هزینه زندگی و تحصیل در مجارستان

زمانی که قصد مهاجرت به کشور و یا شهر دیگری را دارید، فکر کردن به هزینه‌ها و مخارجی که در انتظارتان خواهد بود، یکی از مهمترین اقداماتی اولیه ای است که پیش رو دارید. تحصیل در یک کشور دیگر مثل تحصیل در مجارستان، یکی از رویاهایی بشمار می رود که هر دانش آموزی در دوران تحصیل خود در سر می پروراند، که به دلایل مختلفی برای همه محقق نخواهد شد.

یکی از کشورهایی که در سالیان اخیر به دلیل وجود دانشگاه های تراز بالا، در کنار هزینه های زندگی و تحصیل مناسب در آن مورد توجه دانشجویان دنیا قرار گرفته است، کشور مجارستان یا به قول انگلیسی زبان ها کشور Hungary است.

شهرت این کشور تا به جایی بوده که توانسته هر ساله بیش از 28,000 دانشجوی بین المللی را از سراسر جهان جذب خود نماید. ما در این مقاله سعی می کنیم تا شما را با هزینه زندگی و تحصیل در مجارستان آشنا کنیم.

هزینه زندگی و تحصیل در مجارستان

مجارستان چه گونه کشوری است؟

مجارستان سرزمینی سرسبز در اروپای مرکزی و هم مرز با کشورهای اتریش، اسلوونی، اسلواکی، رومانی، اوکراین، کرواسی و صربستان است که با مساحت 93030 کیلومتر مربع، دارای ۱۹ شهرستان و پایتخت مستقل به نام بوداپست می باشد.

شهرهای مهم مجارستان علاوه بر بوداپست، شامل دبرسن، میشکولتس، سگد، پچ و گیور میگردد. همچنین مجارستان یکی از کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی، اتحادیه اروپا و پیمان شنگن بشمار می رود.

اما با اینکه مجارستان عضو پیمان شنگن شده و اقامت آن به شما اجازه تردد در کل کشورهای اروپایی عضو شنگن را میدهد، اما واحد پول مجارستان فورینت است. با توجه به پایداری اقتصادی این کشور، نسبت یورو به فورینت در یکساله اخیر بین 340 تا 370 فورینت و قیمت دلار بین 290 تا 310 فورینت می باشد.

استانداردهای ایمنی، قوانین و آزادیهای اجتماعی مناسب، و هزینه پایین زندگی در یک کشور اروپایی، مجارستان را به عنوان یکی از محبوبترین مکانهای مورد علاقه مهاجرین از سراسر جهان تبدیل نموده است.

چرا ایرانیان علاقهمند به تحصیل و زندگی در مجارستان هستند؟

یکی از برترین مزایای تحصیل در دانشگاه های مجارستان نسبت به سایر دانشگاه های سایر کشورهای اروپایی و آمریکایی، برای دانشجویان ایرانی که هنوز موفق به اخذ مدرک زبان تافل یا آیلتس نشده اند، عدم نیاز به مدرک زبان برای اخذ پذیرش می باشد. دانشگاه های مجارستان غالبا در کالج های وابسته به خود دوره های زبان انگلیسی و آلمانی دایر کرده اند و دانشجو میتواند از طریق پذیریش کالج در دوره زبان نیز به این کشور مهاجرت نماید.

دوره های لیسانس، فوق لیسانس و دکتری در دانشگاههای مجارستان به سه زبان انگلیسی، آلمانی و مجاری برگزار میشود که دانشجو با توجه به علاقه خود می تواند با شرکت در دوره زبان یا داشتن مدرک زبان مورد نظر از دانشگاه پذیرش بگیرد.

هزینه های صفر تا صد زندگی و تحصیل در مجارستان

در ابتدا بهتر است مسیر راه را از لحظه ارسال مدارک به دانشگاه تا لحظه فارغ تحصیلی ترسیم نموده و در مرحله بعد هزینه های حدودی هر مرحله را بررسی کنیم. برای این منظور چهار گروه کلی از هزینه ها پیش روی ما خواهد بود:

 • هزینه ویزا و هزینه اپلیکیشن فی دانشگاه مورد نظر تحصیل در مجارستان
 • شهریه دانشگاه های مجارستان
 • هزینه اقامت دانشجویی در مجارستان
 • سایر هزینه های زندگی در مجارستان مانند غذا، حمل و نقل و غیره

برای هزینه ویزا و هزینه اپلیکیشن فی دانشگاه مجارستان چه مبلغی را در نظر بگیریم؟

شما برای شروع پروسه ثبت نام در دانشگاه مورد نظر خود، ابتدا باید در زمان مقرر آن اقدام به تکمیل فرم درخواست (اپلیکشین فرم) نموده و در اکثر موارد می بایست هزینه ای بطور متوسط از 100 تا 250 یورو برای ارسال درخواست به دانشگاه پرداخت نمایید.

