بازار کار رشته دندانپزشکی در اروپا

دندان سالم و دهان سالم از مهمترین نشانه های یک فرد سالم است. به همین دلیل، دندانپزشکی یکی از زیرشاخه های مهم در زمینه گردشگری سلامت است. می توان گفت: نمی توان با شخصی روبرو شد که حداقل یک بار در زندگی خود به دندانپزشکی مراجعه نکرده باشد. مراقبت از دهان و دندان یکی از گرانترین مراقبت های پزشکی در جهان محسوب می شود. از طرفی، سلامت دندانها، بر سلامت دیگر ارگان های بدن نیز تاثیر شگفتی دارد. این دو ویژگی در کنار هم، باعث شده تا بازار کار رشته دندانپزشکی در اروپا و در بیشتر کشورهای دنیا، پر رونق و پر اهمیت باشد.

بازار کار رشته دندانپزشکی در اروپا

تحصیل و کار رشته دندانپزشکی در اروپا

تاریخچه دندانپزشکی به مصر برمی گردد. Hesi-Re اولین دندانپزشکی بود که شناخته شده است. دندانپزشکی که از آن زمان تا امروز هرگز محبوبیت خود را از دست نداده است. امروزه دندانپزشکی کهن، جای خود را به درمان های مدرن تر داده است.معتبرترین دانشگاههای جهان برای دانشجویان متقاضی تحصیل در دندانپزشکی در اروپا، فرصتهای آموزشی با کیفیت بالا را در این زمینه ارائه می دهند.

بیشتر دانشجویانی که متقاضی تحصیل دندانپزشکی در اروپا هستند، ابتدا به فکر هزینه های زندگی و تحصیل در یک کشور خارجی می افتند. با این حال، با توجه به فرصت های شغلی و حقوق بالا، می توانید هزینه تحصیل خود در رشته دندانپزشکی را به عنوان یک سرمایه گذاری بلند مدت در نظر بگیرید. در عین حال، اکثر دانشگاه های اروپا برای دانشجویان بین المللی فرصت بورس تحصیلی دارند که بخشی یا تمام هزینه های تحصیل، اسکان یا زندگی را پوشش می دهد.
تحصیل دندانپزشکی در خارج از کشور

دانشجویان بین المللی که از دانشکده دندانپزشکی خارج از کشور فارغ التحصیل می شوند، پس از فارغ التحصیلی واجد شرایط کار در این رشته هستند. آنها  می توانند در یکی از شاخه هایی مانند جراحی فک و صورت، ارتودنسی، پریودنتولوژی و درمان پروتز دندان فعالیت کنند. در حالی که تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور مزایای بی شماری از قبیل مدرک معتبر بین المللی، مهارت های زبان خارجی، دوستی های مادام العمر، فرصت شناخت فرهنگ های منحصر به فرد، دیدگاه جهانی و رزومه ای قابل توجه را به دانشجویان ارائه می دهد.

بازار کار رشته دندانپزشکی

برخی از دانشجویانی که قصد تحصیل دندانپزشکی در اروپا را دارند، می خواهند بدانند که بازار کار این رشته در کشورهای اروپایی چگونه است. در این زمینه، به بررسی کشورهای اروپایی که هم از نظر تحصیل و هم از نظر فرصت کار در رشته دندانپزشکی، سرآمد هستند، خواهیم پرداخت. دندانپزشکانی که مایل به مهاجرت به اروپا هستند باید توجه داشته باشند که مدرک دکترای حرفه ای یا پزشکی و دندانپزشکی ایران در اکثر کشورهای دنیا مورد تایید قطعی نیست. مدرک ایشان با برخی امتحان ها ارزیابی و معادلسازی می گردد.

برای ارزیابی مدرک و قبولی آن در اکثر کشورها چند امتحان برگزار می گردد. دندانپزشک ابتدا باید آن امتحان را با موفقیت پشت سر بگذارد تا بتواند بعد از آن شروع به کار کند. بنابراین بهتر است دانشجویان، در دانشگاه های معتبر اروپایی به تحصیل دندانپزشکی بپردازند. کشورهایی که جهت مهاجرت دندانپزشکان بهترین هستند:

  • هلند
  • فرانسه
  • آلمان
  • جمهوری چک
  • سوئد
  • اتریش
  • دانمارک
  • مجارستان
  • انگلستان
  • لهستان و...

