آشنایی کامل با تحصیل رشته پزشکی در ایتالیا

ایتالیا؛ علاوه بر تاریخ و فرهنگِ ریشه دارِ خود، کشوری دانشجویی نیز هست. ایتالیا با دانشگاه های معتبر خود میزبان دانشجویان بین المللی از نقاط مختلف جهان است. دانشجویانی که طالب آموزش با کیفیت هستند. بسیاری از این دانشجویان برای تحصیل پزشکی در ایتالیا به آن کشور رفته اند.

 کشور ایتالیا یکی از کشورهای اروپایی است که با کشور ما نیز قرابت های فرهنگی دارد. از این جهت ایتالیا، می تواند مقصدی عالی برای تحصیل پزشکی باشد. مشتاقان تحصیل پزشکی، به معتبرترین دانشگاه های ایتالیا مراجعه می کنند.

درهای دانشگاه های پزشکی ایتالیا نیز برای دانشجویان مستعد باز است. تحصیل پزشکی در ایتالیا یک رویا نیست. فرصت های بسیار خوبی در دانشگاه های ایتالیا وجود دارد که متقاضیان می توانند از آن ها بهره­ مند شوند. محتوای آموزش پزشکی ارائه شده در ایتالیا با استانداردهای اتحادیه اروپا مطابقت دارد.

تحصیل پزشکی در ایتالیا

تحصیل پزشکی در ایتالیا

مدارک پزشکی صادره از دانشگاه های معتبر ایتالیا، در اروپا و ایران مورد تایید هستند. ایتالیا امکان تحصیلات کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری را به دانشجویان کشورهای مختلف ارائه می دهد. تعداد دانشجویان مهاجر به ایتالیا، سالانه هزاران نفر است. بیشتر دانشگاه هایی که رشته های گروه پزشکی را در ایتالیا ارائه می کنند، دانشگاه های دولتی هستند.

این دانشگاه ها با کمترین هزینه های ممکن خدمات بسیار خوبی را ارائه می دهند. زبان اصلی آموزش در دانشگاه های ایتالیا، ایتالیایی است. با این حال، بسیاری از دانشگاه ها تحصیلات انگلیسی را در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می دهند.

 اکثر دانشگاه هایی که به تدریس پزشکی مشغول هستند، دروس را به زبان انگلیسی ارائه می دهند. اخیراً نیز با گسترش امکان تحصیلات انگلیسی در مقطع دکتری دانشجویان زیادی به ایتالیا رفته اند. در این مقاله از مجموعه آسپیان، به معرفی و بررسی امکانات تحصیل پزشکی در کشور ایتالیا خواهیم پرداخت.

 

 تحصیل پزشکی در ایتالیا چه مزیت هایی دارد؟

تحصیل پزشکی در ایتالیا از جنبه های مختلف مزایایی را برای دانشجویان ایجاد می کند. برخی از این مزایا را می توان اینچنین دسته بندی کرد:

 1. ثبت نام در دانشگاه های ایتالیا نسبتاً ساده است. برای ثبت نام در دانشگاه های ایتالیا، کافی است تحصیلات دبیرستان را پشت سر بگذارید. البته ثبت نام در دانشگاه های ایتالیا، به منزله پذیرفته شدن در آن ها نیست.
 2. ایتالیا یکی از بهترین کشورها در اروپاست که هم آموزش پزشکی در آن منطقی و با کیفیت بالا است.
 3. ایتالیا فرصت های بورس تحصیلی گسترده ای در نظام آموزشی خود دارد.
 4. بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه های پزشکی ایتالیا یک شانس بزرگ وجود دارد. می توانید بعد از فارغ التحصیلی در یکی از کشورهای اتحادیه اروپا مشغول به کار شوید. برای استفاده از این ویژگی لازم است تا دیپلم آبی را اخذ کنید.
 5. هزینه تحصیل پزشکی در ایتالیا بسیار ارزان تر از دیگر کشور های اروپایی است.
 6. ویژگی های فرهنگی در کشور ایتالیا به عنوان کشور مقصد، بسیار عالی است.
 7. امکانات رفاهی در دسترس در کشور ایتالیا را می توان کم نظیر دانست.
 8. ایتالیا فرصتِ تحصیل به زبان انگلیسی را در رشته پزشکی را به راحتی در اختیار دانشجو قرار می دهد.
 9. ایتالیا، یک کشور بین المللی است. در اصطلاح محیط اجتماعی در ایتالیا بین المللی است. این ویژگیِ بسیار خوبی برای کسب تجربه و پیدا کردن فرصت شغلی است.

