تحصیل در دانشگاه‌های معتبر مجارستان برای دانشجویان ایرانی

مجارستان کشوری در اروپای مرکزی و همسایگی کشورهای اتریش، اوکراین و اسلواکی، با آب و هوای خشک و معتدل است که به واسطه زیبایی‌های طبیعی، مکان‌های تاریخی و جذابیت‌های فرهنگی خود همواره میزبان جمعیت زیادی از گردشگران بوده است. رشد اقتصادی خوب، عضویت در پیمان شنگن، وجود فرصت‌های شغلی مناسب، شرایط سرمایه گذاری و ادامه تحصیل خوب در این کشور، همگی از عواملی هستند که باعث شده تا عده زیادی مشتاق مهاجرت به این کشور باشند.

تحصیل در دانشگاه‌های معتبر مجارستان برای دانشجویان ایرانی

برتری‌های دانشگاه‌ها در مجارستان

در کنار عوامل یاد شده، وجود دانشگاه‌های بزرگ و برجسته (دانشگاه‌هایی که به واسطه هیات‌های علمی، اساتید بین‌ المللی، محیط‌های علمی و تحقیقاتی پیشرفته، کتابخانه‌ها و تعداد زیاد دانشجویان بین‌ المللی در آنها، توانسته اند جزو برترین مراکز علمی و دانشگاهی دنیا در رنکینگ‌های جهانی قرار بگیرند) و امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز موجب شده تا دانشجویان جوان و با استعداد فراوانی (از جمله دانشجویان مستعد ایرانی) جذب دانشگاه‌های معتبر مجارستان شوند. در حال حاضر بیشترین جمعیت دانشجویان بین‌المللی کشور مجارستان را دانشجویان ایرانی، آلمانی، نروژی و سوئدی تشکیل می‌دهند.

جذابیت تحصیل در مجارستان برای دانشجویان ایرانی در چیست؟

اغلب دانشجویان ایرانی، به خصوص آقایانی که قصد ادامه تحصیل دارند، و به زودی با مشکل سربازی مواجه خواهند شد، به دنبال کشوری برای مهاجرت تحصیلی می‌گردند، که کمترین اتلاف زمان را در پروسه اخذ پذیرش و مهاجرت برایشان داشته باشد، و حدالامکان در بدو ورود به مدرک زبان نیازی نداشته باشند. همچنین با توجه به وضعیت نامناسب اقتصادی، و بالا رفتن نرخ ارز در ایران، کشورهایی که هزینه زندگی و تحصیل در آنها پایین‌تر است، بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند.

مزایای تحصیل در دانشگاه‌های معتبر مجارستان برای ایرانیان

از اینرو مزایایی مانند امکان اشتغال پاره وقت در حین تحصیل، وجود موقعیت‌های شغلی، امکان دریافت انواع بورسیه‌های تحصیلی، هزینه نسبتا پایین زندگی و تحصیل در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، فرآیند پذیرش ساده، امکان تحصیل به زبان‌های انگلیسی و آلمانی، و از همه مهم‌تر امکان اخذ پذیرش بدون نیاز به مدرک زبان در ابتدای ورود، موجب شده است تا عده زیادی از دانش آموزان و دانشجویان ایرانی، کشور مجارستان را برای ادامه تحصیل خود انتخاب نمایند.

تاریخچه آموزش عالی در کشور مجارستان

اولین دانشگاه مجارستان در سال ۱۳۳۷ میلادی تاسیس شده و بیش از شش قرن قدمت دارد. در حال حاضر بیش از ۶۰ موسسه آموزش عالی (۲۵ دانشگاه و الباقی کالج) و ۵۵۰ مدرسه آموزش زبان‌های خارجی (انگلیسی، آلمانی و …) در این کشور دایر است و بیش از ۳۰,۰۰۰ دانشجو در آنها مشغول به تحصیل هستند.

