آشنایی با دانشگاه ورشو در کشور لهستان

مهمترین دوره ای که آینده فرد را رقم می زند بدون شک دوره تحصیلات دانشگاهی است. تجربه تحصیل در خارج از کشور و فارغ التحصیلی از دانشگاه های معتبر، به دانشجویان موقعیت اجتماعی و شغلی خوبی می بخشد. شروع آموزش در رشته مورد نظر دانشجو و در یک دانشگاه با کیفیت در لهستان بسیار آسان است. یکی از مهمترین دانشگاه های کشور لهستان، دانشگاه ورشو است.

نام این دانشگاه به اختصار UW (university of warsaw) خوانده می شود.  فرصت تحصیل در دانشگاه ورشو، شما را قادر می سازد تا در مسیر خود موفق تر باشید. در این مقاله مجموعه آسپیان، به معرفی و بررسی دانشگاه ورشو می پردازیم.

آشنایی با دانشگاه ورشو در کشور لهستان

شهر ورشو لهستان

ورشو پایتخت و بزرگترین شهر لهستان است. این وضعیت ورشو را از نظر کیفیت آموزش در مقایسه با سایر شهرها یک گام جلوتر قرار می دهد. ورشو مرکز زندگی سیاسی و اقتصادی است و دارای یک صحنه پر جنب و جوش اجتماعی و فرهنگی است. طبق QS Best Student Cities  در سال 2017، ورشو در میان بهترین شهرهای دانشگاهی جهان، رتبه 52 را به خود اختصاص داد. ورشو شهری است که در سراسر جهان شناخته شده و مشهور است. در این شهر دانشگاه ها، محل مطالعات علمی و بسیاری از آکادمی های علمی وجود دارند.

با دارا بودن توسعه فرهنگ، کیفیت بالای زندگی، سرگرمی های مختلف، پروژه های متعدد معماری و موزه ها، ورشو در لیست محبوب ترین شهرهای جهان توسط سازمان ملل متحد، در رتبه نوزدهم قرار گرفت. ورشو تعدادی از دانشگاه های برتر جهان را در خود جای داده است. در حالی که در دانشگاه های مدرن این شهر تحصیل می کنید، یک زندگی استاندارد کم هزینه را نیز تجربه می کنید. همچنین دسترسی به فرصت های نامحدود از نظر رشد شخصی در ورشو می تواند شما را به سمت موفقیت بیشتر سوق دهد.

دانشگاه ورشو (University of Warsaw)

دانشگاه ورشوUW، یک دانشگاه پیشرو در لهستان و یک مرکز تحقیقاتی معتبر بین المللی است. دانشگاه ورشو در سال 1816 میلادی تاسیس شده است. و با کیفیت بالای آموزش هر ساله میزبان تقریباً 70 هزار دانشجو است. این دانشگاه همچنین از 150 مطالعه مختلف بین المللی از علوم فضایی گرفته تا باستان شناسی، که توسط اتحادیه اروپا، EEA و موسسات مشابه تأمین می شود، پشتیبانی می کند. دوره تحصیلات کارشناسی دانشگاه ورشو به طور کلی 3 سال است و زبان تدریس آن انگلیسی است. علاوه بر این، اگر سطح دانش زبان انگلیسی بالایی ندارید، می توانید یک سال آماده سازی را در نظر بگیرید و در مدت 4 سال تحصیل خود را به پایان برسانید.

در دانشگاه های ورشو، علاوه بر زبان انگلیسی تدریس، دانشجویان باید به زبان انگلیسی با دانشجویان ارتباط برقرار کنند. به این ترتیب دانش آموزان می توانند تمرینات انگلیسی زیادی داشته باشند. بر اساس رتبه بندی شانگهای، دانشگاه ورشو بین سالهای 2003 تا 2014 بین 301 تا 400 در میان 500 دانشگاه برتر جهان قرار گرفت. در طول تحصیل خود، در دانشگاه ورشو می توانید فرصتی را برای ملاقات صدها دانشجو از کشورهای مختلف پیدا کنید. و در یک محیط بین المللی، از فرهنگ ها و اقتصاد مختلف جهان مطلع شوید.

