تحصیل رشته های پزشکی و غیر پزشکی در دانشگاه استراوا جمهوری چک

دانشگاه استراوا جمهوری چک یکی از دانشگاه های بزرگ دولتی این کشور بشمار می رود که در شهر  استراوا در استان موراوی-سیلزی جمهوری ز واقع شده است. در سال های اخیر تحصیل پزشکی در دانشگاه استراوا مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار گرفته و همچنین این دانشگاه از نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران دارای رتبه خوب (گروه ب) می باشد.

برای اولین بار دانشگاه استراوا در سال 1991 تاسیس شد و هر ساله بر تعداد دانشکده ها و امکانات آن افزوده شده است. یکی از مزیت های بزرگ این دانشگاه نیز جوان و پویا بودن آن است، که توانسته با کمک به دانشجویان مستعد خود و با ارائه امکانات علمی، عملی، آزمایشگاهی و تحقیقاتی خوب به آنها، موجب پیشرفت علمی و تولید دانش در دنیای امروز گردد.

رویکرد بین المللی در کنار ارتباطات و همکاری های مشترک دانشگاه استراوا با مراکز بزرگ علمی اروپا و سراسر دنیا، فرصتی گران بهایی است که می تواند به شکوفایی بیشتر استعدادهای جوان و مشغول به تحصیل در این دانشگاه کمک شایانی نماید.

دانشگاه استراوا در چه رتبه ای در جهان قرار دارد؟

استراوا سومین دانشگاه بزرگ جمهوری چک به حساب می آید که علی رقم جوانی و چالاکی توانسته در رتبه بندی های جهانی نیز درخشش خوبی داشته باشد. این دانشگاه تا کنون رتبه های زیر را دریافت نموده است:

 • رتبه 801-1000 در رتبه بندی جهانی QS جهانی در سال 2020
 • رتبه 161 - رتبه بندی دانشگاه EECA 2020
 • رتبه 801-1000 - رتبه بندی دانشگاه های جهانی 2019
 • رتبه 201-250th - رتبه بندی دانشگاه جوان 2018
 • رتبه 30 بهترین تحقیق - دانشگاههای اروپایی

تحصیل در دانشگاه استراوا جمهوری چک

استراوا کجاست؟

استراوا شهری در شرق جمهوری چک، در استان موراوی-سیلزی و در نزدیکی مرز لهستان است. این شهر با وسعت 1500 کیلومتر مربع ، پس از پراگ و برنو، سومین شهر بزرگ کشور چک بشمار می رود. این شهر در 360 کیلومتری پایتخت واقع شده است و دارای فرودگاه بین المللی، ایستگاه قطار، سیستم حمل و نقل اتوبوس شهری و بین شهری می باشد.

آب و هوای این شهر به صورت اقلیم قاره ای مرطوب و اقلیم اقیانوسی بوده و تابستان های گرم (ولی نه داغ) و زمستان های خنکی (ولی نه سرد) را در این شهر تجربه خواهید نمود. دمای هوا به طور معمول در گرم ترین ماه سال در حدود 24 درجه سانتیگراد و در سردترین زمان به 6- درجه سانتیگراد می رسد.

دانشکده های دانشگاه استراوا

دانشگاه استراوا در مجموع شامل شش دانشکده شش دانشکده اصلی و دو موسسه آموزشی معتبر است که بیش از 9،000 دانشجو (از کشور چک و دانشجویان بین المللی) در طیف بسیار گسترده ای از رشته های مختلف در آن مشغول به تحصیل هستند.

ساختمان دانشکده ها، بیمارستان، کتابخانه ها، غذاخوری، خوابگاه و ... این دانشگاه در سطح شهر استراوا پراکنده هستند. دانشکده های این دانشگاه عبارتند از:

 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده علوم آموزشی و تربیتی
 • دانشکده هنرهای زیبا و موسیقی
 • دانشکده مطالعات اجتماعی
 • دانشکده علوم
 • دانشکده هنر

اغلب رشته های این دانشگاه در هر سه سطح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه شده و غالبا پژوهش محور هستند. همچنین تحصیل در اغلب رشته ها به دو زبان چکی و انگلیسی امکان پذیر است. شهریه دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در این دانشگاه بین 1500 تا 2000 یورو در سال می باشد.

تحصیل پزشکی در دانشکده پزشکی دانشگاه استراوا

دانشکده پزشکی دانشگاه استراوا یکی از جوان ترین و مدرن ترین مراکز علمی و تحقیقاتی پزشکی حاضر در جمهوری چک و نیز اروپای مرکزی محسوب می شود که در سال 2010 تاسیس گردیده است. البته دانشکده پزشکی ابتدا در سال 1993 بوجود آمد و تا سال 2010 به توسعه امروزی خود رسید.

