بهترین کشور برای تحصیل پزشکی در اروپا

تحصیل در خارج از کشور در شرایط کنونی، با توجه به مزیت‌ های تحصیل در آن مانند درآمد بهتر، جایگاه اجتماعی بالاتر، اخذ اقامت یک کشور و ... باعث شده است، افراد زیادی علاقمند به تحصیل در خارج از کشور شوند. رشته های پزشکی و دندان پزشکی از جذاب ترین رشته ها در بین علاقمندان به تحصیل در خارج کشور هستند. بیشتر دانشجویان به دنبال بهترین کشور و بهترین دانشگاه جهت تحصیل پزشکی و دندان پزشکی می گردند. زیرا رشته پزشکی و رشته های مرتبط به آن، رشته های حساسی بوده و سطح علمی دانشگاه تأثیر زیادی در تحصیل این رشته دارد. در این مقاله قصد داریم بهترین کشور برای تحصیل پزشکی در اروپا را معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

چه فاکتورهایی در انتخاب بهترین کشور برای تحصیل پزشکی در اروپا اولویت دارند؟

قبل از انتخاب بهترین کشور برای تحصیل پزشکی در اروپا باید در نظر داشته باشید که کشور مد نظر مورد تأیید وزارت علوم و بهداشت باشد. همچنین کشور مقصد اجازه کار بعد از تحصیل را به دانشجو بدهد. در همین راستا می‌توان کشورهای مختلف را به دو دسته تقسیم بندی نمود. کشورهای دسته اول، کشورهای درجه یک و سطح بالای اروپایی مانند سوئد، انگلستان، نروژ، آلمان، سوئیس و ... در کنار کشورهایی مانند کانادا، آمریکا و استرالیا هستند.

تحصیل در این کشورها معمولا با زبان رسمی آن کشور انجام می ‌شود و هزینه‌های بسیار بالایی دارد. اما کشورهای دیگری مانند مجارستان، روسیه، اکراین، لهستان و چک هستند که برخی از دانشگاه های آنها مورد تأیید وزات علوم بوده و هزینه‌ های کمتری نیز دارند. در این کشورها امکان تحصیل به زبان انگلیسی وجود دارد که همین موضوع سبب پرطرفدار شدن این کشورها می‌ گردد. با ما همراه باشید تا بهترین کشور جهت تحصیل پزشکی در اروپا را معرفی کنیم.

بهترین کشور برای تحصیل پزشکی در اروپا

تحصیل پزشکی در آلمان

آلمان یکی از گزینه های تحصیل پزشکی در اروپا است. این کشور از مدرن ترین کشورهای دنیا محسوب شده و از بنیانگذاران اتحادیه اروپا است. در دانشگاه های آلمان می توانید رشته های پزشکی و دندان پزشکی را انتخاب کنید و به زبان آلمانی مقاطع تحصیلی را بگذرانید. البته لازم است بدانید که طول دوره پزشکی در این کشور حدودا شش سال است و در انتها لازم است آزمون ایالتی (Staatsexamen) را پاس کنید. در این کشور تنها به زبان آلمانی می توانید به تحصیل بپردازید و هیچ سازمانی در آلمان، بورس تحصیلی برای دانشجویان خارجی ارائه نمی کند.

دانشگاه هامبورگ آلمان مطرح ترین دانشگاه این کشور

حتما نام دانشگاه هامبورگ را شنیده اید. این دانشگاه مطرح ترین و شناخته شده ترین دانشگاه آلمان است که دانشکده های معروف زیادی در آن وجود دارند. از جمله دانشکده های معروف این دانشگاه، دانشکده پزشکی است که البته فقط رشته داروسازی را ارائه می کند و رشته های پزشکی آن محدود است. این دانشگاه از سراسر جهان دانشجو می پذیرد و دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلی می توانند در این دانشگاه ادامه تحصیل دهند. جهت پذیرش در این دانشگاه تسلط به زبان آلمانی لازم است و ممکن است در پایان تحصیلات، دانشجو شغلی نیز دریافت نماید.

دانشگاه ماینز یکی دیگر از دانشگاه های مطرح آلمان

دانشگاه ماینز نیز یکی دیگر از دانشگاه های مطرح آلمان است و از بهترین دانشگاه های آن نیز به شمار می رود. تأسیس این دانشگاه نیز به 1477 میلادی بر می گردد و از قدیمی ترین دانشگاه های آلمان است. از جمله دانشگاه های مطرح جهت تحصیل پزشکی در اروپا دانشکده پزشکی ماینز است که از سراسر جهان دانشجو می پذیرد. تحصیل پزشکی در این دانشگاه به زبان آلمانی انجام می شود و از بهترین دانشگاه های آلمان به شمار می رود. دانشجویان در مقاطع مختلف می توانند به تحصیل در این دانشگاه بپردازند.

