آشنایی با زبان جمهوری چک

قدمت پادشاهی چک به قرن سیزدهم میلادی بر می گردد. چک تحت هدایت چارلز چهارم، به قطب دانشگاهی جهان تبدیل شد. پادشاهی که كه دانشگاه پراگ را در سال 1348 تأسیس كرد. با این وجود، بین اوایل قرون وسطی و امروز، جمهوری چک دستخوش تغییرات مهمی شده است. در سال 1918 ، در پایان جنگ جهانی اول، چک اعلام استقلال کرد. چکسلواکی نیز به عنوان یک کشور مستقل تأسیس و شناخته شد. سال های بعد برای ملت چکسلواکی، سال های مرفهی بود.

 کشور چکسلواکی خیلی زود به یکی از پیشرفته ترین کشورهای منطقه و جهان تبدیل شد. با این حال با آغاز جنگ جهانی دوم این کشور را تقسیم شد. در واقع چکسلواکی به سه ایالت مختلف تبدیل شد. اما پس از جنگ، چکسلواکی علی رغم داشتن زمین کم، کشور خود را بدست آورد. در سال 1946 حزب کمونیست زمام امور را به دست گرفت. از همان سال، تا زمان انقلاب مخملی در سال 1989، این کشور توسط اتحاد جماهیر شوروی اداره می شد.

انقلاب جدید توسط دانشجویان و روشنفکرانی که از رژیم کمونیست خسته شده و خواستار انتخابات آزاد بودند، تغذیه شد. در سال 1992، انقلاب به پیروزی رسید. سرانجام در همان سال، کشور نوظهورِ چکسلواکی بعد از 74 سال فرو پاشید. دو کشور جمهوری چک و اسلواکی اعلام استقلال کردند. کشورهایی که در سال 2004 به اتحادیه اروپا پیوستند. در طول تمام این سال های پر فراز و نشیب، زبان چکی، خود را زنده و پویا نگه داشته است.

برای فهم هر چه بهترِ زبان چکی، توجه به مقدمه عرض شده، الزامی است. در این مقاله از مجموعه آسپیان به ویژگی های زبان چکی اشاره می کنیم.

آشنایی با زبان جمهوری چک

ویژگی های عمومیِ زبان چکی چه مواردی است؟

زبان چکی زبان رسمی کشور جمهوری چک است که نزدیک به 96 درصد از مردم چک به آن صحبت می کنند. زبان چکی توسط حدود 11 میلیون نفر مردم بومی صحبت می شود. این زبان به عنوان بخشی از شاخه های اسلاوی زبان های هند و اروپایی طبقه بندی می شود.

 بسیاری از افراد ساکن در جمهوری چک دانش نسبتاً خوبی از زبان انگلیسی دارند. در بسیاری از شهر های بزرگ جمهوری چک می توانید به راحتی انگلیسی صحبت کنید. نسل های قدیمی ترِ جمهوری چک نیز به زبان روسی مسلط هستند. همچنین می توانید آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و اسپانیایی صحبت کنید. اما واضح است که عمومیت این زبان ها به اندازه زبان انگلیسی نیست. جمهوری چک رابطه بسیار نزدیکی با اسلواکی و لهستان نیز دارد. زبان کشور اسلواکی که با جمهوری چک، تقریباً مشابه است.

اما اگر دانش زبان لهستانی دارید، در جمهوری چک می توانید به خوبی از آن بهره ببرید. توجه به زبان انگلیسی و زبان های دیگر در چک باعث نشده که آنها به زبان رسمی خود بی توجه باشند. دولت و ملت جمهوری چک، برای زبان رسمی خود، ارزش بالایی قائل هستند. دانستن چند عبارت کلیدی به زبان چکی، فردِ مهاجر یا مسافر را در برقراری ارتباط با مردم این کشور بسیار کمک خواهد کرد.

اگر می خواهید مهارت های زبان چکی خود را بیشتر کنید، شرکت در یک دوره را حتما در نظر بگیرید. چندین گزینه برای خارجی هایی که می خواهند به زبان چکی تحصیل کنند وجود دارد. از جمله دوره های آموزش زبان چکی در دانشگاه های چک یا یک مرکز خصوصی در جمهوری چک. البته آموزشگاه های معتبری نیز در زمینه آموزش زبان چکی در کشورمان ایران به فعالیت مشغول هستند. کتابها و برنامه های زیادی نیز وجود دارد که می توانید با خرید آنها به یادگیری زبان چکی بپردازید.

ویژگی های تخصصی ترِ زبان چکی چه چیز هایی است؟

ابتدا باید به این نکته تأکید کرد که زبان چکی با زبان اسلواکی قرابت های بسیار زیادی دارد. در واقع وجوه تمایز بین این دو زبان، بسیار اندک است. از طرفی ساختار زبان چکی به زبان لهستانی نیز بسیار شبیه است. از سوی دیگر، زبان روسی نیز به مرور زمان، تأثیراتی بر زبان چکی گذاشته است. شناخت از تمام این ویژگی ها به محقق یا زبان آموز کمک خواهد کرد.

زبان آموز با فهمِ رابطه زبان های مؤثر بر زبان چکی، با دید بهتری زبان چکی را یاد خواهد گرفت. در گام دوم باید توجه داشت که زبان چکی، یک زبان ساده نیست. این زبان پیچیدگی های خاص خود را دارد. در مجموع زبانی نیست که به راحتی قابل یادگیری باشد اما فراگیری آن غیر ممکن نیست.  در زبان چکی، صرف، پیچیده است. اسم ها و صفت ها در زبان چکی، با تغییر جنسیت، تعداد و حالات، تغییر می کنند.