در حال حاضر بیش از 1700 دانشجو در بیش از 27 رشته تحصیلی مختلف در این دانشکده مشغول به تحصیل می باشند و سالانه بیش از 400 دانشجو موفق از این دانشگاه وارد بازار کار در شاخه های مختلف پزشکی می گردند. تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه استراوا به صورت شش ساله و بدون نیاز به هیچ پیش نیازی (مانند گذراندن دوره کالج) است. در طول این شش سال به دانش آموختگان این دانشکده طیف کاملی از علوم و مهارت های علمی و عملی پزشکی آموزش داده می شود تا بتوانند پس از اتمام دوره، با مهارت خوبی در مراکز درمانی در سراسر دنیا مشغول به کار شوند.

دانشجویان بین المللی علاقه مند به تحصیل به زبان انگلیسی در این دانشگاه می توانند در رشته های پزشکی عمومی و پرستاری ادامه تحصیل دهند. برای اطلاع از جزئیات بیشتر با کارشناسان آسپیان در تماس باشید.

>فرم درخواست مشاوره<

تحصیل پزشکی در دانشگاه استراوا چه مزیت هایی به همراه دارد؟

دانشکده پزشکی استراوا، یک دانشگاه مدرن با تجهیزات امروزی بشمار می رود که کوله باری از تجربه آموزشی چندین ساله را در پیشینه خود به همراه دارد. دانشجویان این دانشکده قادر خواهند بود تا بر اساس علاقه و استعداد شخصی خود، یکی از چند ده رشته و تخصص موجود را انتخاب نموده، و با استفاده از امکانات و تکنولوژی های به روز حاضر در مراکز و دپارتمان های مختلف این دانشگاه، استعدادهای خود را شکوفا نماید.

اساس تحصیل در دانشکده پزشکی استراوا بر پایه آموزش و کسب علوم و دانش روز، و مشارکت مستقیم دانشجو برای انجام تحقیقات علمی و شرکت در تجربیات عملی شکل پذیرفته است. روابط خوب و همکاری های گسترده دانشگاه استراوا با مراکز علمی و تحقیقاتی موفق در سراسر دنیا، این امکان را برای دانشجویان فراهم می نماید تا بتوانند برای بهره گیری از آخرین متدها و تکنولوژی های روز دنیا، به مراکز بهداشتی و درمانی اصلی و کلیدی در اروپا دسترسی داشته باشند.

این در حالی است که دانشجویان مستعد دانشکده پزشکی دانشگاه استراوا، علاوه بر موقعیت حضور در مراکز پزشکی معتبر در سایر کشورهای اروپایی، امکان دریافت انواع کمک هزینه همچون کمک هزینه تحصیلی اراسموس (Erasmus) را نیز خواهند داشت.

همچنین دانشکده پزشکی دانشگاه استراوا یکی از اعضای فعال در انجمن های ملی و بین المللی مختلفی از جمله IFMSA, Czechoslovak Association of Medics, FyzioCafé, ErgoCafé و ... محسوب می شود که می توانند به رشد دانشجویان کمک شایانی نمایند.

دانشکده پزشکی دانشگاه استراوا شامل چه دپارتمان ها و موسساتی است؟

به طور کلی دانشکده پزشکی استراوا مشتمل بر 18 دپارتمان و موسسه آموزش و تحقیقاتی اصلی می باشد که عبارتند از:

 1. دپارتمان علوم پزشکی و مهندسی پزشکی:
 • مرکز آموزش و تحقیقات علوم آزمایشگاهی (مستقر در بیمارستان دانشگاه استراوا)
 • موسسه شیمی و بیوشیمی
 • موسسه میکروبیولوژی و ایمونولوژی
 • موسسه زیست پزشکی و ژنتیک
 • موسسه بیوفیزیک پزشکی و فناوری اطلاعات پزشکی
 • موسسه هماتولوژی آزمایشگاهی و پزشکی انتقال خون
 1. دپارتمان رشته های پزشکی کلینیکی

 • این دپارتمان شامل رشته های طب داخلی، اطفال، مغز و اعصاب، پوست، بیماری های عفونی، مراقبت های سالمندان و روانپزشکی می گردد.

