آشنایی با ویزای همراه دانشجو

بسیاری از متقاضیانی که قصد دارند تا با انجام مهاجرت تحصیلی از امکانات رفاهی و آموزشی بهتری استفاده کنند، به علت دغدغه دور بودن از عزیزانشان، یا از انجام مهاجرت تحصیلی منصرف می شوند یا حداقل این موضوع را به عنوان یکی از مهم ترین چالش های پیش روی خود تصور می کنند. ویزای همراه دانشجو، امکانی را برای دانشجویان فراهم می کند تا بتواند با آسودگی بیشتر در رابطه با مهاجرت تحصیلی اقدام کنند. در این مقاله از آسپیان، خواهیم کوشید تا با بررسی شرایط صدور ویزای همراه دانشجو در سه کشور جمهوری چک، لهستان و لیتوانی، تا حدودی با سؤالاتی که ممکن است برای متقاضیان پیش آید پاسخ دهیم.

ویزای همراه دانشجو در اروپا

در رابطه با ویزای همراه دانشجو در اروپا ابتدا باید به این نکته توجه کرد که ویزای همراه در کشور جمهوری چک، دارای انواعی است که فقط یکی از آنها ویزای همراه دانشجو است. هر یک از این ویزاها شرایط خاص خود را دارند. انواع ویزاهای همراه در اروپا عبارتند از:

1. ویزای همراه سرمایه گذار

2. ویزای همراه فردِ شاغل در اروپا

3. ویزای همراه دانشجو.

تا چند سال پیش اکثر کشورهای اروپایی به جز برای موارد سرمایه گذاری، ویزای همراه صادر نمی کردند. مگر در موارد محدود، صدور ویزای همراه برای شاغلین و دانشجویان، میسر نبود. اما در چند سال اخیر و با تغییر رویه اتحادیه اروپا، صدور ویزای همراه دانشجو، دور از دسترس نیست. اما این به آن معنا نیست که اخذ ویزای همراه به راحتی اتفاق می افتد.

ویزای همراه دانشجو در جمهوری چک

داوطلبان مهاجرت تحصیلی به کشور جمهوری چک (که در اکثر موارد تقاضای تحصیل در رشته های پزشکی را دارند) ابتدا باید با احرازِ شرایط لازم، موفق به کسبِ ویزای تحصیلی از کشور جمهوری چک شود. باید دقت داشت که تقاضای ویزای همراه دانشجو در گام نخست منوط به این موضوع است که داوطلب، برای اقامت نسبتاً طولانی در کشور چک، ویزای تحصیلی اخذ کرده باشد. توجه به این نکته نیز الزامی است که شرایط اخذ ویزای همراه دانشجو، برای افراد متأهل، با سهولت بیشتری نسبت به داوطلبین مجرد پیش خواهد رفت.

ضمناً منظور از کلمه «همراه» در مراحل اخذ ویزای همراه دانشجو، همسرِ فردِ دانشجو و فرزندانِ زیر هجده سالِ او است. همچنین اشاره به این نکته نیز الزامی است که مهم ترین شرطِ پذیرش درخواست داوطلبِ اخذ ویزای همراه دانشجو این است که او بتواند اثبات کند تواناییِ تأمین مالیِ خانواده خود در کشور جمهوری چک را دارد. دانشجو تا نتواند توانایی مالی خود را به جمهوری چک اثبات کند، اقدامات بعدی برای صدورِ ویزای همراه دانشجو، بی فایده خواهد بود.

ویزای همراه دانشجو در لهستان

از سال 2013 همزمان با تصویبِ قانونی پیرامونِ وضعِ شرایط خاص برای صدورِ ویزای همراه در کشور لهستان، امکانی برای تقاضای صدور ویزای همراه برای دانشجویانِ خارجی مشغول به تحصیل در این کشور فراهم شد. برمبنای این قانون فردی که دارای ویزای بلند مدت تحصیلی در کشور لهستان است، می تواند برای همسر قانونی خود و فرزندان زیر هجده سالش، تقاای ویزای همراه کند.

