هزینه های تحصیل رشته پزشکی و دندانپزشکی در لهستان

کشور لهستان با دارا بودن نظام آموزشی مدون که از جدید ترین متد های آموزشی اروپاست، در سال های اخیر، مورد توجه بسیاری از دانشجویانی بوده است که قصد دارند برای ادامه تحصیل مهاجرت کنند. در این میان کشور لهستان از سوی داوطلبان تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی مورد توجه بیشتری بوده است. دوره های تدریس پزشکی و دندان پزشکی که با عنوان دوره های M.D. در لهستان شناخته می شوند طی زمان بندی مشخصی با توجه به عنوان رشته بین چهار تا شش سال به طول خواهند انجامید. عمده گرایش های دوره M.D. متوجه رشته هایی مانند پزشکی، دندانپزشکی، فیزیوتراپی، پرستاری و دامپزشکی است.

جدای از کسب اقامت اروپایی (EU) که به شرط تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در کشور لهستان برای دانشجو صادر می شود، کیفیت بالای آموزش و همچنین هزینه های بسیار پایین تحصیل و زندگی از مؤلفه های تأثیرگذار دیگری است که هر ساله دانشجویان را به تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در کشور لهستان ترغیب می کند. در این مقاله آسپیان با بر شمردن ویژگی های منحصر به فرد تحصیل در کشور لهستان به مسئله هزینه های تحصیل رشته پزشکی و دندانپزشکی در لهستان نیز می پردازیم.

هزینه های تحصیل رشته پزشکی و دندانپزشکی در لهستان

ویژگی های عمومی تحصیل در رشته پزشکی و دندان پزشکی در کشور لهستان چیست؟

نظام آموزشی دانشگاه های لهستان برخاسته از جدیدترین مدل های اروپایی هستند و دستاوردهای بسیار خوبی را نیز برای کشور لهستان به ارمغان آورده اند. از جمله «دکتر ماریا سیمینوف» فارغ التحصیل دانشگاه پزشکی پوزنان که موفق شد در سال 2008 در کشور آمریکا اولین پیوند صورت را انجام دهد و جایزه دولتی آن کشور را از آن خود و تیم پزشکی همراهش کند.

تحصیل در رشته های پزشکی و دندان پزشکی در کشور لهستان، به زبان انگلیسی انجام می شود و از بالاترین سطح کیفی برخودار هستند و تمام استانداردهای اتحادیه اروپا را تأمین می کنند. لهستان در تدریس رشته های پزشکی و دندانپزشکی خود از استانداردهای وزارت آموزش ایالات متحده (Stafford Loan Program)الگو برداری کرده و از آن ها پیروی می کند به همین دلیل سطح کیفی آموزش پزشکی در دانشگاه های لهستان بسیار بالا است.

دانش آموختگان رشته های پزشکی و دندانپزشکی در کشور لهستان بعد از پایان دوران تحصیل می توانند در دوره های پست گرجوئیت شرکت کنند و طی آن در بیمارستان های کشورهایی مانند استرالیا، آمریکا، کانادا، آفریقای جنوبی، نیجریه، انگلستان، ایرلند، نروژ، سوئد و لهستان، مشغول به کار و کسب تجربه شوند. از دیگر ویژگی های مهم تحصیل رشته های پزشکی و دندان پزشکی در کشور لهستان، اعتبار بالای مدارک صادره توسط دانشگاه های آن کشور است.

مدارک صادر شده توسط دانشگاه های پزشکی لهستان، مورد تایید سازمان بهداشت جهانی (WHO) و هیئت های پزشکی GMC, GDC, RCVS, HCPC, NMC  در بریتانیا و استاندارد های گواهینامه تأییدیه مهارت پزشکی آمریکا (USMLE)، شورای پزشکی آزمون ارزیابی کانادا (MCCEE) و نظام انتقال واحد اروپایی (ECTS) است. جدای از این تأییدیه های بین المللی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشورمان نیز هست.

 

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های پزشکی کشور لهستان

دو شرط اساسی برای پذیرش دانشجو در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه های لهستان مطرح است: اول) داشتن مدرک معتبر زبان

دوم) شرکت و موفقیت در آزمون یا مصاحبه شفاهی که توسط اسکایپ انجام می شود (Skype interview).