 

دانشگاه های دولتی ارائه دهنده آموزش پزشکی انگلیسی در ایتالیا کدامند؟

13 دانشگاه دولتی وجود دارد که در ایتالیا آموزش پزشکی به زبان انگلیسی دارند. آموزش پزشکی در 12 مورد از این دانشگاه ها و آموزش دندانپزشکی در 1 مورد ارائه می شود. این دانشگاه های پزشکی در میان 500 دانشگاه برتر جهان قرار دارند. این دانشگاه ها در سراسر کشور ایتالیا وجود دارند. از این جهت، این امکان را برای دانشجویان فراهم می کنند تا در مناطق مختلف ایتالیا آموزش ببینند. این دانشگاه ها عبارت اند از:

 1. دانشگاه پاویا (در شهر پاویا)
 2. دانشگاه میلان (در شهر میلان)
 3. دانشگاه میلان-بیکوکا (در شهر برگامو)
 4. دانشگاه تورین (در شهر تورین)
 5. دانشگاه بولونیا (در شهر بولونیا)
 6. دانشگاه رم لا ساپینزا (در شهر رم)
 7. دانشگاه رم Tor Vergata – (در شهر رم)
 8. دانشگاه ناپل Federico II (در شهر ناپل)
 9. دانشگاه پادووا (در شهر پادووا)
 10. دانشگاه لوئیجی وانویتلی (در شهر ناپل)
 11. دانشگاه مسینا (در شهر مسینا)
 12. دانشگاه باری آلدو مورو (در شهر باری)
 13. دانشگاه Siena (دندانپزشکی) (در شهر سیه نا)

 

دانشگا های خصوصی ارائه دهنده آموزش پزشکی انگلیسی در ایتالیا کدامند؟

آموزش پزشکی در ایتالیا آموزشی است که توسط دانشگاه های خصوصی نیز ارائه می شود. اگرچه تعداد دانشگاه های خصوصی که آموزش پزشکی به زبان انگلیسی ارائه می دهند اندک است. اما امکانات ارائه شده در این دانشگاه ها بسیار زیاد است. دانشگاه های خصوصی که رشته پزشکی را به زبان انگلیسی در ایتالیا ارائه می دهند عبارتند از:

 1. دانشگاه کاتولیکا (در شهر رم)
 2. دانشگاه سن رافائل (در شهر میلان)
 3. دانشگاه Humanitas (در شهر میلان)
 4. دانشگاه Camillus (در شهر رم)

 

الزامات ارائه درخواست برای اخذ پذیرش از دانشگاه های ایتالیا در رشته پزشکی

برای دانشجویانی که می خواهند در پزشکی ایتالیا تحصیل کنند، دو شرط اصلی وجود دارد.

 1. دانشجویانی که متقاضی می شوند باید 12 سال تحصیلی را گذرانده باشند. در واقع باید دیپلم خود را کسب کرده باشند.
 2. باید در سال درخواست یا ثبت نام در دانشگاه در آزمون IMAT برای تحصیل پزشکی در دانشگاه های دولتی ایتالیا شرکت کنند.

