس Comenius University بزرگ ترین و قدیمی ترین دانشگاه دولتی کشور اسلواکی محسوب می شود. این دانشگاه در 27 ژوئن سال 1919 م تاسیس شده است و از بیشترین تعداد دانشکده در کشور اسلواکی برخوردار است. دانشگاه کامنیوس، پیشرفته ترین پروژه های تحقیقاتی داخلی و بین المللی را در رشته های مختلف علمی به ویژه رشته پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و ...  به اجرا درمی آورد. لذا اکثر دانشجویان آن در هنگام تحصیل مشغول انجام دادن تحقیقات مهم علمی هستند. همچنین به صورت فعال در پروژهای علمی- تحقیقاتی، کارآموزی های حرفه ای و ... شرکت داده می شوند.

علاوه بر این دانشگاه کامنیوس جامع ترین تحصیلات دانشگاهی کلاسیک را در کشور اسلواکی ارائه می دهد. به همین دلیل به عنوان یکی از بهترین موسسات آموزشی در سطح بین المللی شناخته می شود و سالانه بیش از 2400 دانشجوی بین المللی را به سمت خود جذب می کند. در ادامه مطلب تمامی اطلاعات لازم در رابطه با این دانشگاه را در اختیار شما قرار می دهیم.

دانشگاه کامنیوس کجاست؟

موسسه علمی آموزشی کامنیوس در براتیسلاوا، پایتخت کشور اسلواکی تاسیس شده است. کشور اسلواکی از کشورهای اروپایی عضو شینگن به حساب می‌ آید که از امکانات و امنیت مناسبی برخوردار است. براتیسلاوا بزرگ‌ ترین و پرجمعیت ‌ترین شهر این کشور محسوب می شود و با دو کشور مستقل مجارستان و اتریش مرز مشترک دارد.شهر براتیسلاوا یک شهر مدرن اروپایی به حساب می ‌آید که هزینه‌ های مرتبط با زندگی در آن برای دانشجویان بسیار مقرون به صرفه است.

معرفی دانشگاه کامنیوس Comenius اسلواکی

رتبه و رنکینگ دانشگاه کامنیوس براتیسلاوا

سایت و موسسات رتبه ‌بندی متعددی مثل موسسه تایمز Times Higher Education، QS World، دانشگاه شانگهای و ... وجود دارند که هر ساله تمامی دانشگاه ‌های دنیا را بر اساس معیارهای متعددی رتبه بندی می کنند. از مهم ترین معیارها و شاخص های رتبه بندی این موسسات می توان به کیفیت آموزشی دانشگاه، عملکرد تحقیقاتی، کیفیت اساتید، آمار تجربی، تعداد دانشجویان و ... اشاره کرد. دانشگاه کامنیوس بر اساس آمار منتشر شده از این موسسات، از رتبه بالایی در سطح جهانی برخوردار است که عبارتند از:

  • رتبه جهانی دانشگاه در سال 2021: 572
  • رتبه ملی دانشگاه: 1
  • رتبه دانشگاه بر اساس رتبه بندی موسسه تایمز در سال 2021: 1001+
  • رتبه جهانی دانشگاه کامنیوس بر اساس رتبه بندی سایت QS World در سال 2021: 701
  • رتبه جهانی دانشگاه بر اساس رتبه بندی دانشگاه شانگهای جیائو تانگ در سال 2021: 601
  • رتبه جهانی دانشگاه در بین دانشگاه های تازه تاسیس: 51
  • رتبه تاثیرگذاری تحقیقات علمی دانشگاه در سطح دنیا: 400-301

شرایط پذیرش دانشگاه

دانشگاه کمنیوس سالانه تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی را در مقاطع مختلف تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا پذیرش می کند. شرایط پذیرش دانشجو در این دانشگاه در مقایسه با دیگر دانشگاه های اروپایی ساده تر و راحت تر است. متقاضیان تحصیل در دانشگاه کامنیوس باید در آزمون های ورودی دانشگاه شرکت کنند و حداقل نمره مورد نیاز را به دست بیاورند. آزمون ورودی این دانشگاه برای رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی شامل دو درس زیست شناسی و شیمی به زبان انگلیسی است.

برای متقاضیان تحصیل در مقطع دکترای این دانشگاه شرایط سنی خاصی تعیین نشده است. اما متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه کمنیوس باید ۱۸ تا ۲۴ ساله باشند و مدرک دیپلم خود را به دانشگاه ارائه دهند. متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیز باید کمتر از ۳۰ سال داشته باشند.

زبان تحصیل این دانشگاه، اسلواکی و انگلیسی است. به صورت معمول دانشجویان برای پذیرش در این دانشگاه نیازی به ارائه مدرک معتبر زبان انگلیسی نظیر آیلتس، تافل و ... ندارند. اما متناسب با زبان رشته تحصیلی خود باید در دوره های آموزش زبان دانشگاه شرکت کنند.

رشته پزشکی دانشگاه کامنیوس اسلواکی

دانشکده پزشکی دانشگاه کمنیسون اسلواکی، جسنیوس jessenius نامیده می شود. این دانشکده قدیمی ترین و بزرگترین دانشکده این دانشگاه و معروف ترین و معتبرترین دانشکده پزشکی دنیا است. دوره های عادی تحصیلی رشته پزشکی عمومی این دانشکده 6 سال طول می کشد و دانشجویان باید 12 ترم تحصیلی را بگذرانند. در طول این 6 سال دانشجویان دانشگاه کامنیوس، اکثر دروس عملی، تئوری و کارآموزی خود را در بیمارستان MARTIN آموزش می بینند. علاوه بر این در قسمت های مختلف دانشگاه نظیر دپارتمان پزشکی داخلی، زنان و زایمان، جراحی، اطفال و ... مشغول به تحصیل می شوند و آمادگی لازم برای شرکت در آزمون نهایی این رشته تحصیلی را کسب می کنند.

