نکات مهم درباره بیمه سلامت دانشجویان در اروپا

چنانچه به عنوان یک دانشجو قصد تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور را دارید، مساله بیمه سلامت و اخذ آن، یکی از جدی ترین مسائلی است که باید به آن توجه داشته باشید. هنگامی که دانشجویان برای تحصیل در خارج از کشور اقدام می کنند؛ لازم است بیمه دانشجویی معتبری ارائه دهند. بیمه سلامت برای دانشجویان در کشورهای اروپایی، توسط شرکتهای بیمه مختلف ارائه می شود و معمولا هر کدام از کشورها قوانین خاص خود را در اینباره دنبال می کنند. در این مقاله به بررسی بیمه سلامت دانشجویان در اروپا می پردازیم.

اهمیت بیمه سلامت برای دانشجویان بین المللی

همه ساله صدها هزار دانشجو از داخل و خارج اتحادیه اروپا، برای تحصیل به دنشگاه های مختلف اروپا سفر می کنند. به عنوان مثال در انگلستان، بیش از 80،000 دانشجوی مقیم اتحادیه اروپا در موسسات آموزش عالی این کشور ثبت نام کرده اند. دستیابی به آموزش با کیفیت و تحصیل در خارج از کشور برابر با تغییر راه و روش زندگی است. برای اطمینان از اینکه طی دوران تحصیل، هیچ مشکلی پیش نمی آید و یا برای کاهش پیامدهای غیرمترقبه، همه دانشجویان بین المللی، از جمله دانشجویان اتحادیه اروپا، باید خود را در این دوره تحصیلی بیمه کنند. بیمه سلامت برای دانشجویان بین المللی در کشورهای مختلف متفاوت است و هزینه ها و پوشش های متفاوتی نیز دارد.

بیمه سلامت دانشجویان بین المللی در آلمان

برای تمام کسانی که قصد تحصیل، آموزش زبان و یا کار در آلمان را دارند، داشتن بیمه نامه اجباری است. دانشجویان خارجی در آلمان موظفند طبق قانون آلمان، در طول تحصیل خود بیمه درمانی داشته باشند. برای ثبت نام در دانشگاه آلمان و اخذ ویزای دانشجویی به مدرک بیمه درمانی نیاز دارید. دانشجویان می توانند بیمه اجباری کم هزینه و یا بیمه درمانی خصوصی را دریافت کنند. دو نوع بیمه درمانی در آلمان وجود دارد: 1) بیمه درمانی اجباری (عمومی) 2) بیمه سلامت خصوصی. همه دانشجویان ملزم به داشتن یک برنامه بیمه در آلمان هستند، اما بسته به این که از کدام کشور آمده اید، ممکن است واجد شرایط استفاده از بیمه نامه ای باشید که قبلاً در کشور خود داشته اید. برخی از شرکتهای بیمه خصوصی که بیمه سلامت را برای دانشجویان بین الملی ارائه می دهند عبارتند از: Techniker Krankenkasse، Gesundheit، AOK، KKH و...

بیمه سلامت دانشجویان بین المللی در هلند

اگر قصد دارید تحصیلیا کارآموزی را در هلند شروع کنید، توصیه می شود که طول مدت اقامتتان در هلند را بیمه کنید، زیرا هزینه های پزشکی در هلند بسیار بالاتر از حد متوسط ​​است. چند مورد وجود دارد که در آن بیمه درمانی هلند برای دانشجویان خارجی الزامی است: 1) هنگامی که در هلند تحصیل می کنید و همچنین دارای شغل پاره وقت یا کارآموزی با حداقل دستمزد هستید. 2) وقتی در هلند تحصیل می کنید و یک قرارداد کاری پیمانی دارید. هنگامی که اهل اتحادیه اروپا / EEA یا سوئیس نیستید و قصد دارید بیش از سه ماه در هلند تحصیل کنید، باید از بیمه کننده فعلی مراقبت های بهداشتی خود در کشور مبدا، سوال کنید که آیا آنها هزینه های پزشکی در هلند را تأمین می کنند یا نه. درغیر اینصورت، اخذ یک بیمه درمانی از شرکتهای خصوصی که ضروری ترین خدمات پزشکی در هلند را شامل شوند، توصیه می شود. در هلند چندین بیمه درمانی خصوصی وجود دارد که بیمه های بین المللی مراقبت های ویژه را برای افراد خارجی که قصد تحصیل در هلند را دارند، ارائه می دهند. به عنوان مثال: Allianz ، Aon، IPS و...