ممکن است داوطلب به جای آزمون IMAT در امتحاناتی که خود دانشگاه ها برگزار می کنند، شرکت کند. البته اکثر این آزمون ها را دانشگاه های خصوصی برگزار می کنند. در واقع برای اکثریت، ملاک اصلی همان آزمونِIMAT  است. اکثریت قریب به اتفاق دانشگاه ها مدرک زبان مانند آیلتس یا تافل را از دانشجویان می خواهند. برای تحصیل به زبان ایتالیایی لازم است مدرک زبان B2 را از آزمون CILS دریافت کنید. به هر حال داشتن تسلط زبانی، یک ویژگی مثبت و لازم است.

علاوه بر این، برخی مدارک مورد نیاز در شرایط درخواست دانشگاه های خصوصی وجود دارد که جدا از شرایط اساسی است. برای کسانی که مایل به تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی هستند، قبولی در IMAT کاملاً کافی خواهد بود.

 آزمون IMAT چیست؟ 

آزمون IMAT آزمون پذیرش پزشکی بین المللی است. IMAT امتحانی است که دانشجویانی که می خواهند در پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا تحصیل کنند باید در آن شرکت کنند. آزمون IMAT هر سال در سپتامبر برگزار می شود. باید توجه داشت که دانشگاه های خصوصی ایتالیا ممکن است برای خود آزمون دیگری برگزار کنند. اما آن آزمون نیز ساختاری شبیه به آزمونِ IMAT خواهد داشت.

 محتوای آزمون IMATچیست؟ 

این امتحان دارای شش بخش اصلی است: استدلال منطق، فرهنگ عمومی، زیست شناسی، ریاضیات، فیزیک و علم شیمی. این آزمون شامل 60 سؤالِ پنج گزینه ای است. به دانشجویان 100 دقیقه فرصت داده می شود تا به این سؤالات پاسخ دهند. در آزمون، هر پاسخ صحیح 1.5 امتیاز کسب می کند. در حالی که پاسخ های نادرست 0.4 امتیاز را از بین می برند.

سؤلات بی پاسخ مانده باعث افزایش یا از دست دادن امتیاز نمی شود. نتایج درخواست دانشجویان مطابق با نمره کسب شده از آزمون IMAT اعلام می شود. هزینه امتحان تقریباً 130 یورو است. هر ساله تعداد بسیار زیادی از داوطلبانِ تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی در این آزمون شرکت می کنند. جزئیات تعداد سؤالاتِ آزمون IMAT به این شرح است: استدلال منطقی (10 سوال)، فرهنگ عمومی (12 سوال)، شیمی (12 سوال)، زیست شناسی (18 سوال)، ریاضیات و فیزیک (8 سوال).

 آزمون IMAT به زبان ایتالیایی چیست؟ 

در این آزمون که شباهت زیادی به آزمون انگلیسی IMAT دارد، زبان آزمون ایتالیایی است. در این آزمون 60 سؤال از متقاضیان تحصیل پزشکی به زبان ایتالیایی پرسیده می شود. درس ها شامل استدلال منطقی، فرهنگ عمومی، ریاضیات، فیزیک ، شیمی و زیست شناسی است. منطق کلامی داوطلبان نیز مورد سنجش قرار می گیرد. دانشجویانی که می خواهند زبان ایتالیایی بخوانند باید بهترین نمره ممکن را از این آزمون کسب کنند.

 چگونه برای آزمون IMAT آماده شویم؟ 

شاید بهترین راه برای آمادگی برای IMAT، آمادگی در مبحث زبان باشد. دانش آموزی که معدل دیپلم معمولیِ رو به بالایی داشته باشد، در حل کردن سؤالات به مشکل بر نخواهد خورد.

