تحصیل رشته پزشکی به زبان انگلیسی در اروپا

تحصیل رشته پزشکی به زبان انگلیسی در اروپا یکی از رقابتی ترین رشته های مورد علاقه دانشجویان بین المللی ای که قصد تحصیل پزشکی در اروپا را دارند به حساب می آید. دانشجویانی که به تحصیل رشته پزشکی در اروپا علاقه مند هستند می توانند از یک سو تحصیل در دانشگاه های ارزان قیمت تر اروپا شرقی و کشورهایی مانند جمهوری چک، رومانی، بلغارستان، مجارستان، لهستان، اسلواکی و ... را انتخاب نمایند، و یا شانس خود را برای رقابت سخت در آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی در اروپای غربی امتحان کنند. البته باید برای تحصیل در رشته پزشکی در اروپا غربی آمادگی لازم برای پرداخت هزینه های بالاتر زندگی را نیز داشته باشید.
 

چرا تحصیل رشته پزشکی در اروپا برای همه جذاب است؟

پزشکی و دکتر شدن رویایی است که بسیاری از ما، آن را از کودکی در سر پرورانده ایم. همچنین زندگی و تحصیل در کشورهای امن و سر سبز اروپایی نیز یکی از آرزوها و اهدافی است که اغلب مردم در جهت رسیدن به آن حرکت می کنند. طبق رنکینگ های معتبر جهانی، دانشگاه های پزشکی در اروپا جزو معتبرترین مراکز آموزش عالی دنیا محسوب می شوند که دانشجویان بین المللی از سراسر دنیا علاقه مند به تحصیل در آنها هستند. در حقیقت فارغ التحصیل شدن از یک دانشگاه اروپایی به این معنا است که مدرک پزشکی شما در سراسر دنیا، به خصوص در کشورهای اروپایی و آمریکایی معتبر بوده و شما اجازه فعالیت پزشکی پس از فارغ التحصیلی خود خواهید داشت.

البته شهریه های به نسبت مناسب تحصیل رشته پزشکی در اروپا، طول مدت مناسب تحصیل رشته پزشکی به زبان انگلیسی در اروپا، تحصیل در مقاطع پیوسته تا دکترا و ... از جمله عوامل دیگری هستند که موجب جذابیت تحصیل در اروپا می شوند.


تحصیل رشته پزشکی به زبان انگلیسی در اروپا

 

پروسه پذیرش و امتحانات ورودی در رشته پزشکی به زبان انگلیسی چگونه است؟

اغلب دانشگاه های پزشکی در اروپا برای پذیرش دانشجو شرایط به نسبت دشواری را دارند. در بسیاری از کشورهای اروپایی، تحصیل در رشته پزشکی به زبان انگلیسی با پرداخت شهریه های بالا برای دانشجویان بین المللی امکان پذیر است. معمولا دانشگاه هایی که شهریه ارزان تر دارند، امتحانات ورودی سخت تری نیز برگزار می کنند.

گاهی هم، در این شرایط دانشجویان بسیاری با توجه به پیچیدگی های دریافت پذیرش در رشته های پزشکی (مثل پزشکی عمومی، دندانپزشکی، داروسازی، فیزیوتراپی و ...) ترجیح می دهند تحصیلات آکادمیک خود را در رشته های جایگزین و نزدیکی آن مانند زیست شناسی، علوم زیست پزشکی، بیوشیمی، بیوتکنولوژی، ژنتیک، زیست شناسی مولکولی، روانشناسی، علوم اعصاب، تغذیه و غیره آغاز کنند تا در آینده بتوانند در مراحل بالاتر به هدف خود دست یابند.

برای دریافت پذیرش در رشته پزشکی به زبان انگلیسی در اروپا به چه مدارکی نیاز خواهیم داشت؟

برای شروع تحصیل رشته پزشکی به زبان انگلیسی در اروپا، داشتن مدارک ذیل در همه دانشگاه ها اجباری است.

