دانشگاه‌های معتبر جمهوری چک برای تحصیل ایرانیان

جمهوری چک یکی از کشورهای اروپای غربی و عضو پیمان شنگن است که به دلیل کیفیت خوب تحصیلات، سیستم آموزشی بسیاری عالی و سطح بالای دانشگاه‌های آن سالیانه دانشجویان زیادی را از سرتاسر جهان به خود جذب می‌نماید. این کشور بیش از ۷۰ مرکز آموزش عالی دارد که شامل ۲۶ دانشگاه ملی، ۲ دانشگاه دولتی و در حدود ۴۳ دانشگاه خصوصی می‌گردد. این دانشگاه‌ها در شهرهای مختلف، رشته‌های متعددی را در شاخه‌های فنی، پزشکی، هنر و علوم انسانی به دانشجویان ارائه می‌دهند.

دانشگاه‌های ملی و خصوصی در جمهوری چک، تحت نظارت وزارت آموزش، جوانان و ورزش مدیریت می‌شوند. دو دانشگاه دولتی این کشور که  آکادمی دفاع و پلیس هستند نیز تحت نظارت وزارت دفاع چک هستند. تحصیل به زبان چکی در دانشگاه‌های ملی جمهوری چک، برای تمام دانشجویان رایگان می‌باشد. اما همزمان، امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز برای دانشجویان بین المللی، با پرداخت شهریه، مهیا است.

دانشگاه‌های معتبر جمهوری چک برای تحصیل ایرانیان

دانشگاه‌های خصوصی جمهوری چک در چه شرایطی هستند؟

طی چند ساله اخیر با ایجاد تغییراتی در سیاست آموزشی کشور چک، مدارس، کالج‌ها و دانشگاه‌های خصوصی زیادی در این کشور راه اندازی شده اند که تحصیل در آنها منوط به پرداخت شهریه (کمی گران‌تر از دانشگاه‌های دولتی) می‌باشد. جمعیت این دانشگاه‌ها تقریبا دو سوم تعداد کل دانشگاه‌های چک است. کالج Banking Institute / College of Banking را می‌توان اولین موسسه خصوصی این کشور به شمار آورد که توسط وزارت آموزش و پرورش، جوانان و ورزش جمهوری چک در سال ۱۹۹۹ تاسیس شد.

در دانشگاه‌های خصوصی، رشته‌های مختلفی به زبان‌های چکی و انگلیسی تدریس می‌شوند که میزان شهریه هر رشته متناسب با رشته تحصیلی و زبان تدریس آن رشته متفاوت می‌باشد. رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، فیزیوتراپی، فنی و مهندسی، بانکداری، مدیریت و MBA و … از جمله رشته‌هایی به حساب می‌آیند که به زبان انگلیسی تدریس شده و دانشجویان بین المللی زیادی از سراسر دنیا در آنها مشغول تحصیل هستند.

تحصیل به زبان انگلیسی در چک چگونه است؟

طی سال‌های اخیر دانشکده‌ها و دانشگاه‌های فراوانی در این کشور اقدام به ارائه دوره‌های انگلیسی زبان برای دانشجویان بین المللی در رشته‌های مختلفی نموده اند، که بنا به رشته و مقطع تحصیلی شهریه آنها متفاوت هستند. در حال حاضر از در حدود ۴۳,۰۰۰ نفر از ۳۱۱,۰۰۰ دانشجوی در حال تحصیل در چک را، دانشجویان خارجی تشکیل داده اند.

جذابیت تحصیل در دانشگاه‌های این کشور نه تنها به خاطر کیفیت خوب آموزش، ۶۰۰ سال قدمت دانشگاه‌های چک، و مورد تایید بودن مراکز دانشگاهی آن در کشورهای آمریکا، کانادا و سایر کشورهای اروپایی است، بلکه داشتن حق کار در مقاطع تحصیلی مختلف، هزینه‌های زندگی و تحصیل مناسب، امنیت بالای اجتماعی، فرهنگ بالای مردم این کشور، صنعت و اقتصاد پیشرفته، امکان دریافت بورسیه تحصیلی در مقاطع بالا و … نیز از عوامل تحریک کننده دانشجویان جوان برای مهاجرت به جمهوری چک به حساب می‌آیند.

در چه مقاطعی می‌توان در کشور چک ادامه تحصیل داد؟

همانطور که بیان شد، امروزه امکان تحصیل به زبان انگلیسی از دوره ابتدایی تا پست دکتری در جمهوری چک وجود دارد. اما توصیه میشود تحصیل در این کشور را از دوره کارشناسی و بعد از اخذ مدرک دیپلم دبیرستان آغاز نمایید. تحصیل در دوره ابتدایی از ۶ سالگی شروع می‌شود و به مدت ۱۲ سال در مقاطع پیش دبستانی، دبستان، راهنمایی و دبیرستان ادامه خواهد داشت.