این موضوع فهم زبان چکی را دشوار می کند. اما همین میزان از سختی، محاسنی را نیز به همراه داشته است. به علت صرفِ سخت فعل در زبان چکی، ترکیب کلمات در این زبان سختگیرانه نیست. این موضوع سیالیتِ خاصی به زبان چکی بخشیده که در کمتر زبانی یافت می شود. زبان چکی یک زبان خاص است. جملات لزوماً با کلمه شکل نمی گیرند. در زبان چکی در بسیاری از موارد، جمله با «عطف» تعیین می شود و شکل می گیرد. اصطلاح «عطف» در زبان چکی به این معنا است که انتهای کلمات تغییر می کنند.

 البته فهمِ این ویژگی فقط بعد از یادگیری زبان چکی میسر است. ممکن است فردی که با زبان چکی حتی آشناییِ اولیه­ ای ندارد، موضوع را درک نکند. در واقع زبان چکی در کنار ساختار پیچیده، بسیار انعطاف پذیر است. طبق اعلام اتحادیه اروپا در سال 2004 زبان چکی در نوع خود، یک زبان نسبتاً پر کاربرد است. زبان چکی در منطقه خود بیشترین استفاده را به عنوان یک زبان خارجی دارد.

چه کسانی چکی صحبت می کنند و کجا صحبت می شود؟

می توانید بومیانی را که به زبان چکی در سراسر اروپا صحبت می کنند در مکانهایی مانند اتریش پیدا کنید. لهستان، آلمان، اوکراین، کرواسی و در رومانی نیز زبان چکی رواج دارد. علاوه بر این، بیش از ده هزار چکی وجود دارد که حتی پس از فروپاشی جمهوری چکسلواکی در اسلواکی ساکن هستند.

همچنین بسیاری دیگر از چکی ها که در نقاط دیگر اروپا حضور دارند. همه این ها به زبان چکی صحبت می کنند. مکانهایی خارج از اروپا نیز وجود دارد که مردم آن به زبان چکی صحبت می کنند. حال یا به عنوان زبان اول (که تعدادشان بسیار کم است) یا زبان دوم. اما در ایالات متحده تعداد زیادی از مردم چک در شهرهایی مانند نیویورک، شیکاگو و کلیولند اقامت گزیده اند. سایر چکی های آمریکا امرار معاش خود را در جوامع کشاورزی در سراسر تگزاس، ویسکانسین و نبراسکا حفظ کرده اند. در حال حاضر نزدیک به صد هزار چکی در ایالات متحده زندگی می کنند.

ریشه های زبان چکی چه چیز هایی هستند؟

طبق بررسی های انجام شده توسط زبان شناسان، ریشه های کلمات زبان چکی به این شرح است. برخی لغات زبان چکی از زبان های بالتیکی ریشه گرفته اند. برخی از واژه های زبان چکی نیز ریشه در زبانSlavic  دارد. همچنین ریشه های هندی نیز در زبان چکی امروز یافت شده است. اما زبان چکی امروز درست قبل از آغاز قرن یازدهم شروع می شود. زیرا شروع به جدا شدن از زبان اصلی اسلاویایی باستان می کند.

 درست اینجاست که نشانه های اولیه وجود مستقلِ زبان چکی، قابل ردیابی است. به همین دلیل، بین زبان شناسان پذیرفته شده است که مبدأ زمانی زبان چکی، قرن یازدهم است. با پیشرفت قرون وسطی، چکی زبان کاملاً پیچیده ای شد.  زبانی که دارای مزایای بسیاری نیز هست. به زودی این زبان در خارج از قلمرو ملی شروع به گسترش کرد و به ویژه در منطقه سیلسیای علیا و مجارستان محبوب شد.

یادگیری عبارات اساسی زبان چک تا چه حد راه گشا است؟

یادگیری چند کلمه و عبارت چکی اقامت شما را در جمهوری چک بسیار آسان می کند. از سوی دیگر این کار همیشه مردم محلی را که از تلاش شما خوشحال می شوند، به وجد می آورد. آن ها قطعاً تلاش شما را تحسین خواهند کرد و خوشحال خواهند شد. در نتیجه می توانید ارتباطات بیشتری را شکل دهید.

یادگیری زبان جمهوری چک را به چه صورت انجام دهیم؟

متأسفانه، زبان چکی (زبان اسلاوی غربی) بسیار پیچیده است. یادگیری آن همانطور که عرض شد، بسیار دشوار است. تلفظ بسیاری از لغات زبان چکی برای خارجی ها دشوار خواهد بود. اما یک خبر خوب هم وجود دارد. این که جدا از چند حرف خاص، هر حرف و هجا را همانطور که نوشته می شود تلفظ می کنند. راه های رندانه ای هم برای سرعت بخشیدن به رسیدن به تلفظ درست، وجود دارد.

همیشه هجای اول کلمه را صرف نظر از طول آن، با قدرت فشار دهید. اگر این عمل انجام نشود آن کلمه را غیرقابل درک کرده اید. البته استفاده از کتاب هایی که گردشگران در سفر از آن ها بهره می برند نیز مفید خواهد بود. همچنین گذراندن دوره های فشرده نیز راه گشا است.

الفبای زبان چکی چند تا است؟

42 حروف صدادار و صامت در الفبای جمهوری چک وجود دارد. بیشتر حروف بی صدا هستند. تلفظشان نیز در حدود همانی است که در انگلیسی تلفظ می شوند.

+ تحصیل داروسازی در دانشگاه چارلز جمهوری چک
1399/ 08 /10 664
printrating
نام
ایمیل
نظر