مضاف بر این دو شرط اصلی داشتن مدرک دیپلم و همچنین دارا بودن نمرات مورد قبول مخصوصاً در دروس اختصاص مثل زیست شناسی، شیمی و فیزیک نیز از موارد تأثیرگذار بر انتخاب یا عدم پذیرش داوطلب برای ورود به دانشگاه های پزشکی لهستان است.

 

دوره های پزشکی ارائه شده در کشور لهستان چه دوره هایی هستند؟

مهم ترین دوره های پزشکی و دندان پزشکی ای که در سال جاری (2020) در کشور لهستان ارائه می­ شوند عبارت اند از:

 1. برنامه پزشکی M.D. Program که شش سال به طول خواهد انجامید و به زبان انگلیسی است.
 2. برنامه پیشرفته پزشکی Advanced M.D. Program که چهار سال زمان خواهد برد و به زبان انگلیسی است.
 3. برنامه دندانپزشکی D.D.S. Program که پنج ساله و به زبان انگلیسی است.
 4. دوره آمادگی پیش پزشکی Pre-Med program این دوره هشت ماهه به زبان انگلیسی برگزار خواهد شد.
 5. دوره پرستاری Nursing Program سه ساله و به زبان انگلیسی خواهد بود.
 6. برنامه داروسازی Pharm.D این دوره شش سال زمان خواهد برد و به زبان انگلیسی است.
 7. برنامه فوق لیسانس فیزیوتراپی M.Sc. Physiotherapy Program این فوق لیسانس پنج سال طول خواهد کشید و به زبان انگلیسی است.

مهم ترین دانشگاه هایی که در لهستان به آموزش پزشکی و دندانپزشکی مشغول هستند کدام اند؟

دانشگاه هایی که در کشور لهستان به تدریسِ رشته های پزشکی و دنداپزشکی مشغول هستند را می توان به این شکل دسته بندی کرد:

 1. Medical Academy of Bialystok
 2. University of Silesia
 3. Medical University in Bydgoszcz
 4. Medical Academy of Gdansk
 5. Jagiellonian university
 6. Medical University of Lodz
 7. Medical University of Lublin
 8. Wroclaw Medical University

 

هزینه تحصیل در دانشگاه های لهستان در رشته های پزشکی و دندانپزشکی چقدر است؟

ابتدا باید بر این نکته تأکید کرد که هزینه تحصیل در کشور لهستان در قیاس با مابقی کشورهای اروپایی بسیار پایین تر است. همچنین هزینه زندگی در کشور لهستان نیز بسیار ارزان تر است. در واقع در کشور لهستان این امکان فراهم است که با پرداخت حداقلِ هزینه ها زندگی خوبی را در اِشلِ دانشجویی تجربه کرد. شهریه دانشگاه های لهستان در رشته های پزشکی و دندانپزشکی هر چند تا حدودی متغیر است اما به صورت میانگین از این قرار است:

 1. دوره پزشکی (6 ساله): در سال اول تحصیل مبلغ یازده هزار و دویست یورو از دانشجو گرفته می شود که این مبلغ در ادامه تحصیل او به یازده هزار یورو کاهش پیدا می کند.
 2.  برنامه پیشرفته پزشکی (4 ساله): در سال اول تحصیل مبلغ سیزده هزار و دویست یورو از دانشجو گرفته می شود که این مبلغ در ادامه تحصیل او به سیزده هزار یورو کاهش پیدا می کند.
 3. دندانپزشکی (5 ساله): در سال اول تحصیل مبلغ یازده هزار و دویست یورو از دانشجو گرفته می شود که این مبلغ در ادامه تحصیل او به یازده هزار یورو کاهش پیدا می کند.
 4. پرستاری (3 ساله): در سال اول تحصیل مبلغ پنج هزار و هفصد یورو از دانشجو گرفته می شود که این مبلغ در ادامه تحصیل او به پنج هزار و پانصد یورو کاهش پیدا می کند.

 

1399/ 07 /05 62
printrating
  نظرات

نظرات کاربران
نام
ایمیل
نظر