دوره کارشناسی در جمهوری چک به چه شکل برگزار می‌شود؟

تحصیل در دوره کارشناسی یا همان لیسانس بعد از اخذ مدرک دیپلم ۱۲ ساله (با معدل بالای ۱۴) میسر خواهد بود. دانشجویان و داوطلبان خارجی‌ای که قصد ادامه تحصیل در کشور چک را دارند، موظف به ارائه مدرک زبان چکی برای تحصیل به زبان چکی، و یا مدرک زبان انگلیسی مانند آیلتس (بالای ۶)، تافل و یا شرکت در آزمون زبان دانشکده، برای تحصیل به زبان انگلیسی هستند.

فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی، پس از سه تا چهار سال موفق به اخذ مدرک کارشناسی یا BC خواهند شد. برای دریافت این مدرک دانشجو در سال آخر تحصیل خود موظف به شرکت در آزمون نهایی دولتی و ارائه پایان نامه دوره کارشناسی می‌باشد. معمولا شهریه دوره‌های کارشناسی بین ۲ تا ۳ هزار یورو است. دانشجویان این دوره به صورت قانونی اجازه دارند تا ۱۰ ساعت کار در هفته داشته باشند.

دوره کارشناسی ارشد در جمهوری چک به چه شکل برگزار می‌شود؟

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به دو صورت پیوسته و ناپیوسته میسر است. در کارشناسی ارشد پیوسته دانشجویان موظف به گذراندن ۲۴۰ تا ۳۶۰ واحد درسی طی مدت ۴ تا ۶ سال هستند. اما در دوره ناپیوسته، دانشجویان پس از فراغت از دوره کارشناسی و قبولی در دوره ارشد، می‌بایست ۱۲۰ تا ۱۶۰ واحد درسی را طی ۲ تا ۳ سال تحصیلی با موفقیت سپری نمایند.

برای اخذ پذیرش دوره کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی، داوطلبان اهل کشورهای غیر انگلیسی زبان، می‌بایست مدرک زبان انگلیسی با نمره معادل ۶ تا ۶/۵ آیلتس را به همراه مدرک کارشناسی (با حداقل معدل ۱۴) ارائه نمایند. در پایان نیز دانشجویان پس از موفقیت در آزمون دولتی و دفاع از پایان نامه فارغ التحصیل خواهند شد. شهریه دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی بین ۵۰۰ تا ۱۷,۰۰۰ یورو متغیر می‌باشد. دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد حق ۲۰ ساعت کار قانونی در هفته را در طول دوران تحصیل خود خواهند داشت.

دوره دکتری در جمهوری چک به چه شکل برگزار می‌شود؟

مانند اغلب کشورهای اروپایی، در کشور چک نیز دوره دکتری برای دانشجویانی که مقطع کارشناسی ارشد را در کشور چک سپری کرده باشند، رایگان است. البته دانشجویان مستعد و کوشای بین المللی تازه وارد نیز در دوره دکتری می‌توانند تقاضای بورسیه نمایند. طول دوره دکتری بین ۳ تا ۵ سال خواهد بود و دانشجویان حق ۳۰ ساعت کار در هفته را به صورت قانونی دارد.

دانشجویان ایرانی‌ که قصد بازگشت به ایران را دارند، در چه دانشگاه‌های می‌توانند ادامه تحصیل دهند؟

طبق قوانین و آخرین بخشنامه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران در خصوص ارزیابی مدارک تحصیلی دانشجویان خارج از کشور، داوطلبین تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه‌های خارج از ایران موظف اند، تنها در دانشگاه‌های گروه الف و ب (ممتاز و خوب) هر کشور تحصیل نمایند. البته مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های گروه ج نیز علاوه بر گروه‌های الف و ب قابل ارزیابی هستند.

