مقایسه زندگی و تحصیل در اروپا و استرالیا

کشورهای اروپایی در کنار کشور استرالیا، از مقاصد اصلی دانشجویان بین المللی به شمار می روند. برخی از دانشجویان، برای ادامه تحصیل در میان انتخاب استرالیا و یا انتخاب کشورهای اروپا سرگردان می شوند. بخشی از این سرگردانی به خاطر عدم شناخت صحیح از مزایا و معایب تحصیل در این کشورهاست. در این مقاله از مجموعه آسپیان، به بررسی و مقایسه شرایط تحصیل در استرالیا یا کشورهای اروپایی می پردازیم.

مقایسه زندگی و تحصیل در اروپا و استرالیا

تصمیم گیری برای زندگی و تحصیل در اروپا و استرالیا

اروپا و استرالیا برخی از بهترین دانشگاه های جهان را دارند. نه تنها این خصوصیت، بلکه کیفیت زندگی و فرصت های شغلی که در این کشورها برای دانشجویان فراهم است، باعث می شود تعداد دانشجویان زیادی برای تحصیل به این کشورها بروند. برای کمک به تصمیم گیری در مورد تحصیل در خارج از کشور، چند فاکتور مهم وجود دارد که باید هنگام انتخاب بین استرالیا، یا کشورهای اروپایی باید آنها را در نظر بگیرید و مقایسه کنید. داشتن ایده در مورد جنبه های مختلف زندگی مانند کیفیت و هزینه تحصیل، چشم انداز اشتغال در آینده، کیفیت و هزینه زندگی، در دسترس بودن کمک های مالی و بورس های تحصیلی و غیره به شما کمک می کند تا یک تصمیم درست و آگاهانه بگیرید.

کیفیت تحصیل در اروپا و استرالیا

استرالیا دارای یک سیستم آموزشی در سطح جهانی است و دارای تعداد زیادی دانشگاه و کالج است. موسسات استرالیا چارچوب مشخصی دارند و فرصتهای تحقیقاتی و تحصیلی با کیفیت با استانداردهای موثر آموزش را ارائه می دهند. دانشجویان می توانند از مدرک استرالیا در هر جای دنیا استفاده کنند. استرالیا یکی از رهبران جهانی آموزش محسوب می شود و در نتیجه، مقصد محبوب دانشجویان بین المللی برای ادامه تحصیل است. از طرفی کشورهایی مانند انگلستان، جمهوری چک و آلمان در اروپا، به واسطه شهرت علمی و تاریخی خود بسیار مشهور هستند. این کشورها دانشگاه های معتبری دارند و همچنین آموزه های مدرن با فن آوری بالا و به روز را ارائه می دهند.

این کشورها بخشی از قدیمی ترین دانشگاه های جهان را در خود جای داده اند. به عنوان مثال دانشگاه چارلز در جمهوری چک و دانشگاه آکسفورد در انگلستان، از جمله دانشگاه های سنتی و معتبر اروپایی به حساب می آیند. تحصیل در اروپا، یک گزینه محبوب برای دانشجویان بین المللی است که به دنبال یک تجربه تغییر دهنده و هیجان انگیز هستند. همچنین عضویت این کشورها در برنامه اراسموس نیز باعث می شود که طول تحصیل دانشجویان در این کشورها، بتواند در کشورهای مختلف و با تجربه های مختلف ادامه یابد.

هزینه زندگی و تحصیل

مهم نیست که کدام کشور را برای تحصیل انتخاب کنید،لازم است پیش از تصمیم گیری، هزینه های تحصیل در دانشگاه های مختلف را در نظر بگیرید. جدا از هزینه های تحصیل، باید هزینه های زندگی را نیز در نظر داشته باشید. هزینه هایی مانند هزینه روزمره، حمل و نقل، محل اقامت، وسایل دانشگاه و... . هزینه کل زندگی شما کاملاً به شهری که تصمیم به زندگی در آن دارید بستگی دارد. زندگی در شهرهای بزرگ و پایتخت ها مانند، سیدنی، لندن یا پراگ، برای خرید مواد غذایی، یافتن محل اقامت یا غذا خوردن در رستوران ها گران تر است.