رشته های مختلف دانشگاه ورشو

دانشگاه ورشو، بهترین دانشگاه کشور در زمینه علوم اجتماعی است. این دانشگاه، بسیاری از سیاستمداران لهستان را تربیت کرده است. همچنین جوزف روتبلات، فیزیکدان مشهور، که در این دانشگاه تحصیل کرده است، در سال 1995 جایزه صلح نوبل را دریافت کرد. سالیانه حدود 8000 دانشجو از رشته های مختلف این دانشگاه فارغ التحصیل می شوند. دانشکده ورشو 21 دانشکده مختلف دارد. در سالهای اخیر تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در این دانشگاه بسیار پر طرفدار بوده است. دانشکده های این دانشگاه عبارتند از:

 • دانشکده زیست شناسی
 • شیمی
 • پزشکی
 • داروسازی
 • دندانپزشکی
 • علوم اجتماعی
 • روزنامه نگاری و علوم سیاسی
 • فلسفه و جامعه شناسی
 • فیزیک
 • جغرافیا و مطالعات منطقه ای
 • زمین شناسی
 • زبان لهستانی
 • حقوق و مدیریت دولتی
 • تاریخ
 • زبان شناسی
 • اقتصاد
 • روانشناسی
 • ریاضیات
 • علوم رایانه
 • مکانیک

شیوه پذیرش دانشگاه ورشو

برای تحصیلات در مقطع کارشناسی، می توانید با ریزنمرات و کارنامه دبیرستان اقدام کنید. در مرحله پذیرش، دوره هایی که داوطلبان در دبیرستان گذرانده اند مورد بررسی قرار می گیرد. به این ترتیب بخشهایی که دانش آموز می تواند در آنها تحصیل کند مشخص می شود. دانش آموزان می توانند برای پذیرش در رشته هایی که برای آنها مناسب است، اقدام کنند.

در همین زمان، سطح دانش زبان انگلیسی شما باید کافی باشد. برای گرفتن پذیرش دانشگاه ورشو نیاز به نمره آیلتس حداقل 6.5 و نمره تافل حداقل 85 دارید. دانش آموزانی که سطح دانش کافی ندارند پس از گذراندن دوره مقدماتی می توانند تحصیلات خود را ادامه دهند. مراحل اخذ پذیرش از دانشگاه ورشو به این ترتیب می باشد:

 • ایجاد حساب شخصی برای ثبت نام
 • انتخاب رشته تحصیلی و روش پذیرش مناسب برای فرد متقاضی
 • تکمیل فرم اطلاعات شخصی و تحصیلی و ضمیمه مدارک مورد نیاز (مانند مدارک مقطع تحصیلی قبلی، ریزنمرات، شناسنامه، کارت ملی و ...)
 • پرداخت هزینه درخواست ثبت نام

هزینه تحصیل در دانشگاه ورشو

هزینه های تحصیل در کشور لهستان عموما نسبت به دیگر کشورهای اروپایی پایین است. هزینه تحصیل در دانشگاه ورشو نیز از این قاعده مستثنی نیست. هزینه تحصیل در دانشگاه ورشو در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد مبلغ 3400 یورو در سال است. هزینه تحصیل رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در این دانشگاه نیز مبلغی بین 11000 تا 14000 یورو در سال می باشد.

انواع بورسیه های تحصیلی دانشگاه ورشو

برای علاقه مندان به تحصیل در اروپا، بورسیه تحصیلی و اخذ آن از دغدغه های مهم محسوب می شود. گرفتن بورسیه تحصیلی از دانشگاه می تواند کمک شایانی برای پایین آوردن هزینه های تحصیل باشد. این بورسیه ها انواع مختلفی دارند. برخی از آنها شامل کل شهریه می شوند و برخی از آنها قسمتی از شهریه را پوشش می دهند. دانشگاه ورشو بورسیه های تحصیلی مختلفی ارائه می دهد. از جمله این بورسیه های می توان به این موارد اشاره کرد:

 1. بورسیه تحصیلی رکتور: بورس تحصیلی رکتور می تواند به دانشجویی داده شود که در سال قبل معدل بالایی کسب کرده باشد. دانشجویانی دارای دستاوردهای علمی قابل توجه، دستاوردهای هنری یا موفقیت در ورزش در سطح ملی و / یا بین المللی می توانند برای دریافت این بورسیه اقدام کنند. همچنین ممکن است بورسیه رکتور به دانشجویان سال اول اعطا شود. دانشجویان سال اولی که برندگان المپیاد بین المللی علوم یا یکی از المپیادهای علمی لهستان باشند.
 2. بورسیه کمک هزینه: دانشجویانی که دارای حداقل یکی از این شرایط باشند، می توانند برای دریافت کمک هزینه اقدام کنند: اجازه اقامت دائم/ داشتن گواهی c1 زبان لهستانی/ کارگران مهاجر با تابعیت کشور عضو اتحادیه اروپا/ اجازه اقامت در اروپا و...
 3. بورسیه  Erasmus Mundus: این بورسیه برای دانشجویان بین المللی در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا در نظر گرفته شده است. اراسموس یک کمک هزینه برای ترویج انتقال دانشجویان در قاره اروپا است. میزان این بورسیه بسته به منابع کمک هزینه تحصیلی متفاوت می باشد.