دانشگاه فرایبورگ آلمان یکی از بهترین دانشگاه ها جهت تحصیل پزشکی در اروپا

یکی از قدیمی ترین و برترین دانشگاه ها در آلمان است که در سال 1457 تأسیس شده است. دانشگاه فرایبورگ همچنین جزء هفت دانشگاه برتر آلمان به شمار می رود و در مرکز شهر فرایبورگ واقع شده است. دانشگاه فرایبورگ دارای11 دانشکده است و از سراسر جهان دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. این دانشگاه همچنین جزء مؤسسه های برتر تحقیق و آموزش اروپا محسوب می شود.

تحصیل پزشکی در لهستان

تحصیل پزشکی در اروپا و در کشور لهستان نیز انتخاب مناسبی است. دورهای پزشکی عمومی 6 سال و دوره های تخصصی 4 ساله هستند. در این کشور می توانید به زبان انگلیسی دوره پزشکی را بگذرانید. بیشتر دانشگاه های پزشکی در لهستان یک سال مقدماتی جهت تحصیل بیشتر پزشکی به زبان انگلیسی یا لهستانی را نیز ارائه می کنند. علاقمندان زیادی جهت تحصیل پزشکی از کشورهای مختلف لهستان را جهت ادامه تحصیل انتخاب می کنند. اما تحصیل پزشکی در اروپا و در لهستان مسلما بهترین گزینه نیست. در ادامه چند دانشگاه مطرح این کشور را معرفی می کنیم.

دانشگاه پزشکی ورشو مطرح ترین دانشگاه لهستان

تأسیس این دانشگاه به سال 1809 در شهر ورشو یعنی پایتخت لهستان بر می گردد. این دانشگاه از معتبرترین و مطرح ترین دانشگاه های لهستان است و جهت تحصیل در رشته پزشکی لازم است به زبان لهستانی مسلط باشید. البته برخی از برنامه های تحصیل پزشکی در این دانشگاه به زبان انگلیسی نیز برگزار می گردد. این دانشگاه همچنین از بزرگترین مراکز علوم پزشکی لهستان است که به بیمارستان های بزرگی مانند بیمارستان آموزشی مرکزی و بیمارستان آموزش عمومی چشم پزشکی مرتبط است. در این دانشگاه امکان تحصیل در رشته هایی متنوعی مانند فیزیوتراپی و یا داروسازی وحود دارد. دانشگاه پزشکی ورشو همچنین با بسیاری از دانشگاه ها و کالج های مطرح دنیا همکاری علمی و تبادل دارد.

 دانشگاه پزشکی گدانسک

تآسیس دانشگاه گدانسک به سال 1945 میلادی بر می گردد. این دانشگاه در شهری به همین نام تأسیس شده و از بزرگترین دانشگاه های شمال کشور لهستان است. این دانشگاه 4 دانشکده دارد که هر ساله از سراسر جهان دانشجو در رشته های پزشکی و داروسازی می پذیرد. زیرساخت های آموزشی و بالینی این دانشگاه هر ساله در حال نوسازی هستند تا دانشجویانی بومی و غیر بومی بتوانند از خدمات آموزشی بهتری استفاده کنند.

دانشگاه یاگیلونیا

یکی از قدیمی ترین دانشگاه های لهستان و قاره اروپا، دانشگاه یاگیلونیا است که در سال 1364 تأسیس شده است. این دانشگاه از قدیمی ترین دانشگاه های مطرح در سطح بین الملل است و همیشه پذیرای دانشجویان از ملیت های مختلف بوده است. این دانشگاه با وجود از سرگذراندن دو جنگ جهانی کماکان به ادامه فعالیت های آکادمیک و علمی خود مشغول است.

تحصیل پزشکی در اتریش

تحصیل پزشکی در اتریش نیز در بین دانشجویان بین المللی تقاضای زیادی دارد. زیرا دانشگاه های علوم پزشکی این کشور دارای اعتبار زیادی هستند و تحصیل در این کشور به زبان آلمانی و به صورت رایگان انجام می شود. همچنین مدارک صادر شده توسط دانشگاه های این کشور مانند مدارک دانشگاه علوم پزشکی وین دارای اعتبار زیادی بوده و دانشجو می تواند بعد از آن در دیگر کشورهای اروپایی به ادامه تحصیل بپردازد. البته دانشجویان و متقاضیان می توانند در کنار زبان آلمانی، زبان انگلیسی را نیز جهت تحصیل انتخاب کنند. همچنین یکی از مزایای دانشگاه های اتریش کار همزمان در کنار تحصیل است. البته پذیرش در دانشگاه های اتریش کار سختی بوده و رقابت در آن زیاد است.