لیست دانشگاه‌های کشور چک، مطابق با دسته بندی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران برای دانشجویان ورودی بعد از سال ۲۰۱۹، به شرح زیر می‌باشد:

گروه الف (ممتاز)
Charles University in Prague  
Czech Technical University in Prague
Masaryk University
Palacky University in Olomouc
گروه ب (خوب)
Brno University of Technology
Technical University of Liberec  
University of Chemistry and Technology Prague
University of Economics Prague  
University of Ostrava       
University of West Bohemia
VSB-Technical University of Ostrava
گروه ج (متوسط)
Czech University of Life Sciences Prague     
University of Economics in Bratislava

دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش عالی ایران برای رشته‌های پزشکی شامل چه دانشگاه‌هایی هستند؟

طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران، دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، فیزیوتراپی و ... را دارند، می‌بایست تنها در دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت ایران، در کشور مقصد تحصیل کنند. این گروه از دانشگاه‌ها در کشور چک عبارتند از:

Charles University
Masaryk University Brno
Palacky University in Olomouc

اگر قصد ادامه تحصیل در رشته‌های پزشک را دارید و می‌خواهید به ایران برگردید و از مدرک‌تان برای کار در رشته خود استفاده نمایید، به یاد داشته باشید که حتما باید در یکی از این سه دانشگاه تحصیلات خود را ادامه دهید. عدم توجه به این نکته می‌تواند آینده حرفه‌ای شما را تحت الشعاع قرار دهد.

موسسه آسپیان، نماینده رسمی دانشگاه چارلز، پالاتسکی و ماساریک است، که به داوطلبان تحصیل در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و فیزیوتراپی کمک می‌کند تا بتوانند در دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت ایران پذیرش شوند.

شرایط تحصیل در رشته‌های پزشکی در دانشگاه‌های جمهوری چک چگونه است؟

تحصیل در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و فیزیوتراپی در کشور چک به دلیل شرایط و ضوابط ورودی نه چندان سخت در دانشگاه‌های این کشور، برای اغلب داوطلبین جذاب است. اما برای اخذ پذیرش، دانشجویان موظف به قبولی در آزمون عمومی دانشگاه‌ها می‌باشند. این آزمون شامل دروس شیمی، زیست‌شناسی و گیاه‌شناسی است که به زبان انگلیسی برگزار می‌شود.

از اینرو دانش‌آموزان باید آمادگی شرکت در آزمون را به زبان انگلیسی پیدا نموده و با اصطلاحات و واژه‌های تخصصی آنها آشنا شوند. به قصد کمک به دانش‌آموزان با استعداد ایران‌زمین، موسسه آسپیان به عنوان نماینده رسمی دانشگاه‌های چارلز، پالاکی و ماسریک در ایران، در تمامی سال دوره‌های آمادگی آزمون ورودی این دانشکده‌ها را برای داوطلبان ایرانی به زبان انگلیسی برگزار می‌نماید.

دانشگاه چارلز، چگونه دانشگاهی است؟

دانشگاه چارلز با قدمت در حدود ۶۰۰ سال یکی از قدیمی‌ترین و با سابقه‌ترین دانشگاه‌های فعال حاضر در اروپای غربی است. این دانشگاه شامل دانشکده‌های پزشکی، هنر، علوم، داروسازی، ریاضیات، آموزش، علوم اجتماعی، علوم انسانی و غیره می‌باشد. بر اساس رنکینگ QS، این دانشگاه رتبه ۲۹۱ را به خود اختصاص داده است.

دانشکده‌های پزشکی و داروسازی دانشگاه چارلز، جزو سرآمدترین دانشکده‌های آن محسوب می‌شوند که به زبان انگلیسی ارائه و تدریس می‌گردند. دانشجویان مستعد این دانشگاه نیز می‌توانند از بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی این دانشگاه، در صورت واجدالشرایط بودن، استفاده نمایند.

دانشگاه ماساریک، چگونه دانشگاهی است؟

دانشگاه ماساریک، دومین دانشگاه برتر جمهوری چک است که در شهر برنو، دومین شهر بزرگ این کشور و مرکز استان موراویایی جنوبی، در سال ۱۹۱۹ میلادی تاسیس گردید. این دانشگاه شامل ۹ دانشکده حقوق، پزشکی، علوم، هنر، آموزش، اقتصاد، انفورماتیک، بررسی‌های اجتماعی و ورزش می‌باشد. در حال حاضر رتبه جهانی این دانشگاه نیز بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ قرار داشته و ۳۶,۰۰۰ دانشجو در آن مشغول به تحصیل هستند.

اولویت اصلی دانشگاه ماساریک انجام پروژه‌های تحقیقاتی و علمی است، که در نتیجه آن دانشگاه موفق به جذب بورسیه‌های تحقیقاتی زیادی شده است. اخذ پذیرش در ماساریک به دلیل تقاضای زیاد دانشجویان، کمی دشوار‌تر از سایر دانشگاه‌ها به نظر می‌رسد. دانشجویان کوشایی که سوابق تحصیلی درخشان و رزومه خوبی دارند، می‌توانند به دریافت بورسیه خوب از دانشگاه ماساریک بسیار امیدوار باشند.