بیمه سلامت دانشجویان بین المللی در جمهوری چک

براساس توافق نامه های بین المللی، بیمه مسافرت پزشکی برای شهروندان بوسنی و هرزگوین، کوبا، ژاپن، مقدونیه شمالی، مونته نگرو، ترکیه ، صربستان و ایالات متحده آمریکا الزامی نیست. همین استثنا برای شرکت کنندگان در برنامه Erasmus Mundus، برنامه بورس تحصیلی Fulbright و خدمات داوطلبانه اروپا از برنامه جوانان در EC نیز وجود دارد. دانشجویان خارجی (خارج از اتحادیه اروپا) که قصد دارند بیش از 90 روز در جمهوری چک بمانند، ملزم به خرید پوشش جامع بیمه درمانی هستند. از شما خواسته می شود هنگام درخواست ویزای دانشجویی یا کاری، مدرک بیمه درمانی چک را ارسال کنید. محدوده پوشش حداقل 60،000 یورو است و بیمه باید برای کل مدت اقامت فرد در جمهوری چک، خریداری شود. شرکتهای بیمه خصوصی زیادی در جمهوری چک وجود دارند. معمولا این شرکتها برای بیمه دانشجویان 17 تا 26 ساله تخفیف ارائه می دهند. برخی از شرکتهای بیمه معتبر جمهوری چک عبارتند از: SLAVIA،ERGO، MAXIMA  و...

بیمه سلامت دانشجویان بین المللی در ایتالیا

کلیه دانشجویان خارج از کشور که از بیش از 90 روز در ایتالیا ساکن می شوند، برای اقامت کامل خود در ایتالیا نیاز به پوشش بیمه سلامت دارند. اگر کمتر از 90 روز اقامت داشته باشید، بسته به کشور مبداء شما، اگر برای ورود به ایتالیا نیاز به ویزا داشته باشید، بیمه نیز نیاز است. اگر برای ورود به ایتالیا نیازی به ویزا نداشته باشید، بیمه سلامت هم نیاز نیست. بیمه درمانی دانشجویان در ایتالیا اغلب با هزینه های بسیار مناسب در دسترس است. بسته به برنامه بیمه ای که انتخاب می کنید، ممکن است با دسترسی به کلینیک های خصوصی و پزشکان مورد نظر خود حتی 100٪ کل صورتحساب های پزشکی خود را نیز پوشش دهید. شرکتهای خصوصی بیمه زیادی در ایتالیا وجود دارند که به دانشجویان بین المللی خدمات بیمه سلامت ارائه می دهند. برخی از آنها عبارتند از: unipol، postevita و...

بیمه سلامت دانشجویان بین المللی در لهستان

شهروندان غیر اتحادیه اروپا که قصد تحصیل یا کار در لهستان را دارند، در طول مدت اقامت خود در لهستان موظف به داشتن بیمه سلامت هستند. در غیر این صورت ملزم به پرداخت هزینه های کامل هرگونه خدمات درمانی می باشند. آنها می توانند با صندوق ملی بهداشت لهستان (Narodowy  Fundusz Zdrowia)  یا همان NFZ وارد قرارداد شوند. و یا با یکی از شرکت های خصوصی در لهستان برای دریافت بیمه قرارداد امضا کنند. توصیه می شود که بیمه از همان NFZ دریافت شود. چرا که محدودیتهای شرکتهای خصوصی بیمه در لهستان زیاد است و علاوه بر آن، ممکن است شامل برخی خدمات نشود. بهتر است که دانشجویان قبل از ورود به لهستان، بیمه خود را دریافت کرده باشند. پس از دریافت بیمه، دانشجویان حق انجام مراقبت های پزشکی رایگان را دارند و می توانند از کلینیک های مراقبت های بهداشتی دانشگاه ها و مراکز درمانی استفاده کنند.

نکاتی در مورد بیمه سلامت دانشجویان در اروپا

  • در مورد اسامی شرکتهای خصوصی بیمه و اعتبار و میزان پوشش خدمات آنها، تحقیق کنید و مطمئن شوید که از اعتبار کافی برخوردارند.
  • قبل از اقدام به گرفتن بیمه، اطمینان پیدا کنید که دانشگاه محل تحصیل شما آن بیمه نامه را به رسمیت بشناسد.
  • پس از اتمام دوره تحصیل و شروع به کار در کشور مقصد، می توانید بیمه خود را تغییر داده و زیر پوشش بیمه کارفرمای خود بروید.
  • برای گرفتن بیمه خود، سریع اقدام کنید. در صورت به تعویق انداختن، ممکن است مجبور شوید انتخاب نامناسبی داشته باشید. همچنین در صورت اقدام دیرهنگام برای بیمه، ممکن است کل پروسه دریافت ویزای تحصیلی شما با مشکل مواجه شود.
  • قوانین بیمه در کشور و در شهر و ایالت مورد نظرتان را بخوانید و از آنها مطلع باشید. برخی از شهرها و ایالتها بیمه های دانشجویان خارجی را نمی پذیرند.

برای کسب اطلاعات درباره بیمه های دانشجویی، می توانید با مجموعه آسپیان تماس بگیرید. آسپیان نماینده رسمی تعدادی از بهترین دانشگاه های اروپایی در ایران است و کارشناسان این مجموعه، آماده اطلاع رسانی و راهنمایی افراد در زمینه مهاجرت تحصیلی می باشند.

 

1399/ 06 /07 486
printrating
نام
ایمیل
نظر