آشنایی با دانشگاه های پزشکی اروپایی مورد تایید وزارت بهداشت

در میان خیلی عظیم دانشگاه های اروپایی که توسط دانشجویان بین المللی برای تحصیل در رشته پزشکی انتخاب می شوند، تعدادی از آنها مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند. دانشگاه های پزشکی اروپایی مورد تایید وزارت بهداشت ایران، در این لیست قرار دارند و دیگر دانشگاه ها به دلایل مختلف، مورد تایید این وزارت قرار نگرفته اند. برای کسانی که قصد دارند پس از تحصیل در رشته پزشکی به ایران بازگشته و در ایران مشغول به کار شوند، تایید وزارت بهداشت نسبت به دانشگاه، اهمیت فراوانی دارد. مساله دیگری که برای دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت اهمیت دارد، این است که ممکن است یک دانشگاه، امسال در لیست دانشگاه های مورد تایید باشد و سال آینده، در میان آنها قرار نگیرد. به همین دلیل لازم است که این لیست را همان موقع که تصمیم به اخذ پذیرش تحصیلی دارید، بررسی کنید. در این مقاله به بررسی چند نمونه از دانشگاه های معتبر پزشکی اروپایی مورد تایید وزارت بهداشت ایران می پردازیم.

دانشگاه های معتبر پزشکی اروپایی مورد تایید وزارت بهداشت ایران

دانشگاه های پزشکی مورد تایید وزارت بهداشت در انگلستان

رشته پزشکی از رشته های محبوب در کشور انگلستان است. سالانه تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی برای حضور و گرفتن پذیرش در دانشگاه های معتبر این کشور، با هم رقابت می کنند. اخذ پذیرش رشته پزشکی از دانشگاه های این کشور برای دانشجویانی که در طول تحصیل نمرات بالایی کسب کرده اند، یا در المپیادها مقام آورده اند و یا به عنوان نخبه در کشورشان به حساب می آیند، راحت تر از دیگران است. دانشگاه های این کشور از معتبرترین دانشگاه های جهان به حساب می آیند و تحصیل در آنها هزینه بالایی نیزدارد. از میان دانشگاه های این کشور، 79 دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت هستند. تعدادی از آنها عبارتند از:

 1. Aston University
 2. Oxford Brookes University
 3. Queen’s University Belfast
 4. UCL(University College London)
 5. University of Bath
 6. University of Cambridge
 7. University of Oxford
 8. University of Liverpool

دانشگاه های پزشکی مورد تایید وزارت بهداشت در آلمان

تحصیل پزشکی در کشور آلمان، سالهاست که مورد استقبال ویژه ای از سمت دانشجویان بین المللی قرار گرفته است. علاوه بر کیفیت بالای آموزش در آلمان و هزینه پایین تحصیل در آن، مواردی همچون اجازه اخذ ویزای همراه برای دانشجویان، اجازه کار در زمان تحصیل، امکان تحصیل به دو زبان آلمانی و انگلیسی، آمار بیکاری کمتر از 4 درصد، امکان اخذ اقامت پس از تحصیل، توسعه اقتصادی و... باعث شده تا این کشور هر ساله میزبان تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی باشد. حدود 20 درصد از دانشجویان در کشور آلمان از کشورهای مختلف آمده و دانشجوی بین المللی محسوب می شوند. از میان دانشگاه های آلمان 48 عدد از آنها مورد تایید وزارت بهداشت هستند و تعدادی از آنها عبارتند از:

 1. Hannover Medical School
 2. University of Hamburg
 3. University Bonn
 4. University of Munich
 5. Ruhr University Bochum
 6. Free University Berlin
 7. Goethe University Frankfurt

دانشگاه های پزشکی مورد تایید وزارت بهداشت در جمهوری چک

کشور جمهوری چک، از بهترین کشورهای اروپای مرکزی است که سطح فرهنگ و هنر بالا در آن، امنیت اجتماعی، کیفیت آموزشی، ثبات اقتصادی و سیاسی، رتبه سوم صلح در میان کشورهای اروپا و...، از جمله مواردی هستند که باعث شده دانشگاه های این کشور برای دانشجویان بین المللی از کشورهای مختلف مورد توجه قرارا گیرند. تحصیل پزشکی در دانشگاه های این کشور نیازمند گذراندن دوره پریمدیکال توسط دانشجویان، ارائه مدرک زبان معتبر و شرکت در آزمونهای ورودی دانشگاه های آن است. تحصیل در کشور جمهوری چک به دو زبان انگلیسی و چکی انجام می شود. دانشگاه های اروپایی مورد تایید وزارت بهداشت در جمهوری چک، برای تحصیل در رشته پزشکی عبارتند از:

 1. Charles University
 2. Masaryk University Brno
 3. Palacky University in Olomouc
 4. Academy of Sciences of the Czech Republic
 5. University of Ostrava