 نکات خاصی پیرامونِ آزمون ورودی دانشکده پزشکی ایتالیا  (IMAT)وجود دارد؟ 

توجه به چند نکته در رابطه با آزمونِ IMAT اهمیت دارد. اول آنکه ثبت نام را دقیقاً در تاریخِ مقرر، انجام دهید. بعد از پایان مهلت ثبت نام، امکان ثبت نام وجود ندارد. دوم آنکه پرداخت هزینه آزمون قبل از شرکت در آن الزامی است. سوم اینکه برای شرکت در امتحان به جز اطلاعات شخصی شما، مورد دیگری لازم نیست. هرکسی که فارغ التحصیل دبیرستان باشد و پیش ثبت نام را با موفقیت انجام دهد می تواند وارد IMAT شود.

امتحانات پذیرش پزشکی دانشگاه های خصوصی به چه شکل برگزار می شود؟

 1. آزمون ورودی دانشکده پزشکی دانشگاه کاتولیکا

این آزمون توسط دانشگاه کاتولیکا برگزار می شود. امتحانی که هر دانشجویی قصد دارد در دانشگاه کاتولیکا پزشکی بخواند باید در آن شرکت کند. این آزمون شامل 65 سؤال است و به داوطلبان 65 دقیقه فرصت داده می شود.

محتوای این آزمون شامل زیست شناسی، شیمی، فیزیک، ریاضیات، فرهنگ عمومی، رفتار روانی دین و فرهنگ اخلاقی است. درس رفتار روانی شاملِ سؤالاتی پیرامونِ منطق، منطق فضای بصری و حل مسئله است. هزینه امتحان تقریباً 160 یورو است و دانشجویان از 65 امتیاز باید حداقل 15 امتیاز کسب کنند.

 1. آزمون ورودی دانشکده پزشکی دانشگاه هومات

آزمون HUMAT توسط دانشگاه Humanitas برگزار می شود. این آزمون امتحانی است که هر دانشجویی که می خواهد در دانشگاه Humanitas پزشکی بخواند باید در آن شرکت کند. HUMAT که با قالب امتحانی مشابه محتوای IMAT در سالهای گذشته انجام می شد، از سال جاری کمی متفاوت شده است. این آزمون در قالبی خاص توسط خود دانشگاه تعیین و تهیه می شود.

 اساساً شامل بخشهای تفکر علمی (30 سوال) و سواد علمی (30 سوال) است. بخش تفکر علمی شاملِ تفکر عملکردی، تفکر ریاضی و تفکر بصری است. در بخش تفکر علمی که اولین قسمت امتحان است 60 دقیقه به دانشجویان فرصت داده می شود. مدت زمان پاسخگویی به سؤالات در قسمت سواد علمی، که بخش دوم را تشکیل می دهد نیز 60 دقیقه است. هزینه امتحان حدود 165 یورو است.

 1. آزمون ورودی دانشکده پزشکی دانشگاه سن رافائل

این آزمون توسط دانشگاه سن رافائل برگزار می شود. امتحانی است که هر دانشجویی که می خواهد در دانشگاه سن رافائل پزشکی بخواند باید در آن شرکت کند. یک یا دو بار در سال امکان شرکت در این آزمون برای داوطلبین فراهم است.

در این آزمون 100 سؤال چند گزینه ای از داوطلبین پرسیده می شود و به آنها 120 دقیقه فرصت برای پاسخ دهی داده می شود. نمره آستانه در این آزمون 35 نمره از 100 نمره است. در این آزمون 60 سؤال در مورد منطق کلامی و 40 سؤال در مورد مسائل عددی است.

 1. آزمون پذیرش آموزش پزشکی انگلیسی دانشگاه Camillus

دانشگاه Camillus دانشجويان پزشكي را با آزمون UCAT Camillus مي پذيرد. این آزمون به صورت آنلاین و کامپیوتری برگزار می شود. آزمون UCAT Camillus شامل استدلال کلامی، تصمیم گیری، استدلال کمّی، استدلال انتزاعی و قضاوت موقعیتی است. چند سؤالِ چند گزینه ای نیز که توانایی عملکرد ذهنی داوطلب را بررسی می کند نیز در آزمون وجود دارد. هزینه این آزمون که 120 دقیقه طول می کشد 115 پوند است.

