معرفی دانشگاه وروکلاو (Wroclaw) در کشور لهستان

دانشگاه پزشکی Wroclaw یکی از بهترین دانشگاه های پزشکی در لهستان است. و سالهاست که بین داوطلبان تحصیل رشته های گروه پزشکی بسیار محبوب است. آموزش پزشکی در این دانشگاه از سال 1745 آغاز شده است. در حال حاضر ، تقریباً 6000 دانشجو در 10 زمینه پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، تجزیه و تحلیل پزشکی، رژیم درمانی، فوریت های پزشکی، فیزیوتراپی، پرستاری، زایمان و بهداشت عمومی توسط این دانشگاه آموزش داده شده اند. دانشگاه پزشکی وروسلاو از 5 دانشکده تشکیل شده است: پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، بهداشت عمومی و تحصیلات تکمیلی. در این مقاله از گروه آسپیان، به بررسی و معرفی این دانشگاه می پردازیم.

معرفی دانشگاه وروکلاو (Wroclaw) در کشور لهستان

شهر وروکلاو کجاست؟

شهر وروکلاو یکی از شهرهای توسعه یافته در کشور لهستان است. وروکلاو در شاخه های رودخانه اودر واقع شده است. این شهر چهارمین شهر بزرگ لهستان است که مرکز فرهنگی و علمی مشهور این کشور است. در پایان جنگ جهانی دوم ، 70 درصد از این شهر ویران شد. این شهر دارای بناهای برجسته معماری و نواحی صنعتی مدرن با پارک های متعدد، باغ های گیاه شناسی و گنجینه های تاریخی است.

شهر وروکلاو دارای کارخانه های صنعتی از جمله ریخته گری، کارخانه های نساجی، کارخانه های ماشین آلات سنگین، تاسیسات فرآوری مواد غذایی و بزرگترین کارخانه های تولید آرد لهستان است. این شهر به دلیل سنت های پزشکی خود نیز مشهور است. اولین بیمارستان در این شهر در قرن سیزدهم تأسیس شد. شهر وروکلاو شامل 12 جزیره و 130 پل واقع در رودخانه اودرا است که مکان هایی برای بازدید گردشگران است.

دانشگاه وروکلاو

Wrocław سومین مرکز آموزشی بزرگ لهستان است ، با 135،000 دانشجو در 30 دانشکده که حدود 7،400 کارمند استخدام می کنند. این شهر به دلیل تعداد زیادی کلوپ شبانه و بارها مشهور است. بیشتر آنها در میدان بازار و مناطق اطراف آن و همچنین گذرگاه نیپولدا ، اسکله راه آهن در خیابان Bogusławskiego هستند. زیرزمین تالار شهر قدیمی یکی از قدیمی ترین رستوران های اروپا را در خود جای داده است.Piwnica idwidnicka ، که از حدود سال 1275 فعالیت می کند. دانشگاه پزشکی Wrocław یک موسسه آموزش عالی پزشکی در شهر وروکلاو لهستان است.

دانشکده پزشکی قدیمی ترین و بزرگترین دانشکده دانشگاه پزشکی وروسلاو است. در 14 نوامبر 1945 به عنوان یکی از شش دانشکده دانشگاه Wroclaw’s و دانشگاه فنی تأسیس شد. دو دانشکده جدید، دانشکده آموزش تخصص پزشکی در سال 1992 و دانشکده دندانپزشکی در سال 2000، تاسیس شدند. تعداد زیادی از دانشمندان برجسته تحقیقاتی را در دانشکده پزشکی انجام داده اند. در مجموع ، 891 استاد و معلم دانشگاهی در دانشگاه پزشکی کار می کنند و حدود 5000 دانشجو در آن تحصیل می کنند.  هیئت علمی و دانشجویی متنوع به محیط پویای وروکلاو کمک می کنند. علاوه بر این، کارآموزی در تابستان به شما امکان میدهد دانش خود را در موقعیت های بالینی به کار ببندید.

دانشگاه پزشکی وروکلاو

دانشگاه پزشکی وروکلاو یا وروسلاو، یکی از مشهورترین مدارس پزشکی دولتی در لهستان است. در مجموع، 1093 استاد و معلم دانشگاهی در دانشگاه پزشکی وروکلاو کار می کنند. در این دانشگاه، حدود 6000 دانشجو تحصیلات خود را ادامه می دهند. این دانشگاه دارای پنج دانشکده اصلی است: پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، بهداشت عمومی و تحصیلات تکمیلی.