گزینه های اسکان

دانشگاه ورشو خوابگاه های اختصاصی به دانشجویان اختصاص نمی دهد. در نتیجه دانشجویان برای اسکان می توانند از میان این دو گزینه، انتخاب کنند:

 1. خانه های دانشجویی

برای کسانی که تحصیلات دانشگاهی را در ورشو فرا می گیرند ، خانه های دانشجویی وجود دارد. دانشجویان دانشگاه های کشورهای مختلف جهان می توانند در این خانه ها اقامت کنند. بسته به انتخاب اتاقهای یک نفره یا بیشتر، ماهیانه هزینه ای بین 200-400 یورو از دانشجو دریافت می شود. کلیه نیازهای برق، آب، گاز و اینترنت خانه ها توسط اداره خانه های دانشجویی تأمین می شود.

بنابراین دانشجویان فقط قبض های ماهانه را پرداخت می کنند. دانشجویانی که می خواهند در خانه های دانشجویی اقامت داشته باشند، معمولاً می توانند با امضای قرارداد سالانه یا حداقل 9 ماهه، خانه خود را ترک کنند و یا محل اقامت خود را تمدید کنند.

 1. خوابگاه های خصوصی

در کشور لهستان، خوابگاه های دانشجویی خصوصی زیادی وجود ندارد. بسیاری از خوابگاه ها فقط به دانشجویان خدمات می دهند و به عنوان خوابگاه های خصوصی فعالیت می کنند. اقامت کوتاه مدت در خوابگاه های خصوصی با هزینه ماهانه 150-300 یورو امکان پذیر است. پس از یک ماه اقامت، دانشجو می تواند گزینه اقامت دیگری را جستجو کند و خوابگاه خصوصی را ترک کند. و یا مدت اقامت خود را تمدید کرده و همانجا بماند.

اطلاعات تکمیلی درباره دانشگاه ورشو

 • از میان فارغ التحصیلان دانشگاه ورشو، جوزف روتبلات، ایرنا سندلر، لئونید هورویچ، منهام بگین و ریشارد کاپوچینسکی برنده جایزه نوبل شده اند.
 • دانشگاه ورشو هر ساله بیش از 3000 مطالعه را تأمین و پشتیبانی می کند.
 • تاریخ تأسیس دانشگاه ورشو، به دهه 1800 میلادی برمی گردد.
 • دانشگاه ورشو هر ساله در بیش از 150 تحقیق پشتیبانی شده توسط اتحادیه اروپا و سایر نهادهای بین المللی شرکت می کند.
 • برخی از ساختمانهای دانشگاه قدمتی در حدود قرن 17 میلادی دارند. و یکی از اصلی ترین جاذبه های گردشگری این شهر به حساب می آیند.
 • سالانه حدود 7000 مطالعه دانشگاهی توسط دانشمندان دانشگاه ورشو منتشر می شود.
 • دانشگاه ورشو با بیش از 1000 سازمان خصوصی همکاری می کند.
 • کتابخانه دانشگاه ورشو، یکی از قدیمی ترین کتابخانه های اروپا است.
 • پردیس اصلی تاریخی دانشگاه، واقع در قلب ورشو، به دلیل معماری باشکوه خود مشهور است.

دلایل انتخاب دانشگاه ورشو

 1. رتبه برتر

دانشگاه ورشو بزرگترین موسسه آموزش عالی لهستان نیز است. با در نظر گرفتن تعداد کل دانشگاه های تحقیقاتی که به 20 هزار دانشگاه می رسد، دانشگاه ورشو در میان 3٪ دانشگاه های برتر جهان قرار دارد. بر اساس رتبه بندی بین المللی، این دانشگاه یکی از برترین دانشگاه ها در این منطقه از اروپاست. علاوه بر این، دانشگاه ورشو موقعیت های بسیار خوبی در ارزیابی مقایسه ای کیفیت آموزش، در سراسر جهان دارد. به عنوان مثال این دانشگاه در QS Global World Ranking جایگاه 321 را به خود اختصاص داده است.

 1. تعامل بین المللی

همکاری بین المللی فعال یکی از اهداف اصلی UW است. این امر باعث می شود دانشگاه ورشو از طریق حدود 1500 توافق نامه دو جانبه فعالانه در برنامه های اراسموس + و اراسموس موندوس شرکت کند. از سمت دیگر، ویزای شینگن که در ورودی لهستان دریافت خواهید کرد، تقریباً در تمام اروپا معتبر است. ویزای شینگن این امکان را برای شما فراهم می کند که در طول تحصیل خود به کشورهای دیگر سفر کنید. فرهنگ های مختلف را تجربه کرده و نقاط مختلف اروپا را مشاهده کنید.