خانواده فردِ متقاضی، پس از اخذ ویزای همراه، در کشور لهستان امکانِ زندگی و کار خواهند داشت. تمرکزِ ویزای همراه در کشور لهستان، برای کسانی است که ویزای کار کشور لهستان را دارند، اما این به آن معنا نیست که دانشجویانِ مشغول به تحصیل در لهستان، امکانِ تقاضا برای صدور ویزای همراه دانشجو را ندارند. در کشور لهستان مهم ترین شرط برای اخذ ویزای همراه این است که دانشجو یا فرد شاغل در لهستان، رابطه فامیلی خود را اثبات کند.

البته اثبات تمکن مالی نیز اهمیت دارد. به صورتِ تخمینی این مبلغ برای هر نفر از اعضای خانواده فردِ تقاضا دهنده باید بالای PLN528 (زلوتی) معادل حدود 124.25€ (یورو) در ماه باشد. به این معنا که دانشجو باید اثبات کند که به ازای هر یک از افرادِ خانواده اش، تواناییِ تأمین مبلغ فوق الذکر را دارد. دانشجویی که دارای شرایط ذکر شده است، باید در نظر داشته باشد که تحتِ لوای یکی از انواعِ مواردی که در ادامه ذکر می­ شوند، می تواند تقاضای صدور ویزای همراه کند:

1. بر اساس داشتنِ ویزای اقامت دائم

2. بر پایه داشتنِ ویزای اقامت بلند مدت اتحادیه اروپا

3. در رابطه با اعطای حفاظت ثانوی

4. داشتنِ مدرکی که اثبات کند وی، حداقل برای دوره دو ساله ویزای اقامت موقتی داشته است

5. داشتنِ ویزای اقامت موقتی برای انجام تحقیقات علمی یا کار با مهارت بالا

ویزای همراه دانشجو در لیتوانی

لیتوانی نیز مانند اکثر کشورهای اروپایی، ویزای همراه خود را صرفاً به افرادی اختصاص می دهد که متأهل هستند. همچنین صدور ویزای همراه برای فرزندان بالای هجده سال، امکان پذیر نمی باشد. کشور لیتوانی برای همراهان دانشجویانی که هنوز شرایط اخذ ویزای همراه دانشجو را ندارند، امکاناتی را در نظر گرفته است. خانواده دانشجو می توانند با اخذ ویزای توریستی به لیتوانی مسافرت کنند.

این ویزا به صورت سه، شش و نُه ماهه، صادر می شود و قابل تمدید است.پس از صدور این نوع از ویزا دانشجو فرصت خواهد داشت تا اگر مایل بود با کاریابی، ثبت شرکت، سرمایه گذاری، خرید اوراق قرضه، کارافرینی و... برای اخذ ویزای همراه دائمی اقدام کند. البته این پروسه چندان مورد استقبال قرار نگرفته است و اکثر دانشجویان مایل اند بعد از اتمام دوران تحصیل خود و پیدا کردن کار، این روند را آغاز کنند.

همچنین اهراز شرایط مالی نیز از دیگر مواردی است که برای اخذ ویزای همراه از کشور لیتوانی مورد نیاز است. اگر برای همسرِ فردی که تقاضای ویزای همراه دانشجو را دارد، شغلی در لیتوانی باشد یا او بتواند اثبات کند که همسرش توانایی خاصی در خود اشتغالی دارد، روندِ صدور ویزای همراه دانشجو با سهولت بیشتری همراه خواهد بود.

 

شرایط درخواست ویزای همراه

همانطور که در این متن به مساله ویزای همراه دانشجو پرداخته شد، لازم است بدانید که قوانین بیشتر کشورهای اروپایی شبیه به قوانین همین سه کشور می باشند و تفاوتهای اندکی دارند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط درخواست ویزای همراه دانشجو، می توانید با کارشناسان ما در مجموعه آسپیان، تماس حاصل فرمایید.

1399/ 08 /03 477
printrating
نام
ایمیل
نظر