 1. دپارتمان علوم اعصاب بالینی
 2. دپارتمان جراحی جمجمه و صورت
 3. دپارتمان اپیدمیولوژی و بهداشت عمومی
 4. دپارتمان زنان و زایمان
 5. دپارتمان علوم تصویربرداری
 6. دپارتمان مراقبت های ویژه، طب اورژانس و مطالعات پزشکی قانونی
 7. دپارتمان علوم مورفولوژی
 8. دپارتمان پرستاری و مامایی
 9. دپارتمان علوم تخصصی اطفال و مراقبت های نوزادان
 10. دپارتمان فیزیوتراپی و توانبخشی
 11. دپارتمان علوم جراحی
 12. انستیتوی داروسازی بالینی
 13. انستیتوی طب اورژانس
 14. انستیتوی پاتولوژی (آسیب شناسی)
 15. انستیتوی فیزیولوژی و پاتوفیزیولوژی
 16. مرکز تحقیقات پزشکی

نحوه و شرط ورود به رشته های پزشکی در دانشگاه استراوا چیست؟

داوطلبان تحصیل در رشته پزشکی می بایست مدرک دبیرستان خود را دریافت نموده، و پس از تکمیل فرم اپلیکیشن، هزینه ثبت نام را پرداخت نمایند. همه داوطلبان موظف به شرکت در امتحان ورودی و کسب نمره حد نصاب آن هستند.

امتحان ورود دانشکده پزشکی استراوا، معمولا 3 تا 4 بار در سال تکرار شده و شامل دروس زیست شناسی، فیزیک و شیمی می گردد. امتحان ورودی شامل 90 سوال بوده و به زبان انگلیسی برگزار می گردد. همچنین داوطلبان انگلیسی زبان باید مدرک سطح B2 زبان انگلیسی داشته باشند.

برای شرکت در این آزمون حتما می بایست با شرکت در دوره های آمادگی خود را برای امتحان آماده سازید. آسپیان به عنوان نماینده رسمی دو دانشگاه برتر چک در ایران، سال ها است که مفتخر به برگزاری دوره های فوق برای دانش آموزان و داوطلبان ورود به رشته پزشکی است. توصیه می کنیم برای اطلاع از جزئیات آزمون و نحوه شرکت در کلاس ها با کارشناسان آسپیان در تماس باشید.

>فرم درخواست مشاوره<
چه امکاناتی برای فعالیت های عملی دانشجویان پزشکی دانشگاه استراوا اختصاص یافته است؟

دانشجویان شایسته و موفق پزشکی دانشگاه استراوا، در طول دوره تحصیلی خود این امکان را دارند تا بخشی از دوره تحصیلی خود را در مراکز پزشکی اروپا (مانند شرکت در برنامه های اراسموس) و یا دیگر کشورهای دنیا مانند تایوان، روسیه و ... سپری نموده، و از سیستم ها و برنامه های بین المللی طرف قرارداد با این دانشگاه استفاده نمایند.

همچنین تمامی دانشجویان پزشکی دانشگاه استراوا می بایست دوره های عملی خود را در بیمارستان دانشگاه پزشکی استراوا به اتمام برسانند تا به تجربه لازم برای ورود به بازار کار دست یابند.

امکانات دانشگاه استراوا برای دانشجویان بین المللی

دانشگاه استراوا امکانات تخصصی، علمی، کتابخانه ای، کارگاهی، آزمایشگاهی، بیمارستانی، خوابگاهی، مراکز ورزشی سطح بالایی را در کنار خدمات پس از تحصیل برای دانشجویان دانشکده های مختلف خود فراهم نموده است که در دسترس دانشجویان بین المللی و داخلی آن قرار دارد.

کتابخانه های دانشگاه استراوا

تقریبا برای تمام دانشکده های دانشگاه استراوا در شهرهای مختلف، کتابخانه های مدرن و تخصصی ای ساخته شده است که دانشجویان علاوه بر استفاده از منابع کاغذی و الکترونیکی آنها، امکان استفاده از فضای اتاق های مطالعه، اینترنت Wi-Fi پر سرعت، استفاده از کامپیوتر، پرینتر، اسکنر و ... را نیز خواهد داشت.

خوابگاه دانشجویی

دانشگاه استراوا خوابگاه های دانشجویی متعدد و با کیفیتی را برای دانشجویان خود فراهم نموده است. اجاره خوابگاه ها از 100 تا 350 یورو، بسته به کیفیت و محل خوابگاه متفاوت است. خوابگاه های دانشگاه استراوا عبارتند از:

 •  خوابگاه اقامتی جان اوپلتال (Jan Opletal Halls of Residence):  

این خوابگاه که با نام خوابگاه هلادنوف (Hladnov) نیز شناخته می شود، یکی از اماکن خوب اسکان دانشجویان دانشگاه استراوا بشمار می رود. امکانات این خوابگاه شامل اتاق های دو تا چهار تخته، آشپزخانه و حمام مشترک در راهروها، سالن ورزشی و اتاق موزیک (piano room) برای ورزشکاران و نوازندگان سازهای موسیقی، و همچنین سالن غذاخوری یا رستوران می گردد. رستوران این خوابگاه همه روزه صبحانه، ناهار و شام دانشجویان را با قیمت بسیار مناسبی عرضه می نماید. از ویژگی های خوابگاه هلادنوف، فاصله 10 دقیقه ای (با اتوبوس) آن تا محل دانشگاه است.