همچنین در این دانشگاه، مطالعات بین رشته ای شیمی و سم شناسی پزشکی قانونی نیز ارائه می شود. دانشگاه پزشکی وروسلاو دارای 200 موافقت نامه همکاری بین المللی است که با سایر دانشگاه های اروپا امضا شده است. وروکلاو در چارچوب برنامه اراسموس اتحادیه اروپا، به ویژه با فرانسه، آلمان، ایتالیا، سوئد، اسپانیا، هلند و انگلیس، تبادل گسترده ای از دانشجویان و کادر آموزشی را انجام می دهد. علاوه بر تحصیل به زبان لهستانی در این دانشگاه، تحصیلات به زبان انگلیسی نیز انجام می شود. رشته های پزشکی و دندانپزشکی در این دانشگاه به زبان انگلیسی ارائه می شوند.

برنامه آموزشی رشته پزشکی دانشگاه وروکلاو

برنامه انگلیسی پزشکی شامل شش سال تحصیلی پی در پی از مطالعات پزشکی، پیش بالینی و بالینی است. این برنامه با رعایت استانداردهای آموزش پزشکی، با برنامه مشترک اروپا سازگار است. بخش اول مطالعه، دو دوره پیش بالینی (یا نظری) در دانشکده پزشکی، به موضوعات زیر اختصاص دارد: شیمی (غیرآلی و آلی)، بیوفیزیک ، زیست شناسی مولکولی، آناتومی، بافت شناسی با سیتوفیزیولوژی، جنین شناسی انسان، بیوشیمی، فیزیولوژی، پاتومورفولوژی، کمکهای اولیه پزشکی و CPR . دانشجویان خارجی باید در این دو سال دوره ای را به زبان لهستانی بگذرانند تا بتوانند از سال سوم به بعد با بیماران ارتباط برقرار کنند. قسمت دوم مطالعه، چهار سال بالینی ،است.

در سال سوم با جراحی، پاتوفیزیولوژی، ژنتیک بالینی، ایمونولوژی، داروشناسی، میکروبیولوژی، پزشکی هسته ای، اطفال و انکولوژی آغاز می شود. کل طیف پزشکی علوم بالینی تا پایان سال ششم تحت پوشش قرار خواهد گرفت.  این طیف شامل: احیا و بیهوشی، اخلاق پزشکی، داروسازی بالینی، زنان و زایمان، پزشکی تسکینی، پزشکی خانوادگی، پزشکی قانونی با اصول قانون، نوزادی و چشم پزشکی است.

پس از اتمام موفقیت آمیز تمام کارهای لازم در طول این شش سال و پس از اتمام معاینات مورد نیاز، دانشجو (با کسب عنوان حرفه ای "دکتر پزشکی") دیپلمMD  دریافت می کند. این سند به دانشجویان اجازه می دهد تا به عنوان پزشک فعالیت کنند. دانشجویان ملزم به شرکت در سخنرانیها، سمینارها، کلاسهای آزمایشگاهی، نمایشهای بالینی و سایر فعالیتهای تجویز شده در برنامه درسی، از جمله آموزش بیمارستان با شیفت شبانه و آخر هفته هستند. از طرفی، آموزش چهار هفته ای تمام وقت در بیمارستان در تعطیلات تابستانی در ماه جولای تا سپتامبر اجباری است. این آموزش بعد از اولین سال تحصیل شروع می شود و در طول سالهای بعد ادامه می یابد.

پیشینه دانشگاه پزشکی وروکلاو

بسیاری از پزشکان مشهور در شهر وروکلاو زندگی و کار می کردند. این دانشگاه از پیشگامان آموزش پزشکی در لهستان است و تدریس رشته پزشکی در آن از 1745 میلادی آغاز شده است. پیشگامان عرصه پزشکی مانند Alois Alzheimer که بیماری آلزایمر را کشف کرد، Robert Koch خالق باکتری شناسی مدرن و Paul Erlich که شیمی درمانی را کشف کرد همگی در وروسلاو کار و تحصیل کردند. همچنین برخی از برندگان نوبل نیز در این دانشگاه تحصیل و تدریس می کردند. امروزه وروکلاو با داشتن بسیاری از متخصصان واجد شرایط، قطب آموزش پزشکی لهستان باقی مانده است.

برنامه تحصیلی دانشگاه وروکلاو

در حال حاضر دانشگاه پزشکی وروکلاو مرکز فعال آموزش دانشجویان پزشکی است. روند تدریس توسط تیمی از متخصصان حرفه ای انجام می شود. دانشگاه پزشکی همچنین فعالیتهای علمی گسترده ای را انجام می دهد و مراقبت های پزشکی ویژه ای را برای کل منطقه فراهم می کند. برنامه های تحصیلی پزشکی و دندانپزشکی به ترتیب شامل شش و پنج سال تحصیلی پی در پی از مطالعات پزشکی، پیش بالینی و بالینی است. این برنامه ها با توجه به استانداردهای پذیرش اروپا برای آموزش پزشکی، با برنامه مشترک اروپا سازگار است.