شهریه دانشگاه های ارائه دهنده آموزش پزشکی در ایتالیا

متوسط ​​شهریه تحصیل پزشکی در یک دانشگاه دولتی در ایتالیا بسته به دانشگاه و برنامه آموزشی بین 156 تا3500 یورو در سال متفاوت است. تحصیلات پزشکی در دانشگاههای خصوصی ایتالیا بسیار گرانتر از دانشگاههای دولتی است. اکثر آنها شهریه یکسانی برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا دارند که از 15000 تا 20000 یورو در سال است. ایتالیا کشوری است که دولتش دیدگاه های حمایتی از تحصیلات دارد. به همین دلیل برخی رشته های پزشکی در ایتالیا، در سال 156 یورو هزینه خواهد داشت. نکته بسیار مهم این است که شهریه پرداختی در ایتالیا، متغییر است. این شهریه با توجه به توانایی مالی خانواده یا خودِ داوطلب سنجیده می شود.

به همین دلیل هنگاه ثبت نام ارائه مدارک مالی الزامی است. ضمن تعیین دامنه دستمزد، اظهارنامه درآمد خانواده دانشجویان نیز لازم است. دانشجویانی که درآمد خانوادگی سالانه آنها کمتر از 23000 یورو است، سالانه 156 یورو هزینه دانشگاه پرداخت می کنند. اگر دانشجو حداقل دو سال است که جدا از خانواده خود زندگی می کند، درآمد خود دانشجو در نظر گرفته می شود.

 دانشجویانی که درآمد خانواده را اعلام نمی کنند با پرداخت 3500 یورو در سال به عنوان شهریه موافقت کرده اند. همانطور که گفته شد شهریه دانشگاه های خصوصی در ایتالیا متفاوت است. همین تفاوت و بالا بودن شهریه ها در انتخاب آن دانشگاه ها توسط دانشجویان بسیار مؤثر است. توجه به این نکته الزامی است که کیفیت آموزش در دانشگاه های دولتی و خصوصی ایتالیا، یکسان است.

فرصت های بورسیه و اسکان برای دانشجویان پزشکی در ایتالیا

بورسیه ها و فرصت های خوابگاهی برای دانشجویانی که در ایتالیا پزشکی تحصیل می کنند فراهم است. راحت ترین بورسیه، بورسیه ای است که با توجه به درآمد سالانه خانواده به دانشجو تعلق می گیرد. ضمن تعیین شهریه، صورت درآمد خانواده که از دانشجو درخواست می شود عامل مهمی است. این عامل در روند اختصاص دادن یا ندادن بورس تحصیلی مورد استفاده قرار می گیرد.

برای تداوم بورسیه، موفقیت دانشجو و کم و زیاد شدن درآمد خانواده در نظر گرفته می شود. برای جلوگیری از وقفه در بورس تحصیلی، دانشجو باید با موفقیت تعداد واحدهای درسی را با نمره بالا پاس کند. همچنین تفاوت عمده ای در درآمد خانواده وجود نداشته باشد. دانشجویان دانشگاه دولتی با درآمد خانوادگی سالانه کمتر از 23000 یورو ممکن است فرصت دریافت بورس تحصیلی را داشته باشند.

بورس تحصیلی در صورت صدور، این امکانات را در اختیار دانشجو قرار می دهد:

 1. دانشجو برای یک سال تحصیل در دانشگاه دولتی فقط 156 یورو پرداخت می کند.
 2. به طور متوسط ​​سالانه 5000 یورو بورس تحصیلی غیر قابل استرداد به حساب دانشجو واریز می شود.
 3. کارت غذایی رایگان برای ناهار، به دانشجو داده می شود.
 4. دانشجو می تواند به صورت رایگان در محل اقامت دانشگاه (خوابگاه) مستقر شود.

