هر آنچه درباره زندگی دانشجویی در جمهوری چک باید بدانیم

کسانی که تصمیم به تحصیل در خارج از کشور می­ گیرند، لازم است مطالب کلی را درباره شرایط، جو و هزینه زندگی دانشجویی در کشور مورد نظرشان بدانند. دانشجویان بین المللی که میان کشورهای مختلف جا به جا می شوند، گزینه های زیادی را برای انتخاب کشور مقصدشان مد نظر دارند که ممکن است در هر کشوری، برآورده نشود. کشور چک، از بهترین کشورها برای ادامه تحصیلات عالی است.

بر اساس شاخص جهانی صلح ، جمهوری چک در بین 10 کشور برتر امن جهان قرار دارد. سفر ، زندگی و تحصیل در جمهوری چک به طور کلی، برای همه گروه های سنی و بدون در نظر گرفتن جنسیت، ملیت یا مذهب بی خطر است. در این مقاله گروه آسپیان، شرایط و هزینه های زندگی دانشجویی در چک را بررسی خواهیم کرد.

هر آنچه درباره زندگی دانشجویی در جمهوری چک باید بدانیم

موقعیت کشور جمهوری چک


جمهوری چک که به سرزمین داستان مشهور است، یکی از زیباترین کشورهای جهان است. جمهوری چک در قلب اروپا قرار دارد و یکی از مقاصد گردشگری محبوب به حساب می آید. همچنین جمهوری چک در لیست امن ترین کشورهای دنیا، رتبه ششم را به خود اختصاص داده است. غذاهای خوب، هزینه زندگی معقول، دانشگاه های معتبر و بین المللی، معماری زیبا و مردم بسیار مهربان این کشور در تمام اروپا معروف هستند.

پایتخت جمهوری چک شهر پراگ نیز، یکی از زیباترین شهرهای جهان است. جمعیت کشور چک حدود 10 میلیون و 500 هزار نفر است. گویش معیار و رسمی در این کشور زبان رسمی چکی است و دوره های تحصیلی در دانشگاه های آن به زبان انگلیسی و چکی ارائه می شوند.

 

چرا جمهوری چک انتخاب مناسبی برای دانشجویان است؟

  1. کیفیت بالای آموزش

جمهوری چک از دیرباز، از سیستم آموزش عالی باکیفیت برخوردار بوده است. سابقه تحصیلات عالی در این کشور به قرن 14 میلادی باز می گردد. اولین دانشگاه چک، دانشگاه چارلز در پراگ، در سال 1348 میلادی به عنوان اولین دانشگاه در اروپای مرکزی تأسیس شد. سیستم تحصیلی چک همچنین با ECTS یا همان سیستم انتقال واحدهای درسی اروپا سازگار است.

بنابراین تمام واحدهای درسی که طی تحصیل در جمهوری چک می گذرانید، به سایر دانشگاه های اروپایی قابل انتقال است و می توانید قسمتی از برنامه تحصیلی خودتان را در کشورهای دیگر بگذرانید.

  1. بالا بودن جمعیت مهاجران

بالا بودن جمعیت مهاجران این کشور؛ نشان از شرایط مطلوب زندگی دانشجویی در چک دارد. تعداد مهاجران کشور چک بسیار زیاد است. بیش از  نفر535،000 افراد خارجی(اعم از دانشجو و غیر دانشجو) در جمهوری چک زندگی می کنند. این رقم به استثنای کسانی است که قبلاً تابعیت چک را به دست آورده اند. حدود 200000 نفر از این افراد مهاجر، در شهر پراگ زندگی می کنند.

  1. فرصتهای شغلی زیاد

بسیاری از شرکت های بین المللی در جمهوری چک دارای شرکت های تابعه و دفاتر خود در تمام شهرهای این کشور هستند. بنابراین دانشجویانی که در چک تحصیل می کنند، نیازی به نگرانی در مورد بیکار بودن پس از اتمام تحصیلات ندارند. همچنین برخی از شرکتها دوره های کارآموزی برای دانشجویان برگزار می کنند.

شرکت در این دوره ها، می تواند یک پیشرفت شغلی باشد و باعث شود آنها در فضای کار شناخته شده و بتوانند پس از اتمام تحصیلات در همان شرکتها مشغول به کار شوند. همچنین برای دانشجویان خارجی رایج است که دروس زبان مادری خود را تدریس کنند و این نیز یک منبع درآمد جانبی است.