دانشگاه پالاتسکی، چگونه دانشگاهی است؟

دانشگاه علوم پزشکی پالاتسکی اولوموک (Palacky Olomonc) دومین دانشگاه قدیمی کشور چک به حساب می‌آید که در سال ۱۵۷۳ میلادی تاسیس شده است. این دانشگاه شامل دانشکده‌های پزشکی و دندانپزشکی، الهیات، تربیت مدرس، فرهنگ ورزشی و حقوق می‌باشد، که در این میان دانشکده پزشکی آن بسیار سرآمد است. با وجود ۱,۴۰۰ مدرس و استاد برگزیده، و بیش از ۲۰,۰۰۰ دانشجو، این دانشگاه توانسته خود در میان رتبه ۶۰۰ تا ۸۰۰ دانشگاه برتر در رنکینگ جهانی قرار دهد.

عده بسیاری این دانشگاه را به واسطه برخی از کنفرانس‌ها و جشنواره‌های بین المللی، به خصوص جشنواره فیلم‌های مستند بین المللی، می‌شناسند که همه ساله در این فضا بی‌نظیر و فوق العاده دانشگاه پالاکی برگزار می‌گردند. همانند دیگر دانشگاه‌های جمهوری چک، تحصیل به زبان چکی در این دانشگاه رایگان بوده، ولی در عین حال تحصیل به زبان انگلیسی نیز با پرداخت شهریه مناسب در سال میسر است. دانشجویان بسیاری، دانشگاه پالاتسکی را با وجود شهریه به نسبت بالا، به دلیل دستیابی به مدارک تحصیلی ارزشمند و معتبر این دانشگاه در کشورهای آمریکا، کانادا و اروپایی، انتخاب می‌کنند.

برای تحصیل در رشته‌های مهندسی در جمهوری چک کدام دانشگاه‌ها توصیه می‌شوند؟

دانشگاه مهندسی چک در پراگ، یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های دولتی جمهوری چک است که شامل دو موسسه دانشگاهی و هفت دانشکده اصلی (دانشکده‌های مهندسی عمران، مهندسی مکانیک، برق، معماری، بیوپزشکی، علوم حمل و نقل، علوم هستهای و مهندسی تربیت بدنی) می‌باشد. هزینه تحصیل در این دانشگاه نیز متناسب با زبان تحصیل دانشجو و رشته تحصیلی از  ۱,۰۰۰ تا ۴,۵۰۰ دلار متغیر است. نزدیک به ۵۴ درصد از ۳۰,۰۰۰ دانشجوی این دانشگاه در مقطع کارشناسی و ۱۳ درصد آنها در مقطع دکتری مشغول به تحصیل می‌باشند.

موسسه آسپیان چه کمکی به متقاضیان اخذ پذیرش دانشگاه‌های جمهوری چک خواهد نمود؟

اگر قصد تحصیل در کشور چک را دارید، به شما توصیه می‌کنیم با کارشناسان ما در موسسه آسپیان تماس حاصل فرمایید تا با توجه به شرایط خودتان، از جزئیات بیشتری آگاه شوید. غالب دانشگاه‌های جمهوری چک، به خصوص دانشکده‌های پزشکی آن، برای داوطلبین آزمون ورودی برگزار می‌کنند که زمان و نحوه این آزمون در دانشگاه‌های مختلف، متفاوت می‌باشد. موسسه آسپیان به داوطلبین توصیه می‌کند، قبل از شرکت در این آزمون‌ها، در دوره‌های آمادگی آنها شرکت نمایند تا با کسب آمادگی لازم و مهارت کافی در دروس آزمون به زبان انگلیسی از اتلاف زمان و هزینه‌های سفر شرکت در آزمون‌ها جلوگیری نمایند.

جمع بندی

اگر قصد ادامه تحصیل در جمهوری چک را دارید، و می‌خواهید بعد از تحصیل به کشور عزیزمان ایران باز گردید، به یاد داشته باشید که می‌بایست متناسب با رشته و مقطع تحصیلی خود، در یکی از دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم و یا وزارت بهداشت تحصیل نمایید، تا پس از اتمام تحصیلات‌تان با مشکل تایید مدرک تحصیلی مواجه نگردید. موسسه آسپیان به عنوان نماینده رسمی دانشگاه‌های جمهوری چک، در تمامی مراحل انتخاب دانشگاه، پذیرش، ویزا، اقامت و ... با افتخار در خدمت شما داوطلبان عزیز خواهد بود. ما همواره همراه شماییم ...
1399/ 09 /13 507
printrating
نام
ایمیل
نظر