از جمله دانشگاه های مورد تایید سازمان بهداشت ایران می توان به دانشگاه های زیر اشاره کرد:

University of Vienna
Johannes Kepler University of Linz
Med University Vienna
Med University Graz
Med University Innsbruk
Karl-Franzens University Graz

دانشگاه وین اتریش

قدمت این دانشگاه به 650 سال می رسد و از قدیمی ترین دانشگاه های اتریش است. این دانشگاه مقصد متقاصیان و دانشجویان زیادی در سطح بین المللی  بوده و دارای 15 دانشکده و چهار مرکز است. رشته های تحصیلی این دانشگاه بسیار متنوع بوده و یکی از بهترین دانشگاه های اتریش جهت تحصیل پزشکی می باشد.

دانشگاه پزشکی وین

این دانشگاه یک دانشگاه دولتی بوده و در پایتخت اتریش قرار دارد. تأسیس این دانشگاه به سال 1365 برمی گردد و از قدیمی ترین دانشگاه های پزشکی در جهان است. همچنین این دانشگاه در بین کشورهای آلمانی زبان قدمت زیادی داشته و پس از دانشگاه چارلز پراک دومین دانشکده پزشکی امپراطوری روم مقدس است. حدود سی درصد از دانشجویان مشغول به تحصیل این دانشگاه را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند.

دانشگاه یوهانس کپلر لینز

این دانشگاه به آموزش، تحقیقات و تبادل های متنوع در اتریش و خارج از کشور مشهور است و در سال 1996 تأسیس شده است. این دانشگاه بی همتا محوطه هایی مانند پارک دارد که بیشتراز 60 برنامه علمی مدرن در آن جریان دارد. دانشکده پزشکی این دانشگاه در سال 2014 آغاز به کار کرده و متقاضیان تحصیل پزشکی در اروپا می توانند این دانشکده را در لیست دانشکده های پزشکی قابل پذیرش قرار دهند. متقاضیان از سراسر جهان می توانند در مقاطع مختلف تحصیلی مانند کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در این دانشگاه به ادامه تحصیل بپردازند. همچنین شرکت در پروژه های شرکت های محلی در زمان تحصیل باعث می شود دانشجویان بتوانند بعد از فارغ اتحصیلی به راحت به بازار کار وارد شوند.

جمهوری چک بهترین انتخاب برای تحصیل پزشکی در اروپا

یکی از بهترین کشورها جهت تحصیل پزشکی در اروپا و انتخاب اول دانشجویان پزشکی، جمهوری چک است که به دلیل وجود دانشگاه های معتبر مانند دانشگاه چارلز مورد استقبال دانشجویان قرار گرفته است. دانشگاه چارلز جزء 260 دانشگاه برتر در جهان بوده و بسیار معتبر و مشهور است. در دانشگاه های جمهوری چک امکان تحصیل هم به زبان چکی و هم به زبان انگلیسی وجود دارد. همچنین دانشگاه های این کشور آزمون ورودی دارند و علاقمندان با شرکت در آزمون ورودی پزشکی این کشور جهت ادامه تحصیل حاضر می‌شوند. شرط سنی نیز برای تحصیل در دوره های پزشکی 23 سال است.

درباره  جمهوری چک بیشتر بدانید

از جمله کشورهای اروپایی که به ثبات، استانداردها و سطح زندگی عالی مشهور است، می توان جمهوری چک را نام برد. این کشور نرخ بیکاری بسیار پایینی دارد و به همین دلیل برای جوانان و دانشجویان مقصدی عالی است. تحصیل در جمهوری چک علاقمندان زیادی دارد زیرا در این کشور امکان تحصیل رشته پزشکی وجود دارد و رشته پزشکی به دلیل درآمد بالا و جایگاه و منزلت اجتماعی بالا اولین انتخاب دانشجویان است. بنابراین دانشجویان علاقمند به رشته پزشکی به دلایل مختلف کشور چک را انتخاب می کنند. یکی از دلایل انتخاب جمهوری چک جهت تحصیل پزشکی آزمون‌های ورودی متناسب آن است که دانشجو با کمی تلاش از پس آن بر می آید. (برخلاف دیگر کشورهای اروپایی که آزمون هایی به شدت رقابتی و سخت دارند.) 