انتظار می رود متقاضیان تحصیل در این دانشگاه، در دروس فیزیک، شیمی، زیست شناسی، ریاضیات و انگلیسی سرآمد باشند. سال تحصیلی به طور رسمی از اول مهر آغاز شده و به دو دوره پنج ماهه (ترم)، تقسیم می شود. دانشجو باید قبل از ارتقا به سال بعد، تمام دوره یک سال تحصیلی را با موفقیت به پایان برساند.

مدارک مورد نیاز جهت پذیرش دانشگاه وروکلاو

پذیرش در این دانشگاه  براساس نمرات دبیرستان در رشته های فیزیک، شیمی و زیست شناسی و بدون کنکور انجام می شود. همچنین، دانشجویان باید گواهی دانش انگلیسی معتبر بین المللی داشته باشند. پرونده درخواست پذیرش برای دانشگاه پزشکی Wroclaw باید شامل اسناد زیر باشد:

 • فرم درخواست برای پذیرش در دانشگاه (با ذکر رشته انتخاب شده برای تحصیل)
 • کپی گواهی اتمام تحصیلات دبیرستان و ریز نمرات به زبان انگلیسی یا ترجمه به لهستانی (ترجمه ها باید توسط مترجم مورد تأیید وزارت دادگستری لهستان انجام شود. در موارد استثنایی کپی قابل قبول است اما باید توسط دفتر اسناد رسمی در کشور مبدا دانشجو تایید شود.)
 • کپی گذرنامه یا سند هویت شخصی
 • چهار عکس پاسپورت جدید در قطع 3 * 4
 • کپی گواهی که تسلط کافی به انگلیسی (نوشتاری و گفتاری) را اثبات کند (به عنوان مثال FCE ، CAE ، CPE ، TOEFL ، IELTS)
 • شناسنامه
 • گواهی سلامت
 • دانشجوی انتقالی باید اسناد و مدارک اصلی را از دانشگاه قبلی خود دریافت کند.

هزینه تحصیل در دانشگاه وروکلاو

هزینه تحصیل در دوره کارشناسی در این دانشگاه مبلغی در حدود 12000 یورو برای هر سال تحصیلی است. هزینه تحصیل در رشته پزشکی در این دانشگاه در سال اول، 12000 یورو و در سالهای بعدی، بین 8000 تا 9000 یورو می باشد. هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی این دانشگاه برای هر سال، 12200 یورو می باشد. دوره های آمادگی برای دانشجویان پزشکی در سال اول، پیش دوره های اختیاری زیست شناسی، شیمی و فیزیک در سپتامبر هر سال و در مجموع به تعداد 3 هفته و به زبان انگلیسی برگزار می شود.

یک دوره فشرده زبان لهستانی که در طول سپتامبر در حدود 40 ساعت برگزار می شود ، در گروه زبانهای خارجی دانشگاه پزشکی وروکلاو نیز ارائه می شود. در مورد هزینه های زندگی، هزینه ها در لهستان نسبتا پایین است. اما کاهش و مدیریت هزینه ها به نوع زندگی دانشجو و محل اقامت او بستگی دارد. در مجموع، برای پوشش هزینه های زندگی در وروکلاو، به مبلغی بین 350 تا 700 یورو در ماه نیاز دارید. هزینه خوابگاه های دانشجویی  بین 100 تا 200 یورو در ماه است. اجاره آپارتمان نیز بین 250 تا 500 یورو در ماه هزینه خواهد داشت.

دانشکده های دانشگاه پزشکی وروکلاو

 1.  دانشکده پزشکی دانشکده پزشکی قدیمی ترین دانشکده دانشگاه پزشکی وروسلاو در 14 نوامبر 1945 تاسیس شد. حدود 16،068 پزشک و 4715 دندانپزشک از دانشگاه پزشکی وروسلاو فارغ التحصیل شده اند. این دانشکده برای برنامه های آموزشی و تحقیقاتی تعریف شده توسط مرکز لهستان برای آزمایش و صدور گواهینامه ، گواهی دریافت کرده است.
 2. دانشکده دندانپزشکی: دانشکده دندانپزشکی در دانشگاه پزشکی وروکلاو در 16 نوامبر سال 2000 تأسیس شد. این دانشکده امکانات علمی و آموزشی را به دانشجویان ارائه داده و رشته دندانپزشکی را به صورت تخصصی آموزش می دهد. دانشکده دندانپزشکی وروکلاو اعتبار زیادی را از کمیته اعتبارسنجی ایالتی دریافت کرده است.
 3. دانشکده داروسازی: دانشکده داروسازی در دانشگاه پزشکی وروسلاو در سال 1946 تاسیس شد. این دانشکده دوره 5 ساله ای برای دکترای تخصصی داروسازی ارائه می دهد.
 4. دانشکده پرستاری: دانشکده پرستاری در دانشگاه پزشکی وروکلاو در 23 ژوئن 1978 تاسیس شد. دانشکده دارای چهار بخش شامل بخش آموزش پرستاری، بخش پرستاری اجتماعی، بخش پرستاری بالینی و توان بخشی است. دانشکده علاوه بر پرستاران، فیزیوتراپیست ها، پیراپزشکان و مدیران بهداشت عمومی را آموزش می دهد.
 5. دانشکده آموزش تحصیلات تکمیلی پزشکی (تخصص): دانشکده آموزش تحصیلات تکمیلی در تاریخ 25 مه 1992 تأسیس شد و به دانشجویان دوره تخصص، آموزش حرفه ای ارائه می دهد. در این دانشکده مطالعاتی برای به دست آوردن دانش عملی و حرفه ای در زمینه های مربوطه انجام می شود.

