هر آنچه درباره زندگی دانشجویی در لهستان باید بدانیم

لهستان کشوری جذاب، با توسعه اقتصادی مناسب و از زیباترین کشورهای اروپاست. یکی از جدی ترین مزایای این کشور برای دانشجویان بین المللی، هزینه زندگی دانشجویی است. این هزینه به سبک زندگی دانش آموزان بستگی دارد ، اما به طور کلی تقریبا 350 یورو در ماه حداقل مقدار لازم برای تأمین هزینه های لازم زندگی دانشجویی در لهستان است. در حال حاضر بیش از 57،000 دانشجو بین المللی در لهستان مشغول به تحصیل هستند و این بدان معنی است که پیدا کردن دوستان جدید از سراسر جهان به راحتی امکان پذیر است. نگاهی به مزیتهای زندگی درلهستان و شرایط زندگی دانشجویی در شهرهای آن می اندازیم.

هر آنچه درباره زندگی دانشجویی در لهستان باید بدانیم

دلایل اصلی برای تحصیل در لهستان

 

  1. کیفیت و قدمت تحصیلات دانشگاهی

در لهستان آموزش عالی یک سنت دیرینه است. اولین دانشگاه لهستان، دانشگاه یاگیلونیا، در سال  1364 میلادی در کراکف تأسیس شد. امروزه لهستان تقریباً 450 موسسه آموزش عالی دارد که برخی از آنها دولتی و برخی خصوصی هستند. در لهستان دانشگاه های تخصصی بسیاری برای رشته هایی از جمله: دانشکده های پزشکی، کشاورزی، فنی، اقتصادی، موسیقی و هنرهای زیبا وجود دارد. در میان این دانشگاه ها، فقط تعداد معدودی معتبر هستند و برنامه های مطالعاتی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند. لهستان به عنوان بخشی از اتحادیه اروپا نقش موثری در فرآیند بولونیا ایفا می کند. کلیه دیپلم های صادر شده در لهستان در سایر کشورهای اروپایی معتبر است. چرا که لهستان عضو سیستم انتقال واحدهای درسی اروپا (ECTS)  است. از طرفی کیفیت کل روند آموزشی در لهستان مرتبا ارزیابی و بررسی می شود.

  1. هزینه های مقرون به صرفه برای زندگی دانشجویی

میانگین هزینه تحصیل در لهستان حتی دو برابر کمتر از کشورهای غربی اروپا یا کشورهای شمال اروپا است. هزینه های زندگی دانشجویی در لهستان نیز به اندازه کافی پایین و مقرون به صرفه است. به همین دلیل است که لهستان می تواند مکانی مناسب برای هرکسی باشد که مایل به تحصیل در اتحادیه اروپا، در سطح کیفیت بالا و با قیمت مناسب باشد. در لهستان خدمات و هزینه های محصولات نیز مقرون به صرفه هستند و کیفیت آنها مناسب است. با مقایسه هزینه های زندگی و شهریه دانشگاه با سایر کشورها، می توان بیان کرد که لهستان کشور مناسبی برای دانشجویان است.

  1. شهرهای زیبا و جادویی

لهستان سرزمینی است که در آن غرب و شرق عالم با یکدیگر ملاقات می کنند. شکی نیست که در این کشور می توانید ترکیبی از فرهنگ های مختلف را در معماری، هنر و آشپزی مشاهده و تجربه کنید. همچنین لهستان کشوری با تاریخ دراماتیک و شگفت انگیز است که در هر گوشه آن، شهرهای تاریخی و روستاهای پر از داستان و شگفتی قرار دارند. اگرچه که در تمام شهرهای لهستان می توانید علائم گذشته را پیدا کنید: میادین قدیمی ، کلیساها یا قلعه ها و شواهدی از وقایع تاریخی، اما با این وجود تعداد زیادی ساختمان های مدرن نیز در شهرهای لهستان وجود دارند. این حالت، ترکیبی منحصر به فرد از مدرنیته و سنت را به وجود آورده که زیبا و جذاب است. در مجموع، اگر عاشق تاریخ هستید یا نمی توانید بدون کشف مکان ها و اسرار جدید زندگی کنید ، شما به لهستان دعوت شده اید.

  1. فضای فرهنگی و دانشجویی

کشور لهستان، فضای دانشجویی بسیار پویا و فعالی دارد. پیشینه قوی فرهنگی و هنری باعث شده تا جوانان و دانشجویان این کشور، همواره یک فعالیت فرهنگی یا یک فستیوال داشته باشند. از طرفی به لطف توسعه اقتصادی دو دهه اخیر در لهستان، پیشنهادهای زیادی در سراسر کشور برای تعطیلات آخر هفته و گذراندن اوقات فراغت برای دانشجویان وجود دارد. تعداد فستیوال های مهم هنری و موسیقیایی معتبری که در این کشور برگزار می شوند، زیاد است. زندگی دانشجویی در لهستان، با وجود این فضای فعال و پیشنهادهای متنوع، هرگز کسالت بار و خسته کننده نمی شود.