 1. کیفیت آموزش

کیفیت آموزشگاه دانشگاه ورشو با ارزیابی سالانه خود دانشگاه تأیید می شود. در این ارزیابی اکثر دانشجویان از انتخاب دانشگاه و برنامه آموزشی آن راضی هستند. قویترین نقاط دانشگاه عبارتند از: اعتبار، فرصتهای توسعه و محیط تحصیل. کیفیت آموزش نیز با تحقیقاتی که در مورد فارغ التحصیلان دانشگاه انجام شده است، تأیید می شود.

دانشگاه ورشو با نظارت بر مشاغل دانشجویان سابق، بزرگترین عملیات تحقیقاتی در نوع خود را در اروپا انجام می دهد. نتایج نشان می دهد که داشتن مدرک از دانشگاه ورشو یک امتیاز قطعی در بازار کار است. 94٪ پاسخ دهندگان ارزیابی، پس از فارغ التحصیلی از ورشو شغل پیدا کرده اند.

 1. تنوع در برنامه ها

تقریباً 45000 نفر در دانشگاه ورشو تحصیل می کنند. دوره های بسیار گسترده ای در زمینه های علوم انسانی، علوم اجتماعی و علوم طبیعی و همچنین بسیاری از دوره های میان رشته ای با ترکیب دانش و مهارت بسیاری از رشته ها به دانشجویان ارائه می شود. انتخاب گسترده ای از برنامه های دوره های کارشناسی و دوره های کارشناسی ارشد، برنامه های آموزش زبان، برنامه های تحصیلات دکترا و...

 1. دانشگاه تحقیقاتی

اصلی ترین نقطه قوت این دانشگاه، وحدت آموزش و تحقیق و توسعه هماهنگ همه شاخه های دانش ارائه شده در برنامه درسی آن است. این دانشگاه 3800 دانشمند را در استخدام خود دارد. تحقیقات علمی آنها بیش از 1400 عنوان تحقیق را گسترش داده است. دانش آموزانی که همزمان تحت آموزش این اساتید هستند، فرصت عضویت در انواع پروژه های تحقیقاتی را دارند. تیم های تحقیقاتی دانشگاه در بسیاری از زمینه ها به شهرت جهانی رسیده اند و به برنامه های تحقیقاتی بین المللی پیوسته اند.

 1. حضور در قلب اروپا

جامعه دانشگاه ورشو تعداد زیادی دانشجویان و اساتید غیر لهستانی دارد. از جمله کسانی که پذیرش این دانشگاه را گرفته اند. و یا آنهایی که در برنامه های مبادلات دانشگاهی مانند اراسموس، به این دانشگاه آمده اند. دانشگاه ورشو نه تنها در لهستان، بلکه در سطح بین المللی برجسته است. چرا که این دانشگاه یکی از رهبران رتبه بندی کمیسیون اروپا است. دانشگاه ورشو در بین دانشجویان بلاروس، چین، فرانسه، آلمان، ایتالیا، اسپانیا، ترکیه و اوکراین محبوبیت بیشتری دارد.

 1. هزینه پایین زندگی

طبق گزارش سازمان ملل، در رتبه بندی بهترین شهرها و گزارش توسط واحد اطلاعات اقتصاددانان، در سال 2017 ورشو در میان شهرهای جهان مقام پانزدهم را کسب کرد. به لطف ترکیبی از هزینه های زندگی پایین و شهریه های معقول، ورشو در رده بندی شهرهای مقرون به صرفه نمره بسیار بالایی دریافت می کند. هزینه یک ماه زندگی در شهر ورشو، حدود 900 تا 1100 یورو در ماه است.

سخن پایانی

تحصیل در رشته های مختلف در دانشگاه ورشو می تواند فرصتی ناب برای دانشجویان ایرانی باشد. دانشگاه ورشو دانشگاهی معتبر است که مدرک آن در بیشتر کشورها معتبر است. مدرک دانشگاه ورشو مورد تایید وزارت علوم ایران نیز هست. همچنین مدارک رشته های گروه پزشکی این دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند. برای تحصیل در دانشگاه های برتر اروپا و همچنین دریافت مشاوره حرفه ای در حوزه مهاجرت تحصیلی، می توانید با کارشناسان مجموعه آسپیان تماس بگیرید. آسپیان، نماینده رسمی تعدادی از بهترین دانشگاه های اروپایی در ایران است.

+ شرایط تحصیل در لهستان
1399/ 07 /21 432
printrating
نام
ایمیل
نظر