آشنایی با برنامه Erasmus mundus اراسموس موندوس مشهورترین بورسیه تحصیلی در حوزه اتحادیه اروپا

اگر در مقالات مختلف به دنبال تحقیق و بررسی دانشگاه های اروپایی برای ادامه تحصیل گشته باشید، حتما تا کنون به نام پروژه یا برنامه اراسموس نیز برخورد کرده اید. اراسموس که یک بورسیه علمی دانشجویی است، یکی از مشهورترین و معتبرترین بورسیه های تحصیلی در حوزه اتحادیه اروپا به شمار می رود. به همین دلیل، همیشه یکی از بهترین گزینه ها برای دانشجویان و محققان ممتاز از سرتاسر دنیاست. در این مقاله از مجموعه مقلات گروه آسپیان، به شرایط این برنامه و چگونگی دریافت آن می پردازیم.

برنامه اراسموس موندوس چیست؟

برنامه اراسموس موندوس، یک برنامه مطالعاتی بین المللی با درجه بالاست که توسط گروهی از موسسات آموزش عالی اروپایی و از سال 2003 تا کنون ارائه شده است. برنامه Erasmus mundus، یا به صورت مخفف (EMJMD) یک برنامه تحصیلی معتبر، یکپارچه و بین المللی است که به طور مشترک توسط کنسرسیوم بین المللی موسسات آموزش عالی ارائه می شود. EMJMD بورسیه های بودجه اتحادیه اروپا را به بهترین نامزدهای دانشجویی متقاضی دوره های انتخاب سالانه اعطا می کند. 

برنامه اراسموس موندوس چگونه اجرا می شود؟

در این برنامه دانشجو لازم است در یکی از رشته های تحت پوشش اراسموس پذیرفته شده و سپس برای شرکت در برنامه اقدام کند. دانشجو طی مدت زمان تعیین شده و محدود، باید حداقل در دو کشور اروپایی تحصیل کند. در این پروژه تنها یکی از دانشگاه ها وظیفه اعطای مدرک به دانشجو را دارد. علاوه بر این، حدود 90 درصد دوره های علمی تحت پروژه Erasmus Mundus  به زبان انگلیسی ارائه می شوند. این بورسیه اکثر هزینه های دانشجویان اعم از شهریه، بیمه و هزینه های جانبی مانند کتابخانه و.. را پوشش می دهد.

چه کسانی شرایط دریافت بورسیه ارسموس موندوس را دارند؟

هر دانشجویی می تواند فارغ از کشور مبداء خود و با مدرک کارشناسی، برای برنامه Erasmus Mundus اقدام کند. معمولا دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا بورس بیشتری را نسبت به سایر دانشجویان دریافت می کنند. البته دانشجویانی که مدرک لیسانس خود را خارج از اتحادیه اروپا دریافت کرده اند، لازم است که طی 5 سال گذشته، حداقل یک سال به کار یا تحصیل در یکی از کشورهای اتحادیه اروپا مشغول بوده باشند. اعضای هیئت علمی دانشگاه ها نیز می توانند از این برنامه استفاده کنند.

هدف برنامه Erasmus Mundus

برنامه اراسموس موندوس، بیشتر برای دانشجویانی ارائه می شود که قصد تحصیل در مقاطع فوق لیسانس و دکترا را دارند. در واقع برنامه های اراسموس موندوس برای جذب دانشجویان مقاطع کارشناسی بسیار اندک است. اکنون Erasmus Mundus بیش از 200 رشته تحصیلی برای دکترا و بیش از 100 رشته تحصیلی برای کارشناسی ارشد را تحت پوشش خود قرار داده است. هدف بورسیه Erasmus Mundus جذب دانشجویان با استعداد و شخصیتهای علمی و نخبه جهان و تشویق آن‌ها برای تحصیل و پژوهش در اتحادیه اروپاست تا از این طریق جایگاه تحصیلات عالی اروپا در دنیا افزایش پیدا کند.

مدارک لازم برای شرکت در برنامه اراسموس موندوس

 1. داشتن ترجمه مدارک و ریزنمرات تحصیلی
 2. داشتن دو توصیه نامه معتبر
 3. داشتن انگیزه نامه
 4. . داشتن رزومه مرتبط با رشته تحصیلی
 5. . داشتن نمره متوسط تافل یا آیلتس
 6. . داشتن حداقل نمره در آزمون GRE یا GMAT با توجه به رشته مد نظر

نکات کلیدی پیرامون Erasmus Mundus

 1. بورسیه اراسموس موندوس به دو گروه تعلق می گیرد. گروه اول داوطلبینی که شهروندان غیر اروپایی هستند و تا به حال نه در اروپا تحصیل کرده اند و نه به کار مشغول بوده اند. گروه دوم به متقاضیانی گفته می شود که یا اقامت یکی از کشور های اتحادیه اروپا را دارند یا در یکی از کشور های عضو در اتحادیه اروپا در پنج سال گذشته یک سال کامل کار یا تحصیل کرده اند.