  1. عضویت در برنامه اراسموس

از سال 1998 ، لهستان بخشی از برنامه اراسموس بوده است و امروز بیش از 300 مرکز عالی آموزش لهستانی در آن شرکت می کنند. تنها در سال 2013 ، حدود 10،000 دانشجو از سراسر اروپا به لهستان آمدند، که اکثر آنها دانشگاههایی را در کراکوف، ورشو، گدانسک، پوزنان و وروکلاو انتخاب می کردند. کسانی که کشور آنها در برنامه اراسموس است، برای ورود به لهستان احتیاجی به ویزا ندارند. از طرفی، دانشجویانی که در لهستان تحصیل می کنند می توانند بخشهایی از تحصیلات خود را در دیگر کشورهای اروپایی بگذرانند.

 

زندگی دانشجویی در شهرهای بزرگ لهستان

زندگی دانشجویی در لهستان، می تواند بسیار هیجان انگیز و پر از تجربه های جدید باشد. به علاوه اینکه بیشتر شهرهای لهستان هزینه های مناسبی برای زندگی و تحصیل دارند. چندین شهر در لهستان، به طور قطع در تعریف شهرهای دانشجویی دنیا قرار می گیرند. یکی از مهمترین معیارهای ارزیابی، تعداد دانشجویان در سطح شهر و وجود امکانات برای زندگی دانشجویی آنهاست. در واقع هرچه تراکم دانشجویان بیشتر باشد، تأثیر آنها بر جامعه محلی آن شهر، قدرتمندتر و بیشتر است. برخی از شهرهای لهستان، نه تنها از نظر تجارت و توریست اهمیت دارند، بلکه از نظر مهیا بودن محیط آکادمیک و دارا بودن شرایط مناسب برای تحصیل و زندگی دانشجویی نیز اهمیت زیادی دارند. در این قسمت به بررسی زندگی دانشجویی در لهستان و در شهرهای بزرگ آن می پردازیم.

  1. ورشو

مسلما ورشو در این رده بندی رتبه اول را دارد. از جمعیت 1.7 میلیون نفری این شهر، 278000 نفر دانشجو هستند. در سال 2010 دانشجویانی که در ورشو زندگی می کردند، 6/14 درصد از کل جمعیت را تشکیل می دادند. حدود 78 دانشگاه در ورشو وجود دارد که از میان آنها، 66 دانشگاه، خصوصی هستند. مهمترین و بزرگترین دانشگاه این شهر، دانشگاه ورشو است. دانشگاه ورشو در رتبه دومین دانشگاه برتر لهستان قرار دارد و بزرگترین دانشگاه این کشور است. تحصیل در ورشو فرصت بسیار خوبی برای یافتن شغل برای بسیاری از دانشجویان است. امکان اشتغال جنبه بسیار مهمی برای دانشجویان است. امروزه سطح بیکاری در ورشو تنها 4.9٪ و متوسط ​​دستمزد در بخش شرکت ها تقریبا 4995 PLN (حدود 1150 یورو) در ماه است. ورشو زیرساخت ها و امکانات مناسبی برای دانشجویان دارد: اتوبوس ، تراموا، مترو، دوچرخه و قطار همگی در شهر مورد استفاده قرار گرفته و بسیار آسان در دسترس هستند. اما قیمت مسکن در ورشو نسبت به دیگر شهرهای لهستان، اندکی بالاتر است. هزینه زندگی دانشجویی در شهر ورشو، بیش از دیگر شهرهای لهستان است.

  1. کراکوف

شهر بزرگ کراکوف در رتبه دوم قرار می گیرد. کراکوف نمونه ای کلاسیک از آن چیزی است که تصور ایده آل افراد از زندگی دانشجویی در لهستان را شکل می دهد. تعداد دانشجویانی که در این شهر زندگی می کنند تقریباً 207000 نفر است. اگر شما علاقه مند به تحصیل در کراکوو هستید، می توانید از میان 33 موسسه آموزش عالی، دانشگاهی را انتخاب کنید که مناسب شما باشد. از این میان، 19 دانشگاه، خصوصی هستند. قدیمی‌ترین دانشگاه در لهستان، دومین قدیمی‌ترین دانشگاه در مرکز اروپا و یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌ها در جهان، دانشگاه یاگیلونیا یا جاگیلونیا، در این شهر قرار گرفته است. این دانشگاه در رتبه‌بندی QS دانشگاه‌های جهان، به عنوان بهترین دانشگاه لهستانی شناخته شده و در زمره ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان، قرار دارد. میزان بیکاری در شهر کراکوف 6.1٪ و متوسط ​​دستمزد 3547  PLN (حدود 815 یورو) در ماه است. همچنین این شهر از نظر اجاره مسکن قیمتی کمتر از ورشو و بیشتر نسبت به دیگر شهرها دارد. هزینه زندگی دانشجویی در شهر کراکوف مبلغی در حدود 500 تا 850 یورو در ماه می باشد.

