همه چیز درباره شرایط سنی تحصیل پزشکی در خارج از کشور

برخی از دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند، نگران این موضوع هستند که آیا تحصیل در کشورهای خارجی، محدودیت سنی دارد یا خیر. این موضوع برای کسانی که قصد تحصیل در رشته پزشکی را دارند نیز صادق است. اما آیا شرایط سنی می تواند مانع از ادامه تحصیل در رشته پزشکی شود؟ آیا بی توجهی به شرایط سنی کار شما را برای تحصیل پزشکی در خارج از کشور با مشکل مواجه می کند؟ در این مقاله از مقالات گروه آسپیان، به بررسی شرایط سنی تحصیل پزشکی در خارج از کشور می پردازیم.

شرایط سنی تحصیل پزشکی در خارج از کشور

شرایط سنی برای تحصیل

برای گرفتن پذیرش تحصیلی، توجه به برخی از فاکتورها اهمیت دارد. یکی از این فاکتورها که در شرایط پذیرش بیشتر دانشگاه ها ذکر می شود، شرایط سنی دانشجو است. در ابتدا باید بدانید که برخی کشورها محدودیت ها و شرایط سنی برای دادن ویزا به دانشجویان را در نظر می گیرند.(مانند کشور لهستان) برخی دیگر از کشورها، شرایط سنی ندارند، اما در اداره مهاجرت، شرایط سنی دانشجویان می تواند بر روند اخذ ویزا تاثیرگذار بوده و تعیین کننده باشد.(مانند کشور کانادا) 

در نهایت برخی کشورها برای پذیرش دانشجویان در رشته های مختلف، هیچ محدودیت سنی اعمال نمی کنند.(مانند کشور اتریش، ایتالیا و ترکیه) اما متقاضیان لازم است توجه داشته باشند که نکته مهم برای اخذ پذیرش، نداشتن گپ تحصیلی است. به این معنا که نباید بین مقاطع مختلف تحصیلی فرد فاصله زیادی وجود داشته باشد.

در غیر اینصورت، لازم است دانشجویان سال های فاصله افتادن میان مدارک تحصیلی خود را با نشان دادن مدرک تجربه کاری، مدرک زبان یا فعالیت های پژوهشی و... توجیه کنند.

 

محدودیت سنی برای تحصیل پزشکی

در بیشتر کشورها محدودیت چنانی برای تحصیل در رشته های مختلف وجود ندارد. بنابراین در صورتی که قصد دارید برای تحصیل در خارج از کشور در رشته های مختلف اقدام کنید، نیازی نیست چندان نگران محدودیت سنی باشید. در صورتی که شرایط شما برای گرفتن پذیرش در کشور و دانشگاه مورد نظرتان آماده باشد، سن شما نمی تواند یک مانع جدی به حساب بیاید.

مگر در شرایطی که شما پرونده قابل توجهی ندارید و شرایطتان نیز برای اخذ پذیرش مناسب نیست. در واقع بیشترین محدودیت سنی برای رشته های گروه تربیت بدنی اعمال می شوند. این امر درباره رشته پزشکی نیز صدق می کند. بیشتر کشورها برای تحصیل دانشجویان در رشته های گروه درمانی و خصوصا رشته پزشکی، محدودیت سنی قائل می شوند. در ادامه این مقاله، مبحث محدودیت سنی تحصیل پزشکی در خارج از کشور بررسی خواهیم کرد.

 

شرایط سنی تحصیل پزشکی در کانادا

در کشور کانادا محدودیت های سنی برای تحصیل در رشته های دیگر به جز پزشکی، کم است و افراد در صورتی که بتوانند آفیسر را با رزومه و پرونده خود قانع کنند، می توانند ویزای تحصیلی خود را دریافت کنند. اما در مورد رشته های پزشکی، بهتر است افراد هنگام اقدام برای تحصیل این گروه رشته ها (داروسازی، پزشکی و دندانپزشکی) بیشتر از 30 سال سن نداشته باشد.

