آشنایی با موزه ملی پراگ

هنگامی که افراد به یک سفر توریستی می روند، می دانند که بازدید از تمام جاذبه های شهر در یک سفر کوتاه غیرممکن به نظر می رسد. بنابراین، آنها باید جذاب ترین نقاط را انتخاب کنند و به دیدار آنها بروند. اگر در مورد جذاب ترین نقاط شهر زیبای پراگ صحبت کنیم، احتمالاً موزه ملی (پراگ) را می توان یکی از محبوب ترین مکان ها دانست. هر جهانگردی با پس زمینه این بنای باشکوه و زیبا، یک عکس یادگاری دارد.

 

تاریخچه موزه ملی پراگ

با نام اصلی موزه ملی پراگ ، در سال 1890 تاسیس شد ، بنیانگذار آن کسپار ماری است. موزه ملی پراگ، مهمترین موزه کشور جمهوری چک است. این ساختمان اصلی و تاریخی در میدان Wenceslas پراگ پس از 8 سال بازسازی طولانی مدت در اکتبر 2019 افتتاح شد.

می توان گفت پراگ شهر موزه هاست و مانند بسیاری از موزه های این شهر، موزه ملی پراگ نیز نمونه ای از یک مکان بسیار چشمگیر و دیدنی به حساب می آید. ورودی موزه با پله های عظیم و باشکوهش یک قلعه شگفت انگیز را به ذهن می آورد. زیباترین مکان موزه ملی پراگ که ارزش دیدن دارد، بخشی است که به شخصیت های ملی چک اختصاص داده شده است.

 

ساختمان موزه ملی پراگ

ساختمان اصلی موزه ملی پراگ، یک بنای باشکوه نئو رنسانس از قرن نوزدهم است. این ساختمان روزگار سختی را پشت سر گذاشته است. درست در پایان جنگ جهانی دوم توسط ارتش آلمان بمباران شد. فقط یک بمب به این ساختمان اصابت نمود، اما آسیب های زیادی به آن وارد کرد. این بمب درست در پایان جنگ، در 7 مه 1945 ، همان روزی که آلمان تسلیم متفقین شد، به ساختمان موزه ملی پراگ اصابت نمود.

در سال 1968، هنگامی که روس ها تانک های خود را به سمت میدان Wenceslas بردند، به این ساختمان تیراندازی شد. برخی سوراخ های گلوله در ستون ها و نمای بیرونی به چشم می خورند. با اینکه ساختمان موزه بازسازی شده است، اما هنوز می توانید نقاطی را که در آن سوراخ گلوله ایجاد شده مشاهده کنید. زیرا رنگ آنها از بقیه ساختمان کمرنگ تر است.

موزه ملی پراگ

بخش های اصلی موزه ملی پراگ

ساحتمان موزه ملی پراگ توسط یوزف شولتز ساخته شده، از دو قسمت جداگانه تشکیل شده و یکی از زیباترین بناهای پراگ به حساب می آید. تأثیرات نئو رنسانس در ساخت این ساختمان مشاهده می شود.

در این موزه بخش های مربوط به زمین شناسی، دیرینه شناسی، جانورشناسی ، مردم شناسی و پیش از تاریخ وجود دارد. موزه ملی پراگ همچنین مجموعه شامل کتابهای تاریخی چک را نیز نگهداری می کند.

موزه ملی چک از پنج انستیتو تخصصی و خودمختار حرفه ای تشکیل شده است: موزه علوم طبیعی، موزه تاریخی، موزه فرهنگ های آسیا، آفریقا و آمریکا، كتابخانه موزه ملی و موزه موسیقی چك

 

بخش تاریخی

یکی از زیباترین بخش های موزه ملی پراگ، موزه تاریخی است. در این موزه مجموعه های قرون وسطایی و همچنین اشیای دارای ارزش هنری و تاریخی نگهداری می شوند.

کاشی های لعابدار گوتیک و رنسانس، سنگ فرش، گلدان روزنبرگ مربوط به سال 1370 میلادی، مجموعه ظروف چینی و شیشه ای بوهمیایی قبل از قرن 18 و 19 و همچنین مجموعه هایی از پرتره های نقاشی شده و نقاشی مینیاتور، بخشی از اشیایی هستند که در این موزه نگهداری می شوند.

 

بخش مردم نگاری

این بخش جمع آوری مطالب و داده های واقعی در مورد تاریخ و فرهنگ مردم چکسلواکی و سایر ملت های اروپا، از اواخر قرن هفدهم تا قبل از آن را بر عهده دارد. بیشتر تمرکز این بخش، بر روی ملت های اسلاوی است. قدیمی ترین مجموعه های مردم نگاری موزه ملی از نمایشگاه جشن سال 1891 به موزه آمده است.

 

بخش تئاتر

یکی دیگر از بخش های دیدنی موزه ملی پراگ، بخش تئاتر است. بخش تئاتر در اصل بخشی از کتابخانه موزه ملی بود که به عنوان نهادی جداگانه در سال 1930 تأسیس شد. این بخش امروز شامل نمایشگاه های گسترده ای در مورد تاریخ تئاتر در چکسلواکی، طراحی لباس های هنرمندان برجسته چک، موسیقی، یادگاری ها و مواردی از تئاتر عروسکی چک است.

 

بخش پیش از تاریخ

این قسمت دیدنی از موزه ملی پراگ، شامل مجموعه ای غنی از آثاری است که هزاران سال پیش در زندگی روزمره استفاده می شده اند. این بخش همچنین مجموعه هایی را در زمینه باستان شناسی کلاسیک نگهداری می کند. اما ارزش اصلی آن در اسناد هنرها و صنایع دستی یونان و روم است.

از ارزشمندترین اشیا آن می توان به یک ظرف نقاشی شده از نیکوستنس، یک بطری شیشه ای از بندر پوتئولو و یک ریتون نقره ای طلاکاری شده اشاره کرد.

 

بازدید از موزه ملی پراگ

با پیاده شدن در ایستگاه مترو "موزهوم" به راحتی می توانید به موزه ملی پراگ دسترسی پیدا کنید. بازدید از موزه ملی پراگ هر روز در ساعت 10:00 تا 18:00 در طول هفته امکان پذیر است.

1400/ 02 /01 53
printrating
نام
ایمیل
نظر