سیستم آموزش در مجارستان چگونه است؟

نظام آموزشی مجارستان نیز مانند بسیاری از کشورهای اروپایی شامل ۱۲ سال دوره تحصیلات ابتدایی (۴ سال) و دبیرستان (۸ سال) بوده و پس از آن دانشجو می‌تواند در رشته تحصیلی دلخواه خود ادامه تحصیل دهد. آموزش عالی در مجارستان در دو نوع موسسه آموزش عالی، دانشگاه و کالج برگزار می‌شود که در هر دو امکان تحصیل فرد از مقطع کارشناسی تا دکتری وجود دارد. زبان تحصیل در مجارستان به زبان مجاری، و برای خارجی‌ها به زبان انگلیسی و آلمانی می‌باشد.

سالیانه دانشجویان بسیاری به قصد تحصیل در رشته‌های علوم کشاورزی، علوم کامپیوتر، حقوق، علوم اقتصادی، هنر، علوم انسانی، علوم اجتماعی ، علوم ورزشی، علوم پزشکی و علوم طبیعی وارد مجارستان می‌شوند.

سیستم آموزش عالی در کشور مجارستان به چه صورت است؟

طول دوره‌های کارشناسی در مجارستان از ۳ تا ۴ سال می‌باشد، که دانشجویان خارجی برای ورود به ارائه مدرک زبان انگلیسی و یا آلمانی، و در برخی از رشته‌ها نیاز به قبولی در امتحان ورودی آن رشته نیاز دارند. همچنین طول دوره کارشناسی ارشد ۲ تا ۳، دوره دکتری بین ۳ تا ۵  سال است. در مجارستان سیستم تحصیل‌ رایگان وجود نداشته، و دانشجویان در همه مقاطع تحصیلی ملزم به پرداخت شهریه می‌باشند. البته شهریه دانشجویان غیر اروپایی گران‌تر از دانشجویان اروپایی است.

بخش مهم دیگر در سیستم آموزش مجارستان، موسسات و کالج‌های زبانی هستند که دانشجویان بسیاری را از سرتاسر دنیا به خود جذب می‌نمایند. دانشجویانی که مدرک زبان انگلیسی (و یا آلمانی) ندارند، می‌توانند با اخذ پذیرش دوره زبان، اقامت مجارستان را دریافت نموده و پس از اتمام دوره خود وارد دانشگاه شوند. سالانه عده بسیاری تنها برای آموزش زبان‌های آلمانی و انگلیسی وارد کالج‌های این کشور می‌شوند.

کدام یک از موسسات آموزش عالی، جزو برترین دانشگاه‌های معتبر مجارستان به حساب می‌آیند؟

همانطور که بیان شد، موسسات آموزش عالی مجارستان شامل دانشگاه‌ها و کالج‌های این کشور می‌باشد. از مجموع ۲۵ دانشگاه فعال در مجارستان، پنج دانشگاه با رنکینگ زیر ۱,۰۰۰ و نه دانشگاه با رتبه زیر ۳,۰۰۰ وجود دارد. پانزده دانشگاه معتبر مجارستان عبارتند از:

 1. دانشگاه Eötvös Loránd بوداپست
 2. دانشگاه فناوری و اقتصاد بوداپست BME
 3. دانشگاه سگد
 4. دانشگاه دبرسن
 5. دانشگاه پچ  (Pécs)
 6. دانشگاه پانونیا
 7. دانشگاه کورینوس
 8. دانشگاه سملوایز
 9. دانشگاه سنت ایستون
 10. دانشگاه اوبادا
 11. دانشگاه میسولک
 12. دانشگاه PPKE
 13. دانشگاه غرب مجارستان
 14. کالج Nyíregyháza
 15. دانشگاه کاپوسوار

دانشگاه‌های معتبر مجارستان در شهرهای مختلف واقع شده اند و هزینه تحصیل و زندگی دانشجویی، در دانشگاه‌ها و شهرهای مختلف متفاوت خواهد بود.