آلمان

کشور آلمان، سابقه طولانی در ندریس رشته های پزشکی و دندانپزشکی دارد. آلمان یکی از کشورهایی است که دارای دانشگاه های معتبر در زمینه دندانپزشکی است. دانشگاه هامبورگ یکی از نهادهای برجسته در بین این دانشگاه ها است. تحصیلات دندانپزشکی در آلمان امکان حرفه ای معتبر را برای شما فراهم می کند. از طرفی فرصت کار در رشته دندانپزشکی در آلمان فراهم است.

کسانی که قصد کار در رشته دندانپزشکی در آلمان را دارند، بهتر است در دانشگاه های همین کشور تحصیل کرده باشند. و یا در دانشگاه های دیگر اروپا درس بخوانند و برای کار وارد آلمان شوند. در این صورت روند پذیرش آنها سریعتر از دندانپزشکانی است که در ایران درس خوانده و قصد دارند به صورت کاری مهاجرت کنند. دندانپزشکان در آلمان سالیانه حدود 70000 دلار درآمد دارند.

لهستان

لهستان با افزایش ارزشی که برای آموزش عالی قائل است، یکی از کشورهای آینده دار اتحادیه اروپا در زمینه کار و تحصیل دندانپزشکی محسوب می شود. دانشگاه های لهستان  که شامل بسیاری از بیمارستان های آموزشی هستند، فرصت تحصیل و کار در رشته دندانپزشکی را فراهم کرده اند. در این زمینه می توان به دانشگاه پزشکی لودز، دانشگاه پزشکی گدانسک و دانشگاه پزشکی وروسلاو اشاره کرد. همه این موسسات که جزو 1000 دانشگاه برتر جهان هستند. مدرک دندانپزشکی این دانشگاه ها دارای اعتبار بین المللی است. لهستان همچنین با طیف گسترده ای از فرصت های کاری که پس از تحصیل در اختیار دانشجویان دندانپزشکی قرار می دهد، گزینه مناسبی است. درآمد دندانپزشک در لهستان با حدود 50 ساعت کار در هفته، 18000 زلوتی لهستان است.

اوکراین

اوکراین کشوری با دانشگاه های نسبتا خوب است که در آن می توانید تنها با مدرک دبیرستان پذیرش بگیرید. در اوکراین می توانید با قیمت های مقرون به صرفه تحصیل کنید. به ویژه در شهرهایی مانند اودسا و خارکف، دانشگاه های با کیفیتی با سابقه طولانی وجود دارند. آموزش دندانپزشکی نیز یکی از برنامه هایی است که می توانید در این دانشگاه ها بخوانید.

هزینه سالانه آموزش دندانپزشکی در اوکراین بین 2600 تا 4000 دلار است. پیدا کردن فرصت های کاری رشته دندانپزشکی در اوکراین چندان سخت نیست. یک دندانپزشک در اوکراین با 40 ساعت در هفته، 125971 دلار در ماه در آمد دارد.

مجارستان

در مجارستان، برای تحصیل در دندانپزشکی شرط امتحان ورودی وجود ندارد. تحصیل در دانشگاه های مجارستان با امکان پذیرش دیپلم دبیرستان امکان پذیر است. هزینه سالانه آموزش دندانپزشکی در مجارستان بین 16000 تا 18000 دلار است. بهترین دانشگاه های کشور مجارستان برای تحصیل دندانپزشکی، دانشگاه های سگد، پچ و سملوایز هستند.

فرصتهای کاری دندانپزشکی بعد از تحصیل در مجارستان نیز فراهم است. دانشجویان پس از اتمام دوره تحصیلشان می توانند اقامت تحصیلی خود را به اقامت کاری تبدیل کنند.

جمهوری چک

قدمت تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در جمهوری چک به قرن چهاردهم بر می گردد. تحصیل در دندانپزشکی در جمهوری چک هم به زبان انگلیسی و هم به زبان چکی انجام می شود. برای ورود به دانشگاه های معتبر جمهوری چک معمولا نیاز به شرکت در آزمونهای ورودی این دانشگاه دارید. پذیرش در دانشگاه های دولتی کشور جمهوری چک سخت تر از اخذ پذیرش در دانشگاه های خصوصی این کشور است.