 2. متقاضیانی که موفق به دریافت بورسیه گروه اول می شوند در ابتدای سال تحصیلی، 4000 هزار یورو کمک هزینه زندگی و تحصیل دریافت می کنند و هر ماه 1000 یورو پول دریافت خواهند کرد. مضاف بر این مبالغ، این افراد مشمول بیمه درمانی نیز می شوند. برای گروه اول سالانه 10 بورسیه در تخصص های مختلف، ارائه می شود که قابل دریافت است.

 3. داوطلبینی که موفق به دریافت بورسیه گروه اول می شوند در ابتدای سال تحصیلی، 500 یورو کمک هزینه زندگی و تحصیل دریافت می کنند و هر ماه 1500 یورو پول دریافت خواهند کرد. مضاف بر این مبالغ، این افراد مشمول بیمه درمانی نیز می شوند. برای گروه دوم سالانه 7 بورسیه در تخصص های مختلف، ارائه می شود که قابل دریافت است.

 4. ممکن است داوطلبینی وجو داشته باشند که هر چند متقاضی دیافتِ بورسیه اراسموس موندوس هستند اما بنا به دلایل مختلف، نمی توانند آن را دریافت کنند. این دسته از متقاضیان نیز، با پرداخت هزینه شخصی خود، می توانند در کنسرسیوم ها شرکت کنند. هزینه ای که دانشجویان گروه اول باید برای شرکت در کنسرسیوم ها پرداخت کنند، مبلغی بالغ بر 8 هزار یورو در سال است این در حالی است که داوطلبینی که در گروه دوم جای می گیرند، برای یک سال شرکت در کنسرسیوم ها، باید 4 هزار یورو پول پرداخت کنند.

 5. علیرغم اینکه بورسیه Erasmus Mundus یک بورسیه در سطح کلان و اتحادیه اروپا است اما هر دانشگاه بنا به ویژگی های خودش و ملاحظاتی که در نظر می گیرد، یک هماهنگ کننده مجزا دارد. از ویژگی های این هماهنگ کننده این است که می تواند دانشجو را خارج از شرایط بورسیه، مخصوصا در زمینه گرفتن خانه، کمک کند.

 6. بعد از پایان هر دوره تحصیلی دانشجو بعد از کسب حد نصاب لازم نمره ها، مدرک کارشناسی ارشد یا دکتری مشترک بین دو دانشگاه را دریافت خواهد کرد.

 7. داوطلبان باید در نظر داشته باشند که تحصیل در رشته های ارائه شده در بورسیه اراسموس موندوس به زبان انگلیسی انجام می شود. هر چند اگر دانشجویی مایل بود زبان کشور مقصدی را که به دانشگاه آن رفته، بیاموزد، دوره های رایگانی برای آموزش زبان وجود خواهد داشت که دانشجو می تواند در آن ها شرکت کند.

 8. پذیرش در بورسیه اراسموس موندوس یک مرحله ای نیست. دانشجو بعد از ارسال مدارک لازم، باید منتظر تأیید اولیه باشد. چنانچه این تأیید انجام شد، لازم است تا در یک مصاحبه اسکایپی حاضر شود و به سؤالات هیئت انتخاب پاسخ دهد. این مصاحبه از درجه اهمیت و اعتبار بالایی برخوردار است. ممکن است مدارک مورد تأیید باشد اما در مصاحبه اسکایپی، متقاضی را رد کنند یا مدارک از درجه اعتبار کمتری برخوردار باشد اما داوطلب با جلب رضایت هیئت انتخاب، موفق به اخذ بورسیه اراسموس موندوس شود.

 9. برای ارسال مدارک لازم بازه زمانی خاصی وجود دارد که با توجه به رشته، متغییر خواهد بود. اما زمان ارسال مدارک از دسامبر شروع می شود و تا فوریه ادامه خواهد داشت. سال تحصلی در بورسیه Erasmus Mundus  نیز در اکثر رشته ها در آگوست و سپتامبر خواهد بود.

 10. چنانچه دانشجویی برای بورسیه اراسموس موندوس اپلای نکرده بود، این امکان وجود دارد تا مدارکش را تا چند ماه دیرتر نیز ارسال کند. اما توصیه جدی بر این است که از تاریخ های مقرر برای ارسال مدارک، تخطی نشود.

 11. بورسیه تحصیلی اراسموس موندوس حداکثر تا 5 سال برای دانشجویی که موفق به اخذ آن می شود، فعال و قابل استفاده خواهد بود و بعد از آن به صورت خودکار قطع خواهد شد.

 12. دانشجو چنانچه دوره اراسموس موندوس را تکمیل نکند و از آن خارج شود، مشمول جریمه خواهد شد. توجه به این نکته نیز لازم است که بعد از تکمیل آن، هیچ تعهد الزام آوری نسبت به دوره اراسموس موندوس نخواهد داشت.

 13. لازم است بدانید که هیچ بورسیه ای در اروپا به لحاظ کیفیت و امنیت، توان رقابت با بورسیه اراسموس موندوس را ندارد.

 14. اگر داوطلب شرکت در دوره دکترا بورسیه ارسموس موندوس (EMJD) هستید، لازم است بدانید که این دوره به طور طبیعی بین 3 تا 4 سال به طول خواهد انجامید.

+ راهنمای کامل تحصیل رشته های پزشکی و دندانپزشکی در اروپا
1399/ 05 /31 1132
printrating
نام
ایمیل
نظر