چه کالج‌های معتبر در مجارستان وجود دارد؟

علاوه بر دانشگاه، کالج‌ها نیز بخش مهمی از بدنه آموزشی مجارستان را تشکیل می‌دهند. به خصوص در زمینه رشته‌های پزشکی، دانشجویان و داوطلبان این گروه موظف هستند که حداقل یک‌سال قبل از شروع دوره پزشکی، دوره آمادگی برای پزشکی (پیش پزشکی) را در کالج سپری نموده، و بعد از قبولی در آزمون ورودی رشته پزشکی، می‌توانند وارد دانشگاه شوند. البته دوره کالج در رشته‌های فنی نیز وجود دارد. افرادی که وارد کالج می‌شوند، نیازی به ارائه مدرک زبان نخواهند داشت. از جمله کالج‌های معتبر مجارستان می‌توان به مراکز زیر اشاره نمود:

 1. کالج مک دانیل
 2. کالج اویسینا
 3. کالج پزشکی پچ
 4. کالج دونا

 

دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم ایران

اگر به دنبال تحصیل در رشته‌های فنی و مهندسی، علوم انسانی، علوم پایه،  تربیت بدنی و علوم ورزشی، MBA و مدیریت و … (به غیر از گروه‌های پزشکی) هستید و قصد دارید پس از فراغت از تحصیل به ایران باز گردید، به یاد داشته باشید که در مقطع دکتری و کارشناسی ارشد حتما باید در یکی از دانشگاه‌های گروه «ب» ادامه تحصیل دهید. این دانشگاه‌ها عبارتند از:

گروه ب

 1. Budapest University of Technology and Economics
 2. Corvinus University of Budapest
 3. Eotvos Lorand University
 4. Szent Istvan University
 5. University of Debrecen
 6. University of Pecs
 7. University of Physical Education, Budapest صرفا در رشته‌های تربیت بدنی و علوم ورزشی
 8. University of Szeged
 9. University of Veterinary Medicine Budapest

گروه ج

اما دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی را دارند، علاوه بر ۹ دانشگاه مذکور، می‌توانند در دانشگاه فنی مهندسی میشکولس - Miskolc نیز ثبت نام نمایند. به یاد داشته باشید مدرک دکتری و کارشناسی ارشد این دانشگاه توسط وزارت علوم تایید نخواهد شد. رشته‌های پرطرفدار این دانشگاه شامل رشته‌های علوم انسانی، حقوق، موسیقی و کامپیوتر می‌باشند.

در ادامه به معرفی برخی از این دانشگاه‌ها می‌پردازیم.

دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت ایران

دانشجویان ایرانی‌ای که قصد ادامه تحصیل در رشته‌های گروه پزشکی، دندانپزشکی، روانشناسی، فیزیوتراپی و … را دارند، می‌توانند مطابق با لیست دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران، یکی از دانشگاه‌های ذیل را انتخاب و در رشته دلخواه خود ادامه تحصیل دهند.

 1. University of Szeged
 2. University of Debrecen
 3. Semmelweis University
 4. University of Pécs

 

دانشگاه بین المللی فنی و مهندسی بوداپست (Budapest University of Technology and Economics)

دانشگاه BME، یکی از قدیمی‌ترین و معروف‌ترین دانشگاه‌های اروپای مرکزی به شمار می‌رود، که در بوداپست، پایتخت مجارستان، واقع شده است. حضور پنج برنده جایزه نوبل در دنیا (پروفسور جیس هارسانی، ایگن وینگر، دنیس گابر و گیولا و جیس هاوسی،  در فیزیک، شیمی و اقتصاد) یکی از برجستگی‌ها و مفاخر این دانشگاه به حساب می‌آید.

در این دانشگاه رشته‌های مختلف فنی مهندسی و انسانی در دانشکده‌های معماری، شیمی، عمران، الکترونیک و انفورماتیک، مکانیک، حمل و نقل، علوم طبیعی و اجتماعی و علوم اقتصادی به ۸ زبان زنده دنیا (انگلیسی، فرانسه، آلمانی، ایتالیایی، اسپانیایی، روسی، هلندی و مجاری) در چهار مقطع، پیش مهندسی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا  ارائه می‌شوند. این دانشگاه از جمله مراکزی است که به دانشجویان خارجی بدون داشتن مدرک زبان، پذیرش می‌دهد. شهریه سالیانه این دانشگاه در دوره‌های پیش و کارشناسی ۶,۴۰۰ یورو، کارشناسی ارشد ۷,۰۰۰ یورو، و دکترا ۹,۰۰۰ یورو می‌باشد.