  1. وروکلاو

وروکلاو، یکی از شهرهای زیبا و تاریخی لهستان، در این لیست، در جایگاه سوم قرار می گیرد. این شهر در کنار رودخانه اودر قرار گرفته و چهره قدیمی و سنتی خود را حفظ کرده است. وروکلاو با چهره بشاش و باطراوت شهری خود، یکی از محبوب ترین شهرهای لهستان برای زندگی دانشجویی و اشتغال خارجی هاست  تعداد دانشجویان در شهر وروکلاو، 155000 نفر است. تنوع دانشگاهها نسبت به وسعت شهر بسیار زیاد است. 38 دانشگاه وجود دارد که 25 دانشگاه از میان آنها خصوصی است. مهمترین دانشگاه این شهر دانشگاه وروکلاو است که قدیمی ترین دانشگاه پزشکی کشور لهستان به حساب می آید. میزان بیکاری در وروکلاو 5.7٪ و متوسط دستمزد 3685 PLN (حدود 850 یورو) در ماه است. اجاره خانه دانشجویی در وروکلاو، هزینه ای حدود 340 تا 520 یورو در ماه دارد.

  1. گدانسک

شهر بندری و زیبای گدانسک در این لیست در جایگاه چهارم قرار می گیرد. هزار سال تاریخ، موقعیت قرارگیری گدانسک در تقاطع مسیرهای مهم تجاری و ارتباطی و بندر بزرگ آن، باعث شده است که گدانسک به شهری با فرهنگ ها، ملیت ها و مذاهب مختلف تبدیل شود. گدانسک یک مرکز علمی مشهور در اروپا به حساب می آید و می توان آن را مدرن ترین شهر لهستان نامید. دانشگاه های این کشور در لهستان و اروپا از رتبه های بالایی برخوردار هستند. حدود 73000 نفر دانشجو در گدانسک مشغول به تحصیل و گذراندن زندگی دانشجویی هستند. مهمترین دانشگاه این شهر، دانشگاه گدانسک است که توجه تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی را به خود جلب کرده است. میانگین درآمد در این شهر 3645 PLN (حدود 840 یورو) در ماه است. هزینه اجاره یک آپارتمان یک خوابه در شهر گدانسک، بین  300 تا 460 یورو در ماه است.

  1. پوزنان

در مکان پنجم شهر پوزنان قرار می گیرد که به عنوان یکی از بزرگترین شهرهای دانشجویی در لهستان شناخته می شود. شهر پوزنان در غرب لهستان و نزدیک مرز این کشور با آلمان قرار دارد. حدود 130000 نفر دانشجو در این شهر زندگی می کنند. 25 دانشگاه در این شهر وجود دارد که 17 مورد از آنها به عنوان دانشگاه های خصوصی در نظر گرفته می شوند. مهمترین دانشگاه پوزنان، دانشگاه آدام میکویچ است که سومین دانشگاه قدیمی لهستان نیز به حساب می آید. سطح بیکاری در سطح شهر بسیار پایین است و اکنون تخمین زده می شود 4.2 درصد باشد. متوسط دستمزد 3081 PLN (حدود 700 یورو) در ماه است. هزینه زندگی دانشجویی در شهر پوزنان، نسبت به دیگر شهرهای این لیست پایین تر است. درآمدها در این شهر نیز نسبت به دیگر شهرهای ذکر شده پایین تر است. اجاره یک آپارتمان یک خوابه در پوزنان چیزی بین 300 تا 420 یورو در ماه می باشد.

 

شرایط تحصیل و زندگی در لهستان

موسسه آسپیان، نماینده رسمی بهترین دانشگاه های لهستان در کشور ایران است. این موسسه، دانشجویان را از قدم اول راهنمایی و همراهی کرده و تا زمان شروع تحصیل در لهستان، آنها را تنها نمی گذارد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه اقدام برای تحصیل و شرایط زندگی دانشجویی در لهستان، با ما تماس بگیرید.

+ تحصیل در لهستان بدون مدرک زبان
 

آسپیان نماینده رسمی دانشگاه های لهستان

1399/ 05 /27 402
printrating
نام
ایمیل
نظر