در ضمن کشور جمهوری چک همان طور که ذکر شد، دارای دانشگاه های معتبری در زمینه پزشکی و دندان پزشکی است که در اکثر کشورها شناخته شده هستند و اعتبار دارند. همچنین سیستم آموزشی این کشور دارای استانداردهای بین المللی است و دانشگاه های آن مورد تأیید وزارت علوم و وزات بهداشت ایران هستند. به همین دلایل متقاضیان زیادی علاقمند به تحصیل در رشته پزشکی در اروپا و در کشور جمهوری چک هستند. بنابراین اگر علاقمند به تحصیل پزشکی در اروپا هستید، باید دانشگاه هایی را انتخاب کنید که مورد تأیید وزارت بهداشت نیز هستند. از جمله دانشگاه های مورد تآیید وزارت بهداشت ایران می‌ توان دانشگاه های زیر را نام برد.

  1. دانشگاه چارلز
  2. دانشگاه ماساریک
  3. دانشگاه پالاتسکی

 

برای تحصیل پزشکی در جمهوری چک چه مراحلی لازم است؟

جهت تجصیل در رشته های پزشکی و دمدتنپزشکی داوزلبان باید مدرک دیپلم داشته و در آزمون ورودی و سپس مصاحبه حضوری شرکت کنن. در صورت موفقیت در این آزمون متقاضی، تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه های جمهوری چک را اغاز می نماید.

البته لازم است جهت تحصیل در اروپا و تحصیل پزشکی در جمهوری چک، اطلاعات کامل و جامعی نسبت به آن داشته باشید و از مشاوره های تیمی باتجربه و مجرب در این زمینه استفاده کنید. مجموعه آسپیان با چندین سال سابقه در زمینه اعزام دانشجو به اروپا در خدمت شماست. می توانید همین الان با مجموعه آسپیان تماس بگیرید و به صورت رایگان از مشاوره های این تیم استفاده کنید.                                 

>> فرم دریافت مشاوره رایگان <<

تحصیل در دانشگاه چارلز

یکی از قدیمی ترین دانشگاه های اتحادیه اروپا و بهترین دانشگاه ها جهت تحصیل پزشکی در اروپا، دانشگاه چارلز است که در سال 1348 میلادی تأسیس گشته است. این دانشگاه، 17 دانشکده داشته که 5 دانشکده آن مربوط به پزشکی هستند. پایتخت جمهوری چک، پراگ میزان سه دانشکده این دانشگاه است. در همه این دانشکده ها شرایط یکسانی برای پذیرش دانشجو وجود دارد اما شهریه های آن ها یکسان نیستند. سه بار در سال در ماه های می، آگوست و ژانویه ، آزمون های ورودی این دانشگاه برگزار می شوند.

 تحصیل در دانشگاه ماساریک

این دانشگاه دومین دانشگاه بزرگ و معتبر جمهوری چک است که در برنو قرار گرفته است. تعداد دانشکده های این دانشگاه 9 دانشکده بوده که بیشتر از 200 بخش، مؤسسه و کلینیک در آن وجود دارد. این دانشگاه نیز مورد تأیید کشورهای اروپایی و آمریکایی بوده و مورد تأييد وزات بهداشت و علوم کشور عزیزمان ایران نیز هست.

تحصیل در دانشگاه پالاتسکی

دانشگاه پالاتسکی واقع در اولوموتس جمهوری چک، رشته های پزشکی را در بازه 5 تا 6 سال به دانشجویان با زبان انگلیسی ارائه می کند. این دانشگاه نیز مورد تائید وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ایران بوده و دارای سطح علمی قابل قبولی است. مکان مناسب این دانشگاه سبب شده هزینه های تحصیل و اقامت بسیار ارزان تر برای متقاضی تمام شود.

سخن آخر

جهت تحصیل پزشکی در اروپا و در جمهوری چک، لازم است متقاضی مدارک خود را گردآوری کند. اصلی‌ترین مدرک مورد نیاز جهت پذیرش، مدرک تحصیلی دیپلم است. لازم به ذکر است که دانشگاه های جمهوری چک گواهی دیپلم یازده ساله را جهت پذیرش قبول دارند و داشتن دانش زبان انگلیسی نیز دارای اهمیت است. در کنار این متقاضی باید در آزمون پزشکی دانشگاه های مختلف کشور چک شرکت کند. این آزمون ها در دو مرحله کتبی و مصاحبه انجام می شوند و پس از قبولی در این آزمون ها، متقاضی در رشته های پزشکی این کشور پذیرفته می شود. 

جهت کسب اطلاعات بیشتر و تکمیلی در زمینه تحصیل پزشکی در اروپا می توانید همین الان با مجموعه آسپیان تماس بگیرید. این مجموعه از صفر تا صد اخذ اقامت، پذیرش در دانشگاه های پزشکی و ... را انجام می دهد و در تمام مسیر تحصیل پزشکی شما را یاری خواهد داد.

+ مشاوره تحصیل در اروپا

1400/ 02 /07 49
printrating
نام
ایمیل
نظر