دانشگاه کوروینوس بوداپست - Corvinus University of Budapest

دانشگاه کوروینوس یک از دانشگاه‌های تخصصی، پژوهش محور و برتر مجارستان در رشته‌های مدیریت بازرگانی، اقتصاد و علوم اجتماعی به حساب می‌آید، و مدرک آن در این رشته‌ها در تمامی اروپا و دنیا دارای اعتبار بالایی است. تمام فارغ التحصیلان این دانشگاه پس از فراغت از تحصیل می‌توانند به راحتی جذب بازار کار در دنیا شوند. بسیاری از دولت مردان این کشور همچون نخست وزیر، وزیر اقتصاد و رئیس بانک ملی مجارستان، فارغ التحصیلان این دانشگاه هستند. دانشگاه کوروینوس در حدود ۱۴,۵۰۰ دانشجو در مقاطع مختلف  دارد و هر ساله نزدیک به ۱,۵۰۰ دانشجوی خارجی به آن وارد می‌شوند.

برای ورود به این دانشگاه، داوطلبین ملزم به قبولی در آزمون ورودی و انجام مصاحبه هستند. بسیاری از برنامه‌های آموزشی این دانشگاه مطابق و مورد تایید سیستم بین المللی EPAS هستند. از اینرو فارغ التحصیلان این دانشگاه به راحتی جذب بازارهای کار دنیا و اروپا خواهند شد.

دانشگاه اوتوش لوراند - Eotvos Lorand University

این دانشگاه یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های مجارستان است که رتبه بین ۶۰۰ تا ۶۵۰ را در رنکینگ QS به خود اختصاص داده است. حدود ۱۴۰۰ نفر از ۱۶,۰۰۰ دانشجوی این مرکز دولتی و تحقیقاتی، در مقطع دکتری مشغول به تحصیل و تحقیق هستند. دانشکده‌های اصلی این دانشگاه عبارتند از دانشکده مکانیک، دانشکده علوم سیاسی و حقوق، دانشکده علوم آموزشی، دانشکده علوم ارتباطات، مطالعات انسانی، روانشناسی و آموزش علوم اجتماعی، دانشکده پرستاری، تجارت و دانشکده علوم پایه، که در این میان دانشکده مکانیک و  روانشناسي آن، سرآمد باقی دانشکده‌ها به شمار می‌روند.

دانشگاه سنت استفان - Szent Istvan University

دانشگاه سنت استفان، یکی از دانشگاه‌های علم و صنعت معتبر در مجارستان است که با میزبانی بیش از ۱,۳۰۰ استاد برجسته دانشگاهی و بیش از ۱۲,۰۰۰ دانشجو، در مقاطع کارشناسی تا دکتری، در هشت دانشکده اصلی (دانشکده کشاورزی و علوم محیطی، مکانیک، اقتصاد و علوم اجتماعی، علوم تغذیه، علوم باغبانی، معماری چشم انداز و شهرنشینی، و دانشکده معماری و مهندسی عمران) خود را در تراز دانشگاه‌های رتبه بالای این کشور قرار داده است. مدرک فارغ التحصیلی در رشته دامپزشکی دانشگاه سنت استفان، یکی از معتبرترین مدارک این دانشگاه در مجارستان به حساب می‌آید.

دانشگاه دبرتسن - University of Debrecen

دانشگاه دبرتسن بی گمان یکی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین دانشگاه‌های کشور مجارستان به شمار می‌رود که از سال ۱۹۸۶ در رشته‌های مختلف پزشکی، دوره‌هایی را به زبان انگلیسی برگزار می‌نماید. این دانشگاه شامل دومین کتابخانه ملی بزرگ مجارستان، دو پردیس دانشگاهی و دانشکده‌های زراعت و اصلاح نباتات، هنر، موسیقی، پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، بهداشت عمومی، علوم اقتصادی، انفورماتیک، حقوق، علم و صنعت، مهندسی، آموزش کودکان و بزرگسالان می‌باشد. زیگموند ماریکز، رمان نویس و جامعه شناس معروف، و سوزانا جاکاب رئیس سازمان بهداشت جهانی اروپا از فارغ التحصیلان این دانشگاه میباشند.

