آشنایی با دانشکده اول پزشکی دانشگاه چارلز جمهوری چک

دانشکده اول پزشکی دانشگاه چارلز چک (lékařská fakulta Univerzity Karlovy)، یکی از پنج دانشکده پزشکی دانشگاه چارلز که در شهر پراگ، جمهوری چک واقع شده است. این دانشکده در سال 1348 همزمان با تاسیس دانشگاه چارلز تأسیس شد و اکنون به عنوان قدیمی ترین دانشکده پزشکی در اروپای مرکزی و یازدهمین موسسه پزشکی قدیمی در جهان شناخته می شود.

این دانشکده که در مرکز پراگ واقع شده است، در تمام زمینه های پزشکی عمومی آموزش می دهد. همچنین 1٪ برتر بهترین دانشکده های پزشکی در سطح جهان قرار می گیرد. سن پذیرش دانشجویان چک در دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد 18-19 سال است. از نظر سنی محدودیت رسمی وجود ندارد، با این حال دانشجویان بالای 30 سال فقط به طور استثنایی پذیرفته می شوند.

در این مقاله از مجموعه مقالات مجموعه آسپیان نماینده رسمی دانشگاه چارلز جمهوری چک در ایران، به بررسی دانشکده اول دانشگاه پزشکی چارلز و امکانات و ویژگی های آن می پردازیم.

امکانات آموزشی دانشکده اول دانشگاه چارلز

حدود 3400 دانشجو در دانشکده اول دانشگاه چارلز مشغول به تحصیل هستند. بیشتر امکانات آموزشی این دانشکده در مرکز پراگ، نزدیک میدان چارلز، I. P. Pavlova و Albertov واقع شده است. بیشتر آموزشهای بالینی در بیمارستان دانشگاه عمومی در پراگ انجام می شود. سایر بیمارستانهای آموزشی این دانشکده شامل بیمارستان دانشگاه نظامی در پراگ، بیمارستان آموزشی Thomayer ، بیمارستان Bulovka و بیمارستان دانشگاه Motol هستند.

این دانشکده برنامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد را نیز ارائه می دهد. برنامه های تحصیلی اصلی این دانشکده، رشته های پزشکی عمومی و دندانپزشکی است که به دو زبان انگلیسی و چکی تدریس می شود. تحصیل پزشکی به مدت 6 سال و دندانپزشکی به مدت 5 سال به طول می انجامد.

دانشکده اول دانشگاه چارلز شامل حدود 80 موسسه و بخش و یک بیمارستان آموزشی با بیش از 3000 تخت است. کادر آموزشی این دانشکده شامل 110 استاد، 150 استاد دانشیار و حدود 700 استاد استادیار هستند. در کنار تدریس، این دانشکده همچنین یک موسسه تحقیقاتی نیز به شمار می رود.

دانشکده اول پزشکی دانشگاه چارلز چک

تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی

تحصیل در رشته پزشکی عمومی در دانشکده اول دانشگاه چارلز یک برنامه 6 ساله است و فارغ التحصیلان، درجه دکترای پزشکی عمومیMUDr را دریافت می کنند.  شهریه سالانه تحصیل در این رشته 400000 CZK  تقریباً 15000 یورو است و به صورت کرونای چک پرداخت می شود.

تحصیل در رشته دندانپزشکی یک برنامه 5 ساله است و فارغ التحصیلان مدرک دکترای پزشکی دندانپزشکی    MDDr  را دریافت می کنند. شهریه سالانه 400000 CZK  تقریباً 15000 یورو است و به صورت کرونای چک پرداخت می شود.

تحصیل در دانشکده اول پزشکی دانشگاه چارلز

مطالعات پزشکی در پراگ نه تنها امکان تحصیل در یکی از تاریخی ترین و زیباترین کلانشهرهای اروپا را فراهم می کند، بلکه به دانشجویان این امکان را می دهد که مدرک پزشکی را از یکی از برجسته ترین دانشکده های پزشکی در جهان دریافت کند. به دلیل وجود بسیاری از موسسات آموزشی واقع در پراگ، این شهر جمعیت دانشجویی زیادی دارد.

3 سال اول رشته های پزشکی و دندانپزشکی، در همین دانشکده اول تدریس می شود. از سال چهارم ، دانشجویان بین المللی این فرصت را دارند که هر سال یک ترم (12 هفته بالینی) در دیگر کشورهای اروپایی بخوانند.