  1. هزینه مناسب برای تحصیل و زندگی دانشجویی

در جمهوری چک انواع دانشگاه های دولتی و خصوصی وجود دارند. دانشگاه های دولتی چک؛ در قیاس با دیگر دانشگاه های اروپایی و نسبت به کیفیت آموزشی ارائه شده شان، قیمت مناسبی برای تحصیل دارند. حتی اگر شما به جای یک موسسه دولتی تصمیم به تحصیل در دانشگاه های خصوصی بگیرید، در مقایسه با سایر کشورها که دارای اعتبار تحصیلی یکسانی هستند، هزینه تحصیل پایین تر خواهد بود. مؤسسات خصوصی هزینه های متفاوتی دارند که بسته به دوره و دانشگاه مورد نظر شما ممکن است از 2000 تا 15000 دلار در سال متغیر باشد.

  1. محل قرارگیری جمهوری چک

جمهوری چک در قلب اروپا واقع شده است و به ساکنان، خود فرصتی عالی ارائه می دهد تا به راحتی بتوانند بقیه کشورهای اروپایی را بازدید و کشف کنند. علاوه بر کشورهای همسایه یعنی آلمان، اتریش، اسلواکی و لهستان، هنگام تحصیل در جمهوری چک، تنها چند ساعت با کشورهایی مانند مجارستان، سوئیس، ایتالیا یا اسلوونی فاصله دارید. به علاوه، عضویت چک در حوزه شینگن، مشترک با 25 کشور اروپایی دیگر است و این سیاست ویزای مشترک، عبور از مرزها را بسیار آسان می کند.

  1. سرگرمی های متنوع برای اوقات فراغت

فرقی نمی کند در کدام نقطه از کشور چک زندگی کنید. جمهوری چک پیشنهادهای فراوانی برای اوقات فراغت و تفریح شما دارد. بعد از گذراندن یک هفته طولانی در کلاس های دانشگاه، آخر هفته فرصتی برای استراحت و گشت و گذار در این کشور زیبا است. به عنوان یک دانشجو، تخفیف های زیادی برای شرکت در فعالیت های اوقات فراغت مانند نمایشگاه ها، موزه ها و گالری های هنری وجود دارد. حتی باشگاه های ورزشی، سینماها، تئاتر و کنسرتهای فراوان در جمهوری چک، برای دانشجویان هزینه کمتری دارند.

 

پول کشور جمهوری چک

جمهوری چک عضو اتحادیه اروپاست،اما خارج از منطقه یورو است. به این معنی که از یورو به عنوان ارز رایج خود استفاده نمی کند. ارز چک، کرون یا کرونای چک است. کرونا با علامت اختصاری و کد ایزوی CZK، شناخته می شود. نرخ کنونی این ارز در بازار جهانی معادل 0.038 یورو و یا 0.11 دلار آمریکا می باشد.

 

هزینه های زندگی دانشجویی در چک

هزینه زندگی دانشجویی در چک در مقایسه با کشورهای اروپای غربی نسبتاً کم است و شهر پراگ در هنگام مقایسه با دیگر پایتخت های اروپا نسبتاً ارزان است. متوسط ​​هزینه زندگی دانشجویی در چک تقریباً در حدود 400 یورو یا 10000 کرونا در ماه است. البته این رقم بستگی به عادتها و هزینه های فردی هر شخص نیز دارد. هزینه 400 یورو در ماه برای یک دانشجو، شامل اقامت، خورد و خوراک و حمل و نقل است.

این قیمت ها بسته به شهر انتخابی دانشجویان نیز ممکن است متفاوت باشد. مجموعا می توان گفت زندگی دانشجویی در چک، در شهر پراگ، نسبت به دیگر شهرهای این کشور هزینه بیشتری دارد. یکی از سیستمهایی که برای کم کردن هزینه زندگی دانشجویی در چک فعال است، سیستم ISIC است. کارتهای سیستم ISIC در اختیار دانشجویان قرار می گیرد و تخفیفهای مختلفی را برای آنها ارائه می کند.

سیستم ISIC در بیش از 100 کشور جهان فعالیت دارد ، این کارت تخفیف و پاداش مسافرتی ، تخفیف برای سفر به موزه و سینما ، تخفیف برای حمل و نقل در داخل و خارج از جمهوری چک را فراهم می کند.