هزینه تحصیل با توجه به زبان مورد نظر دانشجویان و دانشگاه منتخبشان متفاوت است، اما در مورد هزینه های زندگی، کشور استرالیا، از میانگین کشورهای اروپایی هزینه بالاتری دارد. به عنوان مثال برای اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر سیدنی، به مبلغی حدود 1300 دلار و برای اجاره همان آپارتمان در مرکز شهر برلین آلمان، حدود 950 دلار نیاز است.

فرصت های شغلی

بسیاری از دانشجویان بین المللی تحصیلات خارج از کشور را انتخاب می کنند تا آینده خود را تغییر داده و فرصت های شغلی خود را بهبود بخشند. بیشتر کشورهای اروپایی و کشور استرالیا، دارای دانشگاه هایی هستند که در همکاری نزدیک با صنایع و سازمان هایی که فرصت های عملی یادگیری را برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهند، کار می کنند. دانشجویان بین المللی با ویزای دانشجویی می توانند در استرالیا کار کنند. دانشجویان در بیشتر کشورهای اروپایی می توانند در طول تعطیلات به صورت تمام وقت کار کنند و هنگام به صورت پاره وقت مشغول به کار باشند.

یافتن مشاغل نیمه وقت در استرالیا برای تأمین هزینه های زندگی کار سختی نیست. همچنین، استرالیا در میان چند کشوری است که برنامه های مهاجر ماهر را با تمرکز بر دانش آموزانی که توانایی ها، مهارت ها و مدارک تحصیلی مناسبی دارند و می توانند به اقتصاد استرالیا کمک کنند، ارائه می دهد. از طرفی داشتن کار دانشجویی در کشورهای آلمان، جمهوری چک و لهستان نیز بسیار متداول است. در کشور لهستان، دانشجویان می توانند با داشتن یک شغل پاره وقت، بخش اعظمی از هزینه های تحصیلی خود را فراهم کنند.

اقامت پس از اتمام تحصیل

با توجه به اینکه مساله اقامت بعد از تحصیل برای بسیاری از دانشجویان، مساله مهم و قابل توجهی است، لازم است به این نکته نیز اشاره ای کلی داشته باشیم. روند گرفتن اقامت دائم در کشور استرالیا امکان پذیر اما کمی پیچیده و طولانی است. در هر حال، به صورت کلی لازم است بعد از اتمام تحصیلات، خاک استرالیا را ترک نکنید. در صورتی که موفق به پیدا کردن کار شده باشید، این امر می تواند شانس اقامت شما را بالا ببرد. از طرفی در این مدت به تقویت زبان انگلیسی خود و همچنین بالا بردن امتیازات اقامتی از طریق گزینه های متغیر (مانند کار، مهارت، مدرک تحصیلی و...) بپردازید. اقامت در هرکدام از کشورهای اروپایی، قوانین مخصوص به خودشان را دارد. اما در بیشتر کشورهای اروپایی نیز بیشتر دانشجویان بین المللی اقامت خود را از طریق کار تمدید می کنند. به عنوان مثال اقامت پس از تحصیل در کشورهای آلمان و لهستان با یافتن کار امکانپذیر است. خصوصا اگر دانشجویان به زبان آن کشورها مسلط باشند، پروسه یافتن شغل و تمدید اقامت راحت تر می شود.

تحصیل در اروپا یا استرالیا

با توجه به مجموعه مسائل ذکر شده در این مقاله، تحصیل و زندگی در هر کدام از کشورهای اروپایی و یا استرالیا، مزایای خاص خودش را دارد. مجموعه آسپیان، نماینده رسمی تعدادی از بهترین دانشگاه های اروپایی ر ایران، می تواند شما را در راه تصمیم گیری و مهاجرت تحصیلی یاری نماید. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا ارتباط با کارشناسان ما، با شماره تلفن های موجود در وبسایت تماس بگیرید.

+ تحصیل در جمهوری چک بدون مدرک زبان
1399/ 07 /19 378
printrating
نام
ایمیل
نظر