 • مدرک پایان دره دبیرستان (دیپلم و پیش دانشگاهی)
 • ارائه توصیه نامه از معلمین و مشاورین دوره دبیرستان
 • قبولی در آزمون ورودی دانشگاه یا کالج (معمولا آزمون ها سوالاتی از دروس شیمی، زیست شناسی و ... به صورت تستی یا تشریحی و به زبان انگلیسی می باشند)
 • مصاحبه با کمیته های پذیرش دانشکده پزشکی
 • ارائه مدرک آیلتس یا تافل، و یا کسب قبولی در آزمون انگلیسی (برای کسانی که از کشوری غیر انگلیسی زبان هستند و فاقد گواهینامه بین المللی انگلیسی شناخته شده اند)

البته برخی از دانشگاه هایی پزشکی در اروپا که در امتحانات ورودی و نحوه جذب دانشجو کمی سختگیر تر هستند، ممکن است از شما سوابق کاری مرتبط و یا مقالات علمی تحقیقاتی خاصی نیز انتظار داشته باشند.

دوره های پزشکی در اروپا چند ساله هستند؟

یکی از امتیازات تحصیل در رشته پزشکی به زبان انگلیسی در اروپا، مناسب بودن طول دوره ها نسبت به سایر کشورهای دنیا است. این مدت در رشته های مخالف عبارتند از:

 • پزشکی عمومی: 4 تا 6 سال
 • دامپزشکی: 6 سال
 • دندانپزشکی: 5 تا 6 سال
 • داروسازی: 5 تا 6 سال
 • پرستاری: 3 تا 4 سال
 • فیزیوتراپی: 3 تا 4 سال
 • دوره های تخصص پزشک: 3 تا 6 سال

آیا تحصیل در رشته پزشکی به زبان انگلیسی در همه کشورهای اروپا مقدور است؟

پزشکی در اروپا جزو محبوب ترین رشته ای دانشگاهی به شمار می رود. در بسیاری از کشورهای اروپایی مانند انگلیس، ایتالیا، اتریش، هلند، دانمارک، لهستان، مجارستان، جمهوری چک، لیتوانی، اسلوانی، یونان، روسیه، بلاروس و ... دانشکده های پزشکی دولتی و خصوصی ای وجود دارند که در آنها رشته پزشکی به زبان های انگلیسی، آلمانی، فرانسوی و ... ارائه می شود. اما غالب دانشگاه های بزرگ، امکان تحصیل در رشته پزشکی به زبان انگلیسی را برای دانشجویان بین المللی فراهم نموده اند.

هر چه از شرق به سمت غرب اروپا حرکت کنید، معمولا شهریه های دانشگاهی و هزینه های زندگی در کشورها بالاتر می رود. البته در برخی از کشورهای اروپای غربی تحصیل برای دانشجویان اروپایی (بر خلاف دانشجویان بین المللی) به زبان همان کشور رایگان می باشد.

توصیه آسپیان برای تحصیل پزشکی در اروپا به دانشجویان ایرانی چیست؟

اگر به دنبال تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی در یک دانشگاه سطح بالا در یک کشور امن و ارزان اروپایی هستید، می توانید در پروسه انتخاب از تجربیات و دانش مشاورین آسپیان کمک بگیرید. برای قدم گذاشتن در این راه، چالش ها و مسائل زیادی وجود دارد که باید با همه آنها آشنا باشید.

اولین و مهم ترین نکته ای که به عنوان یک داوطلب تحصیل در دانشکده پزشکی باید در نظر داشته باشید، وضعیت ارزیابی دانشگاه از نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران است، تا پس از فراغت از تحصیل به مشکل ارزیابی مدرک خود برخورد نکنید.