رتبه دانشگاه دبرتسن در رنکینگ QS بین ۶۰۰ تا ۶۵۰ می‌باشد و از نظر موسسه تایمز این دانشگاه در رده ۱۵۰ تا ۲۰۰ دانشگاه‌های برتر اروپا قرار دارد. شهریه دانشگاه دبرستن در مقایسه با دیگر دانشگاه‌های همتراز خود در مجارستان و اروپا، مناسب‌تر بوده و دوره‌های زبان آن به صورت پیوسته برقرار می‌باشند. این دانشگاه یکی از گزینه‌های عالی برای تحصیل دانشجویان ایرانی در تمامی رشته‌ها، بخصوص رشته‌های پزشکی است.

دانشگاه سگد - University of Szeged

دانشگاه سگد یکی از برتر‌ین دانشگاه‌ها و مراکز بزرگ تحقیقاتی مجارستان است که بیش از ۹۰ رشته در مقطع کارشناسی، ۱۱۷ رشته در مقطع کارشناسی ارشد و ۴۷ رشته در مقطع دکتری در دوازده دانشکده مختلف در این دانشگاه تدریس می‌شوند. تقریبا ۱۰ درصد از جمعیت دانشجویی این دانشگاه را دانشجویان خارجی تشکیل می‌دهند. از دانشکده‌های برجسته این دانشگاه می‌توان به دانشکده پزشکی آن اشاره نمود.

پروفسور آلبرت سنت جورجی برنده جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی سال ۱۹۳۷، فخر این دانشکده محسوب می‌شود. تمرکز این دانشگاه بر روی مسائل تحقیقاتی یکی از نقاط قوت آن به حساب می‌آید. داوطلبین تحصیل در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و … می‌توانند برای طی دوره پیش پزشکی، در کالج خود دانشگاه ثبت نام نموده و نیازی به مدرک زبان نخواهند داشت. شهریه دوره‌های پزشکی در دانشگاه سگد بین ۱۰ تا ۱۷ هزار یورو در سال خواهد بود.

دانشگاه پج - University of Pécs

دانشگاه پج نیز یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های مجارستان است که دانشکده علوم پزشکی آن بسیار معروف بوده و جزو رتبه‌های ۲۰۰ تا ۳۰۰ در رنکینگ جهانی قرار دارد. دانشجویان برای ورود به این دانشگاه می‌بایست پس از طی دوره پیش پزشکی در کالج، در آزمون ورودی آن شرکت نمایند. رشته‌های پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، مامایی، بیوتکنولوژی و … از جمله رشته‌های پرطرفدار در این دانشگاه به حساب می‌آیند.

دانشگاه سملوایز بوداپست - Semmelweis university budapest

دانشگاه علوم پزشکی سملوایز جزو دانشگاه‌های معتبر مجارستان در علوم پزشکی است که در آن دانشجویان ایرانی می‌توانند در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری، فیزیوتراپی، تربیت بدنی و… به زبان‌های انگلیسی و یا آلمانی تا مقطع دکتری تحصیل نمایند. شهریه این دانشگاه از ۶,۲۰۰ یورو تا ۱۸,۲۰۰ یورو به صورت سالیانه، در رشته‌های مختلف، متفاوت است.

جمع بندی

تحصیل در مجارستان، یکی از گزینه‌های در دسترس و سریع برای اخذ پذیرش و مهاجرت تحصیلی است. دانشجویانی که قصد ندارند برای دریافت مدرک زبان در ایران وقت بگذرانند، می‌توانند با اخذ پذیرش از کالج‌های زبان این کشور، بدون دریافت مدرک زبان، به مجارستان مهاجرت نمایند. دانشگاه‌های مورد تایید این کشور، همگی در لیست برترین دانشگاه‌های اروپایی قرار داشته و فارغ التحصیلان این دانشگاه‌ها می‌توانند تا حدود زیادی نسبت به آینده شغلی خود در سراسر جهان امیدوار باشند.

اگر قصد مهاجرت و ادامه تحصیل به اروپا و بخصوص به کشور مجارستان را دارید، می‌توانید با کارشناسان مجرب ما در گروه آسپیان در تماس باشید. آسپیان همراه و راهنمای شما در رسیدن به آینده‌ای روشن خواهد بود...

1399/ 09 /17 372
printrating
نام
ایمیل
نظر