رقابت میان دانشجویان بین المللی برای تحصیل در رشته های پزشکی در دانشگاه های کانادا بالاست. بنابراین دانشجویان تنها پس از اثبات توانایی و در صورت دارا بودن تمامی شرایط، می توانند پذیرش در رشته های پزشکی را دریافت کنند. صدور ویزا و ارائه پذیرش به دانشجویان متقاضی تحصیل در کانادا، به گپ تحصیلی و مدرک زبان دانشجو بستگی دارد و در مورد رشته های پزشکی، سن دانشجو نیز مورد توجه قرارمی گیرد. مساله تاثیرگذار دیگر برای اخذ ویزا و پذیرش از دانشگاه های کانادا، رزومه قوی تحصیلی و بالا بودن نمره زبان است.

 

شرایط سنی تحصیل پزشکی در آمریکا

در این کشور برای بیشتر دانشگاه ها شرایط سنی برای تحصیل در رشته پزشکی اهمیت چندانی ندارد. حدود 30 درصد دانشجویان در تمامی رشته ها و مقاطع در کشور آمریکا، بین 30 تا 40 سال سن دارند.  هنگام ورود به دانشگاه های رشته پزشکی شما باید حداقل 17 سال سن داشته باشید. برای ورود به دانشکده پزشکی محدودیت سنی مشخصی وجود ندارد و سیاست های انتخاب و پذیرش، کسب امتیاز در مواردی است که طی مسیر به شما اعلام می شود.

با این حال، مدارس پزشکی طول دوره تحصیل را در رابطه با مدت خدمت داوطلب در کشور نظر می گیرند و به او پذیرش می دهند. توجه داشته باشید که در صورت داشتن گپ تحصیلی (یعنی گذشتن بیش از 3 سال از اخذ آخرین مدرک تحصیلی) لازم است توجیه مناسبی به دانشگاه ارائه دهید.

بنابراین بهتر است میان مقاطع تحصیلی خود فاصله نیندازید و چنان چه قصد تحصیل پزشکی در آمریکا را دارید، سریعتر اقدام کنید. از طرف دیگر، شرایطی مانند رزومه پُربار، داشتن توصیه نامه های معتبر، مدرک زبان با نمره بالا، چاپ مقاله در نشریات معتبر و... می توانند در گرفتن پذیرش از دانشگاه های امریکا بسیار موثر باشند.

 

شرایط سنی تحصیل پزشکی در اروپا

شرایط و محدودیت های سنی تحصیل پزشکی در دانشگاه های قاره اروپا با یکدیگر متفاوت است. در سالهای اخیر دانشجویان بین المللی بالای 40 سال نیز موفق به دریافت ویزا و گرفتن پذیرش از دانشگاه های مختلف اروپایی شده اند. به شرطی که دانشجویان گپ تحصیلی زیادی نداشته باشند، گرفتن ویزا و پذیرش از دانشگاه های اروپایی چندان دور از دسترس نیست.

بنابراین در بیشتر کشورهای اروپایی محدودیت سنی آنچنانی برای تحصیل وجود ندارد. البته تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی معمولا با محدودیت های سنی همراه است. به عنوان مثال کشورهای لهستان و آلمان، در ارائه پذیرش به دانشجویان متقاضی تحصیل پزشکی، فاکتور سن را در نظر می گیرند.

در صورتی که دانشگاه مورد نظر شما محدودیت های سنی برای تحصیلات قائل باشد، می توانید در ابتدا برای آموزش زبان در آن کشور ویزا گرفته و پس از اتمام دوره زبان، به تحصیل در رشته مورد علاقه تان بپردازید.

 

کلام آخر

نحوه گروه بندی و امتیاز سنی و همچنین اعمال محدودیت های سنی برای تحصیل در کشورهای مختلف و در زمان های مختلف با هم متفاوت است. بنابراین قوانین و محدودیت های سنی تحصیل پزشکی و رشته های دیگر ممکن است هر سال عوض شود. در هر حال در یک توصیه کلی، با توجه به اعمال محدودیت سنی برای تحصیل در رشته های گروه پزشکی در بیشتر کشورها، بهتر است دانشجویان متقاضی تحصیل در خارج از کشور، پس از اخذ دیپلم، هرچه سریعتر برای مهاجرت تحصیلی خود اقدام کنند. جهت دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان گروه آسپیان تماس بگیرید.

+ تحصیل پزشکی در دانشگاه چارلز جمهوری چک
1399/ 07 /09 1774
printrating
نام
ایمیل
نظر