روند تحصیل در تخصص پزشکی در ایتالیا

برای اینکه در ایتالیا متخصص شوید، ابتدا باید تحصیلات پزشکی 6 ساله را گذرانده و کارآموزی را به پایان برسانید. بعد از فارغ التحصیلی به شما عنوان دکتر و دیپلم دانشکده پزشکی می دهند. پس از دریافت دیپلم، دیگر نیازی به انجام وظایف مورد نیاز نیست. اگر می خواهید تحصیلات تخصصی خود را در پزشکی در ایتالیا ادامه دهید، باید در آزمون تخصص شرکت کنید.

 این آزمون، که معیار اصلی هنگام درخواست برای تخصص است، به زبان ایتالیایی انجام می شود. آزمون شامل سؤالات چند گزینه ای است. هنگام حل سؤالات، باید با استفاده از دوره هایی که در دانشکده پزشکی گذرانده اید، به آنها پاسخ دهید. با توجه به نمره ای که از آزمون می گیرید می توانید به بیمارستان های دانشگاهی ایتالیا مراجعه کنید.

مدت آموزش تخصصی که در آنجا خواهید دید بسته به رشته ای که درخواست می کنید بین چهار تا پنج سال متغیر است. شما باید در طول دوره آموزش دستیاری خود در کلینیک نقش فعالی داشته باشید. اگرچه تخصص در پزشکی یک فرآیند آموزشی است، اما در ایتالیا باید همزمان کار هم بکنید. در واقع در همان بیمارستان به عنوان یک پزشک استخدام می شوید و مشغول به کار خواهید شد. شما برای انجام این کار بسته به ساعت کار، حقوق خوبی هم دریافت می کنید.

مدت زمان تحصیل پزشکی در ایتالیا

تحصیلات پزشکی در ایتالیا شش سال است. سه سال اول این آموزش نظری و سه سال بعدی آموزش بالینی است. از آنجایی که در طول دوره آموزش بالینی در کنار مردم خواهید بود، باید بتوانید ایتالیایی صحبت کنید. برای این که در دوره آموزش بالینی با مشکلی در ارتباطات روبرو نشوید، به شما ایتالیایی تدریس خواهد شد. در سالهای اول به دانشجویانی که به زبان انگلیسی، پزشکی می خوانند یک دوره رایگان ایتالیایی داده می شود. به این ترتیب هنگام کار در بیمارستان های ایتالیا هیچ مشکلی در برقراری ارتباط نخواهید داشت.

اعتبار مدارک صادره از دانشگاه های پزشکی ایتالیا در ایران

تشخیص صحت مدرک صادره از دانشگاه های پزشکی ایتالیا به عهده وزارت بهداشت است. تمام دانشگاه های دولتی که تحصیلات پزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند، مورد تأیید وزارت بهداشت هستند. البته برخی از این مدارک در ایران نیاز به معادل سازی دارند. در رابطه با دانشگاه های خصوصی نیز دانشجو باید دقت کند. او باید قبل از رفتن به آن دانشگاه ها، از مورد تأیید بودنشان توسط وزارت بهداشت، اطمینان حاصل کند.

تاثیر ملیت در تعداد سهمیه های پزشکی

تابعیت دانشجویانی که می خواهند در ایتالیا پزشکی بخوانند از نظر تعداد ترجیحات و سهمیه ها تفاوت ایجاد می کند. سهمیه دانشگاه ها در ایتالیا به سه روش مختلف تخصیص پیدا می کند. اول شهروندان ایتالیایی، دوم شهروندان اروپایی و سوم کسانی که تابعیت اروپایی ندارند. ایتالیا با این سهمیه بندی به دانشجویان اجازه می دهد با توجه به وضعیت تابعیت خود اقدام کند. با توجه به این وضعیت، این یکی از مواردی است که دانشجویان باید در طی مراحل مهاجرت تحصیلی به آن توجه کنند.

 

 

1399/ 09 /02 391
printrating
نام
ایمیل
نظر