آشنایی با حمل و نقل عمومی در جمهوری چک

جمهوری چک یکی از اصلی ترین نقاط ترانزیتی در اروپا است. بزرگترین و اصلی ترین فرودگاه چک، فرودگاه بین المللی پراگ -روژینو است. اما تنها نقطه قوت جمهوری چک در داشتن فرودگاه ها نیست. جمهوری چک دارای یکی از مدرن ترین سیستم های حمل و نقل عمومی اروپا است.

مسافرانی که به چک می آیند به لطف حمل و نقل عمومی پیشرفته برای جا به جایی بسیار راحت هستند. همچنین جمهوری چک قوانین سخت گیرانه ای را در رابطه با رانندگی اعمال می کند. شما در جمهوری چک از راست رانندگی می کنید. بدون استثنا نوشیدن الکل قبل از رانندگی ممنوع است. این موضوع به شدت توسط پلیس بررسی می شود. از اول نوامبر تا 31 مارس نیز رانندگان ملزم به استفاده از لاستیک های زمستانی هستند. این مقاله مجموعه آسپیان، به بررسی حمل و نقل عمومی در جمهوری چک و خصوصا شهر پراگ می پردازد.

در جمهوری چک از چه وسایل حمل و نقل عمومی ای می توان استفاده کرد؟

می توانید از تراموا، اتوبوس، مترو، تاکسی، کشتی و حتی تله کابین در جمهوری چک استفاده کنید. جدول زمانی، پیوندها و سایر اطلاعات مهم در مورد حمل و نقل پراگ به وفور در دسترس عموم است. سیستم حمل و نقل عمومی گسترده ای در شهرهای برنو، استراوا، پیلسن، لیبرس و سایر شهرهای جمهوری چک وجود دارد.

حمل و نقل عمومی در جمهوری چک

  1. مترو

سریعترین راه برای رسیدن از یک مکان به مکان دیگر در سیستم حمل و نقل عمومی جمهوری چک مترو است. مترو پراگ که از نظر تراکم در اروپا در رتبه پنج قرار دارد، از سه خط تشکیل شده است. برای توصیف هر یک از این خطوط از رنگهای مختلفی استفاده می شود. طول کلی آنها تقریباً 50 کیلومتر است و 50 ایستگاه روی آنها وجود دارد. خط A ، سبز رنگ، خط B زرد و C خط قرمز است. خط A مترو مسافران را بین Skalka و Dejvická جابجا می کند.

 خط B بین ČernýMost و Zličín کار می کند. خط C نیز از Ládví به Haje حرکت می کند. سه ایستگاه وجود دارد که می توانید بین خطوط جابجا شوید. این ایستگاه ها Muzeum (A - C) ، Můstek (B - A) و Florenc (C - B) هستند. مترو اولین سفر خود را از ساعت 05.00 آغاز می کند و تا 00:00 خدمت می کند. در طول روزهای هفته آمدن مترو بین د تا سه دقیقه طول می کشد. در روزهای تعطیل این زمان بین چهار تا 10 دقیقه است.

  1. تراموا

از طرف دیگر ، تراموا نیز مانند مترو مزیت سرعت را دارا می باشد. تراموا این فرصت را به مسافران می دهد تا بیشتر مکان های توریستی شهر را از نزدیک مشاهده کنند. خطوط تراموا در پراگ، که یکی از گسترده ترین شبکه ها را در جهان دارد، 500 کیلومتر است. حمل و نقل مسافر در شبکه تراموا توسط بیش از 900 وسیله نقلیه تأمین می شود.

ساعت کاری تراموا هر روز در هر ایستگاه در هر ایستگاه آویزان می شود. زمان انتظار سفر با تراموا بین هشت تا 10 دقیقه متغییر است. تراموا از 04:30 صبح تا نیمه شب، مشغول به خدمت رسانی است. از نیمه شب فاصله زمانی آمدن تراموا تا 40 دقیقه افزایش می یابد. تراموا های شبانه با شماره 51-59 از Lazarská  به عنوان ایستگاه مرکزی استفاده می کنند. تراموا 22 و 23 در زیباترین خطوط شهر فعالیت می کنند.

در مسیرهای تراموا ها؛ مکان های جالب توجه بسیاری وجود دارد. از جمله تئاتر ملی، قلعه پراگ و... همچنین تراموا نوستالژیک درخط 91 پراگ کار می کند. این تراموا از اواخر ماه مارس تا اواسط ماه نوامبر یک تور را در مرکز شهر انجام می دهد. قیمت بلیط تراموا نوستالژیک برای بزرگسالان 35 CZK تعیین شده است.

  1. اتوبوس های شهری

از آنجا که خیابان ها باریک است، اتوبوس های شهری به مرکز شهر منتقل نمی شوند. اکثر اتوبوس ها مسافران را در حومه شهر و برخی ایستگاه های مترو و تراموا منتقل می کنند. ساعت کاری اتوبوس های شهرداری مانند ایستگاه تراموا در همه ایستگاه ها معلق است. در طول روز، اتوبوس ها بین ساعت 04:30 تا 00:30 حرکت می کنند. اتوبوس های شبانه در باقی ساعات روز، فعال هستند.

 در شهر پراگ، شماره های بین 502-513 به 12 اتوبوس که در شب فعالیت می کنند داده شده است. علاوه بر این ، اتوبوس های شبانه 601 ، 602 و 603 مسافران را به حومه پراگ منتقل می کنند. ممکن است به هر دلیلی برنامه حرکت اتوبوس ها را متوجه نشوید. می توانید از برنامه ریزِ سفر در سایت رسمی DPP استفاده کنید. این سایت سیستم حمل و نقل شهری پراگ را مدیریت می کند.

  1. تاکسی

تاکسی ها که به دلیل سرعت و راحتی بیشتر مورد پسند مسافران در بسیاری از شهرهای جمهوری چک هستند. تاکسی ها جایگاه مهمی در سیستم حمل و نقل جمهوری چک دارند. مدیریت شهری در شهر پراگ هزینه طی کردن هر یک کیلومتر را یک یورو تعیین کرده. استفاده از برنامه های Uber و Liftago نیز در جمهوری چک رواج دارد. با استفاده از این برنامه ها می توانید تاکسی اینترنتی سفارش دهید.

 هر دو نرم افزار قیمت مناسب و سهولت پرداخت با کارت اعتباری را در اختیار کاربران خود قرار می دهند. در صورت تمایل می توانید با تماس با سرویس های فعال در شهر اقدام به رزرو تاکسی کنید. شرکت هایی مانند گرین پراگ ، AAA Radiotaxi و City Taxi. این شرکت ها قادرند قیمت پایین تری در هر کیلومتر به مشتریان خود ارائه دهند.

 

1399/ 09 /26 338
printrating
نام
ایمیل
نظر