صدها دانشکده پزشکی در اروپا به صورت دولتی و خصوصی وجود دارند که به ارائه رشته های مختلف پزشکی عمومی، دندانپزشکی، داروسازی، فیزیوتراپی و ... می پردازند. اما ما در اینجا سعی کرده ایم تا تنها بخشی از این مراکز علمی در کشورهای مختلف را که برای تحصیل ایرانیان مناسب هستند معرفی نماییم.                                                             

<< فرم در خواست مشاوره رایگان >>

تحصیل رشته پزشکی در جمهوری چک به زبان انگلیسی

چک یکی از کشورهایی است که تحصیل و زندگی در آن هزینه ای مناسبت تر از سایر کشورهای اروپایی داشته، و سالانه دانشجویان زیادی را از ایران و سایر کشورهای دنیا پذیرا است. سه دانشگاه بزرگ و رتبه دار، در این کشور امکان تحصیل در رشته پزشکی به زبان انگلیسی را برای دانشجویان بین المللی فراهم آورده اند که آنها عبارتند از:

دانشگاه های جمهوری چک از نظر رنکینگ در بین دانشگاه های تراز بالای دنیا قرار داشته و از نظر وزات بهداشت نیز مورد تایید هستند. آسپیان به عنوان نماینده رسمی دانشگاه های چارلز، پالاتسکی و ماساریک در ایران، افتخار دارد تا شما را در تمام مراحل پذیرش، ثبت نام، آمادگی برای امتحان ورودی، اخذ ویزا و ... یاری نماید. برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین آسپیان در ارتباط باشید.

تحصیل رشته پزشکی به زبان انگلیسی در لیتوانی

براساس شاخص هزینه زندگی، کشور لیتوانی در میان ۴۰ کشور برتر دنیا قرار دارد و هزینه ‌های مواد غذایی، مسکن، حمل و نقل و مراقبت‌ های بهداشتی در این کشور اروپایی، پایین‌ تر از سایر کشورها است. دو دانشگاه معتبر پزشکی در لیتوانی وجود دارد که تحصیل در رشته پزشکی به زبان انگیلیسی در آنها میسر است. به طور کلی اکثر دانشگاه ‌های لیتوانی در سطح بالای علمی قرار گرفته اند. دانشجویانی که قصد تحصیل رشته پزشکی به زبان انگلیسی در این دانشگاه ها را دارند، باید از تسلط کافی به زبان انگلیسی برخوردار باشند. دانشگاه های پزشکی مورد تایید وزارت بهداشت در لیتوانی عبارتند از:

آسپیان نماینده رسمی دانشگاه علوم پزشکی لیتوانی در ایران، خود را موظف می داند تا شما را در کلیه مراحل از اقدام برای پذیرش تا اقامت در لیتوانی یاری نماید. برای کسب اطلاعات دقیق از نحوه ثبت نام و هزینه های این دانشگاه با کارشناسان آسپیان در ارتباط باشید.

تحصیل رشته پزشکی به زبان انگلیسی در مجارستان

یکی دیگر از کشورهای مهاجر پذیر و ارزان قاره سبز، کشور مجارستان محسوب می شود که هر ساله میزبان دانشجویان بسیاری از سراسر دنیا است. قدمت طولانی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در این کشور موجب جذابیت تحصیل در آن شده است. همچنین عدم نیاز به مدرک زبان آیلتس یا تافل در بدو ورود، یکی دیگر از شاخصه های جذاب دانشگاه های مجاری بشمار می رود که بسیار هم مورد توجه دانشجویان و دانش آموزان ایرانی است. همچنین تحصیل در رشته پزشکی به زبان انگلیسی در تمام دانشگاه های مجارستان ممکن است. شهریه تحصیل در رشته پزشکی به زبان انگلیسی در مجارستان بین 11،000 تا 17،000 یورو به طور سالیانه خواهد بود. چهار دانشکده معتبر و مورد تایید وزارت بهداشت در مجارستان عبارتند از:

 • دانشکده پزشکی دانشگاه سگد
 • دانشگاه علوم پزشکی سملویز بوداپست
 • دانشکده پزشکی دانشگاه دبرسن
 • دانشکده پزشکی دانشگاه Pécs

تحصیل رشته پزشکی به زبان انگلیسی در قبرس

قبرس یکی دیگر از کشورهای بسیار ارزان برای زندگی و تحصیل محسوب میشود که تحصیل در رشته پزشکی به زبان انگلیسی در آن میسر است. این کشور 4 دانشگاه پزشکی انگلیسی زبان دارد که تنها یک دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت قرار گرفته است. شهریه رشته پزشکی در قبرس در حدود 10،000 یورو در سال می باشد. اما هزینه زندگی در قبرس می تواند 500 یورو در ماه تخمین زده می شود. دانشگاه های قبرس عبارتند از:

 • دانشکده پزشکی ، دانشگاه قبرس (مورد تایید وزارت بهداشت)
 • دانشکده پزشکی سنت جورج در قبرس
 • دانشکده پزشکی ، دانشگاه اروپایی قبرس
 • دانشکده پزشکی دانشگاه نیکوزیا

تحصیل رشته پزشکی به زبان انگلیسی در اسلواکی

کشور اسلواکی یکی از کشورهای اروپای مرکزی و عضو پیمان شنگن بشمار می رود که امکان تحصیل رشته پزشکی به زبان انگلیسی با شرایطی به مراتب ساده تر نسبت به سایر کشورهای اروپایی مهیا است. سطح رفاهی خوب و وجود دانشگاه های تراز اول در این کشور سر سبز، باعث شده عده زیادی از دانشجویان و داوطلبان پویای علم به این کشور مهاجرت نمایند. حداقل هزینه زندگی در این کشور 500 یورو در ماه بوده و شهریه متوسط دانشگاه های پزشکی اسلواکی از 11،000 یورو آغاز می شود. دانشگاه های معتبری که رشته پزشکی به زبان انگلیسی در آنها ارائه می شوند عبارتند از:

 • دانشکده پزشکی دانشگاه کامنیوس

تحصیل رشته پزشکی به زبان انگلیسی در بلغارستان

بلغارستان یکی دیگر از کشورهای حوزه شرق اروپا محسوب می شود که حداقل هزینه زندگی در آن به طور میانگین از 400 تا 500 یورو در ماه برآورد می شود. بطور کلی تحصیل در این کشور به دو زبان انگلیسی و بلغاری مقدور است. تحصیل در رشته پزشکی به زبان انگلیسی در بلغارستان، در پنج دانشگاه تراز اول این کشور با شهریه بین 3000 تا 8000 یورو در سال (بسته به رشته تحصیلی) امکان پذیر است. یکی از جذابیت های ویژه تحصیل در بلغارستان عدم نیاز به مدرک زبان است. دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در بلغارستان عبارتند از:

 • دانشگاه پزشکی وارنا
 • دانشگاه پزشکی صوفیه
 • دانشگاه پزشکی پلودیف
 • دانشکده پزشکی دانشگاه تارکی
 • دانشگاه پزشکی پلون

تحصیل رشته پزشکی به زبان انگلیسی در رومانی

یک دیگر از کشورهایی که تحصیل رشته پزشکی به زبان انگلیسی در آن مقدور است، کشور رومانی است. شهریه دانشگاه های این کشور بین 5 تا 8 هزار یورو می باشد. در هشت دانشگاه معتبر این کشور، امکان تحصیل رشته پزشکی به زبان انگلیسی وجود دارد، که تنها دو دانشگاه آ« مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند. این دانشگاه ها عبارتند از:

 • دانشگاه ویکتور بیبز (مورد تایید وزارت بهداشت)
 • دانشگاه پزشکی و داروسازی ویکتور بابس تیمیسارا (مورد تایید وزارت بهداشت)
 • دانشگاه پزشکی کارول داویلا بخارست
 • دانشگاه پزشکی و داروسازی کرایووا
 • دانشگاه تیتو مایورسکو بخارست
 • دانشگاه اوویدیوس کنستانتا
 • دانشگاه پزشکی کلوژ ناپوکا
 • دانشگاه پزشکی Grigore T. Popa

تحصیل رشته پزشکی به زبان انگلیسی در لهستان

کشور لهستان نیز یکی از کشورهای اروپایی است که هزینه تحصیل و زندگی در آن به مراتب پایین تر از سایر کشورهای اروپای مرکزی و غربی است. به طور معمول متوسط هزینه زندگی دانشجویی در لهستان بین 200 تا 500 یورو بوده و از همه مهمتر تحصیل رشته پزشکی به زبان انگلیسی در لهستان میسر است. همچنین هزینه دانشگاه در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی نیز به طور متوسط از 11000 تا 13000 یورو در سال می باشد. دانشگاه های پزشکی مورد تایید در لهاستان عبارتند از:

البته تعداد دانشگاه هایی که دوره های مختلف رشته پزشکی به زبان انگلیسی را در لهاستان ارائه می دهند بسیار بیشتر از لیست فوق می باشد. اما تنها دانشگاه های مذکور مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند.