دندانپزشکان پس از اخذ پذیرش تحصیلی می توانند نسبت به اخذ اقامت کاری در این کشور اقدام کنند.یک دندانپزشک در جمهوری چک، سالیانه نزدیک به 200000 کرون چک درآمد دارد.

موارد آموزشی رشته دندانپزشکی

طول زمان دوره های تحصیلی رشته دندانپزشکی، بسته به کشور و دانشگاهی که تحصیل می کنید، متفاوت است. تحصیل دندانپزشکی در کشورهایی مانند آمریکا، ژاپن ، کانادا و فنلاند، 4 سال به طول می انجامد. در حالی که در کشورهای اتحادیه اروپا و انگلیس طی 5 سال تکمیل می شود و دوره های کارشناسی ارشد یک دوره 1 تا 3 ساله را پوشش می دهد.

در طول مدت تحصیل و در سال اول، دروس آناتومی، فیزیولوژی و بیوشیمی به دانشجویان تدریس می شوند. در سال دوم، دانش آموزان معمولاً در ماژول های زیست دهانی، داروسازی و رادیوگرافی آموزش می گیرند. و در پایان سال دوم یا ابتدای سال سوم شروع به درمان بیماران می کنند. دانشجویان از سال سوم با کار در کلینیک ها و بیمارستان ها شروع به کسب مهارت می کنند.

همچنین دروس مربوط به بهداشت دندان کودکان، آسیب شناسی بالینی و بیماری ها را ادامه می دهند. در سال چهارم، در حالی که روزهای کارآموزی افزایش می یابد، دانشجویان بر درمان بیماران متمرکز می شوند. در همان زمان، در زمینه روانپزشکی، مغز و اعصاب، بیماری های چشم و پوست آموزش می بینند. در سال آخر، دانشجویان این فرصت را دارند که هنگام کار با بیماران، اساتید خود را در جراحی های پیچیده دهان و دندان و مراقبت های ویژه همراهی کنند.

اهمیت رشته دندانپزشکی

سلامت دندان به طور مستقیم بر سلامت دستگاه گوارش ، قلب و عروق، کلیه و بسیاری از اعضای دیگر تأثیر میگذارد. بنابراین مراقبت از دندان ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. می توان گفت که التهاب در دندان ها سایر اعضای بدن را تحت تأثیر قرار می دهد. زیرا هرگونه التهاب در دندان می تواند با ایجاد التهاب در سایر اعضا، به تمام بدن سرایت کند. گاهی چنین التهابی می تواند در سراسر بدن گسترش یابد و حتی سبب انسداد سیستم تنفسی بیمار شود.

مراجعه به دندانپزشک و درمان بیماری های دهان و دندان برای چندین سال کابوس ترسناک بسیاری از مردم در سراسر جهان بوده است. این ترس بعضی اوقات مانع از مراجعه دندانپزشکان به دندانپزشکان برای معالجه حتی در مزمن ترین شرایط شده است. امروزه با ورود علم و فناوری به حوزه دندانپزشکی، شاهد تحول باشکوهی در ابزارها و مواد پزشکی استفاده شده در این زمینه و در نهایت در از بین بردن بیماری های دندانی هستیم. این مساله کیفیت زندگی افراد را به صورت چشمگیری بهبود داده است و باهث شده تا تقاضای مردم برای درمان در این رشته، بسیار بالا باشد.

مهاجرت تحصیلی و کار در رشته دندانپزشکی

پزشکان و دندانپزشکان در بیشتر کشورهای دنیا درآمد خوبی دارند. در صورتی که تحصیل این رشته ها در دانشگاه های معتبر صورت بگیرد نیز، شانس پیدا کردن کار و مشغول شدن در کشورهای اروپایی در این رشته ها بیشتر می شود. مجموعه آسپیان نماینده رسمی برخی از بهترین دانشگاه های پزشکی در اروپاست. این مجموعه می تواند دانشجویان را از صفر تا صد در مراحل  تحصیل در اروپا، راهنمایی و همراهی کند. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان مجموعه آسپیان تماس بگیرید.

 

1399/ 08 /05 943
printrating
نام
ایمیل
نظر