دانشگاه های پزشکی مورد تایید وزارت بهداشت در سوییس

کشور سوییس همواره به کیفیت و استانداردهای بالای معیشتی و اقتصادی مشهور است. تحصیل در دانشگاه های این کشور، مود علاقه بسیاری از دانشجویان در سراسر جهان است. هزینه تحصیل در دانشگاه های سوییس برخلاف هزینه زندگی در آن؛ چندان بالا نیست. اخذ پذیرش از دانشگاه های سوییس در رشته پزشکی بسیار رقابتی است و مراحل اخذ پذیرش از دانشگاه ها تا حدودی دشوار است. امکان تحصیل در این کشور به زبان های سوییسی، آلمانی و فرانسوی فراهم است. از طرفی امکان کار در حین تحصیل و همچنین دریافت اقامت از این کشور به وسیله تحصیل نیز امکان پذیر است. دانشگاه های سوییس که برای تحصیل پزشکی مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند، عبارتند از:

 1. University of Bern
 2. University of Fribourg
 3. University of Zurich
 4. University of Lausanne
 5. University of Basel
 6. University of Geneva

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در لهستان

کشور لهستان از جمله کشورهایی است که دوره های آموزش رشته پزشکی را با کیفیت بالا و هزینه ای مقرون به صرفه ارائه می دهد. کیفیت بالای زندگی دانشجویی در لهستان، امنیت اجتماعی و عمومی، امکان تحصیل به زبان انگلیسی، رونق اقتصادی و... از جمله شرایطی هستند که این کشور را به یک انتخاب ایده آل برای دانشجویان بین المللی تبدیل می کند. اعتبار دانشگاه های لهستان بالاست و دانشجویان می توانند پس از پایان دوره تحصیلی خود، ویزای تحصیلی خود را به ویزای کار تبدیل کرده و اقامت این کشور را درافت کنند. دانشگاه های اروپایی مورد تایید وزارت بهداشت در لهستان، برای تحصیل رشته پزشکی عبارتند از:

 1. Jagiellonian University
 2. Medical university of Gdansk
 3. Medical University of Warsaw
 4. Wroclaw Medical University
 5. University of Medical Lodz

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ایتالیا

کشور ایتالیا همیشه به عنوان یکی از مراکز مهم آموزش و فرهنگ در اروپا محسوب شده است. خصوصیاتی که کشور ایتالیا را به یک مقصد مناسب اروپایی برای دانشجویان بین المللی تبدیل می کند، هزینه پایین تحصیل و زندگی، امکان تحصیل به زبان انگلیسی، قدمت تدریس و تحصیل دانشگاهی . برای تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه های این کشور لازم است در آزمون ورودی این کشور که IMAT نام دارد و سالی یک بار برگزار می شود، شرکت کنید و نمره قبولی را کسب کنید. آموزش رشته پزشکی در ایتالیا، قدمتی 500 ساله دارد. دریافت بورس و کمک هزینه های تحصیلی در ایتالیا نیز امکان پذیر است و توسط دانشگاه های معتبر ارائه می شوند. از میان دانشگاه های ایتالیا، بهترین ها برای تحصیل پزشکی عبارتند از:

 1. Sapienza University of Rome
 2. University of Milan
 3. Università di Padova
 4. University of Bologna

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در لیتوانی

لیتوانی نیز از جمله کشورهایی است که در سالهای اخیر مورد توجه بسیاری از دانشجویان قرار گرفته است. این کشور در شمال شرقی اروپا قرار دارد و از کشورهای حوزه بالتیک به حساب می آید. درصد بالای 90 درصد از ساکنان کشور لیتوانی باسواد و بیشتر آنها به دو زبان انگلیسی و روسی مسلط هستند. در این میان لیتوانی دو دانشگاه معتبر در سطح جهانی دارد و بیشتر دانشجویان بین المللی برای تحصیل رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی برای این دانشگاه ها درخواست پذیرش می دهند. هزینه پایین تحصیل در لیتوانی، سطح بالای کیفیت برنامه های آموزشی و ارائه دوره های پزشکی به زبان انگلیسی باعث شده تا لیتوانی مورد توجه بسیاری از دانشجویان متقاضی تحصیل در رشته پزشکی قرار گیرد. دانشگاه های اروپایی مورد تایید وزارت بهداشت در لیتوانی برای تحصیل رشته پزشکی عبارتند از:

 1. Lithuanian University of Health Sciences
 2. Vilnius University

اقدام برای تحصیل پزشکی در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت

بسیاری از دانشجویان هنگامی که تصمیم به تحصیل در کشورهای دیگر می گیرند، از میزان اعتبار دانشگاه مورد نظرشان چندان اطلاعی ندارند. موسسه آسپیان، نماینده رسمی تعدادی از بهترین دانشگاه های اروپایی و مورد تایید وزارت بهداشت در ایران است. این مجموعه با کادر مجرب مشاوران ، دانشجویان متقاضی برای تحصیل در خارج از کشور را راهنمایی و همراهی می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر با مجموعه آسپیان تماس بگیرید.

1399/ 06 /25 432
printrating
نام
ایمیل
نظر