البته به یاد داشته باشید که قبل از شروع پروسه ثبت نام باید مدارک مورد نیاز دانشگاه را مانند مدرک تحصیلی قبلی، شناسنامه، گذرنامه، توصیه نامه از اساتید قبلی و ... تهیه و در دارالترجمه های رسمی کشور ترجمه کرده باشید. این پروسه نیز برای شما هزینه های مربوط به خود را در بر خواهد داشت.

همچنین در بیشتر دانشگاهها شما ملزم به شرکت در یک امتحان ورودی هستید، که هزینه شرکت در آن به طور متوسط بین 200 تا 500 یورو می باشد.

پس از اخذ پذیرش و قبولی در دانشگاه شما می بایست برای دریافت ویزای دانشجویی به سفارت مجارستان در تهران مراجعه نمایید. بطور کلی سفارت برای صدور ویزا بلند مدت گروه A مبلغ 99 یورو از شما دریافت خواهد نمود. به یاد داشته باشید اگر شما با خرج خودتان اقدام به ادامه تحصیل می کنید، و هیچ ارگان و یا بورسیه ای مخارج تحصیل و زندگی شما را تامین نمی کند، بایستی مدرک تمکن مالی برای ویزای تحصیلی مجارستان (که مبلغی بین 8 تا 10 هزار یورو است) به سفارت ارائه نمایید. 

شهریه کالجها و دانشگاههای مجارستان در سال چقدر است؟

همه کالج ها و دانشگاه های مجارستان به یکی از دو گروه دولتی و خصوصی تعلق دارند، و همه آنها دو نوع شهریه یکی برای دانشجویان مجارستانی و کشورهای اروپایی و دیگری برای دانشجویان غیر اروپایی تصویب کرده اند. اما نکته قابل ملاحظه در اینجاست که هزینه تحصیل در مجارستان به نسبت سایر کشورهای اروپایی به مراتب ارزانتر و مناسبتر میباشد.

به طور معمول شهریه کالج ها و دانشگاه های غیر دولتی (خصوصی) برای دانشجویان غیر اروپایی بالاتر است. البته یکی دیگر از آیتم های موثر در میزان شهریه شما، مقطع و رشته تحصیلی ای است که قصد ادامه تحصیل در آن را دارید. رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و ... جزو گرانترین رشته های دانشگاهی در مجارستان بشمار می روند. بعد از رشته های پزشکی رشته های فنی و مهندسی و سپس رشته ها مدیریتی و علوم انسانی قرار دارند.

 • شهریه سالیانه کالج زبان 5900 الی 8000 یورو
 • شهریه سالیانه رشته های پزشکی از 10000 یورو الی 18000 یورو
 • شهریه سالیانه رشته داروسازی از  12000 یورو
 • شهریه سالیانه رشته دندانپزشکی از 12000 الی 2000۰ یورو
 • شهریه سالیانه دوره کارشناسی در رشتههای فنی از 1500 یورو الی 6000 یورو
 • شهریه سالیانه دوره کارشناسی در رشتههای علوم انسانی 1500 یورو
 • شهریه سالیانه دوره کارشناسی در رشتههای هنر 2500 یورو
 • شهریه سالیانه دوره های کارشناسی از 6000 یورو
 • شهریه سالیانه دوره های دکتری از 8000 یورو

البته به یاد داشته باشید که شهریه تنها هزینه ای نیست که شما به دانشگاه پرداخت خواهید کرد و در هر ترم شما هزینه هایی از قبیل هزینه ثبت نام (حدوداً 200 یورو)، هزینه کتاب های درسی (از حدود 300 یورو) هزینه امتحانات (حدود 200 تا 400 یورو) و ... را نیز باید در نظر داشته باشید.

برای هزینه اقامت دانشجویی در مجارستان چه مقدار پول نیاز است؟

یکی از مهمترین هزینه های زندگی در هر کشوری هزینه اجاره بها و کرایه محل اقامت فرد محسوب می شود. خوشبختانه، کرایه آپارتمان در شهرهای مختلف مجارستان نسبت به سایر کشورهای اروپایی پایینتر است. البته در این میان شهر بوداپست به عنوان پایتخت بالاترین نرخ اجاره بها در کشور مجارستان را دارد. کرایه آپارتمان در بوداپست به طور معمول عبارت است از:

 • آپارتمان (1 اتاق خواب) در مرکز شهر بین 360 الی560 یورو
 • آپارتمان (1 اتاق خواب) خارج از مرکز بین 260 تا 450 یورو
 • آپارتمان (3 اتاق خواب) در مرکز شهر 600 تا 1200 یورو
 • آپارتمان (3 اتاق خواب) خارج از مرکز 450 الی 850 یورو

کرایه آپارتمان در سایر شهرها میتواند تا 40 درصد کمتر از رقم های ذکر شده در نظر گرفته شود. البته برای زندگی دانشجویی گزینه های دیگری مانند خوابگاه های خصوصی و خوابگاه خود دانشگاه نیز وجود دارد که کرایه ماهیانه آنها نیز از 200 تا 500 یورو متغیر می باشد. این خوابگاه ها متاسفانه در همه شهرها در دسترس نبوده و ظرفیت محدودی دارند.

هزینههای جاری زندگی در مجارستان چگونه است؟

علاوه بر مسکن، شما میبایست مبلغی معادل 200 تا 400 یورو در ماه را برای مخارج معمول زندگی از قبیل خوراک، حمل و نقل، پوشاک، تفریح، رستوران و ... در نظر داشته باشید. البته لایف استایل و عادات فردی شما در کم و زیاد شدن این مخارج سهم بسزایی داشته و شما در صورت توان مبالغ بیش از این نیز میتوانید خرج نمایید.

در اینجا برای آشنایی بیشتر شما لیست مفصلی از آیتمهای مختلف مورد نیاز برای زندگی ذکر مینماییم تا دید بهتری از وضعیت مخارج داشته باشید. این مبالغ به صورت میانگین و در شهر بوداپست در نظر گرفته شده است و میتواند در شهرهای دیگر تا حدودی کاهش داشته باشد.

هزینه های رستوران

غذا دو نفره در رستورانهای ارزان قیمت
از
3
الی
9
یورو
غذا دو نفره در رستورانهای خوب و متوسط
از
19
الی
42
یورو
غذای فستفود در مکدونالد (برندهای زنجیرهای)
از
4
الی
6
یورو
نوشیدنی
از
0.5
الی
3
یورو
قهوه و چای در کافی شاپ و رستوران
از
0.5
الی
2
یورو
 

خرید مواد غذایی

شیر یک لیتری
از
0.5
الی
1
یورو
نان سفید (نیم کیلو)
از
0.4
الی
1.5
یورو
برنج (1 کیلو)
از
0.7
الی
2
یورو
تخم مرغ 12 تایی
از
1
الی
2
یورو
مرغ (ا کیلو)
از
2.5
الی
5.5
یورو
گوشت قرمز (هر کیلو)
از
5
الی
10
یورو
سیگار
از
4
الی
6
یورو
میوه فصل
از
0.5
الی
2.5
یورو
پیاز، سیب زمینی و ...
از
0.5
الی
1.3
یورو
گوجه فرنگی
از
1
الی
2.5
یورو
آب بطری 1.5 لیتری
از
0.12
الی
0.5
یورو
 

حمل و نقل

بلیط یک طرفه شهری
از
0.8
الی
1.2
یورو
بلیط ماهیانه شهری
از
18
الی
28
یورو
تاکسی شهری
از
1.5
الی
...
یورو
بنزین (هر لیتر)
از
0.9
الی
1.5
یورو
 

ورزش و سرگرمی

باشگاه ورزشی و بدنسازی
از
16
الی
45
یورو
سینما
از
4
الی
6
یورو
 

قبوض ماهیانه

قبض آب، برق و انرژی برای آپارتمان 80 متری ماهانه
از
90
الی
230
یورو
اینترنت 60 مگابیت در ثانیه یا بیشتر، نامحدود ADSL
از
9
الی
21
یورو
تعرفه تلفن و موبایل
از
0.04
الی
0.1
یورو
 

جمع بندی:

اگر قصد ادامه تحصیل و مهاجرت به کشورهای اروپایی را دارید، مجارستان یکی از مناسبترین کشورهایی بشمار میرود که شهریه دانشگاه ها و هزینه زندگی در آن به نسبت سایر کشورهای اروپایی مناسبتر است. بطور کلی به عنوان یک دانشجو شما علاوه مبلغ شهریه دانشگاهی خود (که میتواند بسته به رشته و مقطع تحصیلی شما از 2000 تا 20000 یورو در سال باشد) میبایست توان پرداخت هزینه بین ۵00 تا 900 یورو در ماه را برای یک زندگی دانشجویی داشته باشید.

به شما توصیه میکنیم قبل از هر اقدامی با کارشناسان مجرب ما در گروه آسپیان تماس بگیرید تا با ارزیابی شرایط مالی و اقتصادی خود بهترین تصمیم را برای آیندهتان بگیرید.

1399/ 10 /28 512
printrating
نام
ایمیل
نظر