فرصت آموزش های بالینی یک مزیت بزرگ محسوب می شود. این امکان را برای دانشجویان بین المللی فراهم می کند در بیمارستان های محلی و سیستم های مراقبت های بهداشتی، که بعداً در آن کارآموز خواهند شد، ارتباطات حرفه ای برقرار کنند.

>>  صفر تا صد تحصیل پزشکی در چک <<

امکانات فرعی دانشکده اول دانشگاه چارلز برای دانشجویان
الف) انجمن دانشجویی دانشکده

اولین دانشکده پزشکی دانشگاه چارلز دو انجمن دانشجویی دارد. یکی برای تحصیل به زبان چکی (SMC)  و دیگری برای تحصیل به زبان انگلیسی (LF1 MEDSOC) انجمن های دانشجویی دفاتر اختصاصی خود را دارند وظیفه کمک به دانشجویان تازه، آموزش برای عادت به زندگی در دانشگاه و همچنین سازماندهی مهمانی ها و فعالیت های دانشجویی را بر عهده دارند.

ب) باشگاه دانش آموختگان اولین دانشکده پزشکی

باشگاه فارغ التحصیلان در اولین دانشکده پزشکی دانشگاه چارلز در پراگ در پاییز 2015 تحت نظارت رئیس دانشگاه (پروفسور الکسی شدو) تأسیس شد. هدف این باشگاه حفظ ارتباط بین دانشکده و فارغ التحصیلان آن پس از فارغ التحصیلی است.

این باشگاه شرایطی از جمله انتخاب مجدد کلاس، برگزاری سخنرانی های تخصصی حرفه ای، مزایای باشگاه، تخفیف و موارد دیگر را به اعضای خود ارائه می دهد. عضویت در باشگاه فارغ التحصیلان برای هر دو گروه فارغ التحصیل تازه وارد و پزشکان با تجربه آزاد است.
 

شرایط ورود به دانشکده اول پزشکی دانشگاه چارلز

شرایط پذیرش این دانشکده برای تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی، گرفتن نتیجه مطلوب در آزمون های ورودی این دانشکده است. امتحانات ورودی دانشکده اول دانشگاه چارلز به صورت کتبی و شفاهی در موضوعات زیست شناسی، شیمی، فیزیولوژی و فیزیک برگزار می شود.

دانشجویان با اتمام موفقیت آمیز کنکور کتبی و پس از آن موفقیت در مصاحبه، پذیرفته می شوند. برای اینکه افراد بتوانند در کنکور شرکت کنند باید 3 نمره سطح A یا معادل آن در کارنامه دبیرستان خود داشته باشند. همچنین حداقل 3 نمره C یا بالاتر داشته باشند.

دو نمره از این سطح A باید در دروس شیمی و زیست شناسی باشد. داوطلبان همچنین باید دارای سطح قابل قبول ریاضیات یا فیزیک باشند. برای کسانی که این معیارها را ندارند، مجموعه آسپیان دوره ها و کلاس های آمادگی برای کنکور دانشگاه چارلز را برگزار می کند. برای بررسی شرایط و کسب اطلاعات درباره دوره ها و شیوه اخذ پذیرش از دانشگاه چارلز، با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

مجموعه آسپیان به عنوان نماینده رسمی دانشگاه چارلز جمهوری چک در ایران، مفتخر به ارائه خدمات زیر، به داوطلبین ایرانی در مراحل مختلف اخذ پذیرش می‌باشد:

  • دریافت و ارزیابی مدارک داوطلبین و ثبت نام در آزمون ورودی دانشگاه
  • اطلاع رسانی و برگزاری آزمون ورودی با همکاری دانشگاه چارلز
  • برگزاری دوره‌های آمادگی آزمون ورودی با نظارت مستقیم دانشگاه چارلز و با بهره گیری از اساتید مجرب دانشگاه های تهران
  • همراهی داوطلبین پس از قبولی در آزمون، اخذ پذیرش، ویزا و کمک به اقامت دانشجو در کشور چک

آسپیان نماینده رسمی دانشگاه های جمهوری چک

 

 

1400/ 01 /13 172
printrating
نام
ایمیل
نظر