مدت زمان تحصیل در رشته های دانشگاه پزشکی وروکلاو

پزشکی عمومی: برنامه 6 ساله/ دامپزشکی: برنامه 6 ساله/ دندانپزشکی: برنامه 5 تا 6 ساله/ داروسازی: برنامه 5 تا 6 ساله/ پرستاری: برنامه 3 تا 4 ساله/ فیزیوتراپی: برنامه 3 تا 4 ساله/ تخصص پزشکی: برنامه 3 تا 6 ساله

مزایای تحصیل در کشور لهستان

تحصیل در لهستان، چند سالی است که به شدت مورد استقبال دانشجویان بین المللی قرار گرفته است. چندین دلیل وجود دارد که چرا تحصیل در لهستان محبوب است و توصیه می شود. برخی از مهمترین دلایلی که برای تحصیل در لهستان و خصوصا تحصیل در شته های گروه پزشکی وجود دارد، به شرح زیر است:

 • هزینه دانشگاه های برتر لهستان در مقایسه با دانشگاه های خصوصی و دولتی در نقاط دیگر اروپا، پایین است.
 • فضای دانشگاه های لهستان بین المللی است. بنابراین دانشجویان می توانند فضای فرهنگی کشورهای مختلف را تجربه کنند.
 • دانشکده های پزشکی در لهستان آموزشی با کلاس جهانی را ارائه می دهند. آنها با تکنولوژی پیشرفته و همچنین تجهیزات کامل برای دانشجویان همراه هستند.
 • دانشجویان برای پذیرش در کالج های پزشکی لهستان نیازی به هیچ آزمون ورودی ندارند.
 • دانشگاه ها دارای امکانات و محیط تحقیقاتی هستند. دانشگاه دانشجویان را تشویق می کند پس از اتمام دوره تحصیل، کارهای پژوهشی انجام دهند.
 • نسبت ایده آل دانشجو و معلم در دانشگاه های لهستان باعث می شد کهدانشجویان آموزش باکیفیت تری را تجربه کنند.
 • در کلیه دانشگاه های پزشکی مورد تأیید MCI لهستان، آموزش به زبان انگلیسی است. این امر، کار دانشجویان ایرانی و بین المللی را آسان تر می کند.
 • دانشجویان در لهستان اجازه کار دانشجویی دارند. این امر به کاهش و مدیریت هزینه های تحصیل کمک شایانی می کند.
 • برخی از بهترین دانشکده های پزشکی جهان در لهستان قرار دارند. از این رو دانشجویان فرصت تحصیل در بهترین موسسات آموزشی جهان را پیدا می کنند.
 • برای تحصیل در لهستان نیازی به نمرات بالا در آیلتس یا تافل نیست.
 • فرصت های کارآموزی و اخذ بورسیه تحصیلی از دانشگاه های لهستان فراهم و در دسترس است.

فرصت تحصیل در لهستان

تحصیل در دانشگاه وروکلاو و دیگر دانشگاه های لهستان، فرصتی برای تجربه آموزش باکیفیت و تراز اول اروپایی است. دانش آموزانی که قصد دارند تحصیلات خود را در اروپا ادامه داده و در عین حال، هزینه زیادی را به خود و خانواده شان تحمیل نکنند، می توانند لهستان را به عنوان یک گزینه مناسب انتخاب کنند. مجموعه آسپیان، نماینده رسمی بهترین دانشگاه های کشور لهستان است. این مجموعه از صفر تا صد مراحل مهاجرت تحصیلی در کنار متقاضیان می ماند. کارشناسان و وکلای متخصص آسپیان، به دانشجویان عزیز و خانواده های آنها کمک می کنند تا بهترین فرصت و موقعیت های تحصیل در اروپا را از آن خود کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

+ دانشگاه علوم پزشکی گدانسک کشور لهستان
1399/ 07 /23 365
printrating
نام
ایمیل
نظر