 •  خوابگاه پوروبا (Poruba)، مناسب برای دانشجویان پزشکی: 

خوابگاه پروبا یکی از خوابگاه های تحت مدیریت دانشگاه فنی استراوا به حساب می آید که فاصله بسیار نزدیکی تا محل بیمارستان دانشگاه استراوا دارد. از اینرو این خوابگاه مکان مناسبی برای اقامت دانشجویان رشته پزشکی محسوب می شود. دانشجویان مقیم در این خوابگاه از محیط زیبای منطقه، اماکن ورزشی، رستوران ها و مراکز مدرن خرید اطراف آن لذت خواهند برد.

 •  خوابگاه kampuspalace: 

کسانی که به دنبال یک مکان مدرن در وسط شهر برای زندگی می گردند، می توانند به این خوابگاه مراجعه نمایند. با اینکه اجاره اتاق های این خوابگاه کمی بالاتر از سایرین است، اما در عوض در اینجا می توانید از اتاق های یک تا سه تخته، با سرویس حمام و آشپزخانه خصوصی استفاده نمایید. این خوابگاه در مرکز شهر و نزدیک به اغلب دانشکده های دانشگاه استراوا واقع شده است.

 •  سالن دانشجویی ویستا (Vista) 

فاصله این خوابگاه تا محل دانشگاه با ترام (قطار داخل شهری)،  در حدود 20 دقیقه است. خوابگاه ویستا تقریبا تمام امکانات مورد نیاز و لازم برای زندگی دانشجویی را در اتاق های یک تا سه تخته فراهم نموده است.

توصیه می کنیم برای اطلاع از جزئیات بیشتر درباره خوابگاه ها با کارشناسان آسپیان در تماس باشید.

>فرم درخواست مشاوره<

خدمات پس از تحصیل دانشگاه استراوا

از سال 2018، دانشگاه استراوا در راستای حمایت از دانش آموختگان و فارغ التحصیلان خود اقدام به افتتاح مرکز مشاوره و کاریابی نموده است، تا دانشجویان از آینده تحصیلی و شغلی خود مطمئن باشند.

هزینه زندگی در استراوا چگونه است؟

مخارج زندگی در شهر استراوا در مقایسه با پراگ (پایتخت جمهوری چک) به مراتب مناسب تر و ارزان تر است. طبق آمارها هزینه اقلام مصرفی ماهیانه در استراوا 17.5 درصد، هزینه اجاره منزل 112 درصد، هزینه رستوران 30 درصد و هزینه مواد غذایی معمول 11 درصد پایین تر از شهر پراگ است. جالب است بدانید که هزینه اجاره مسکن در این شهر در حدود 47 درصد ارزان تر از شهر تهران برآورد می شود. شما می توانید برای اجاره یک آپارتمان یک خوابه و سه خوابه در مرکز شهر استراوا به ترتیب در حدود 350 و 600 یورو، و در حومه شهر 250 و 450 یورو در نظر بگیرید. به طور کلی زندگی معمول یک نفره در حدود 500 یورو در ماه هزینه خواهد داشت. البته دانشجویان با توجه به امکانات دانشگاه، می توانند با مبلغی بین 300 تا 450 یورو هم هزینه های زندگی خود را پوشش دهند.

توصیه می کنیم برای اطلاع از جزئیات بیشتر درباره زندگی در استراوا با کارشناسان آسپیان در تماس باشید.

جمع بندی

کشور چک یکی از کشور های ارزان برای اقامت در اروپا به حساب می آید که دانشگاه های بزرگ و تراز بالایی موجود در آن، پذیرای دانشجویان بین المللی از سراسر دنیا هستند. یکی از دانشگاه های بزرگ جمهوری چک که امکان تحصیل در رشته پزشکی در آن مهیا شده، دانشگاه استراوا است. این دانشگاه مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران بوده و برای تحصیل دانشجویان ایرانی که قصد ادامه تحصیل در یک کشور اروپایی و عضو پیمان شنگن را با هزینه مناسب دارند، گزینه خوبی محسوب می گردد.

موسسه آسپیان افتخار دارد تا شما را در تمام مراحل ثبت نام، آمادگی آزمون، اخذ ویزا و اقامت در کشور چک همراهی نماید. برای کسب اطلاعات بیشتر و آشنایی دقیق با شرایط دانشگاه ها در کشور چک با مشاورین آسپیان ارتباط برقرار نمایید.

همه چیز درباره تحصیل پزشکی در چک
1399/ 12 /11 149
printrating
نام
ایمیل
نظر