 

زندگی دانشجویی در مهمترین شهرهای جمهوری چک

  1. پراگ

پراگ، از زیباترین شهرهای دنیا و رتبه دوم بهترین شهرهای دانشجویی است. پراگ، به عنوان پایتخت و بزرگترین شهر جمهوری چک، برای هر سلیقه ای، چیزهایی ارائه می دهد. معماری خیره کننده و تاریخ فرهنگی  هنری این کشور، آن را به یکی از زیباترین شهرهای دنیا برای سفر تبدیل کرده است. از طرفی، مهمترین و معتبرترین دانشگاه و نهاد آموزشی کشور جمهوری چک، یعنی دانشگاه چارلز، در این شهر قرار دارد و در 17 دانشکده خود، از 50،000 دانشجو استقبال می کند.

زندگی در پراگ بسیار ارزان تر از بیشتر پایتخت های اروپایی است. پراگ دارای یکی از بهترین سیستم های حمل و نقل عمومی در اروپا است، رستورانهای متنوع و بین المللی دارد، یکی از اصلی ترین خاستگاه های فرهنگ و هنر در اروپاست و در طول تاریخ، انسانهای بزرگی را در خود پرورانده است. زندگی دانشجویی در پراگ با هزینه ای در حدود 300 یورو در ماه امکان پذیر است.

  1. برنو

برنو یکی از ده شهر برتر دانشجویی در جهان است. در نظرسنجی از نزدیک به 90،000 دانشجو و فارغ التحصیلان بین المللی سالهای اخیر، برنو در رده ششم بهترین شهرهای دانشجویی قرار گرفت. شهر برنو 380 هزار نفر جمعیت دارید که از این میان 80 هزار نفر دانشجو هستند. شش دانشگاه دولتی در این شهر قرار دارند که مهمترین و معتبرترین آنها دانشگاه ماساریک است.

دانشگاه های معتبر و مهم، رویدادهای فرهنگی پر تعداد این شهر، فرصتهای شغلی مناسب، وجود رستورانهای درجه یک، فضای شهری دوستانه و صمیمی، وجود زندگی شبانه و بسیاری موارد دیگر این شهر را به یکی از محبوبترین شهرهای دانشجویی تبدیل کرده است. از طرفی هزینه زندگی در برنو نیز پایین و مقرون به صرفه است. به عنوان مثال، برای حمل و نقل درون شهری، هزینه ای حدود 11 یورو در ماه نیاز است. یا یک وعده غذا در رستورانهای دانشجویی این شهر هزینه ای بین 1 تا 4 یورو دارد.

  1. اولوموک

شهر اولوموک به گواه کسانی که از آن بازدید کرده اند، یکی از شهرهایی است که خاطره آن همیشه با افراد می ماند. اولوموک قدمتی بیش از هزار سال دارد و در حال حاضر پنجمین شهر بزرگ جمهوری چک است. این شهر در موراویای مرکزی و در کنار رودخانه موراوا واقع شده است. امروزه این شهر به عنوان یکی از قطب های صنعت و آموزش در جمهوری چک به شمار می رود.

شهر اولوموک یک شهر کاملا دانشجویی است و دانشجویان در آن سلطنت می کنند! دومین دانشگاه قدیمی چک، یعنی دانشگاه پالاتسکی نیز یکی از علل عمده جذب دانشجویان به این شهر جمهوری چک است. اولوموک نیز مانند دیگر شهرهای بزرگ چک، پیشنهادهای فراوان فرهنگی و هنری به ساکنان ارائه می دهد، مکانهای تاریخی و زیبای فراوانی در آن وجود دارد، زندگی شبانه در آن جریان دارد و شهری پویا، دوستانه و زیباست. هزینه زندگی دانشجویی در این شهر نیز پایین است و مجموع هزینه ها، تقریبا 30 درصد از پراگ کمتر است.

 

اقدام برای مهاجرت تحصیلی به جمهوری چک

با توجه به مطالب ارائه شده، زندگی دانشجویی در چک، لذتبخش و کم هزینه است. تحصیل در دانشگاه های چک و زندگی در شهرهای مختلف آن، می تواند تجربه ای به یاد ماندنی و ارزشمند را برای دانشجویان رقم بزند. موسسه آسپیان، نماینده رسمی بهترین دانشگاه های جمهوری چک در ایران است. این موسسه، دانشجویان را از اولین قدم خود برای مهاجرت تحصیلی یاری و راهنمایی خواهد کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دانشگاه های جمهوری چک و نحوه اقدام برای تحصیل در این کشور، با کارشناسان ما تماس بگیرید.

+تحصیل در جمهوری چک بدون مدرک زبان
1399/ 06 /02 621
printrating
نام
ایمیل
نظر