رشته پزشکی به زبان انگلیسی در ایتالیا

ایتالیا جزو کشورهای حوزه غرب اروپا محسوب شده و هزینه زندگی در آن کمی بالا (حداقل 800 یورو در ماه)  است. رشته پزشکی به زبان انگلیسی در دانشگاه های دولتی و خصوصی به زبان های ایتالیایی و انگلیسی میسر است. اما همه دانشگاه های ایتالیا رشته پزشکی به زبان انگلیسی را ارائه نمی کنند. شهریه دانشگاه های ایتالیا در رشته پزشکی بین 4000 تا 20،000 یورو در سال می باشد. لیست دانشگاه های انگلیسی زبان و مورد تایید وزارت بهداشت در ایتالیا عبارت است از:

 • دانشگاه باری ایتالیا (UNIBA)
 • دانشگاه فدریکو دوم ناپل
 • دانشگاه بولونیا
 • دانشگاه ساپینزا رم
 • دانشگاه تورورگاتا رم
 • دانشگاه میلان
 • دانشگاه میلان بیکوکا ایتالیا
 • دانشگاه پاویا
 • دانشگاه تورین
 • دانشگاه ویتا سالوت سنت رافائل (خصوصی)

تحصیل رشته پزشکی به زبان انگلیسی در سوئد

سوئد جزو پیشرفته ترین کشورهای اروپایی به حساب می آید که سطح رفاه اجتماعی بسیار بالایی دارد. برای تامین هزینه زندگی در سوئد، باید بتوانید حداقل 1500 یورو در ماه برای مخارج حداقل زندگی خود فراهم نمایید. دانشگاه های سوئد جزو برترین دانشگاه های دنیا به محسوب می شوند که تحصیل در آنها با پرداخت شهریه بین 4000 تا 12000 یورو در سال برای رشته های مختلف پزشکی میسر است. اولین قدم ورود به دانشگاه های سوئد داشتن مدرک آیلتس 7 بوده و تحصیل در رشته پزشکی به زبان انگلیسی می باشد. البته دانشجویان پزشکی علاوه بر زبان انگلیسی، ملزم به یادگیری زبان سوئدی نیز هستند تا در دروس عملی خود با مشکلی مواجه نشوند. دانشگاه های پزشکی مورد تایید وزارت علوم شامل مراکز زیر می گردند:

 • انستیتو کارولینسکا
 • دانشگاه اوپسالا
 • دانشگاه لاند
 • دانشگاه استکهلم
 • دانشگاه گوتنبرگ
 • دانشگاه علوم کشاورزی سوئد
 • دانشگاه اومئا  
 • دانشگاه لینکوپینگ
 • دانشگاه اوربرو
 • دانشگاه مالمو
 • دانشگاه یونشوپینگ

تحصیل رشته پزشکی به زبان انگلیسی در انگلستان

تحصیل در رشته پزشکی به زبان انگلیسی در انگلستان یکی از پر هزینه ترین انتخاب هایی بشمار می رود که شما می توانید داشته باشید. البته رنکینگ بسیار بالا و حضور در دانشگاه های تراز اول جهان برای تحصیل در رشته پزشکی، جزو ادله بسیار منطقی برای ادامه تحصیل در این کشور بشمار می رود. برخی از دانشگاه هایی که امکان ادامه تحصیل دانشجویان بین المللی در رشته پزشکی در انگلستان را فراهم آوردند، عبارتند از:

 • دانشکده پزشکی دانشگاه آنگلیا راسکین ، چلمزفورد
 • دانشکده پزشکی دانشگاه آستون ، بیرمنگام
 • بارت و دانشکده پزشکی و دندانپزشکی لندن ، لندن
 • دانشکده پزشکی برایتون و ساسکس ، برایتون
 • دانشکده پزشکی بریستول ، بریستول
 • دانشکده پزشکی و بهداشت دانشگاه دورهام
 • دانشکده پزشکی دانشگاه اج هیل ، اورمسکرک
 • دانشکده پزشکی هال یورک ، یورک
 • دانشکده پزشکی امپریال کالج ، لندن
 • دانشکده پزشکی دانشگاه کیل
 • کالج کینگ کالج دانشکده پزشکی و دندانپزشکی لندن ، لندن
 • دانشکده پزشکی لنکستر ، لنکستر ، لنکاوی
 • دانشکده پزشکی لیدز ، لیدز
 • دانشکده پزشکی لستر ، لستر
 • دانشکده پزشکی لیورپول ، لیورپول
 • دانشکده پزشکی منچستر ، منچستر
 • بخش علوم پزشکی ، دانشگاه آکسفورد ، آکسفورد
 • دانشکده پزشکی دانشگاه نیوکاسل ، نیوکاسل بر تین
 • دانشکده پزشکی نورویچ در دانشگاه East Anglia ، نورویچ
 • کالج پزشکی و دندانپزشکی شبه جزیره ، پلیموث
 • سنت جورج ، دانشگاه لندن
 • دانشکده پزشکی بالینی ، دانشگاه کمبریج
 • دانشکده پزشکی شفیلد ، شفیلد
 • دانشکده پزشکی ساوتهمپتون ، ساوتهمپتون
 • دانشکده پزشکی UCL ، لندن
 • دانشکده پزشکی دانشگاه بیرمنگام ، بیرمنگام
 • دانشکده پزشکی دانشگاه باکینگهام ، باکینگهام
 • دانشکده پزشکی دانشگاه مرکزی لنکاوی ، پرستون
 • دانشکده پزشکی دانشگاه اکستر
 • دانشگاه پزشکی ناتینگهام ، دربی
 • دانشکده پزشکی دانشگاه ناتینگهام ، لینکلن
 • دانشکده پزشکی دانشگاه ناتینگهام
 • دانشکده پزشکی دانشگاه ساندرلند
 • دانشکده پزشکی وارویک ، کاونتری
 • دانشکده پزشکی دانشگاه کویینز بلفاست

جمع بندی

بسیاری از دانشگاه های اروپایی جزو برترین دانشگاه های تراز اول دنیا محسوب می شوند که تحصیل در آنها، رویای بسیاری از دانشجویان با استعداد دنیا به حساب می آید. بالاخص دانشجویان زیادی در سراسر جهان مشتاق به تحصیل رشته های پزشکی در اروپا هستند، تا بتوانند پس از اتمام تحصیلات خود به راحتی در هر کشوری که دوست دارند مشغول به کار شوند.

تحصیل در رشته پزشکی به زبان انگلیسی در دانشگاه های اروپایی، در اغلب کشورهایی که آغوش خود را به روی دانشجویان مستعد بین المللی گشوده اند، میسر می باشد. البته تحصیل به زبانی غیر از زبان رسمی همان کشور در اروپا، رایگان نبوده و مستلزم پرداخت شهریه است. بطور متوسط شهریه رشته پزشکی به زبان انگلیسی در اروپا از 6000 تا 18000 یورو، منوط به رشته، دانشگاه، شهر و شرایط دانشجو متغیر می باشد. یکی دیگر از نکاتی که دانشجویان قبل از مهاجرت می بایست در نظر داشته باشند، هزینه های زندگی در کشور مقصد است. معمولا هر چه از شرق به سمت غرب اروپا حرکت کنید، هزینه های زندگی نیز بیشتر می شود. به طور کلی هزینه زندگی در اروپا از 400 یورو تا 2000 یورو به صورت ماهیانه متغیر بوده و بستگی به کشور و شهر مقصد شما خواهد داشت.

توصیه می کنیم قبل از هر اقدامی، شرایط خود را با کارشناسان ما در آسپیان مطرح نمایید، تا با استفاده از تجربیات چندین ساله ما، بتوانید بهترین تصمیم ممکن را برای آینده خود اخذ نمایید. 

1399/ 11 /11 308
printrating
نام
ایمیل
نظر