در پایان دوره پزشکی، دانشجویان مدرک پزشکی عمومی دانشگاه کامنیوس Medicinae universae doctor را دریافت می کنند. این مدرک در تمامی کشورهای دنیا، حتی وزارت بهداشت ایران معتبر است. به همین دلیل دانشجویان می توانند بعد از فارغ التحصیلی به ایران بازگردند و مشغول به کار شوند.  

رشته دندانپزشکی دانشگاه کامنیوس اسلواکی

رشته دندانپزشکی یکی از محبوب ترین رشته های ارائه شده در دانشگاه کمنیوس محسوب می شود. متقاضیان تحصیل در این رشته مانند دیگر رشته های تحصیلی این دانشگاه باید در آزمون ورودی شرکت کنند. این آزمون شامل دو درس زیست شناسی و شیمی است و داوطلبان بعد از موفقیت در این آزمون می توانند تحصیلات خود را در رشته دندانپزشکی دانشگاه کامنیوس ادامه دهند.

مدت زمان مورد نیاز برای تحصیل در رشته دندانپزشکی 6 سال است و دانشجویان باید 12 ترم تحصیلی را بگذرانند. تمامی دروس تحصیلی این رشته نیز به صورت عملی در کلینیک ها و آزمایشگاه های پیشرفته و تخصصی (که در دانشکده دندانپزشکی دانشگاه کامنیوس قرار دارند) تدریس داده می شوند. علاوه بر این به دلیل اهمیت اولیه رشته پزشکی در پیشگیری از بیماری ها، یک دوره آموزش جامع پزشکی نیز برای دانشجویان برگزار می شود. به همین دلیل دانشجویان با تمامی روش های تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری های مرتبط با دهان و دندان آشنا می شوند.

دانشجویان رشته دندان پزشکی این دانشگاه بعد از فارغ التحصیلی مدرک Medicinae Dentale Doctor را دریافت می کنند که در تمامی کشورهای دنیا از جمله ایران اعتبار دارد.

رشته داروسازی 

دانشکده داروسازی دانشگاه کمنیوس با بیش از 70 سال سابقه علمی به عنوان قدیمی ترین و برجسته ترین دانشکده کشور اسلواکی شناخته می شود. برنامه های درسی این دانشکده، مطابق با دستورالعمل های 2005/36 / EC پارلمان اروپا، اتحادیه اروپا و شورای تشخیص صلاحیت های حرفه ای، تدریس داده می شوند. به همین دلیل فارغ التحصیلان این دانشکده از دانش و مهارت علمی بالایی در رشته داروسازی، شیمی، پزشکی و بیولوژیکی برخوردار هستند. این فارغ التحصیلان توانایی شناخت تاثیرات هر گونه محصول دارویی بر ارگانیسم بدن انسان، اثرات و عوارض جانبی دارو و جنبه بهداشتی و اجتماعی استفاده از هر گونه محصول دارویی را دارند.

طول دوره تحصیل در رشته داروسازی دانشگاه کامنیوس به صورت تمام وقت 4 سال و به صورت پاره وقت 5 سال است. دانشجویان در طول دوره، مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد را با هم طی می کنند و بعد از اتمام دوره، مدرک کارشناسی ارشد این رشته تحصیلی را دریافت می کنند. این مدرک تحصیلی در اکثر کشورهای دنیا از جمله ایران معتبر است.   

شهریه دانشگاه 

دانشگاه کمنیوس یک دانشگاه دولتی است و بودجه آن از طرف دولت کشور اسلواکی تامین می شود. به همین دلیل در مقایسه با دیگر دانشگاه ها شهریه کمتری از دانشجویان خود دریافت می کند. میزان شهریه این دانشگاه متناسب با رشته تحصیلی، مقطع تحصیلی و ... متغییر است. با این حال شهریه برخی رشته های پرطرفدار دانشگاه کامنیوس به شرح زیر است:

  • شهریه رشته پزشکی (به زبان انگلیسی): 9900 یورو در سال
  • شهریه رشته دندانپزشکی (به زبان انگلیسی): 10000 یورو در سال
  • شهریه رشته داروسازی (به زبان انگلیسی): 7500 یورو در سال

امکانات دانشگاه کامنیوس اسلواکی

دانشگاه کمنیوس به عنوان یکی از معتبرترین دانشگاه های اروپایی، امکانات متعددی را در اختیار دانشجویان خود قرار می دهد. از جمله این امکانات می توان به خوابگاه های دانشجویی، خدمات درمانی و امکانات ورزشی نظیر زمین فوتبال، زمین والیبال ساحلی، زمین تنیس و بسکتبال، باشگاه های تناسب اندام و ... اشاره کرد.

خوابگاه های دانشگاه کامنیوس به صورت معمول به تمامی امکانات رفاهی نظیر اینترنت رایگان، مبلمان، سرویس بهداشتی، سرویس لباسشویی و ... مجهز هستند. هزینه این خوابگاه ها متناسب با امکانات آن ها متغییر است و کمترین میزان آن 67 یورو است.  

 

تحصیل پزشکی در جمهوری چک
1400/ 02 /18 659
printrating
نام
ایمیل
نظر